Ienākt

Telekomunikācijas un sakari

Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Integrēti biznesa mobilo sakaru un IKT pakalpojumi ir viens no telekomunikāciju nozares attīstības stūrakmeņiem

“Bite Latvija” vadītājs Kaspars Buls

Telekomunikāciju nozare gan pasaulē, gan Latvijā turpina attīstīties – tiek izstrādātas un apgūtas aizvien jaunas tehnoloģijas, kas ne vien būtiski uzlabo cilvēku ikdienu, bet arī veicina jaunu, progresīvu nozaru attīstību.

Patlaban visa pasaule ar nepacietību gaida sava veida industriālo revolūciju, kuru atnesīs 5G tehnoloģija, kuras vadlīnijas tika apstiprinātas pērnā gada nogalē. Šī tehnoloģija lielā mērā tiek saistīta ar lietu interneta attīstību, jo pieprasījums pēc savienotajām ierīcēm, kuras nodrošina lietotājiem daudz būtisku priekšrocību, strauji palielinās – patlaban “gudrajās” ierīcēs “Bite Latvia” tīklā aktīvi tiek izmantota katra sestā SIM karte (visbiežāk šīs tās tiek izmantotas elektrības, gāzes un ūdens skaitītājos, GPS iekārtās, banku karšu termināļos, kā arī video novērošanas kamerās).

Ja līdz šim savienoto ierīču skaits uz vienu lietotāju palielinājās uz viedtālruņu, datoru, planšetdatoru un fitnesa aproču rēķina, segmenta izaugsmes dzinējspēks ilgtermiņā būs gudrās mājas, GPS izsekošanas ierīces bērnu un senioru drošībai, virtuālās realitātes risinājumi uzņēmumiem u.tml. Tādējādi ir skaidrs, ka agrāk vai vēlāk pienāks brīdis, kad 4G tehnoloģija nevarēs nodrošināt pilnvērtīgu datu pārraides jaudu starp šīm ierīcēm. Mums kā mobilo sakaru operatoram tam ir jābūt gataviem. Tāpēc šogad ieviesām 4G tehnoloģiju visā BITES tīklā, kas ļauj mums nodrošināt 4G pārklājumu 98% Latvijas teritorijas, bet 4G internetu – 99% valsts iedzīvotāju.

Tāpat esam palielinājuši tīkla jaudu un kapacitāti, izvēršot 4G+ tehnoloģiju. Savukārt sadarbībā ar tehnoloģiju gigantu “Huawei”, kas ir mūsu stratēģiskais partneris tīkla attīstībā, aktīvi strādājam pie 4.5G tehnoloģijas izvēršanas reģionos un aprīkojam BITES tīklu ar 5G tehnoloģiju atbalstošiem risinājumiem, kuru testus uzsāksim jau tuvākajā laikā.

Ja komerciālā režīmā šie tehnoloģiskie risinājumi kļūs pieejami pēc vairākiem gadiem, jo tehnoloģija vēl ir pavisam jauna, mūsdienīgus integrētos mobilo sakaru un informāciju un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) pakalpojumus, pie kuriem patlaban strādājam kopā ar kompāniju “Stream Networks” un “LATNET Serviss” speciālistiem, biznesa segmenta klientiem sāksim piedāvāt jau pavisam drīz.

Jāpiebilst, ka pasaules tendences liecina, ka integrēti biznesa mobilo sakaru un IKT pakalpojumi ir viens no telekomunikāciju nozares attīstības stūrakmeņiem, jo tie ļauj uzņēmējiem paaugstināt viņu darbības caurskatāmību un efektivitāti. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pasaulē aizvien biežāk tiek novēroti mobilo sakaru, mediju un IKT uzņēmumu apvienošanās gadījumi. Tas ir arī viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc iegādājāmies kompāniju “Stream Networks” un tās meitasuzņēmumu “LATNET Serviss”.

Vispārīgi atskatoties uz šogad jau paveikto, jāsaka, ka, neraugoties dažādiem izaicinājumiem, starp kuriem ir jāmin arī Vispārējās datu aizsardzības regulas ieviešana, “Bite Latvija” uzrāda pozitīvu attīstības dinamiku – esam joprojām straujāk augošais mobilo sakaru operators Latvijā. Provizoriskie dati liecina, ka 2018.gada pirmajā pusgadā uzņēmuma apgrozījums bija aptuveni 51 miljons eiro, bet EBITDA – 13,8 miljoni eiro. (Konsolidētie “BITE Latvija”, “Tele Tower” un “Unistars” dati.)

Šī izaugsme ir iespējama, pateicoties dažādiem faktoriem. Pirmkārt, aizvien pieaugošajai patērētāju vēlmei izmantot dažādus telekomunikāciju pakalpojumus, bet īpaši – mobilo internetu. Otrkārt, aizvien pieaugošajam mobilo ierīču pieprasījumam. Treškārt, stratēģiskai tīkla, pakalpojumu un klientu servisa attīstības, kā arī investīciju plānošanai.

Piemēram, ierīču pieprasījums BITES veikalos pēdējā pusgada laikā ir palielinājies par aptuveni 10%. Mūsu klienti novērtē gan inovatīvās bezvadu videonovērošanas kameras “ARLO Go” un “ARLO Pro”, kuras ieviesām piedāvājumā šā gada pavasarī, gan arī dažādus inovatīvus viedpalīgus.

No viedpalīgiem īpaši iecienītas ir fitnesa aproces un sporta pulksteņi, kuru pārdošanas apjomi, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir palielinājušies vairāk nekā divas reizes. Taču klienti labprāt iegādājas arī neierastākus viedpalīgus, piemēram, dronus, kas īpaši populāri ir jauniešu vidū. Tāpat bezvadu tumbiņas “Lumin’us”, kas ir veidotas dažādu zvēru formā, kas maina krāsu, kā arī bezvadu tumbiņas-spilvenus “HuMu”.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. “Lattelecom” mainīs nosaukumu uz “tet”

Nākamā gada pavasarī telekomunikāciju uzņēmums "Lattelecom" mainīs nosaukumu un zīmolu uz "tet".
"Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis sacīja, ka "tet" ir zīmols, kas patlaban nodrošina elektrības biznesu, bet tagad "ar jaunu enerģiju tas būs jaunais tehnoloģiju zīmols, kas turpinās attīstīties ārvalstu tirgos".
Plānots, ka līdz ar nosaukumu maiņu, uzņēmums spēs veiksmīgāk paplašināt tirgus iespējas ārpus Latvijas robežām – Baltijas valstīs, Ziemeļeiropā un Austrumeiropā. Tāpat līdz ar nosaukumu maiņu mainīsies arī paša uzņēmuma darba organizācija un turpmākā attīstība.
Gulbis atzīmēja, ka zem nosaukuma "tet" būs divi pamatvirzienu zīmoli - "tet" būs atpazīstams arī kā tehnoloģiju zīmols, bet "Helio" kā izklaides zīmols.
Uzņēmuma jaunā zīmola attīstībai investēs 12 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

02. “Via Baltica" digitālā koridora izveide atvērs iespējas jauniem biznesa modeļiem

"Via Baltica" digitālā koridora izveides pirmajiem darbiem no Eiropas Savienības (ES) nepieciešami apmēram 40 miljoni eiro.
Igaunijas Uzņēmējdarbības un informācijas tehnoloģiju (IT) ministrs Renē Tammists teica, ka izveidot "Via Baltica" digitālo koridoru ir izaicinājums gan Eiropai, gan Baltijas valstīm, jo pēc "Via Baltica" saprašanās memoranda parakstīšanas ir nepieciešams izdarīt pirmos būtiskākos soļus, lai vispār varētu sākt šī digitālā koridora izveidi - sākumā ir jānodrošina 5G tīkla pārklājums un tā plaša pieejamība, pēc tam, atbilstoši "Via Baltica" saprašanās memorandam, ir nepieciešams finansējums no ES.
Tāpat Tammists atzīmēja, ka 5G tehnoloģiju attīstība Baltijas valstīs ir solis uz priekšu jaunu biznesa modeļu veidošanā. Viņaprāt, turpmāk šāda veida projekti veicinās jaunus biznesa plānus un pavērs iespējas jaunām sadarbības iespējām ar tehnoloģiju kompānijām.
Viņš arī norādīja, ka jaunu biznesa modeļu veidošanai ir nepieciešams izveidot atbilstošu ekonomisko un politisko sistēmu, kas spētu gan veicināt, gana atbalstīt jaunos risinājumus.
Plānots, ka digitālā koridora projektu izvērsīs līdz 2025.gadam un "Via Baltica" digitālais koridors būs apmēram 600 kilometrus garš.

Lasīt vairāk

03. Zaķusalas torņa rekonstrukcijas izmaksās 40-50 miljonus eiro

Atbilstoši Satiksmes ministrijai sniegtajai informācijai, Rīgas radio un televīzijas stacijas torņa rekonstrukcijas būvprojekta izstrādei izmaksās nepilnus 1,9 miljonus eiro jeb 5-15% no būvniecības izmaksām, savukārt būvniecība potenciāli izmaksāšot 40-50 miljonus eiro.
Kā norāda ministrija, Zaķusalas torņa rekonstrukcijas projekts ir vairāku gadu plānošanas darbs, kas noslēdzies ar pagājušā gada aprīlī noslēgto Vispārīgo vienošanos par būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību. Atbilstoši tai noslēgti trīs pasūtījuma līgumi par kopējo summu 1 584 054 eiro. Pēc būvprojekta izstrādes un saskaņošanas tiks noslēgts vēl viens pasūtījuma līgums 255 000 eiro vērtībā par autoruzraudzību, tādējādi Vispārīgās vienošanās kopējā summa ir 1 839 054 eiro.
Tāpat 2017.gada aprīlī tika parakstīts 2,225 miljonus eiro vērts līgums par tehniskā būvprojekta izstrādi Zaķusalas televīzijas torņa un tam piegulošās teritorijas pārbūvei.
Pēc rekonstrukcijas Zaķusalas tornis, kas patlaban ir 368 metrus augsts, iespējams, sasniegs 371 vai 374 metru augstumu.
Torņa rekonstrukcijas projektā asu izjūtu tīkotājiem paredzēts izveidot pastaigu ārpus torņa 220 metru augstumā, izmantojot drošības sistēmas un stiprinājumus. Zemāk, 134 metru augstumā, būs izbūvēta stiklota skatu platforma, bet 97 metru augstumā būs izveidotas mazākas stikla skatu platformas. Kopumā tādas būs sešas - katrā torņa pusē pa divām mazajām platformām. Tāpat rekonstrukcijas projektā ir paredzēts 94 metru augstumā atjaunot restorānu.
LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta atzīmēja, ka torņa pakājē tiks izveidots arī Zinātnes un inovāciju centrs un konferenču zāle ar 300 sēdvietām. Tāpat rekonstrukcijas plānā iekļauts aprīkot torņa fasādi ar gaismām, lai valsts svētkos torņa fasāde būtu izgaismota nacionālās krāsās.
Savukārt lielākais pienesums tornim būs "Fuko svārsts", kas atradīsies torņa centrā un būs pieejams apmeklētājiem.

Lasīt vairāk

04. LMT apgrozījums deviņos mēnešos pieaudzis par 6%

Mobilo sakaru operatora "Latvijas mobilais telefons" (LMT) apgrozījums šogad deviņos mēnešos bija 157 miljoni eiro, kas ir par 6% vairāk nekā šajā periodā pērn.
Tāpat 2018.gada deviņos mēnešos augusi LMT rentabilitāte jeb EBITDA (peļņa pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem), tai sasniedzot 50 miljonus eiro, kas ir par 3,7% vairāk nekā pagājušā gada deviņos mēnešos.
Pēc kompānijas pārstāvju vēstītā, LMT izaugsmi veicina arvien augošais pieprasījums pēc mobilā interneta pieslēgumiem gan mājās, gan darbā, kur līdz šim tradicionāli izmantots fiksētais internets. Lai to nodrošinātu, palielināta mobilo sakaru tīkla kapacitāte. Šogad tīkla un pakalpojumu attīstībā LMT investēs vairāk nekā 20 miljonus eiro.
Tāpat kompānijā norādīja, ka turpinās gatavošanās darbi jaunās mobilo sakaru paaudzes 5G tīkla ieviešanai - LMT uzstādījis vairāk nekā 100 darbam gatavu 5G bāzes staciju.
Pieslēgumu skaits šogad septembrī LMT sasniedza 1,3 miljonus.

Lasīt vairāk

05. "Bite Latvija" iegulda tīkla infrastruktūras attīstībā

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos mobilo sakaru operators "Bite Latvija" tīkla infrastruktūras attīstībā un klientu mobilo sakaru lietošanas pieredzes uzlabošanā ir ieguldījis aptuveni deviņus miljonus eiro.
Līdz gada beigām plānots investēt vēl aptuveni vienu miljonu eiro.
Tāpat ievērojamas investīcijas ieguldītas, lai izvērstu 4G+ un 4G++ tehnoloģijas, kas ļauj būtiski palielināt tīkla jaudu un kapacitāti. Kopumā šogad ar 4G+ tehnoloģiju aprīkotas jau 110 "Bites" bāzes stacijas: desmit Kurzemes reģionā, 11 - Latgales reģionā, 46 - Rīgā un Rīgas reģionā, 31 - Vidzemes reģionā, bet 12 - Zemgales reģionā. Ar 4G++ tehnoloģiju aprīkotas 30 bāzes stacijas visā Latvijā, tostarp Daugavpilī, Liepājā, Siguldā un Ventspilī.
Gatavojoties 2019.gada 1.janvārim, kad Latvijas mobilo sakaru operatoriem kļūs pieejamas 5G frekvences komerciālai lietošanai, "Bite" sadarbībā ar savu stratēģisko partneri tīkla attīstīšanā - "Huawei" - sākusi pirmās oficiālās 5G tehnoloģijas "Massive Mimo" testus. Ar šo tehnoloģiju aprīkota bāzes stacija, kas atrodas uz operatora Rīgas biroja jumta.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Mobilo datu patēriņš aug

Pagājušajā gadā mobilo datu patēriņš uz vienu SIM karti Latvijā sasniedza piecus gigabaitus (GB) mēnesī, kas ir par 35% vairāk nekā gadu iepriekš, ierindojot Latviju trešajā vietā pasaulē, liecina telekomunikāciju pētniecības kompānijas "Tefficient" dati. Vairāk mobilo datu kā Latvijā uz vienu SIM karti tērē tikai Somijā un Taivānā. Somija bija pirmā arī pērn veiktajā pētījumā, bet Latvija ar 3,7 GB lielu mobilo datu patēriņu uz vienu SIM karti ieņēma otro vietu.

Nozares neveiksmes

Par paaugstinātas maksas zvaniem būs jāinformē

Ņemot vērā pieaugošo iedzīvotāju sūdzību skaitu par zvaniem, kas veikti par paaugstinātu tarifu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) nolēmusi noteikt telefonsakaru operatoriem par pienākumu brīdināt klientus par paaugstinātas maksas zvaniem ar balss paziņojumu, kas iekļauj sevī informāciju par zvana izmaksām. Saskaņā ar ieceri, šāds brīdinājums būs jāizplata gadījumos, kad zvana tarifs pārsniegs 2,1 centu minūtē.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Eiropas Savienībā atceļ viesabonēšanu
Šā gada 15. jūnijā tika atceltas viesabonēšanas piemaksas Eiropas Savienībā (ES), kas praksē nozīmēja to, ka, lietojot mobilos sakarus ārzemēs, klients maksās par tiem tikpat, cik par tiem maksā savā valstī. Tiesa, prieku par patērētājiem pozitīvo lēmumu aizēnoja Latvijas mobilo sakaru operatori, kas pirms piemaksu atcelšanas preventīvi cēla cenas saviem pakalpojumiem. Tas gan netraucē ceļojošajiem Latvijas iedzīvotājiem iegūt no izmaiņām – kā atklāj "Tele2" pārstāvji, viņu klienti internetu ārvalstīs izmanto trīs reizes vairāk nekā pirms viesabonēšnas piemaksu atcelšanas.

Izaicinājumi nozarē

Vēl viens gads LMT un "Lattelecom" jautājumā
Jūnijā ar savu vērtējumu par to, ko nākotnē iesākt ar telekomunikāciju operatoriem "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un "Lattelecom", klajā nāca valdības pērn piesaistītais konsultants "KMPG Baltics". Konsultanta ieteikums ir izveidot integrētu uzņēmumu, kurā līdzīgās daļās, balstoties uz akcionāru līgumu, "Telia Company" un Latvijas valstij katrai piederēs 30–40% akciju, bet 30% akciju tiks piedāvāts iegādāties privātajiem akcionāriem un pensiju fondiem. Kamēr valdība uzdevusi Privatizācijas aģentūrai līdz oktobrim izstrādāt konkrētus priekšlikumus, ko valstij darīt ar savā rīcībā esošajām abu uzņēmumu akcijām, otrs uzņēmumu īpašnieks – "Telia Company" aizvien aktīvāk pauž savu nostāju, ka šoreiz status quo saglabāšana netiks akceptēta, jo šajā gadījumā izmaiņas spiež veikt strauji notiekošās pārmaiņas industrijā, kas prasa biznesa modeļa maiņu.

"Providence" īpašumiem Baltijā pievienojas MTG
Starptautiskā privātā kapitāla investīciju kompānija "Providence Equity Partners" jeb "Providence" šogad turpināja palielināt savu ietekmi Baltijas tirgū, saviem esošajiem īpašumiem pievienojot arī Zviedrijas mediju koncerna "Modern Times Group" (MTG) raidorganizāciju biznesu Baltijas valstīs. Darījums ietvēra 100% biznesa daļu pārdošanu par 115 miljoniem eiro. "Providence" Baltijas tirgū jau pieder Latvijā un Lietuvā strādājošais mobilo sakaru operators "Bite", kā arī 28,5% Latvijas interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzēja "Baltcom" kapitāldaļu.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 201 229 217
Darbinieku skaits, tūkst. 6 6 6
Peļņa, milj. EUR 92 100 93
Rentabilitāte, % 9.94 8.34 8.59
Apgrozījums, milj. EUR 930 1 194 1 085
Apgrozījuma izmaiņas 1.45 28.46 -9.19
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Telekomunikācijas un sakari rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Tet, SIA, Latvijas Mobilais Telefons, SIA, Tele2, SIA, BITE Latvija, SIA, LMT Retail & Logistics, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi, Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Tet, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67000177
Telekomunikācijas 166 808 2.09 31 666 18.98% 1215
2. Latvijas Mobilais Telefons, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Telekomunikācijas 157 777 4.25 24 298 15.40% 532
3. Tele2, SIA
Dēļu 5, Rīga, LV-1004 T. 29560600
Telekomunikācijas 111 224 7.26 16 030 14.41% 242
4. BITE Latvija, SIA
Uriekstes 2a-24, Rīga, LV-1005 T. 25850600
Telekomunikācijas 78 971 17.42 7 345 9.30% 327
5. LMT Retail & Logistics, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 70 447 10.66 2 479 3.52% 364
6. XOTEL, SIA
Republikas laukums 3-107, Rīga, LV-1010 T. 67332594
Telekomunikācijas 32 866 -4.87 281 0.85% 18
7. Everest Cyber, SIA
Mēness 7-17a, Rīga, LV-1013 T. 67333957
Telekomunikācijas 30 130 48.66 59 0.20% 2
8. EU-Trader, SIA
Teātra 19, Daugavpils, LV-5401 T. 22336644
Sakaru tehnikas un līdzekļu vairumtirdzniecība 29 314 -3.78 43 0.15% 5
9. Citrus Solutions, SIA
Ūnijas 52, Rīga, LV-1084 T. 67056011
Telekomunikācijas 28 166 12.56 90 0.32% 247
10. Lexico Telecom LTD, SIA
Miera 15, Rīga, LV-1001
Telekomunikācijas 18 902 50.99 106 0.56% 2

Viedokļi

Autors: Valdis Vancovičs

Telekomunikāciju nozare turpina atkopties

Šis gads telekomunikāciju nozarē bijis nozīmīgs pavērsiena punkts vairākos aspektos. Pirmkārt, pēc septiņu gadu lejupslīdes šis ir jau otrais gads, kad nozares rādītāji atkopjas, pakāpeniski palielinoties kopējam apgrozījumam. Lai arī līdz kādreizējiem augstumiem tālu, šī ir veselīga tendence. Otrs nozīmīgākais notikums ir saistīts ar tirgus regulēšanu – mobilo sakaru tirgū, kas ir šobrīd viens no būtiskākajiem Latvijas telekomunikāciju tirgus sektoriem, vasarā tika ieviests pilnībā jauns lasīt tālāk

Autors: Ilmārs Muuls

Industrija mainās straujāk, nekā uzraugi spēj izsekot

2017. gads Latvijas kabeļtelevīzijas industrijā iezīmējies uz pozitīvas nots – ar Valsts policijas palīdzību uzsākta cīņa pret nelegālajiem audiovizuālā satura piedāvātājiem. Protams, katrs iesākums ir grūts gan pieredzes trūkuma dēļ, gan arī normatīvo aktu nepilnību dēļ, tāpēc pirmās aktivitātes radīja iespaidu, ka uzmanība tiek pievērsta sīkiem pārkāpumiem no legālo operatoru puses, bet pret nopietniem pārkāpējiem nelegālo operatoru pusē efektīvas rīcības nav. Neraugoties uz to, no tirgus lasīt tālāk