Ienākt

Tirdzniecība

Apģērbi, apavi un piederumi Atpūtai, sportam un tūrismam
Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai Industriālā tehnika
Internetveikali, netiešā tirdzniecība Mājai un dārzam
Parfimērija un kosmētika Pārtika un dzērieni

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Nozares kopējais apgrozījums šogad saglabās pozitīvus izaugsmes rādītājus

Laila Vārtukapteine, mazumtirdzniecības veiklu tīkla SIA “Elvi Latvija” komercdirektore

“Elvi” dati par 2017.gadu apliecina, ka aizvadītais gads nesis gan nelielas izmaiņas patērētāju paradumos, gan ekonomiskus un politiskus izaicinājumus, gan jaunas tēmas diskusijām par pārtikas mazumtirdzniecības nozari Latvijā.

Analizējot patērētāju uzvedību, jāsecina, ka pēdējā laikā pieaugusi iedzīvotāju pirktspēja un kopējais preču patēriņš. Protams, šīs izmaiņas nav grandiozas, tomēr gan vidējā pirkuma lielums, gan apgrozījuma rādītāji, gan pieprasījums pēc dažādām precēm, tostarp “premium” segmenta produktiem, norāda, ka iedzīvotāji ir gatavi tērēt mazliet vairāk, nekā tas bija gadu iepriekš. Domāju, ka tas skaidrojams ar vispārējām ekonomikas tendencēm – nedaudz pieaug Latvijas iekšzemes kopprodukts, līdz ar to arī preču patēriņš un iedzīvotāju apmierinātības rādītāji. Tas apstiprina, ka naudas iedzīvotāju maciņos kļūst nedaudz vairāk, aug arī drošības sajūta un optimisms, kas vedina izdarīt lielākus pirkumus vai izvēlēties dārgākas process.

Runājot par pārtikas mazumtirdzniecības nozari kopumā, 2017.gada notikumi kārtējo reizi pierādīja, ka strādājot globālās ekonomikas apstākļos, jārēķinās, ka nozares aktualitātes var ietekmēt gan laikapstākļi dažādās pasaules vietās, gan politiskie procesi, gan ekonomiskās norises. Pērn piedzīvojām nozīmīgas cenu izmaiņas dažādās produktu grupās, kas, protams, tiešā veidā ietekmēja gan mūsu sadarbību ar ražotājiem, gan pircēju izvēli veikalos. Vērienīgākās izmaiņas aizvadītajā gadā skāra piena produktu grozu, jo Eiropā sāka veidoties piena iztrūkums un ražotāji bija spiesti celt produktu cenas, gada beigās nozīmīgs cenu kāpums bija vērojams arī olām. Nozares aktualitātes un dienaskārtību vasaras beigās un rudenī noteica klimata apstākļi tepat Latvijā - 2017.gads ieies vēsturē ar slapjo un lietaino laiku, kas būtiski ietekmēja Latvijas ražas apjomus.

Starp nozīmīgākajām 2017.gada norisēm politiskā aspektā noteikti jāmin izmaiņas nodokļu politikā - samazinātas pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošana Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Lai arī šīs iniciatīvas ekonomiskais pamatojums ir diskutabls, tas tomēr apstiprina, ka beidzot Latvijā sāk domāt par nepieciešamību arī politiskā līmenī atbalstīt pašmāju ražotājus un uzņēmumus, kas veicina mūsu tautsaimniecības attīstību. Protams, plašas diskusijas izraisīja arī paziņojums par iespējamo Vācijas tirdzniecības tīkla “Lidl” ienākšanu Latvijā. Kaut arī daudzi priecājās, ka šis notikums varētu strauji pazemināt kopējo cenu līmeni tirgū, diskusijās spilgti iezīmējās arī bažas par vietējo ražotāju konkurētspējas kritumu, kas var nest nozīmīgas un negatīvas sekas Latvijas ekonomikai. Šī diskusija apstiprina, ka sabiedrība kļūst arvien izglītotāka un arvien vairāk izvērtē apkārt notiekošos procesus, analizējot to iespējamās sekas, nevis akli pakļaujoties populārākajam viedoklim.

Aizvadītais gads konkurences jomā pārtikas mazumtirdzniecības nozarē būtiskas izmaiņas nav ienesis. Lai arī gada sākuma no Latvijas tirgus aizgāja veikalu tīkls “Prisma”, tā tirgus daļa bija ļoti neliela un šis notikumu pavērsiens neatstāja būtiskas izmaiņas uz nozari kopumā. Esošajā tirgus sadalījumā galveno nozares virzību nosaka daži lielākie uzņēmumi, kas ierobežo mazo un vidējo tirdzniecības uzņēmumu konkurētspēju, taču šāda tirgus apstākļos sevi attaisno “Elvi” piedāvātais modelis – pēc franšīzes principa zem viena zīmola apvienot daudzus uzņēmumus, ar vienotu iepirkumu, mārketinga un IT atbalstu, nodrošinot visu šo uzņēmumu konkurētspēju.

Pieprasījums 2017.gada laikā mazliet pieauga, turklāt pircēji kļūst arvien prasīgāki – pieaug pieprasījums pēc labākas kvalitātes produktiem, līdz ar to arī ražotāji ir spiesti mainīties. Pircēji kļūst kritiskāki, analizē preču sastāvu, tāpēc piedāvājumā parādās arvien vairāk tādu preču, kuru sastāvā nav pievienotas nevēlamas piedevas. Tāpat pieaug pieprasījums pēc specializētās pārtikas piemēram, produktiem bez glutēna vai veģetāriešu ēdiena, kā arī samazinās dažādu zemas kvalitātes pusfabrikātu sortiments, kā vietā ražotāji piedāvā augstvērtīgākas preces.

Pārtikas mazumtirdzniecība ir nozare, kas visos laikos ir relatīvi stabila, līdz ar to finanšu līdzekļi, ko iedzīvotāji no savas mājsaimniecības budžeta tērē pārtikai procentuāli, noteikti nebūs stipri lielāki nekā pirms tam, tomēr absolūtos skaitļos nozares apgrozījums un peļņa 2017. adā būs apjomīgāki, nekā gadu iepriekš.

Šogad tiek prognozēts iekšzemes kopprodukta un patēriņa pieaugums, un domāju, ka to jutīs arī pārtikas mazumtirdzniecības nozarē. Visdrīzāk turpināsies 2017.gadā iesāktās tendences – cilvēki pirkumus iegādāsies apdomīgāk, izvēloties kvalitatīvākas un veselīgākas preces.

Spriežot pēc iedzīvotāju sabiedriskajām aktivitātēm, noteikti arvien vairāk varētu pieaugt diskusijas par dažādu produktu izcelsmi, pārtikas ražošanā iesaistīto dzīvnieku labturības normām, mūsu tirgū nopērkamo preču kvalitāti un tās atbilstību citu Eiropas valstu tirgū piedāvātajiem ekvivalentiem, dažādu produktu ražošanas ekoloģiju, Latvijā ražotu produktu priekšrocībām un citām tēmām, kas apstiprina apsveicamu tendenci – sabiedrība kļūst kritiskāka un vairāk iedziļinās dažādu procesu norisē.

Tāpat nozarē noteikti turpināsies diskusija par konkurenci un iespējamu jaunu spēlētāju ienākšanu pārtikas mazumtirdzniecības nozarē. Noteikti būtu jāuztur arī diskusijas par politisko atbalstu Latvijas uzņēmumiem. Domāju, ka kopējais nozares apgrozījums dažu procentu robežās turpinās kāpt arī 2018.gadā, saglabājot pozitīvus nozares izaugsmes rādītājus.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Ieviesta samazinātā PVN likme svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem

No šā gada 1.janvāra stājušies spēkā grozījumi likumā par pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas paredz ieviest samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem, un fasētiem, bet ne termiski apstrādātiem vai kā citādi apstrādātiem, piemēram, saldētiem, sālītiem, kaltētiem.

Samazināto likmi piemēros uz laiku līdz 2020.gada 31.decembrim.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) februāra beigās sāks pārbaudīt to, kā tirgotāji ievēro samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem.

Pērn 19.oktobrī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) padomes priekšsēdētājs Valdis Tur-lais un Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs parakstīja sadarbības memorandu par samazinātās 5% PVN likmes piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Viens no sadarbības memoranda nosacījumiem paredz LPTA un LTA nodro-šināt, ka to biedri, nosakot cenu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, no 2018.gada 1.janvāra piemēros samazināto 5% likmi līdzšinējās 21% likmes vietā. Tādējādi tiktu aizsargāta patērētāju pirktspēja un veicināts Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu noiets.

Lasīt vairāk

02. Ēkas bīstamā tehniskā stāvokļa dēļ slēgts Āgenskalna tirgus

Ēkas bīstamā tehniskā stāvokļa dēļ no šā gada 1.janvāra slēgts Āgenskalna tirgus. Atbilstoši AS “Rīgas Centrāltirgus” (RCT) izstrādātajai vīzijai, tirgus atjaunošanai būtu nepieciešams ieguldīt aptuveni deviņus miljonus eiro.

Tomēr, ņemot vērā, ka RCT rīcībā nav tirgus rekonstrukcijai nepieciešamo finanšu līdzekļu, tiek pieļauts, ka, ja tiktu piesaistīts kredītiestādes finansējums, būtu nepieciešama komercķīla.

Tikmēr Rīgas domes Īpašumu departaments šā gada 15.janvārī nolēmis nomas līgumu ar RCT un rīkot atkārtotu tirgus nomas tiesību izsoli uz 30 gadiem, nosakot tirgus apsaimniekotājiem par pienākumu rekonstruēt tirgu par saviem līdzekļiem.

Lasīt vairāk

03. “Maxima Latvija” izstājas no Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA "Maxima Latvija" pagājušā gada nogalē pieņēma lēmumu neturpināt dalību Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijā (LPTA) un risināt ar nozari saistītus jautājumus, komunicējot ar organizācijām atsevišķi.

LPTA izpilddirektors Noris Krūzītis apliecināja, ka "Maxima Latvija" ir pārtraukusi darbību asociācijā, un LPTA padome ir apstiprinājusi tās iesniegumu, tomēr plašāk uzņēmuma lēmumu nekomentēja.

Līdz ar “Maxima Latvija” izstāšanos, asociācijā palikuši pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumi “Rimi” un “Narvesen”.

Lasīt vairāk

04. Lielveikalu tīkli atsakās no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA “Rimi Latvia” aizvadītā gada nogalē paziņoja, ka tas līdz 2025.gadam plāno pilnībā atteikties no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības, piedāvājumā nodrošinot tikai ārpus sprostiem dētas olas.

Lielveikalu tīkls “Sky” šā gada janvārī arī paziņoja, ka ir pilnībā attiecies no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības.

Savukārt mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA “Maxima Latvija” paziņojis, ka apsver iespēju atteikties no sprostos dētu vistu olu tirgošanas, uzsverot, ka minētais lēmums jāapspriež uzņēmumu grupas ietvaros, lai varētu runāt par tā īstenošanu praksē.

Lasīt vairāk

05. “Maxima Latvija” valdi atstāj līdzšinējais korporatīvo attiecību vadītājs Ivars Svilāns

Šā gada janvāra sākumā "Maxima Latvija" vadības komandu atstāja līdzšinējais korporatīvo attiecību vadītājs Ivars Svilāns, kurš darbu uzņēmumā sāka nedaudz vairāk nekā pusgadu pēc traģēdijas Zolitūdē, kad, iebrūkot veikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki.

Svilāna amata pienākumus uzņēmumā turpmāk pildīs kādreizējais "airBaltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags.

"Maxima Latvija" valdē bez Vanaga turpina strādāt uzņēmuma vadītājs un valdes priekšsēdētājs Andris Vilcmeiers, operacionālā vadītāja Kristīne Āboltiņa un komercdirektors Viktors Troicins.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Sāk bezkontaktu norēķinu ieviešanu

Pērn novembrī par bezkontakta norēķinu iespējas nodrošināšanu informēja lielākie mazumtirgotāji SIA "Rimi Latvia" un SIA "Maxima Latvija". Galvenā tirgotāju motivācija šādu norēķinu iespējas ieviešanai ir ātrāka pircēju apkalpošana. Ar bezkontakta maksājumu kartēm, neievadot PIN kodu, iedzīvotāji var norēķināties par pirkumiem līdz desmit eiro. Savukārt, ja pirkuma summa ir lielāka, klientiem nepieciešams arī ievadīt PIN kodu. Tiesa, lai pārliecinātos, ka karti izmanto tās īpašnieks, ik pa

Nozares neveiksmes

Spriedze tirgotāju un piegādātāju attiecībās

Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums, kas stājās spēkā 2016. gada 1. janvārī, radījis spriedzi mazumtirgotāju un piegādātāju attiecībās. Šī likuma dēļ Latvijas mazumtirgotāji izvēlas piegādātājus pēc striktākiem kritējiem un ne vienmēr priekšroku dod vietējiem ražotājiem. Konkurences padome ir identificējusi likuma problēmas un pie tām strādā. Tāpat gada laikā ir parādījusies tendence, ka ne vienmēr mazumtirgotājs izvēlas Latvijas piegādātājus. Sadarbības partnerus izvēlas pēc

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Turpina izmantot valsts atbalstu
Pērn organizētas 40 dažādu nozaru un apjomu tirdzniecības misiju, kurās kopā piedalījušies 295 uzņēmēji. 2016. gadā apstrādāti 829 eksporta pieprasījumi. Uzņēmumi aktīvi turpināja izmantot valsts atbalstu, lai piedalītos eksporta un ārējās tirdzniecības semināros – 2016. gadā organizēti 32 semināri par ārējās tirdzniecības jautājumiem, kurus kopumā apmeklējuši vairāk nekā 1400 dalībnieku. Visi eksporta pakalpojumi uzņēmumiem tiek sniegti ciešā sadarbībā ar 21 Latvijas ārējo ekonomisko pārstāvniecību ārvalstīs – Vācijā, Polijā, Baltkrievijā, Lielbritānijā, Francijā, Dānijā, Nīderlandē, Japānā, Zviedrijā, Krievijā, Norvēģijā, Lietuvā, Ķīnā.

Izaicinājumi nozarē

Mazumtirdzniecības izrāviena gaidās
Pēdējo gadu laikā par lielāko izaicinājumu tirgotājiem kļūst patēriņa kāpināšana, ko apgrūtina sarūkošais iedzīvotāju skaits un arī esošo Latvijas iedzīvotāju ne visai augstā pirktspēja. Arī vairāki eksperti prognozējuši, ka mājsaimniecību patēriņš šogad augs līdzīgi kā pērn. Pozitīvs faktors būs strādājošo skaita pieaugums. Tāpat prognozēta straujāka algas izaugsme. Tikmēr veikalu īpašniekiem viestas cerības, ka šogad patērētāji vairāk naudas atstās veikalos, pērkot ilglietošanas preces un citu nepieciešamo mājokļu iekārtošanai. 2017. gada pirmajos sešos mēnešos kopā mazumtirdzniecības apgrozījums ir palielinājies par 2,7%, nepārtikas preču tirdzniecībai augot par 4,4% un pārtikas preču tirdzniecībai palielinoties par 0,7%. Finanšu ministrija prognozēja, ka arī turpmākajos mēnešos saglabāsies labi priekšnosacījumi mazumtirdzniecības pieaugumam, ko veicinās gan spēcīgais darba samaksas pieaugums, gan bezdarba līmeņa mazināšanās. Tas kopumā ļauj sagaidīt vēl nedaudz augstākus mazumtirdzniecības pieauguma tempus turpmākajos mēnešos.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 3 723 3 674 3 609
Darbinieku skaits, tūkst. 83 80 79
Peļņa, milj. EUR 181 206 214
Rentabilitāte, % 1.77 2.00 2.09
Apgrozījums, milj. EUR 10 218 10 292 10 244
Apgrozījuma izmaiņas 6.85 0.73 -0.47
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tirdzniecība rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir RIMI LATVIA, SIA, MAXIMA Latvija, SIA, Samsung Electronics Baltics, SIA, Sanitex, SIA, Elagro Trade, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apģērbi, apavi un piederumi, Atpūtai, sportam un tūrismam, Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai, Industriālā tehnika, Internetveikali, netiešā tirdzniecība

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. RIMI LATVIA, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Pārtikas tirdzniecība 830 874 5.81 32 079 3.86% 5786
2. MAXIMA Latvija, SIA
Krustkalni, "Abras", Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67892100
Pārtikas tirdzniecība 693 792 0.72 11 977 1.73% 7686
3. Samsung Electronics Baltics, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 80007267
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 281 017 -3.6 5 308 1.89% 56
4. Sanitex, SIA
Rāmava, Liepu aleja 4, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67048400
Saimniecības preču vairumtirdzniecība 264 856 4.52 647 0.24% 344
5. Elagro Trade, SIA
Rubeņu ceļš 46c, Jelgava, LV-3002 T. 63001718
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 138 325 -7.16 1 758 1.27% 66
6. LENOKA, SIA
Krustpils 12, Rīga, LV-1073 T. 67775959
Pārtikas tirdzniecība 134 417 89.67 6 590 4.90% 2231
7. PHILIP MORRIS LATVIA, SIA
Pulkveža Brieža 21-6, Rīga, LV-1010 T. 67201201
Tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecība 129 214 15.32 785 0.61% 25
8. Contiplus Riga, SIA
Daugavgrīvas šoseja 7b, Rīga, LV-1016 T. 67431318
Kokapstrādes iekārtas un instrumenti 102 513 7.15 358 0.35% 1
Atšķirīgs pārskata periods no 01.10.2015 līdz 30.09.2016
9. Green Trace, SIA
Bieķensalas 21, Rīga, LV-1004 T. 67319183
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 96 607 15.69 7 030 7.28% 6
10. AMBER DISTRIBUTION LATVIA, SIA
Dreiliņi, Noliktavu 11, Stopiņu n., LV-2130 T. 67880433
Alkoholiskie dzērieni: vairumtirdzniecība 92 146 5.9 1 751 1.90% 100

Viedokļi

Autors: Noris Krūzītis

Specializētie pārtikas veikali un PVN pārtikai

Kopš pagājušā gada nogales turpinās arī specializēto pārtikas veikalu strauja attīstība. Šo tendenci varēsim redzēt arī 2017. gadā un līdz ar to prognozēt būtisku apgrozījuma pieaugumu specializēto veikalu segmentā. Tas liecina par to, ka – lai arī Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības tirgus ir neliels un arī pirktspēja nav liela, tomēr ir iespējama jaunu tirgus dalībnieku ienākšana, kas pastiprinās konkurenci un no tirgus pakāpeniski "izspiedīs" mazāk konkurētspējīgos tirgotājus. Konkurence lasīt tālāk

Autors: Henriks Danusēvičs

Mazajiem veikalniekiem nedraudzīga politika

Patlaban nodokļu politika Latvijā ir nedraudzīga mazajiem un vidējiem veikalniekiem. Tas attiecīgi pasliktina viņu konkurētspēju, tādējādi nostiprinot mazo un vidējo tirgotāju šaubas par to, ka valstiskā līmenī kādam būtu svarīgi, lai vietējie tirgotāji izdzīvo, jo liela daļa lēmumu, kas tiek pieņemti, tiek pieņemti ar kaitējumu mazajiem. Piemēram, kases aparātu un sistēmu reforma, kas ir šā gada lielais izaicinājums mazo un vidējo tirgotāju un dažādu pakalpojumu sniedzēju sektorā. Jauno kases lasīt tālāk