Ienākt

Pakalpojumi finanšu, juridiskie un uzņēmējdarbībai

Apdrošināšana Bankas
Konsultācijas, juridiskie un citi biznesa pakalpojumi Līzings un cita finanšu darbība

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Laiki, kad bankas varēja atļauties neiedziļināties klientu kapitāla izcelsmes izpētē, ir aizgājis uz neatgriešanos

Ieva Tetere, "SEB bankas" valdes priekšsēdētāja

2017.gads banku nozarei ir devis atspēriena punktu. Esam uzņēmuši pareizo virzienu, ceļot nozares standartus un izlēmīgi vēršoties pret tiem tirgus dalībniekiem, kas nevēlas vai nespēj tos izpildīt. Banku nozares uzraugs ir rīkojies izlēmīgi un panācis progresu, it īpaši nerezidentu apkalpošanas biznesa sakārtošanā. Arī banku nozare ir apstiprinājusi savas vadlīnijas NILLTFN jomā. Laiki, kad bankas varēja atļauties neiedziļināties savu klientu kapitāla izcelsmes izpētē un nepiemērot augstākās darbības atbilstības prasības, ir aizgājis uz neatgriešanos. Pieļauju, ka vairākām bankām varētu būt izaicinājums saprast – kas tad īsti ir tas ilgtspējīgais pamats, uz kura būvēt savu biznesu? Iespējams, tas prasīs arī banku biznesa modeļu maiņu.

No vienas puses, visas pazīmes liecina, ka 2018.gads Latvijas ekonomikai būs veiksmīgs, un prognozējam, ka arī klientu pieprasījums pēc banku pakalpojumiem pieaugs. No otras puses, konkurence starp bankām Latvijas tirgū aizvien saglabāsies ļoti asa, tādēļ bankām ir ierobežotas iespējas manevrēt ar savu pakalpojumu cenām. Banku spēju pelnīt ierobežo arī digitalizācijas tendences, kā arī augošais piedāvājums no „FinTech” uzņēmumiem, kas jau šobrīd spēj piedāvāt ļoti konkurētspējīgus risinājumus. Tādēļ, visticamāk, to banku, kas fokusējas uz Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju apkalpošanu, finanšu rezultāti 2018.gadā saglabāsies līdzvērtīgā līmenī kā 2017.gadā.

Banku skaits Latvijā pēdējo 10 gadu laikā ir nedaudz samazinājies, taču konkurence joprojām ir ļoti asa. Tas, protams, ir ieguvums klientiem – Latvijā klienti var būt pārliecināti, ka saņems mūsdienīgus, pasaules līmeņa pakalpojumus par ļoti pieejamām izmaksām, piemēram, Latvijā uzņēmēji var saņemt finansējumu par tādām pašām vai pat izdevīgākām likmēm, kā uzņēmēji Vācijā. Bankas nevar atļauties atpalikt ar jauno pakalpojumu ieviešanu, jo tas nozīmētu zaudēt konkurētspējā.

2018.gadā noteikti turpināsies digitalizācijas tendences – tas nozīmē, ka klienti aizvien vairāk bankas pakalpojumus varēs saņemt attālināti: lietojot savu datoru vai viedtālruni. Vienlaikus tas nozīmē, ka klientiem būs aizvien mazāk iemeslu doties uz bankas filiāli, un tādēļ mainās arī filiāļu loma. Redzam, ka par svarīgāko filiāļu uzdevumu kļūst klientu konsultēšana, piemēram, par sava mājokļa iegādi, auto līzingu vai uzkrājumu pārvaldīšanu.

Nozīmīgas izmaiņas 2018.gadā viesīs arī jaunais regulējums, piemēram, Eiropas Savienības otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2) un Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR). PSD2 direktīvas noteiktais „open banking” modelis atver banku durvis trešajām pusēm. Tas paredz plašas iespējas dažādu nozaru partneriem bankas platformā veidot savas aplikācijas un piedāvāt savus pakalpojumus. Rūpīgi gatavojamies arī Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanai, kas būtiski mainīs prasības jebkuram uzņēmumam, kurš strādā ar klientu datiem.

Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai, pakāpeniski turpina pieaugt arī kreditēšanas apmēri. No 2017.gada janvāra līdz novembra beigām „SEB banka” privātpersonām un uzņēmumiem jaunos aizdevumos ir izsniegusi 808,4 miljonus eiro. Tas ir par 18% vairāk nekā 2016.gada 11 mēnešu laikā. No pērn 11 mēnešos izsniegto jauno kredītu apmēra 79% jeb 639,1 miljons eiro izsniegti uzņēmumiem, bet 21% jeb 169,2 miljoni eiro - privātpersonām.

Ja runājam par uzņēmumu kreditēšanu, tās aktivizēšanos lielā mērā ir veicinājusi ES fondu ieplūšana Latvijas ekonomikā. Tāpat 2017.gadā izkustējušies liela mēroga investīciju projekti, piemēram, tirdzniecības centra „Akropole” un IKEA veikala būvniecība. No uzņēmumiem piešķirtajiem kredītiem 64% saņēmušas lielās kompānijas, kuru gada apgrozījums pārsniedz 20 miljonus eiro, bet 36% piešķirti mazajiem un vidēja lieluma uzņēmumiem. Redzam, ka uzņēmumi saprot, ka ir nepieciešamas investīcijas, lai saglabātu savu konkurētspēju gan vietējā, gan starptautiskajā tirgū.

Savukārt, ja skatāmies uz privātpersonām, visbūtiskāko stimulu aktīvākai kreditēšanai ir devis salīdzinoši straujais atalgojuma pieaugums un kopējā ekonomiskā noskaņojuma uzlabošanās. 2017.gadā ir pieaudzis gan līzinga darījumu skaits, gan arī izsniegto mājokļu kredītu daudzums. Vienlaikus jāuzsver, ka „SEB banka” turpina pieturēties pie atbildīgas kreditēšanas standartiem, rūpīgi izvērtējot gan privātpersonu, gan uzņēmumu spēju ilgtermiņā nokārtot savas saistības. Kopumā kreditēšanas apjomi pašlaik ir vērtējami kā veselīgi un ekonomiskajai situācijai atbilstoši.

Visdrīzāk, 2018.gadā kreditēšanas tempi turpinās samērīgu pieaugumu. Eksperti prognozē, ka IKP pieauguma temps 2018.gadā sasniegs 3,7%. Mūsu mērķis ir strādāt, lai kredītportfeļa pieaugums šogad sasniegtu 6-7%, pārspējot IKP tempus. To sasniegsim, turpinot īstenot mūsu biznesa stratēģiju: nostiprināt savas līderpozīcijas uzņēmumu segmentā, atbalstot gan lielās kompānijas, kas uzņemas līdera lomu savā nozarē, gan ambiciozus uzņēmumus MVU segmentā. Savukārt privātpersonu segmentā plānojam paplašināt savu tirgus daļu, izvēršot sadarbību ar mērķtiecīgiem klientiem, pilnveidojot attālināti pieejamo pakalpojumu klāstu un uzlabojot servisa kvalitāti.

Ja skatāmies uz noguldījumiem, viss liecina, ka 2018.gadā turpināsies līdzšinējā tendence – Latvijas iedzīvotāju uzkrājumi turpinās pakāpeniski, soli pa solim pieaugt.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Vienna Insurance Group" paziņo par plāniem iegādāties arī risku apdrošinātāju "Seesam Insurance"

Austrijas apdrošinātājs "Vienna Insurance Group" (VIG), kuram Latvijā pieder riska apdrošinātāji "BTA Baltic Insurance Company" (BTA), kas pievienojis "InterRisk Vienna Insurance Group", kā arī "Compensa Vienna Insurance Group" Latvijas filiāle un dzīvības apdrošinātāja "Compensa Life Vienna Insurance Group" Latvijas filiāle,
iegādāsies arī risku apdrošinātāju "Seesam Insurance".

Somijas "OP" finanšu grupa ir nolēmusi pārdot visas risku apdrošināšanas kompānijas "Seesam Insurance" akcijas VIG. Pārdošanas līgums parakstīts 2017.gada 18.decembrī.

Darījuma pabeigšanai vēl ir nepieciešams uzraugošo institūciju apstiprinājums.

"Šobrīd notiek finanšu sektora transformācija un digitalizācija, kuras rezultātā būtiski mainīsies klientu uzvedība. Mēs spēsim labāk reaģēt uz mūsu klientu mainīgajām vajadzībām, koncentrējoties uz mūsu uzņēmējdarbību Somijā. VIG nodrošinās klientiem Baltijas valstīs pirmklasīgus produktus un pakalpojumus un turpinās attīstīt "Seesam" uzņēmējdarbību Baltijā, strikti ņemot vērā pastāvīgi mainīgās klientu vajadzības," sacīja "OP" finanšu grupas viceprezidents risku apdrošināšanas jautājumos Olli Lehtile (Olli Lehtilä).

Lasīt vairāk

02. Biržas alternatīvajā tirgū "First North" sāk kotēt kosmētikas ražotāja "Madara Cosmetics" akcijas

2017.gada 10.novembrī biržas "Nasdaq Riga" alternatīvajā tirgū "First North" sāka kotēt kosmētikas ražotāja "Madara Cosmetics" akcijas. Sākotnēji biržā iekļāva 3 214 800 "Madara Cosmetics" akciju 0,1 eiro nominālvērtībā, bet 6.decembrī biržā iekļāva vēl papildu 530 442 "Madara Cosmetics" akcijas,

"Madara Cosmetics" akciju publiskais piedāvājums ilga no 10.oktobra līdz 3.novembrim. Tajā kompānija atbilstoši Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apstiprinātajam akciju emisijas prospektam bija tiesīga izteikt līdz 482 220 akciju publisko piedāvājumu, taču piedāvājumu bija iespējams papildināt ar 48 222 akcijām, tādējādi sasniedzot kopumā 530 442 akcijas.

Kompānijas akcijas cena publiskajā piedāvājumā bija 6,25 eiro, tajā skaitā akciju emisijas uzcenojums - 6,15 eiro.

Pieprasījums pēc "Madara Cosmetics" akcijām publiskajā piedāvājumā 2,3 reizes pārsniedza piedāvāto akciju skaitu - kopumā tika pieprasītas 1 228 037 akcijas, bet pārdotas tika 530 442 akcijas.

Pēc kompānijas pārstāvju vēstītā, apmēram 26% akciju publiskajā piedāvājumā ieguva privātie ieguldītāji, kamēr pārējās akcijas tika piešķirtas institucionālajiem vai kvalificētajiem ieguldītājiem.

Lasīt vairāk

03. Baltijā darbu sākusi "Nordea" un DNB apvienotā banka "Luminor Bank"

Baltijas valstīs 2017.gada 1.oktobrī darbu sāka "Nordea Bank" un DNB apvienotā banka "Luminor Bank".

Banku apvienošanās procesā "Nordea Bank" Latvijas filiāle nodeva biznesu "DNB Bankai", kura savukārt tika pārdēvēta par "Luminor Bank". Pēc šī darījuma "Nordea Bank" Latvijas filiāle joprojām pastāv kā juridisks veidojums, bet vairs nesniedz finanšu pakalpojumus.

Abu apvienoto banku klientu apkalpošana sākotnēji notiek kā ierasts - klientu konti, kontu numuri, līgumi un maksājumu kartes, kā arī spēkā esošie kodi un paroles saglabājušās nemainīgas. "Tuvākajā nākotnē klientu bankas konti un maksājumu apstrāde tiks organizēta pašreizējās banku sistēmās. Tādējādi klienti līdz noteiktam laika brīdim turpinās izmantot esošos banku risinājumus - internetbanku, mobilo banku un citus ikdienas finanšu risinājumus," pēc banku apvienošanas skaidroja bankā. Cenrādis "Luminor Bank" klientiem tiks vienādots no 2018.gada 1.februāra.

"Luminor Bank" valdes priekšsēdētājas amatā iecelta Kerli Gabriloviča, bet valdes locekļu amatos strādā Jānis Buks, Ivita Asare, Jānis Teteris un bijušais Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis, kuru Saeima no FKTK priekšsēdētāja amata atbrīvoja 2016.gada 28.janvārī. Par Zakuļa iecelšanu "Luminor Bank" valdē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi.

Lasīt vairāk

04. OCTA deviņos mēnešos apdrošinātājiem radījusi zaudējumus 7,045 miljonu eiro apmērā

Latvijas apdrošināšanas sabiedrību zaudējumi no transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) apdrošināšanas 2017.gada deviņos mēnešos bija 7,045 miljoni eiro, kas ir par 21% mazāk nekā 2016.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) dati.

"OCTA nozares zaudējumi 2017.gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada līdzīgu periodu, samazinājušies par 21%, tomēr zaudējumu apmērs joprojām ir vairāk nekā septiņi miljoni eiro. Zaudējumu samazinājums saistīts lielākoties ar apdrošinātāju darbības efektivitātes uzlabojumiem, kā arī nopelnīto prēmiju pieaugumu," sacīja LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

2017.gada deviņos mēnešos saistībā ar 2017.gadā un iepriekšējo gadu zaudējumu pieteikumiem tika pieņemts 34 431 lēmums par apdrošināšanas atlīdzību izmaksu par kopējo summu 34,598 miljoni eiro, kas ir par 5,1% vairāk nekā 2016.gada deviņos mēnešos.

Savukārt apdrošinātāju nopelnīto prēmiju apmērs veidoja 36,252 miljonus eiro, kas ir par 2% vairāk nekā 2016.gada deviņos mēnešos.

Lasīt vairāk

05. FKTK piemēro 890 000 eiro soda naudu "Meridian Trade Bank"

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome piemēroja 889 651 eiro soda naudu "Meridian Trade Bank", jo banka nenodrošināja pienācīgu iekšējās kontroles sistēmas darbību kredītriska pārvaldīšanas jomā.

"Pieņemot lēmumu par soda naudas apmēru, FKTK ņēma vērā, ka banka jau ir sākusi darbības, lai uzlabotu iekšējās kontroles sistēmas efektivitāti, kā arī banka iepriekš nav sodīta par iekšējās kontroles sistēmas nepilnībām," skaidroja FKTK.

Papildu soda naudai, FKTK padome noteica bankai arī tiesiskos pienākumus, lai tā turpmāk nepieļautu līdzīga rakstura pārkāpumus un novērstu konstatētos pārkāpumus iekšējās kontroles sistēmā kredītriska pārvaldības jomā.

"Meridian Trade Bank" Mārketinga un produktu attīstības nodaļas vadītāja Elīna Kovaļova pavēstīja, ka banka veic visas nepieciešamās darbības, lai pilnveidotu darbu. "Saistībā ar FKTK konstatētajiem trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā kreditēšanas riska pārvaldības jomā banka ir sākusi un turpina veikt visas nepieciešamās darbības, lai tuvākajā laikā novērstu konstatētos trūkumus," viņa sacīja.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Atļauj "DNB" un "Nordea Bank" apvienot darbību Baltijas valstīs

Eiropas Komisija bez nosacījumiem apstiprināja "DNB" un "Nordea Bank" darbības apvienošanu Baltijas valstīs un kopuzņēmuma "Luminor Bank" izveidi. Komisija izvērtējusi apvienošanās iespējamo konkurences ietekmi uz vairākiem privātpersonu un uzņēmumu banku tirgiem trijās Baltijas valstīs un secinājusi, ka apvienošanās neradīs bažas par konkurenci.

Nozares neveiksmes

Vairākas Latvijas bankas soda par starptautisko sankciju pret Ziemeļkoreju apiešanu

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) piemēroja soda naudu piecām Latvijas bankām – "Rietumu bankai", "Norvik bankai", "Reģionālajai investīciju bankai", "BlueOrange Bank" (iepriekš "Baltikums Bank") un "Privatbank", jo atsevišķi šo banku klienti veica pārskaitījumus, lai apietu pret Ziemeļkoreju noteikto starptautisko sankciju prasības

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

"Altum" sāks slēgt līgumus ar akcelerācijas fondu pārvaldniekiem
"Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") sāk slēgt līgumus ar akcelerācijas fondu pārvaldniekiem, kas atzīti par uzvarētājiem "Altum" rīkotajā iepirkumā. Akcelerācijas fondu pārvaldītāji veiks ieguldījumus inovatīvos un agrīnas attīstības stadijas start-up jeb iesācējuzņēmumos ar lielu izaugsmes potenciālu, un to finansējums tiks sniegts divos posmos – pirmssēklas un sēklasnaudas ieguldījumu veidā. Fondu pārvaldnieki nodrošinās mentorus un sniegs nepieciešamās konsultācijas. Katram pārvaldītājam "Altum" piešķirs Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu 15 miljonu eiro apmērā, katram fondam – piecus miljonus eiro.

Izaicinājumi nozarē

Strauji aug OCTA cenas
Daļai autoīpašnieku, neskatoties uz pozitīvām izmaiņām risku izvērtēšanas sistēmas "Bonus-Malus" klasēs, strauji augušas transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) cenas. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs prognozē, ka OCTA cenas, lai arī ne tik strauji, turpinās pieaugt. OCTA cenu kāpums saistīts gan ar medicīnas pakalpojumu sadārdzināšanos, jo paaugstināti tarifi starp Nacionālā veselības dienesta un ārstniecības iestādēm par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, kas viennozīmīgi ietekmēs vidējās atlīdzības pieaugumu, gan iemaksām Garantijas fondā, kas jāveic apdrošinātājiem, kā arī citiem faktoriem.

Latvijas bankās samazinās aktīvo klientu skaits
Latvijas bankās 2017. gada jūnija beigās bija 2,183 miljoni aktīvo klientu, kas salīdzinājumā ar 2016. gada beigām ir par 2,5% jeb 55,3 tūkstošiem mazāk. Tostarp 2017. gada jūnija beigās starp Latvijas banku klientiem 1,993 miljoni bija fiziskas personas, kas ir par 2,2% jeb 45,6 tūkstošiem mazāk nekā pagājušā gada beigās, bet 189,7 tūkstoši bija juridiskās personas, kas ir kritums par 4,9% jeb 9,7 tūkstošiem.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 804 827 819
Darbinieku skaits, tūkst. 22 23 22
Peļņa, milj. EUR 219 492 620
Rentabilitāte, % 10.81 23.33 28.68
Apgrozījums, milj. EUR 2 029 2 110 2 162
Apgrozījuma izmaiņas 2.00 3.95 2.47
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Pakalpojumi finanšu, juridiskie un uzņēmējdarbībai rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Swedbank, AS, Rietumu Banka, AS, ABLV Bank,, AS, BTA Baltic Insurance Company, AAS, SEB banka, AS. Industrijas nozares ir sekojošas: Apdrošināšana, Bankas, Konsultācijas, juridiskie un citi biznesa pakalpojumi, Līzings un cita finanšu darbība

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Swedbank, AS
Balasta dambis 15, Rīga, LV-1048 T. 67444444
Bankas 180 994 -0.22 92 896 51.33% 1437
2. Rietumu Banka, AS
Vesetas 7, Rīga, LV-1013 T. 67025555
Bankas 167 596 14.01 80 300 47.91% 782
3. ABLV Bank,, AS
Rīga, Elizabetes iela 23, LV-1010
Bankas 145 467 8.61 79 337 54.54% 655
4. BTA Baltic Insurance Company, AAS
Sporta 11, Rīga, LV-1013 T. 26121212
Apdrošinātāji 130 808 134.72 1 932 1.48% 961
5. SEB banka, AS
Valdlauči, Meistaru 1, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-1076 T. 8777
Bankas 110 149 18.24 51 162 46.45% 1045
6. Citadele banka, AS
Republikas laukums 2a, Rīga, LV-1010 T. 67010000
Bankas 99 132 17.39 36 278 36.60% 1110
7. BALTA, Apdrošināšanas AS
Raunas 10, Rīga, LV-1039 T. 67082333
Apdrošinātāji 75 610 13.12 4 025 5.32% 586
8. Balcia Insurance, SE
Rīga, Krišjāņa Valdemāra iela 63, LV-1010
Apdrošinātāji 72 027 -33.43 96 708 134.27% 120
9. Luminor Bank, AS
Skanstes 12, Rīga, LV-1013 T. 67171880
Bankas 61 326 29.23 30 174 49.20% 634
Notiek reorganizācijas process (29.03.2018)
10. NORVIK BANKA, AS
Raiņa bulvāris 11, Rīga, LV-1050 T. 67041100
Bankas 50 907 2.37 9 427 18.52% 619

Viedokļi

Autors: Jānis Abāšins

Strauji audzis apdrošinātāju parakstīto prēmiju apmērs

Provizoriskie pusgada parakstīto prēmiju rezultāti liecina par 13% izaugsmi salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, kas vērtējama kā strauja. Atlīdzības turpretī ir augušas par 10%, un pēc ilgāka pārtraukuma prēmiju pieaugums ir bijis straujāks nekā atlīdzību pieaugums. Tirgus izaugsmi veicinājuši OCTA (+20%), dzīvības apdrošināšanas (+19%), veselības un KASKO apdrošināšanas (katrs +11%) veidi. Paredzam, ka tik straujš prēmiju kāpums vairs nav gaidāms, turpmāk samazinoties līdz lasīt tālāk

Autors: Jevgenijs Belezjaks

Līzingā jauno darījumu apmērs joprojām būtiski atpaliek no pirmskrīzes līmeņa

Organizācija, kas reprezentē Latvijas līzinga tirgu, ir Latvijas Līzinga devēju asociācija (LLDA), kurā ir apvienojušās banku meitaskompānijas, kas veido vairāk nekā 90% no kopējā Latvijas līzinga tirgus. Asociācijas portfelis ir tuvu 1,34 miljardiem eiro, un jaunās pārdošanas apmēri 2016. gadā veidoja 700 miljonus eiro. Taču jāsaka, ka tas joprojām ir daudz mazāk nekā pirms krīzes, kad 2007. gadā jauno darījumu apmērs sasniedza gandrīz 1,7 miljardus eiro. 2016. gada laikā līzinga portfelis lasīt tālāk