Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Rīgai jānostiprina pozīcija kā starptautisko biznesa pakalpojumu centru novietnei

Mārtiņš Vanags, Skanstes attīistības aģentūras valdes priekšsēdētājs

Rīgai vairāk nepieciešams koncentrēties uz starptautisko biznesa pakalpojumu centru piesaisti, lai parādītu Rīgu kā lielisku lokāciju šāda veida biznesa attīstībai. Relatīvi mazu valstu galvaspilsētu tendencēs redzama koncentrēšanās uz savu individuālo pozicionējumu. Piemēram, Krakova tiek izcelta biznesa pakalpojumu centru jomā, savukārt Viļņā uzsvars tiek likts uz "open data", bet Tallinā - uz tehnoloģiskajiem sasniegumiem. Arī Rīgai ir jāmeklē savas priekšrocības, un, manuprāt, vairāk nepieciešams koncentrēties tieši uz starptautisko biznesa pakalpojumu centru piesaisti, lai parādītu Rīgu kā lielisku lokāciju šāda veida biznesa attīstībai.

Rīgai ir ko piedāvāt starptautiskiem investoriem - lieliska lokācija Baltijas ietvaros, pilsēta ir atvērta un droša, šeit ir talantīgs un izglītots darbaspēks, kā arī kvalitatīva un zaļa dzīves vide.

Piemēram, 10 000 jaunu darbavietu starptautiskos biznesa pakalpojumu centros Rīgā dotu tādus ieguvumus kā 85-95 miljoni eiro darbaspēka nodokļos, 110-120 miljoni eiro kopējie gada ienākumi darbiniekiem, jaunas darba vietas ar vidējo algu vismaz 1400 eiro mēnesī, kā arī sniegtu motivāciju studentiem palikt Latvijā, savukārt aizbraukušajiem - atgriezties.

Tāpat svarīgi parādīt biroju tirgus izaugsmes perspektīvas pilsētā, jo Rīgā top vairāki ievērojami biroju ēku projekti, kas palīdzēs atrisināt problēmas ar trūkstošajām biroju telpu platībām.

Arī tūrisma nozare laiku pa laikam sūdzas, ka Rīgai iet garām virkne starptautisku konferenču - Eiropā vidēji notiek aptuveni 6000 konferenču gadā, tām ir gandrīz septiņi miljoni delegātu, un lielākā daļa no šīm konferencēm ir migrējošas.

Starptautisko konferenču piesaistē ļoti sekmīga ir Prāga, kur notiek piecas reizes vairāk starptautisku pasākumu nekā Rīgā, nemaz nerunājot par Stokholmu, Kopenhāgenu un Helsinkiem. Raugoties uz to, kāda ir attīstība Rīgas lidostā, kāda ir viesnīcu kapacitāte, Rīga ir ideāli piemērota starptautisku konferenču rīkošanai. Kā rāda Eiropas valstu pieredze, šādi konferenču centri vai nu atrodas valsts vai pašvaldības īpašumā, vai arī to kapitālieguldījumi ir bijuši kaut kādā veidā dotēti. Tas būtu tipisks publiskās un privātās partnerības projekts, un cik man zināms, Kultūras un Ekonomikas ministrija pie šī jautājuma strādā. Šis projekts gan vēl nav tuvu realizācijai.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Sērijveida dzīvokļu cenas kopš gada sākuma Rīgā augušas par 3,2%

Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu cenas šogad jūlijā palielinājās vidēji par 0,1%, bet kopš 2018.gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas augušas par 3,2%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" sērijveida dzīvokļu tirgus jaunākajā pārskatā. Jūlijā sērijveida dzīvokļu vidējā cena Rīgā sasniedza 792 eiro par kvadrātmetru.

Cenas vidēji bija par 51,1% zemākas nekā 2007.gada 1.jūlijā, kad neremontēta sērijveida dzīvokļa vidējā cena sasniedza visu laiku augstāko atzīmi - 1620 eiro par kvadrātmetru. Jūlijā sērijveida dzīvokļu cenas, salīdzinot ar 2017.gada sākumu, bija augstākas par 12%.

Dzīvokļu viena kvadrātmetra vidējās cenas lielākais pieaugums Rīgas mikrorajonos kopš 2018.gada sākuma novērots Teikā - par 5%, taču arī citos Rīgas lielākajos mikrorajonos cenas šogad palielinājušās, bet lēnākais dzīvokļu cenu kāpums kopš gada sākuma bijis Imantā - par 1,6%.

Lasīt vairāk

02. Attīstītājs "Kapitel" plāno investēt 145 miljonus eiro projektos Rīgā un Tallinā

Nekustamo īpašumu projektu attīstītājs SIA "Kapitel" tuvākajos gados plāno ieguldīt aptuveni 145 miljonus eiro "Elemental Skanste" biroju ēku kompleksā un tirdzniecības centrā "Spice" Rīgā, kā arī "Juhkentali" biznesa kompleksā Tallinā.

"Tuvākajos gados mēs plānojam investēt aptuveni 145 miljonus eiro projektos Rīgā un Tallinā - gan jaunu biroju ēku kompleksu "Elemental Skanste" un "Juhkentali" būvniecībā, gan arī tirdzniecības centra "Spice" konkurētspējas celšanā," norādīja "Kapitel" padomes priekšsēdētājs Tāvi Ojala. Pēc viņa teiktā, divus lielos biznesa kompleksus kompānija attīsta gandrīz vienlaicīgi.

Pēc visu kārtu izbūves "Elemental Skanste" kompleksā Rīgā ietilps piecas biroju ēkas 41 600 kvadrātmetru kopējā iznomājamā platībā. Pirmajai būvniecības kārtai Skanstes ielā 25 jau ir saņemta un stājusies spēkā Rīgas pilsētas būvvaldes izdotā būvatļauja, un pirmā posma projektēšanas darbus kompānija plāno pabeigt jau šovasar, bet būvdarbus paredzēts sākt šā gada rudenī. Pirmajā posmā ietilpst divas 10 stāvu biroju ēkas ar 21 700 kvadrātmetru kopējo iznomājamo platību, un investīciju apjoms tajās sasniegs 40 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

03. Darījumu skaits ar dzīvokļiem Rīgā otrajā ceturksnī samazinājies par 16,8%

Arī šā gada otrais ceturksnis ir raksturojams ar strauju - 16,8% - darījumu skaita samazinājumu Rīgas dzīvokļu tirgū, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Ober-Haus" dzīvokļu tirgus pārskatā. Analizējot darījumu skaita dinamiku, novērots ievērojams 16,8% darījumu skaita samazinājums otrajā ceturksnī un 19,5% samazinājums 2018.gadā kopumā.

Neraugoties uz prognozēto dzīvokļu cenu un darījuma skaita pieaugumu 2018.gadā, Rīgas pilsētas dzīvojamo platību tirgus šī gada pirmajā pusgadā nav piepildījis gaidītās prognozes un nav sasniedzis prognozēto 3,7% cenu pieaugumu, norādīts pārskatā. "Ober-Haus" informē, ka 2018.gada otrajā ceturksnī nekustamo īpašumu cenas dzīvokļu segmentā vidēji pieaugušas par 1,8%, savukārt, kopš šī gada sākuma, vidējais cenu pieaugums ir aptuveni 3,2%.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, šā gada jūnijā Rīgas dzīvokļu darījumu skaits ir bijis 491, kas ir zemākais darījumu skaits kopš 2015.gada janvāra, kad reģistrēti 490 darījumi.

Lasīt vairāk

04. Parakstīti līgumi par teju 15 miljonu eiro finansējuma ieguvi triju teritoriju "atdzīvināšanas" projektiem

Jūlija beigās VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) noslēgusi līgumus ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par teju 15 miljonu eiro finansējuma ieguvi trīs teritoriju "atdzīvināšanas" projektiem.

Pārbūvējot kādreizējo Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēku Rīgā, Aristida Briāna ielā 13, taps moderna prototipēšanas darbnīca "Riga Makerspace’’. Miera ielā tiks izveidots kultūras un radošo industriju atbalsta centrs "TabFab", bet Šķirotavas apkaimē jaunu dzīvību ienesīs "Latvijas Nacionālās operas un baleta" skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu komplekss.

Projektu kopējais budžets ir 14 988 938,59 eiro. No tā 85% ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums (12 740 597,80 eiro) un 15% valsts budžeta līdzfinansējums (2 248 340,79) eiro. Projektus plānots realizēt līdz 2022.gada beigām.

Lasīt vairāk

05. "Baltic Horizon Fund" par 17 miljoniem eiro iegādājies "LNK Centre" biroju ēku

Nekustamo īpašumu investīciju fonds "Baltic Horizon Fund" jūlijā parakstījis pirkuma līgumu ar SIA "LNK Properties" un SIA "FIN.LV" par biroju ēkas "LNK Centre" Jāņa Daliņa ielā 15 iegādi par 17 miljoniem eiro. "LNK Centre" īpašums ir A klases biroju ēka ar nomas platību 7455 kvadrātmetri. Īpašums ir pilnībā iznomāts pieciem nomniekiem, no kuriem "Exigen Services" un "LNK Group" aizņem apmēram 90% no nomātās platības.

"LNK Group" ir viens no lielākajiem nekustamā īpašuma un infrastruktūras attīstības un būvniecības uzņēmumiem Latvijā. Darījums paredz, ka "LNK Group" pagarinās nomas līgumu uz desmit gadiem.

2015.gada septembrī likvidējamās AS "Latvijas Krājbanka" bijušo centrālo ēku Rīgā, Jāņa Daliņa ielā 15, par 10 516 200 eiro iegādājies holdinga "LNK Group" dibinātais uzņēmums SIA "JD 15" un no tā brīža ēku pārdēvēja par "LNK Centre".

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Nākamgad turpinās mājokļu atbalsta programmu

Jau trešo gadu tiek īstenota mājokļu iegādes atbalsta programma. Nekustamo īpašumu tirgus profesionāļi uzskata, ka šī programma ir viens no galvenajiem aktivitāti veicinošajiem faktoriem nekustamo īpašumu tirgū. Arī nākamā gada budžetā atvēlēti četri miljoni eiro programmas turpināšanai arī turpmāk.

Nozares neveiksmes

Zaudētas biznesa iespējas

Piemērotu biroju telpu neesamība Latvijai liek zaudēt daudzas biznesa iespējas un darbavietas. Tallina tradicionāli ir bijusi līderis biroju platību ziņā Baltijā, bet kopš 2015. gada arī Viļņa ievērojami pārspēj Rīgu. Ja ņem vērā biroju platības, kuras nodotas ekspluatācijā 2016. gadā un 2017. gadā, Viļņā tie ir 182 640 kvadrātmetru jaunu biroju, Tallinā – 94 480 kvadrātmetru, bet Rīgā – tikai 30 400 kvadrātmetru. Investoriem ir grūti pierādīt, ka pēc aptuveni diviem gadiem viņiem Rīgā varētu

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Preses nama teritorijā sola vairāk nekā 200 miljonu eiro investīcijas
Lietuvas investīciju pārvaldības sabiedrības "Lords LB Asset Management" fonds "Lords LB Special Fund V" bijušā Preses nama teritorijā Rīgā investēs vairāk nekā 200 miljonus eiro, informēja "Lords LB Asset Management" preses pārstāvis Vītauts Matulēvičs. Zemesgabalu 5,8 hektāru platībā kopā ar tajā esošajām ēkām uzņēmums par 16,8 miljoniem eiro iegādājies no AS "Latvijas kuģniecība". Tas būs lielākais biroju telpu attīstības projekts Baltijas valstīs.

Skanstē līdz 2024. gadam plānots ieguldīt 900 miljonus eiro
Skanstes teritorijas attīstībā līdz 2024. gadam privātie uzņēmēji un pašvaldība plāno ieguldīt vairāk nekā 900 miljonus eiro. Plānots, ka 800 miljonus eiro teritorijas attīstībā ieguldīs privātie uzņēmēji. 100 miljoni eiro tiks piesaistīti no Eiropas struktūrfondiem jaunās tramvaja līnijas izbūvē, bet septiņi miljoni eiro paredzēti infrastruktūras uzlabošanai – ielām un parkiem.

Izaicinājumi nozarē

Sola panākt 600 miljonu investīcijas nozarē gadā
Ekonomikas ministrijas (EM) mērķis ir panākt, lai 2020. gadā privātās investīcijas nekustamo īpašumu nozarē sasniedz 600 miljonus eiro, šovasar paziņoja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. "Nekustamo īpašumu nozare parāda to, kas notiek tautsaimniecībā – tā rāda, vai ekonomika aug vai stagnē. Nozare saka, ka iet diezgan slikti, un to pierāda arī skaitļi – privāto investīciju apjoms nekustamo īpašumu nozarē pēdējos trīs gadus stagnē ap 360 miljoniem eiro gadā. Latvijai tas ir ļoti neliels apjoms," skaidroja Ašeradens. Tādēļ šovasar EM, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse parakstīja sadarbības memorandu par investīciju vides attīstību.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 510 1 489 1 559
Darbinieku skaits, tūkst. 25 25 25
Peļņa, milj. EUR 133 59 86
Rentabilitāte, % 8.58 3.93 5.77
Apgrozījums, milj. EUR 1 551 1 498 1 487
Apgrozījuma izmaiņas -0.21 -3.44 -0.72
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, Do It, SIA, Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, Plesko Real Estate, SIA, LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 58 975 5.78 505 0.86% 2775
2. Do It, SIA
Berģi, "Rīgas-Siguldas šoseja 1E", Garkalnes n., LV-1024 T. 67795345
Noliktavu pakalpojumi 54 471 6.7 3 837 7.04% 155
Atšķirīgs pārskata periods no 01.03.2016 līdz 28.02.2017
3. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Vaļņu 28, Rīga, LV-1980 T. 80002000
Nekustamais īpašums 49 981 -24.44 -633 -1.27% 561
4. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 28 429 6.46 6 653 23.40%
5. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 22 129 14.78 1 518 6.86% 266
6. Signāls-P-Šuja, SIA
Rankas 4, Rīga, LV-1005 T. 67381867
Noliktavu pakalpojumi 21 032 384.44 121 0.58% 3
7. Alfa Construction, SIA
Gustava Zemgala gatve 78, Rīga, LV-1039 T. 67224803
Nekustamais īpašums 18 429 87.95 -104 -0.56% 11
8. GIRTEKOS LOGISTIKA, SIA
Grēnes, "Šarlotes", Olaines p., Olaines n., LV-2127 T. 67708400
Noliktavu pakalpojumi 13 816 373.86 2 325 16.83% 128
9. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 13 265 3.72 16 714 126.00% 10
10. DELTA PROPERTY, SIA
Stacijas laukums 4, Rīga, LV-1050 T. 67018188
Nekustamais īpašums 12 238 4.28 3 731 30.49%

Viedokļi

Autors: Edgars Šīns

Valsts atbalsta programmas nepieciešamas gan mājokļu iegādei, gan biroju tirgus attīstībai

Latvijā nepieciešams turpināt labus rezultātus uzrādošo mājokļu galvojumu programmu, tāpat nepieciešams izstrādāt jaunu valsts atbalsta programmu nekustamā īpašuma tirgus aktivizēšanai reģionos. Arī biroju ēku celtniecībai būtu jāpiesaista valsts atbalsts. Vidusmēra mājsaimniecībai Rīgā nepieciešami vairāk nekā divi gadi jeb 24,7 mēneši, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai 15% apmērā, iegādājoties mājokli kredītā. Vēl grūtāk ģimenēm tas ir tad, ja šī iemaksa jākrāj papildus īres izmaksām. lasīt tālāk

Autors: Mārtiņš Vanags

Nozarē jāceļ konkurētspēja un jāpiesaista investīcijas

Latvijas nekustamo īpašumu nozares būtiskākie izaicinājumi ir konkurētspējas celšana un investīciju piesaiste. Tuvāko gadu laikā noteikti tiks uzlabota investīciju vide un regulējums nekustamo īpašumu jomā Latvijā, padarot nozari konkurētspējīgāku Baltijas mērogā. Nozares pārstāvji apņemas līdz 2020. gadam dubultot ikgadējās investīcijas jaunā nekustamajā īpašumā, panākot, ka tās nav mazākas par 600 miljoniem eiro gadā, par to jūnijā vienojās Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un lasīt tālāk