Ienākt

Mediji, reklāma, izglītība, radošās industrijas

Dizains, mode, māksla, jaunrade Elektroniskie mediji
Informatīvie pakalpojumi Izdevējdarbība
Izglītība, apmācība Reklāma, sabiedriskās attiecības

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Satura patēriņa tendences nosaka tehnoloģiju attīstība

Baiba Zūzena, "All Media Latvia" valdes priekšsēdētāja

Aizvadītais gads mediju grupai "All Media Latvia" bija jauna attīstības cēliena gads. Savā veidā gads bija jaunas ēras sākums, jo mainoties uzņēmuma īpašniekiem, pavērās nebijušas iespējas, ko dod gan starptautiska investora solīdā pieredze un zināšanas, gan, protams, arī jauno īpašnieku investīcijas.

Neskatoties uz to, ka MTG Baltijas biznesa pārdošanas darījums tika pabeigts tikai 2017.gada oktobrī, jau decembrī uzsākām īstenot investora "Providence Equity Partners" doto solījumu veikt būtiskus ieguldījumus biznesa attīstībā. Esam aktīvi sākuši strādāt pie viena no vērienīgākajiem jaunajiem projektiem - vienotas digitālās platformas izveides Baltijā, kas ir tikai viens no vairākiem desmit miljonu eiro vērtās investīciju programmas projektiem.

Kopumā pērnais gads, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu "All Media Latvia" vērtējams kā stabilas izaugsmes gads, jo mūsu kanāls TV3 turpināja būt par mīlētāko TV skatītāju zīmolu, priecējot ar kvalitatīvu izklaides un ziņu saturu. Savukārt LNT bija ceturtais skatītākais kanāls. Turklāt ik dienu mūsu TV kanālus skatās vidēji 922 000 skatītāju, bet mūsu interneta portālu lietotāju skaits vidēji mēnesī ir teju pusmiljons.

Jau astoņus gadus "All Media Latvia" ir vadošā raidorganizāciju grupa Latvijā. 2017.gads nav izņēmums. Konkurences situācija ir saglabājusies nemainīga salīdzinājumā ar 2016.gadu, savukārt, ja vērtējam satura lietotāju vajadzības un pieprasījumu jeb uzvedības tendences, tad ir skaidrs, ka pēdējos pāris gados ir vērojama parādība, ko varētu nosaukt par "satura sprādzienu". Tas nozīmē, ka patērētāju uzvedību jeb veidu kā viņi patērē saturu nosaka tehnoloģiju attīstība. Tehnoloģijas būtiski palielina iespējas nodrošināt dažāda satura pieejamība jebkurā laikā, vietā un ierīcē, turklāt pārraidīt to ļoti augstā kvalitātē. Tas savukārt noved pie neierobežota daudzuma satura patēriņa. Līdz ar to var teikt, ka digitalizācijai un interaktivitātei satura patērēšanā būs tikai pieaugoša tendence. Tāpēc arī "All Media Latvia" attīstības stratēģija un produktu piedāvājums balstās uz šiem vaļiem – digitalizācija un interaktivitāte.

Minētā tendence satura patēriņā korelē arī ar reklāmas tirgus struktūru. Arī reklāmas tirgū redzama tieši digitālā un dažādu integrēto reklāmas risinājumu segmenta pieaugums, samazinot līdz šim ļoti spēcīgo TV reklāmas segmentu. Visbūtiskākā izaugsme novērojama digitālajā vidē, un svarīgi atzīmēt, ka blakus spēcīgiem vietējiem digitālajiem resursiem, nozīmīgs reklāmas apjoms tiek izvietots starptautiskajos digitālajos medijos, tādos, kā "Facebook", "Youtube", "Google". Sekojoši, vietējiem medijiem jākonkurē ne tikai ar vietējiem, bet arī ar starptautiskajiem medijiem.

2018.gads "All Media Latvia" paies inovāciju ieviešanas un produktu attīstības zīmē, lai mēs varētu sagaidīt Latvijas simtgadi kā spēcīgs vietējais un īsteni mūsdienīgs mediju uzņēmums, kura saturu var baudīt gan planšetē, gan viedtālrunī, gan "smartTV", gan mājas datorā jebkurā diennakts laikā. Mēs strādāsim, lai izveidotu tehnoloģiski augsti attīstītu Eiropas līmeņa mediju uzņēmumu.

Vienlaikus jāatzīmē, ka MTG Baltijas biznesa iegādes darījums nesa līdz stingrus jaunās mediju grupas uzraudzības nosacījumus, ko noteica Konkurences padomes regulējums. Šis regulējums būtiski ietekmēs programmu pārraidīšanas tiesību un reklāmas pārdošanas noteikumus. Tas diemžēl atstās negatīvu ietekmi gan uz reklāmas tirgus attīstību Latvijā, gan arī uz mediju grupas ieņēmumiem 2018.gadā.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. MTG kļūst par "All Media Baltics"

Oktobra vidū noslēdzās Zviedrijas mediju koncerna "Modern Times Group" (MTG) Baltijas biznesa pārdošana starptautiskajai aktīvu pārvaldīšanas kompānijai "Providence Equity Partners" ("Providence"), līdz ar ko turpmāk nu jau bijušie MTG uzņēmumi Baltijā darbosies kā viena organizācija, kuras nosaukums būs "All Media Baltics".

Darījuma noslēgšanai saņemtas visu Baltijas valstu regulatoru, tostarp Latvijas Konkurences padomes atļaujas.

MTG, kas kopš 1998.gada darbojās Latvijā, piederēja telekanāli TV3, TV3+, TV6, LNT, "Kanāls 2" un radiostacija "Star FM", kā arī interneta portāli "Tvplay" un "Skaties". Igaunijā MTG piederēja televīzijas kompānija "Viasat Eesti", televīzijas kanāli TV3, TV6 un TV3+, savukārt Lietuvā MTG piederēja televīzijas kanāli TV3, TV3+, TV6 un "Viasat Sport Baltic". "Providence Equity Partners" Baltijas valstīs pārvalda mobilo telekomunikāciju uzņēmumu grupu "Bite Group", kā arī kontrolē 28,5% Latvijas interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzēja "Baltcom" kapitāldaļu, kā arī Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumus "Stream Networks" un "Latnet Serviss".

MTG pavasarī paziņoja, ka pārdod raidorganizāciju biznesu Baltijas valstīs "Providence Equity Partners". Darījums ietver 100% biznesa daļu pārdošanu par 115 miljoniem eiro. Lēmums pārdot Baltijas biznesu tika skaidrots ar MTG notiekošajām pārmaiņām, mainot biznesa fokusu no tradicionālas raidorganizācijas uz globālu digitālo izklaides vidi.

Lasīt vairāk

02. Latvijas Radio apstiprināta jauna valde

Par Latvijas Radio (LR) valdes priekšsēdētāju oktobra sākumā tika apstiprināta Una Klapkalne, bet par valdes locekli finanšu vadības jautājumos tika apstiprināta Mārīte Tukiša.

Vēlāk, decembrī, par LR valdes locekli programmu attīstības jautājumos tika iecelta Sanita Dika-Bokmeldere.

Stājoties amatā, Klapkalne norādīja, ka jaunās valdes turpmākais darbs ietvers LR budžeta veidošanu, darba samaksas sistēmas sakārtošanu, kā arī darbības plāna izstrādi nākamajiem gadiem, savukārt Tukiša sacīja, ka gan Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP), gan LR galvenais uzdevums ir darboties sabiedrības interesēs. Tāpat viņa pauda viedokli, ka gan NEPLP, gan arī LR, ir vienādi mērķi, tādēļ sadarbībā ar padomi nebūs problēmu. Vienlaikus kā vienu no svarīgi risināmajiem jautājumiem Tukiša minēja LR redakcionālās neatkarības un medija uzticamības stiprināšanu, lai publiskajā telpā vairāk nebūtu negatīvu asociāciju un viedokļu par sabiedrisko mediju.

Tikmēr Dika-Bokmeldere savā pirmajā darba dienā LR solīja programmu attīstības stratēģiju izstrādāt tuvāko 100 dienu laikā.

Lasīt vairāk

03. TV3 pērn turpināja būt skatītākais TV kanāls Latvijā

Pērn skatītākais lineārās TV kanāls Latvijā bija TV3, kurš šo vietu ieņem jau septiņus gadus pēc kārtas, liecina pētījumu kompānijas "Kantar TNS" dati.

Pērn otrs skatītākais kanāls bija LTV1, bet trešais - PBK. Gada laikā pirmais trijnieks nav mainījies kopš 2015.gada.

Saskaņā ar "Kantar TNS" datiem, TV3 skatīšanās laika daļa pērn bija 10,1%, kamēr gadu iepriekš šim kanālam tika veltīti 11%. LTV1 pērn tika veltīti 9,2% no skatīšanās laika, kas ir par 0,3 procenpuntkiem mazāk nekā 2016.gadā, savukārt PBK skatīšanās laika daļa bija 7,6%, kas ir mazāk nekā gadu iepriekš, kad PBK tika veltīti 9,3% no TV skatīšanās laika.

TV vērošanai ar nobīdi laikā veltīti 6,4% no kopējā TV skatīšanās laika, kas ir par 0,9 procentpunktiem vairāk nekā 2016.gadā. Pārējai TV skatīšanai veltīti 26,8% no kopējā TV skatīšanās laika.

Viens TV skatītājs pie TV ekrāna aizvadītajā gadā pavadīja vidēji četras stundas un 27 minūtes dienā, kas bija par 21 minūti mazāk nekā 2016.gadā.

Lasīt vairāk

04. Pērn "Google" visvairāk meklētais vārds bija "ss.com"

Interneta meklētājā "Google" pērn meklētākais vārds Latvijā bija "ss.com", kam seko "laikapstākļi" un "skrāpē un laimē".

Vēl populārāko vārdu desmitniekā bija "iPhone 8", "Andelemandele", "Fidget spinner", "Katalonija", "Gripas simptomi", "Despacito" un "Nokia 3310".

Savukārt šogad "Google" interneta meklētājā meklētākie notikumi Latvijā bija "X faktors", kam seko "Eirovīzija" un "Rīgas svētki". Tāpat cilvēkus interesēja "Vēlēšanu rezultāti", "Positivus", "Staro Rīga", "Red Hot Chilli Peppers", "Foo Fighters", "Prāta vētra koncerts 2018" un "Erots".

Runājot par sporta notikumiem, visvairāk Latvijas iedzīvotājus interesējis "EuroBasket", kam seko "Pasaules čempionāts hokejā" un "Vimbldona". Pirmajam trijniekam seko "Aļona Ostapenko", "Mairis Briedis", "Lattelecom maratons", "Mcgregor vs Mayweather", "Mairis Briedis vs Marco Huck", "Mairis Briedis vs Mike Perez", bet meklētāko desmitnieku noslēdz "Kristaps Porziņģis".

Lasīt vairāk

05. Pērn apmeklētākais blogs bija "kursors.lv"

Novembrī apmeklētākais blogs bija tehnoloģiju blogs "kursors.lv" ar 33 600 apmeklētājiem, liecina starptautiskā interneta izpētes uzņēmuma "Gemius" dati.

"Kursors.lv" bija populārākais blogs arī "Gemius" pavasara topā aprīlī un 2016.gada rudens topā novembrī.

Otrajā vietā 2017.gada novembrī ar 11 600 lasītājiem ierindojies auto ziņu blogs "autodroms.lv", apsteidzot izklaidējošo blogu "ebaznica.lv", kuru novembrī apmeklēja 10 800 lasītāju.

Vēl lasītāko blogu pirmajā desmitniekā iekļuvuši "3ade.lv", "topivesels.lv", "garsigalatvija.lv", "mia.lv", "iinuu.lv", "laacz.lv" un "seekthesimple.com".

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Belte turpinās vadīt LTV

2016. gada februārī NEPLP lēma uz nākamajiem pieciem gadiem LTV valdes priekšsēdētāja amatā atstāt Ivaru Belti, bet 5. aprīļa sēdē tika pieņemts lēmums atzīt citu agrāko valdes locekli – Sergeju Ņesterovu – par konkursa uzvarētāju uz LTV valdes locekļu amatu programmu attīstības jautājumos. Maijā par trešo valdes locekli, kas atbildēs par finanšu jautājumiem, apstiprināja Ivaru Priedi.

Nozares neveiksmes

Slēdz TV5

2016. gada marta beigās finansiālu apsvērumu dēļ tika pieņemts lēmums pārtraukt kanāla TV5 darbību. Kanāla īpašnieks MTG skaidroja, ka krievu valodā raidošo kanālu tirgus ir ļoti piesātināts un Latvijā ražota satura izmaksas ir augstas, tāpēc, nesaņemot nekādu atbalstu nacionālā satura veidošanai krievu valodā, TV5 jau ilgāku laiku strādāja ar ievērojamiem zaudējumiem.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Sāk cīņu ar nelegālo TV pakalpojumu sniedzējiem

Apmēram 100 000 Latvijas mājsaimniecību, kurās dzīvo apmēram 240 000 Latvijas iedzīvotāju, izmanto nelegālo televīzijas izplatītāju pakalpojumus, kā rezultātā valstij netiek nomaksāti nodokļi apmēram 12 miljonu eiro apmērā. Lai cīnītos ar šo jau par vērā ņemamo ēnu ekonomikas daļu kļuvušo nozari, vairāki Latvijas televīzijas pakalpojumu sniedzēji un audiovizuālā satura ražotāji apvienojušies biedrībā "Par legālu saturu". Viņi uzsver, ka svarīgāk par nenomaksātajiem 12 miljoniem eiro ir tas, ka šiem cilvēkiem pieejama nekontrolēta informācijas plūsma, neviens nezina, ko šī ievērojamā Latvijas iedzīvotāju daļa ikdienā skatās un kādā informācijas telpā dzīvo.

Krieviski raidošie kanāli nonāk virsotnē

2016.gada jūlijā skatītāko Latvijas TV kanālu pirmajā trijniekā notika būtiskas izmaiņas, salīdzinot ar iepriekšējiem mēnešiem, – skatītākais kanāls bija PBK, kam sekoja "NTV Mir Baltic" un TV3. Arī augustā skatītākais bija PBK, otrais – LTV1, bet trešais – "NTV Mir Baltic". Mediju eksperti skaidro, ka šāds rezultāts atklāj iepriekš redzamo satraucošo tendenci, ka arī latvieši aizvien vairāk lieto Krievijas televīzijas saturu. Papildus tam, martā finansiālu apsvērumu dēļ tika slēgts viens no retajiem krievu valodā raidošajiem kanāliem, kas saturu veido Latvijā – TV5.

Stagnācija reklāmas tirgū
Latvijas mediju reklāmas tirgus 2015. gadā auga par 2 % un sasniedza 77,2 miljonus eiro. Kā liecina LRA apkopotā informācija, no kopējā mediju reklāmas tirgus apjoma 43 % aizņēma reklāma televīzijā, 19 % – reklāma internetā, 12 % veidoja reklāma radio, 10 % – žurnālos, 9 % – vides reklāmā, 6 % – laikrakstos, bet reklāma kino aizņēma 1 % no Latvijas reklāmas tirgus. Eksperti norāda, ka tirgū vērojamas divas būtiskas tendences – ievērojami pieaug reklāmas apjomi digitālajā vidē un turpinās naudas aizplūšana uz ārzemēs reģistrētiem interneta resursiem.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 724 736 728
Darbinieku skaits, tūkst. 14 15 15
Peļņa, milj. EUR 18 36 22
Rentabilitāte, % 3 5 3
Apgrozījums, milj. EUR 690 719 732
Apgrozījuma izmaiņas 2 4 2
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Mediji, reklāma, izglītība, radošās industrijas rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Latvijas Televīzija, SIA, All Media Latvia, SIA, RUNWAY, SIA, BALTIJAS MEDIJU ALIANSE, SIA, Apgāds Zvaigzne ABC, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Dizains, mode, māksla, jaunrade, Elektroniskie mediji, Informatīvie pakalpojumi , Izdevējdarbība, Izglītība, apmācība

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Latvijas Televīzija, SIA
Zaķusalas krastmala 33, Rīga, LV-1509 T. 67200316
Televīzija 17 673 2.33 -1 123 -6.35% 489
2. All Media Latvia, SIA
Dzelzavas 120g-3.st., Rīga, LV-1021 T. 67479100
Televīzija 17 037 2.5 2 621 15.39% 160
3. RUNWAY, SIA
Skanstes 54a, Rīga, LV-1013 T. 67224437
Informatīvie pakalpojumi 16 782 42.18 458 2.73% 149
4. BALTIJAS MEDIJU ALIANSE, SIA
Ģertrūdes 12, Rīga, LV-1010 T. 67186735
Televīzija 15 704 15.35 1 0.01% 11
5. Apgāds Zvaigzne ABC, SIA
K.Valdemāra 6, Rīga, LV-1010 T. 67324518
Izdevniecības, apgādi 12 857 0.01 424 3.30% 318
6. Diana Sveces, SIA
Rūpniecības 33, Ventspils, LV-3601 T. 63607760
Daiļamatniecība 12 183 13.82 1 433 11.77% 205
7. CREATIVE MEDIA SERVICES, SIA
Zaļā 1, Rīga, LV-1010 T. 67717171
Reklāma 12 088 12.76 7 0.05% 27
8. AS TV Play Baltics Latvijas filiāle
Dzelzavas 120g, Rīga, LV-1021 T. 8686
Televīzija 11 967 -2.33 -492 -4.11% 32
9. AB LATVIA GROUP, SIA
Stabu 19-3.st., Rīga, LV-1011 T. 67844490
Reklāma 10 515 23.15 2 0.02% 49
10. Medialead group, SIA
Zaļā 1, Rīga, LV-1010 T. 67717171
Reklāma 10 280 4.25 6 0.06% 5
Uzsākts maksātnespējas process

Viedokļi

Autors: Baiba Liepiņa

Reklāmas apjomi pieaug, nauda aizplūst uz ārzemēm

Reklāmas tirgus Latvijā 2015. gadā pieauga par 2 % un sasniedza 77,2 miljonus eiro. Digitalizācija un robežu izzušana plašākā izpratnē ir veicinājusi gan nozares izaugsmi, gan reklāmdevēju naudas aizplūšanu uz ārzemēs reģistrētiem medijiem. Šādos apstākļos ir pastiprinājusies konkurence vietējo mediju starpā – reklāmas aģentūras izjūt daudz lielāku reklāmdevēju ceturkšņa īstermiņa mērķu radīto spiedienu uz reklāmu risinājumiem kā iepriekš. Tuvākajā perspektīvā šī tendence saglabāsies. Nauda lasīt tālāk

Autors: Gunta Līdaka

Globalizācijas apstākļos jācīnās par uzmanību

Radio un TV industrijas galvenais izaicinājums bija piedalīšanās Mediju politikas pamatnostādņu izstrādes procesā. Runājot par TV industriju, tā šajā laikā piedzīvojusi būtiskas pārmaiņas. Latviski raidošās televīzijas, kas auditoriju pētījumos līdz šim bija līderpozīcijās, aizvien vairāk zaudē skatīšanās daļu, atdodot to Krievijas kanāliem. Kaut arī Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome lēma uz laiku slēgt RTR, tas nemazināja skatītāju interesi par Krievijas programmām, un lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Santa Anča uz laiku atstājusi žurnāla "Santa" galvenās redaktores darbu

Rīga, 21.marts, LETA. Sieviešu dzīvesstila žurnāla "Santa" galvenā redaktore Santa Anča uz laiku pārtrauksi žurnāla galvenās redaktores amata pienākumu pildīšanu, lai vairāk pievērstos darbam jaunatvērtajā viesnīcā "Villa Santa" Cēsīs, aģentūrai LETA apstiprināja Anča. "Santas" galvenās redaktores pienākumus turpmāk pildīs žurnāla "Ieva" bijusī redaktore Inita Sila. "Man kā uzņēmuma īpašniecei, kura pati nosaka "spēles" noteikumus savā izdevniecībā, ir iespēja atgriezties šajā amatā, kad lasīt tālāk

Autors: LETA

Fizisko personu datu aizsardzības nolūkā plāno ierobežot UR izsniegtos dokumentus atkalizmantotājiem

Rīga, 19.marts, LETA. Fizisko personu datu aizsardzības nolūkā plāno ierobežot Uzņēmumu reģistra (UR) izsniegtos dokumentus atkalizmantotājiem, paredz šodien Ministru kabineta komitejas sēdē atbalstītie Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie noteikumi par UR informācijas izsniegšanas un citiem maksas pakalpojumiem. Patlaban UR informācijas atkalizmantotāji ir SIA "Lursoft IT", SIA "Firmas.lv", SIA "Crefo Rating" un AS "Kredītinformācijas birojs". TM skaidroja, ka praksē bieži vien ir lasīt tālāk

Autors: LETA

Mediju aģentūras "Media House" peļņa pērn būtiski kāpusi

Rīga, 20.martā, LETA. Mediju aģentūras "Media House" 2017.gada peļņa sasniedza 360 008 eiro, kas ir vairāk nekā divas reizes vairāk nekā 2016.gadā, taču uzņēmuma neto apgrozījums krities līdz 7 087 117 eiro, liecina informācija "Firmas.lv". Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmuma darbība 2017.gadā vērtējama kā ļoti veiksmīga un ar labiem rezultātiem, jo finansiālais stāvoklis bija stabils un finansiālie rādītāji, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, liecina par izaugsmi. Lai arī uzņēmuma lasīt tālāk

Visas ziņas >>>