Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas tirgus Latvijā ir pieaugošs

“Civinity” grupas biznesa attīstības vadītājs Deivids Jacka

Pagājušais gads “Civinity” bija ļoti produktīvs. Mūsu grupas mēroga izaugsme vērtējama par 60% un sasniedza 38,8 miljonu eiro apgrozījumu, no kuriem lielākā daļa - apmēram 25 miljoni eiro - radīts šeit, Latvijā.

Kopumā vērtēju, ka nekustamo īpašumu pārvaldīšanas tirgus Latvijā ir pieaugošs un mēs redzam daudz iespējas gan dzīvojamo māju segmentā, gan komercsektorā, kā arī saistītās jomās, tādās kā uzkopšanas servisā, dārzu un ainavu apsaimniekošanā, kā arī inženiertehnisko sistēmu attīstības jomā.

Attiecībā uz mūsu uzņēmumu grupas tālākiem plāniem, mēs centīsimies saglabāt augstu izaugsmes līmeni, veicinot esošo uzņēmumu attīstību un iegādājoties jaunus uzņēmumus. Dažu pēdējo gadu laikā esam iegādājušies septiņas kompānijas Latvijā un investējuši vairākus miljonus eiro to infrastruktūras modernizācijā, komandas kvalifikācijas celšanā, kā arī apvienota un moderna klientu atbalsta centra izveidē.

Runājot par tirgus apstākļiem, galvenais izaicinājums Latvijā ir dzīvojamo ēku apsaimniekošanas segmentā. Komercobjektu tirgus (biroji, tirdzniecības centri utt.) ir diezgan atvērts un konkurētspējīgs, savukārt mājokļu tirgū dominē vietējās pašvaldības, kas kontrolē 80-90% mājokļu apsaimniekošanas uzņēmumu. Šādas situācijas trūkumi ir acīmredzami: pašvaldību uzņēmumi ir neefektīvi, tie neiegulda līdzekļus un neatīsta labāku piedāvājumu un servisu klientiem vai infrastruktūras uzlabošanā.

Pašvaldībām, it sevišķi Rīgai, šie uzņēmumi ir patiessas galvassāpes: cilvēki nepārtraukti sūdzas par saviem pakalpojumiem, bet uzņēmumi gandrīz nemaz nepapildina savas darbības un finansiālo efektivitāti. Tikmēr Lietuvā un Igaunijā jautājums ir atrisināts jau sen, jo lielākā daļa objektu - dzīvojamo māju ir privātīpašumā un privātu uzņēmumu pārvaldībā. Tas nozīmē lielāku konkurenci un lielāku motivāciju uzņēmumiem sniegt labākus pakalpojumus un lielāku klientu atbalstu. Mēs ticam, ka, lai nodrošinātu cilvēku komfortu un apmierinātību, Latvija galu galā sekos kaimiņvalstu labākajai praksei un nodos dzīvojamo ēku apsaimniekošanas pakalpojumus no publiskajiem/ pašvaldības uzņēmumiem, pie privātajiem uzņēmumiem.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Bonava Latvija" investēs 40 miljonus eiro 16 daudzdzīvokļu dzīvojamo namu projektā Dreiliņos

Nekustamo īpašumu attīstītājs "Bonava Latvija", investējot 40 miljonus eiro, sācis 16 daudzdzīvokļu dzīvojamo namu projekta "Dreilinga mājas" īstenošanu Dreiliņu apkaimē. Projekts atradīsies teritorijā starp Lubānas un Biķernieku ielas apļveida krustojumiem un to plānots attīstīt vairākās kārtās piecu gadu laikā. "Dreilinga mājas" veidos 16 piecu stāvu nami ar vairāk nekā 700 dzīvokļiem, kas būs izbūvēti norobežotā un apzaļumotā teritorijā. Ēku celtniecība notiks sešās kārtās, un būvdarbus pilnībā plānots pabeigt līdz 2023.gadam. Šobrīd ir atvērta dzīvokļu pārdošana projekta pirmajā mājā. Piecstāvu ēkā būs 58 funkcionāli divu līdz četru istabu dzīvokļi ar balkoniem un dārziņiem pirmā stāva iedzīvotājiem. Katram dzīvoklim bez papildu samaksas būs pieejama individuāla noliktavas telpa. Mājokļa cena jaunajā projektā par divistabu dzīvokli ar pilnu apdari būs no 56 000 eiro. Projekta pirmās mājas būvniecība sāksies šogad.

Lasīt vairāk

02. Nekustamo īpašumu attīstītājs "Sirin Development" divos gados Latvijā plāno investēt 20 miljonus eiro

Lietuvā bāzētā Baltijas valstu industriālo un komerciālo nekustamo īpašumu attīstīšanas un apsaimniekošanas kompānija "Sirin Development" nākamajos divos gados industriālo un komerciālo nekustamo īpašumu attīstības projektos plāno investēt līdz pat 100 miljoniem eiro, tostarp 20 miljoni eiro plānoti investīcijām Latvijā. Lietuvā bāzētajai kompānijai pieder vairāk nekā 300 000 kvadrātmetru nekustamo īpašumu Lietuvā, Latvijā un Krievijā. Uzņēmums darbojas industriālā un komerciālā nekustamā īpašuma attīstīšanā un apsaimniekošanā, strauji paplašinoties Baltijas valstīs, Krievijā, Centrāleiropā, kā arī Austrumeiropas valstīs. "Sirin Development" paplašinājusi savu darbību Latvijā, noslēdzot līgumu par zemes gabalu iegādi Maskavas ielā, Rīgā, kas der gan rūpniecības, gan loģistikas sektoru vajadzībām. Kompānija aktīvi meklē arī iespējas attīstīt jaunus industriālos parkus un biroju telpas Rīgā un tās apkārtnē. Nākamgad kompānija plāno uzsākt industriālā parka pirmā posma izbūvi, paredzot apmēram 20 000 kvadrātmetru noliktavu telpas iznomāšanu sadarbības partneriem.

Lasīt vairāk

03. Latvijas reģionos privātpersonu veikto nekustamo īpašumu darījumu vidējā summa sasniegusi 11 000 eiro

Latvijas reģionos privātpersonu veikto nekustamo īpašumu darījumu vidējā summa šogad pieaugusi par 17% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un sasniegusi 11 000 eiro, liecina "Swedbank" apkopotie dati. Šogad par 18% pieaudzis nekustamo īpašumu darījumu skaits reģionos par summu līdz 20 000 eiro bez pirmās iemaksas. Visbiežāk īpašumu iegādes darījumi notiek Jelgavas, Liepājas, Rēzeknes, Ventspils un Daugavpils novados jeb tā dēvētajos reģionālajos centros. Nekustamo īpašumu reģionos visbiežāk iegādājas iedzīvotāji vidēji 37 gadu vecumā, kamēr Rīgā, kur ir lielākais nekustamo īpašumu darījumu īpatsvars, vidējais pircēja vecums ir ap 30 gadiem. Reģionos īpašumu iegādājas iedzīvotāji ar augstāko izglītību (58%), kuru vidējie ikmēneša ienākumi ir ap 1000 eiro.

Lasīt vairāk

04. Septembrī sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos palielinājās par 1%

Sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos šogad septembrī, salīdzinot ar augustu, palielinājās par 1%, liecina jaunākais Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) tirgus cenu indikators. Sekundārajā tirgū piedāvātajiem dzīvokļiem Rīgas centrā cena samazinājās par 0,1%, bet Rīgas rajonā palielinājās par 1%. Dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgas centrā cena septembrī samazinājās par 6%, bet mikrorajonos septembrī cena palielinājās par 0,5%. Rīgas rajonā jauno projektu cena auga par 11%, savukārt Jūrmalā cena palielinājusies par 0,2%. Septembrī vidējā piedāvājuma cena dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgas centrā bija 2700 eiro par kvadrātmetru, Rīgas mikrorajonos - 1403 eiro par kvadrātmetru, Rīgas rajonā - 1015 eiro par kvadrātmetru, Jūrmalā - 2700 eiro par kvadrātmetru. Vidējā piedāvājuma cena dzīvokļiem sekundārajā tirgū Rīgas centrā bija 1507 eiro par kvadrātmetru, Rīgas mikrorajonos - 789 eiro par kvadrātmetru, Rīgas rajonā - 537 eiro par kvadrātmetru.

Lasīt vairāk

05. Latvijā mājokļu cenu kāpums otrajā ceturksnī bijis krietni straujāks nekā ES vidēji

Mājokļu cenas Latvijā šā gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 8,7%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm. Lielākais mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Slovēnijā (+13,4%), Īrijā (+12,6%), Portugālē (+11,2%), Ungārijā (+10,4%) un Nīderlandē (+9,3%). Gan Lietuvā, gan Igaunijā mājokļu cenas pieaugušas par 7,4%. Kopumā mājokļu cenas otrajā ceturksnī gada izteiksmē pieaugušas visās ES dalībvalstīs, par kurām pieejami dati, izņemot Zviedrijā (-1,7%) un Itālijā (-0,2%). Gan ES dalībvalstīs, gan eirozonā vidēji gada izteiksmē aprīlī-jūnijā mājokļu cenas pieauga par 4,3%. Ceturkšņa izteiksmē mājokļu cenas gan ES, gan eirozonā otrajā ceturksnī palielinājās par 1,4%. Ceturkšņa izteiksmē lielākais mājokļu cenu pieaugums otrajā ceturksnī fiksēts Slovēnijā (+4,2%), Maltā (+3,2%), Rumānijā un Latvijā (abās valstīs +3,1%), kā arī Bulgārijā (+2,8%). Lietuvā šis rādītājs bijis 1,7%, savukārt Igaunijā pieaugums bijis 1,1%.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Nākamgad turpinās mājokļu atbalsta programmu

Jau trešo gadu tiek īstenota mājokļu iegādes atbalsta programma. Nekustamo īpašumu tirgus profesionāļi uzskata, ka šī programma ir viens no galvenajiem aktivitāti veicinošajiem faktoriem nekustamo īpašumu tirgū. Arī nākamā gada budžetā atvēlēti četri miljoni eiro programmas turpināšanai arī turpmāk.

Nozares neveiksmes

Zaudētas biznesa iespējas

Piemērotu biroju telpu neesamība Latvijai liek zaudēt daudzas biznesa iespējas un darbavietas. Tallina tradicionāli ir bijusi līderis biroju platību ziņā Baltijā, bet kopš 2015. gada arī Viļņa ievērojami pārspēj Rīgu. Ja ņem vērā biroju platības, kuras nodotas ekspluatācijā 2016. gadā un 2017. gadā, Viļņā tie ir 182 640 kvadrātmetru jaunu biroju, Tallinā – 94 480 kvadrātmetru, bet Rīgā – tikai 30 400 kvadrātmetru. Investoriem ir grūti pierādīt, ka pēc aptuveni diviem gadiem viņiem Rīgā varētu

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Preses nama teritorijā sola vairāk nekā 200 miljonu eiro investīcijas
Lietuvas investīciju pārvaldības sabiedrības "Lords LB Asset Management" fonds "Lords LB Special Fund V" bijušā Preses nama teritorijā Rīgā investēs vairāk nekā 200 miljonus eiro, informēja "Lords LB Asset Management" preses pārstāvis Vītauts Matulēvičs. Zemesgabalu 5,8 hektāru platībā kopā ar tajā esošajām ēkām uzņēmums par 16,8 miljoniem eiro iegādājies no AS "Latvijas kuģniecība". Tas būs lielākais biroju telpu attīstības projekts Baltijas valstīs.

Skanstē līdz 2024. gadam plānots ieguldīt 900 miljonus eiro
Skanstes teritorijas attīstībā līdz 2024. gadam privātie uzņēmēji un pašvaldība plāno ieguldīt vairāk nekā 900 miljonus eiro. Plānots, ka 800 miljonus eiro teritorijas attīstībā ieguldīs privātie uzņēmēji. 100 miljoni eiro tiks piesaistīti no Eiropas struktūrfondiem jaunās tramvaja līnijas izbūvē, bet septiņi miljoni eiro paredzēti infrastruktūras uzlabošanai – ielām un parkiem.

Izaicinājumi nozarē

Sola panākt 600 miljonu investīcijas nozarē gadā
Ekonomikas ministrijas (EM) mērķis ir panākt, lai 2020. gadā privātās investīcijas nekustamo īpašumu nozarē sasniedz 600 miljonus eiro, šovasar paziņoja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. "Nekustamo īpašumu nozare parāda to, kas notiek tautsaimniecībā – tā rāda, vai ekonomika aug vai stagnē. Nozare saka, ka iet diezgan slikti, un to pierāda arī skaitļi – privāto investīciju apjoms nekustamo īpašumu nozarē pēdējos trīs gadus stagnē ap 360 miljoniem eiro gadā. Latvijai tas ir ļoti neliels apjoms," skaidroja Ašeradens. Tādēļ šovasar EM, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse parakstīja sadarbības memorandu par investīciju vides attīstību.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 510 1 489 1 559
Darbinieku skaits, tūkst. 25 25 25
Peļņa, milj. EUR 133 59 86
Rentabilitāte, % 8.58 3.93 5.77
Apgrozījums, milj. EUR 1 551 1 498 1 487
Apgrozījuma izmaiņas -0.21 -3.44 -0.72
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, Do It, SIA, Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, Plesko Real Estate, SIA, LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 58 975 5.78 505 0.86% 2775
2. Do It, SIA
Berģi, "Rīgas-Siguldas šoseja 1E", Garkalnes n., LV-1024 T. 67795345
Noliktavu pakalpojumi 54 471 6.7 3 837 7.04% 155
Atšķirīgs pārskata periods no 01.03.2016 līdz 28.02.2017
3. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Vaļņu 28, Rīga, LV-1980 T. 80002000
Nekustamais īpašums 49 981 -24.44 -633 -1.27% 561
4. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 28 429 6.46 6 653 23.40%
5. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 22 129 14.78 1 518 6.86% 266
6. Signāls-P-Šuja, SIA
Rankas 4, Rīga, LV-1005 T. 67381867
Noliktavu pakalpojumi 21 032 384.44 121 0.58% 3
7. Alfa Construction, SIA
Gustava Zemgala gatve 78, Rīga, LV-1039 T. 67224803
Nekustamais īpašums 18 429 87.95 -104 -0.56% 11
8. GIRTEKOS LOGISTIKA, SIA
Grēnes, "Šarlotes", Olaines p., Olaines n., LV-2127 T. 67708400
Noliktavu pakalpojumi 13 816 373.86 2 325 16.83% 128
9. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 13 265 3.72 16 714 126.00% 10
10. DELTA PROPERTY, SIA
Stacijas laukums 4, Rīga, LV-1050 T. 67018188
Nekustamais īpašums 12 238 4.28 3 731 30.49%

Viedokļi

Autors: Edgars Šīns

Valsts atbalsta programmas nepieciešamas gan mājokļu iegādei, gan biroju tirgus attīstībai

Latvijā nepieciešams turpināt labus rezultātus uzrādošo mājokļu galvojumu programmu, tāpat nepieciešams izstrādāt jaunu valsts atbalsta programmu nekustamā īpašuma tirgus aktivizēšanai reģionos. Arī biroju ēku celtniecībai būtu jāpiesaista valsts atbalsts. Vidusmēra mājsaimniecībai Rīgā nepieciešami vairāk nekā divi gadi jeb 24,7 mēneši, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai 15% apmērā, iegādājoties mājokli kredītā. Vēl grūtāk ģimenēm tas ir tad, ja šī iemaksa jākrāj papildus īres izmaksām. lasīt tālāk

Autors: Mārtiņš Vanags

Nozarē jāceļ konkurētspēja un jāpiesaista investīcijas

Latvijas nekustamo īpašumu nozares būtiskākie izaicinājumi ir konkurētspējas celšana un investīciju piesaiste. Tuvāko gadu laikā noteikti tiks uzlabota investīciju vide un regulējums nekustamo īpašumu jomā Latvijā, padarot nozari konkurētspējīgāku Baltijas mērogā. Nozares pārstāvji apņemas līdz 2020. gadam dubultot ikgadējās investīcijas jaunā nekustamajā īpašumā, panākot, ka tās nav mazākas par 600 miljoniem eiro gadā, par to jūnijā vienojās Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un lasīt tālāk