Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Jaunu mājokļu cenas augs par aptuveni 10% gadā

Mareks Kļaviņš, nekustamo īpašumu attīstītāja “Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs

Jaunu mājokļu cenas aug pamazām un šāda tendence gaidāma arī 2019.gadā. Šobrīd dzīvokļu cenu pieaugums vērojams 10% apmērā gadā. Valsts ekonomiskā izaugsme sekmē iedzīvotāju pirktspēju un veicina arī mājokļu tirgus izaugsmi, taču uztraukumam, ka varētu sekot tirgus pārkaršana, nav pamata. Lietuvā un Igaunijā šobrīd nekustamā īpašuma tirgus attīstība norit daudz straujākos tempos, Latvijā vēl ir liels potenciāls un tuvākajos gados gaidāma lielāka konkurence nekustamo īpašumu attīstītāju vidū.

Latvijā nekustamo īpašumu tirgus dzīvojamo namu kategorijā attīstās stabili. Aug pieprasījums pēc jauniem mājokļiem. Situācija ir tāda, ka lielākā daļa no dzīvojamā fonda jeb 75% mājokļu būvēti padomju laikā, savukārt uzlaboti vai rekonstruēti ir tikai 5-10% no tiem. Un tikai 11-14% mājokļu ir celti gados pēc neatkarības atjaunošanas. Tas nozīmē, ka dzīvojamā fonda atjaunošanās Rīgā un Latvijā ir ļoti lēna un pieprasījums pēc jauniem mājokļiem turpinās būt augsts.

Tādēļ likumsakarīgi ir “Bonava Latvija” darbības rezultāti - jau līdz 2018.gada augustam bijām pārdevuši vairāk dzīvokļu nekā visa iepriekšējā gada laikā. Lēšam, ka pārdoto dzīvokļu apjoms 2018. gadā pieaugs vismaz par 40%, salīdzinot ar 2017. gadu. Pērn esam uzsākuši valsts dzīvojamā fonda atjaunošanā ļoti nozīmīgus projektus – Krasta kvartālu, kur jaunas mājvietas tuvāko gadu laikā nodrošināsim vairāk kā 1000 cilvēkiem un Dreilinga mājas – vairāk kā 2000 cilvēku.

Attiecībā uz 2018.gada notikumiem, kas bijuši svarīgi gan uzņēmumam, gan nozarei kopumā, jāmin izmaiņu īres likumā virzīšana, kas paredz dzīvokļu īres līgumu reģistrēšanu zemesgrāmatā. Šīs izmaiņas sakārtos īres tirgu, darot to caurskatāmāku un uzticamāku gan iedzīvotājiem, gan investoriem un veicinās īres darījumu iznākšanu no pelēkās zonas. Vēl viens svarīgs notikums šogad - Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) iedzīvināšana, kas ļaus būvniecības ieceres un būvniecības atļaujas saskaņot interneta vidē. Mums kā nekustamo īpašumu attīstītājam, kas paši veic pilna cikla darbu no zemes iegādes, projektēšanas, projektu būvniecības līdz mājokļu pārdošanai, ļoti būtiska ir šīs sistēmas efektīva darbība. Esam celmlauži nozarē - gada nogalē tieši mūsu vērienīgais sešpadsmit namu dzīvojamais projekts Dreiliņos “Dreilinga mājas” saņēma pirmo digitālo būvatļauju Latvijā, kuru izdevās īstenot, pateicoties mūsu, Stopiņu novada domes un Būvniecības valsts kontroles biroja kopīgai efektīvai sadarbībai.

Uztraukumu nozarē rada straujš būvniecības izmaksu pieaugums. Tas pašreiz ir lielāks kā nekustamā īpašuma cenu pieaugums. Nozarē akūti trūkst darba roku, kā arī nepieciešama ātrāka un efektīvāka visu iesaistīto pušu (attīstītājs, pašvaldība, valsts) sadarbība, tādā veidā minimizējot būvniecības procesa izmaksas. Lai nozare turpinātu sekmīgi attīstīties, no valsts sagaidām aktīvāku rīcību darbaspēka pieejamības nodrošināšanā un birokrātijas mazināšanā. Tas veicinās produktivitātes pieaugumu, sekmēs uzņēmējdarbību, līdz ar to arī nozares un valsts attīstību kopumā.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Latvijā nekustamo īpašumu cenu kāpumu tuvākā gada laikā prognozē 53,6% iedzīvotāju

Latvijā nekustamo īpašumu cenu pieaugumu tuvākā gada laikā prognozē 53,6% iedzīvotāju, kas ir par vienu procentpunktu mazāk nekā 2018.gada martā, liecina "SEB bankas" Mājokļu cenu indikatora dati. Vienlaikus mājokļu cenu krituma prognozētāju īpatsvars palielinājies par 0,8 procentpunktiem - līdz 6,8%, nemainīgas mājokļu cenas tuvākā gada laikā sagaida 22,3% iedzīvotāju, kas ir par 0,5 procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā pētījumā, bet 17,3% (iepriekš 17,7%) respondentu nebija konkrēta viedokļa par mājokļu cenu izmaiņām. Pēc SEB Mājokļu cenu indikatora datiem, augstākais mājokļu cenu pieauguma prognozētāju īpatsvars ir Vidzemē - šajā reģionā 59,4% aptaujāto sagaida, ka tuvākā gada laikā cenas pieaugs. Diezgan optimistiski attiecībā uz mājokļu cenu izmaiņām ir arī Kurzemes iedzīvotāji (cenu pieaugumu sagaida 58,6%), kā arī Rīgā dzīvojošie (58,4%).

Lasīt vairāk

02. Kopš 2018.gada sākuma Rīgā sērijveida dzīvokļu cenas kopumā augušas par 3,6%

Pagājušā gada novembrī Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu cenas palielinājās par 0,1%, bet kopš 2018.gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas kopumā palielinājās par 3,6%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā. Novembrī sērijveida dzīvokļu vidējā cena pieauga līdz 795 eiro par kvadrātmetru. Cenas vidēji bija par 51% zemākas nekā 2007.gada 1.jūlijā, kad neremontēta sērijveida dzīvokļa vidējā cena sasniedza visu laiku augstāko atzīmi - 1620 eiro par kvadrātmetru. 2018.gada novembrī sērijveida dzīvokļu cenas, salīdzinot ar 2017.gada sākumu, bija augstākas par 13%. Pārskatā teikts, ka pagājušā gada novembrī sērijveida dzīvokļu vidējā cena nedaudz pieauga, tomēr cenu pieaugums bija niecīgs. Sērijveida dzīvokļu cenas vairāk pieauga pirmajā pusgadā, savukārt otrajā pusgadā bija vērojama cenu stabilizēšanās. Visticamāk, kopējais cenu pieaugums 2018.gadā Rīgas mikrorajonos nepārsniegs 4%, prognozē "Arco Real Estate".

Lasīt vairāk

03. "Bonava Latvija" sāk būvēt "Krasta kvartāla" pirmo kārtu

Pagājušā gada nogalē ekustamo īpašumu attīstītājs "Bonava Latvija" Maskavas forštatē sācis būvēt jauno "Krasta kvartālu". Šajā projektā, kuru būvēs kārtās un kurā kopumā attīstītājs investēs 40 miljonus eiro, būs seši daudzdzīvokļu nami. Pirmās kārtas jeb pirmās mājas būvniecības darbus plānots noslēgt 2019.gada nogalē. Jaunais kvartāls atradīsies neapgūtajā teritorijā starp Maskavas un Krasta ielu, netālu no atpūtas centra "Lido". Pirmajā kārtā tiks izbūvēti 94 dzīvokļi, savukārt, noslēdzoties pēdējam būvniecības posmam 2022.gadā, kvartālā ar pilnībā labiekārtotu apkārtējo vidi mājvieta 500 dzīvokļos būs vairāk nekā 1200 cilvēkiem.

Lasīt vairāk

04. Būvfirma "Merks" sākusi jauna dzīvojamā kvartāla "Merks Viesturdārzs" būvniecību

Būvkompānija SIA "Merks" pagājušā gada nogalē sākusi jauna dzīvojamā kvartāla "Merks Viesturdārzs" celtniecību Rīgā, Rūpniecības ielā 25. Projektā "Merks Viesturdāzs" plānots uzbūvēt trīs piecu līdz septiņu stāvu daudzdzīvokļu ēkas ar 350 dzīvokļiem. Pirmo ēku, kurā atradīsies 95 dzīvokļi un kura būs vistuvāk parkam, plānots nodot ekspluatācijā 2020.gada pirmajā ceturksnī. Projekta pirmajā kārtā plānotas investīcijas virs 10 miljoniem eiro. Pirmā kārta paredz gan pirmās ēkas būvniecību, gan arī lielas daļas no projekta kopējās infrastruktūras izbūves. Ēkas tiks būvētas pēc konkursā uzvarējušā projekta piedāvājuma no arhitektu biroja "RUUME". Projektā "Merks Viesturdārzs" būs pieejami daudzveidīgi dzīvokļi gan plānojumu, gan izmēru ziņā - no nepilnu 40 kvadrātmetru "studio" tipa līdz pat divstāvīgiem četru istabu dzīvokļiem. Katram no dzīvokļiem būs balkons vai terase.

Lasīt vairāk

05. Ekspluatācijā nodotas divas pirmās daudzdzīvokļu ēkas projektā "Trebū Home"

Nekustamā īpašuma attīstītājs "AFI Europe" decembrī nodevis ekspluatācijā pirmās divas Daugavas labā krasta projekta "Trebū Home" piecstāvu dzīvojamās ēkas, kuru pirmās kārtas būvniecības izmaksas sasniedza septiņus miljonus eiro. "Trebū Home" ir jauns dzīvojamās vides koncepts Rīgā, Daugavas labajā krastā, teritorijā starp Lubānas, Salnas un Kupriču ielām. Pirmajās divās "Trebū Home" piecstāvu ēkās kopumā ir 108 dzīvokļi - 36 kvadrātmetrus plaši studijas tipa dzīvokļi, 40-52 kvadrātmetru divistabu dzīvokļi un trīsistabu dzīvokļi 67-69 kvadrātmetru platībā, kā arī 80 kvadrātmetrus lieli četru istabu dzīvokļi. Patlaban rezervēti vai pārdoti 60% dzīvokļu. Kopējā "Trebū Home" jaunbūvju platība sasniedz 9577 kvadrātmetrus, turklāt līdz ar ēku būvniecību veikta vairāk nekā 21 000 kvadrātmetru plašas teritorijas labiekārtošana un apzaļumošana. "Trebū Home" teritorijā desmit gadu laikā plānots uzbūvētas vismaz 25 ēkas ar 1500 dzīvokļiem un komercplatībām, kopumā investējot 150 miljonus eiro. Projekts paredz arī vairāk nekā 10 hektāru apzaļumotas teritorijas attīstību.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Rīgā pieaudzis dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits

Rīgā pieaudzis pārdošanas darījumu skaits. Šī gada piecos mēnešos reģistrēti 4087 dzīvokļu pārdošanas darījumi, kas ir vidēji 817 darījumi mēnesī. Darījumu skaita pieaugums skaidrojams ar atsevišķu jauno projektu nodošanu ekspluatācijā. Nemainīgi lielākais pieprasījums novērots pēc divu līdz trīs istabu dzīvokļiem ar vidējo platību no 55 līdz 75 kvadrātmetriem.

Nozares neveiksmes

Būtiski iedragāta konkurētspēja investīciju piesaistē

Būtu nepieciešams harmonizēt ar nekustamā īpašuma darījumiem saistītās izmaksas Baltijas valstīs, jo 2018. gada maijā Ministru kabinets atcēla zemesgrāmatas nodevas maksimālā apjoma ierobežojumu, kā rezultātā ar nekustamā īpašuma pārdošanu saistītās izmaksas Latvijā ir kļuvušas nesamērīgas ar citām Baltijas valstīm. Ja institucionāls investors vēlas iegādāties komercīpašumu – piemēram, 30 miljonus eiro vērtu biroju ēku kādā no Baltijas galvaspilsētām –, tad Latvijā ar darījuma veikšanu

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Ir visi priekšnoteikumi darījumu apjoma kāpumam

Šogad darījumu apjoms ar komercīpašumiem Baltijas valstīs varētu augt par 6%, prognozē nekustamo īpašumu konsultāciju kompānija "Newsec". Pērn šādu darījumu apjoms Baltijas valstīs sasniedza 800 miljonus eiro un tas bija 18% pieaugums salīdzinājumā ar 2017. gadu. Latvijā tika veikti darījumi par 248 miljoniem eiro. Ir visi priekšnoteikumi jaunu komercplatību būvniecībai Rīgā, jo joprojām saglabājas augsts ienesīgums 6,5% apmērā, Viļņā un Tallinā ienesīgums ir 6,25% apmērā. Tikmēr pārējā Eiropā ienesīgums ir 2–4% robežās. Patlaban Rīgā nomniekiem ir pieejami 650 000 kvadrātmetri biroju telpu, bet vēl 62 000 kvadrātmetru atrodas būvniecības stadijā. No būvniecībā esošajiem birojiem 30% būs A klases biroji, bet 70% – B klases.

Nozare gaida jaunā īres likuma pieņemšanu

Nekustamā īpašuma nozares pārstāvji aicina beidzot pieņemt jauno īres likumu, lai nomainītu ceturtdaļgadsimta veco likumdošanu, kas vairs neatbilst mūsdienu apstākļiem un jaunām tirgus prasībām. Jaunam likumam būtu jāsekmē tirgus sakārtošana kopumā un jāveicina dinamiskāka īres tirgus attīstība. Pašlaik Saeimā likumprojekts tiek gatavots izskatīšanai otrajā lasījumā, un ir cerība, ka likumu parlaments varētu pieņemt līdz šā gada beigām. Likumam „Par dzīvojamo telpu īri” šogad aprit jau 26 gadi: valstī īres tirgus darbojas, pamatojoties uz 1993. gadā pieņemto likumu. Šis likums tika pieņemts pārmaiņu laikos, kad mūsu ekonomika no valsts regulētas lēnām pārgāja brīvā tirgū. Tajā laikā strauji notika denacionalizācija. Sociālā spriedze tolaik bija izteikta, tāpēc likums jau sākotnēji īpaši nostājās īrnieku pusē – atļāva beztermiņa īres līgumus, fiksētas un ārkārtīgi zemas īres maksas, iespēju īres tiesības pārņemt mantojumā. Jau vairākkārt nozare paudusi uzskatu, ka vecā likumdošana ir ļoti smagnēja un mūsdienu apstākļiem neatbilstoša.TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2018. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2018 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2017 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Do It, SIA, Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ, Plesko Real Estate, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2018. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2017. g., %
2018. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Do It, SIA
Berģi, "Rīgas-Siguldas šoseja 1E", Garkalnes n., LV-1024 T. 67795345
Noliktavu pakalpojumi 61 104 -5.55 2 307 3.78% 179
Atšķirīgs pārskata periods no 01.03.2018 līdz 28.02.2019
2. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 59 057 6.23 1 094 1.85% 2443
3. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Talejas 1, Rīga, LV-1026 T. 80002000
Nekustamais īpašums 39 268 -2.71 8 473 21.58% 523
4. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 30 425 49.24 571 1.88% 275
5. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 30 001 1.87 5 899 19.66%
6. Alfa Construction, SIA
Gustava Zemgala gatve 78, Rīga, LV-1039 T. 67224803
Nekustamais īpašums 24 979 -1.24 -281 -1.13% 10
7. MADESTA, SIA
Rīga, Rencēnu iela 8, LV-1073
Nekustamais īpašums 14 600 189.03 1 133 7.76% 44
8. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 14 296 3.56 13 641 95.42% 10
9. TAV Latvia, SIA
Lidosta Rīga, "Lidosta Rīga" 10 k.1", Mārupes n., LV-1053 T. 67350420
Nekustamais īpašums 13 816 7.8 1 709 12.37% 8
10. Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi, Valsts SIA
Republikas laukums 2-805, Rīga, LV-1010 T. 67027587
Namu apsaimniekošana 12 853 108.12 9 0.07% 154

Viedokļi

Autors: Aigars Šmits

Norises Rīgas dzīvokļu tirgū varētu dēvēt par stagnāciju

Visticamāk, norises Rīgas dzīvokļu tirgū varētu dēvēt par stagnāciju, bet nešķiet, ka tas būtu kaut kas slikts. Latvijā patlaban nav tādas nozares, kur nebūtu problēmu ar darbaspēku. Tostarp būvniecībā, kur būvfirmas ir ķīlnieku lomā – lai noturētu darbiniekus ir jāmaksā tik, cik darbinieks prasa. Šī iemesla dēļ vairāki attīstītāji jau sākuši šaubīties, vai vispār turpināt iesākta projekta otro kārtu. Atsevišķās pozīcijās būvniecības izmaksas Rīgā jau ir augstākas nekā Tallinā, izmaksām lasīt tālāk

Autors: Mārtiņš Vanags

Nepieciešams uzlabot investīciju vidi nozarē

Lai gan līdz ar vispārējo ekonomikas izaugsmi ir vērojamas atsevišķas pozitīvas tendences arī jauna nekustamā īpašuma attīstībā, joprojām saglabājas ievērojama Latvijas atpalicība no Lietuvas un Igaunijas būtiskākajos nekustamā īpašuma segmentos. Rīgā uz vienu iedzīvotāju ir divreiz mazāka biroju platība nekā Tallinā un ievērojami mazāka nekā Viļņā. Pat īstenojot visus tos biroju projektus, kas patlaban Rīgā ir plānošanas vai celtniecības stadijā, saglabāsies tikpat ievērojama mūsu lasīt tālāk