Ienākt

Telekomunikācijas un sakari

Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Pieaug televīzijas satura izmaksas

Nikolā Buasēns, SIA "Baltcom" valdes priekšsēdētājs

2017.gads "Baltcom" pagāja izaugsmes zīmē, jo 12.septembrī oficiāli prezentējām jaunu interaktīvās televīzijas platformu. "Interaktīvā TV 3.0" veidota no nulles un atšķiras no iepriekšējās "Baltcom" interaktīvās televīzijas gan ar tehnoloģiskajiem risinājumiem un funkcijām, gan dizainu. Televīzija papildināta ar vairākām vēl nebijušām iespējām, kā arī uzlabotām esošajām funkcijām. Produkta izstrādē tika ņemts vērā tas, ko klients vēlas šobrīd un kas viņam varētu būt vajadzīgs nākotnē.

2018.gadā tiks turpināts iesāktais attīstības kurss "Baltcom" populārākajam un pieprasītākajam pakalpojumam – internetam, veicot dažādus tīkla un monitoringa uzlabojumus.

Interneta tīkla modernizācijas darbi ir palīdzējuši paaugstināt šī pakalpojuma kvalitāti un ieviest tīkla monitoringa sistēmu, kas ļauj nekavējoties reaģēt uz tīkla darbības traucējumiem. Šīs darbības ir palīdzējušas padarīt internetu par "Baltcom" vadošo pakalpojumu.

Tāpat nākamajā gadā strādāsim pie vēl vienas jaunas sistēmas interneta darbības kvalitātes uzraudzībai. Vājais posms tīkla infrastruktūrā, kas apgrūtina problēmu savlaicīgu noteikšanu, joprojām ir klientu ierīces. Tieši to uzraudzīs jaunā sistēma, kura būs iestrādāta personalizētā bezvadu rūterī ar attālinātām monitoringa un pārvaldības iespējām, kas ļaus mums precīzi noteikt, kur ir kāda problēma un operatīvi šo problēmu atrisināt, neiesaistot pašu abonentu.

Runājot par nozari kopumā, tai aizvadītais gads iezīmējās ar trīs būtiskiem notikumiem. Kā pirmais jāmin ilgi gaidītais valdības lēmums, kas paredz neapvienot telekomunikāciju uzņēmumus "Lattelecom" un "Latvijas Mobilais telefons" (LMT). Tas savā ziņā ir ieguvums pārējiem nozares operatoriem, jo saglabās vienlīdzīgus konkurences apstākļus tirgū. Par spīti šim lēmumam, joprojām uzskatu, ka tas ir tikai laika jautājums līdz abi šie uzņēmumi apvienosies. Tas ir neizbēgams solis abu uzņēmumu attīstībā un nākotnē.

Tāpat pērn atbildīgās valsts iestādes sadarbībā ar biedrību "Par legālu saturu!" un nozares uzņēmumiem veikušas vairākas ievērojamas darbības, lai ierobežotu nelegālo TV un interneta operatoru darbību, kā arī, lai samazinātu nelegālā TV satura izplatību valstī. Esam gandarīti, ka šiem jautājumiem ir pievērsta pastiprināta uzmanība gan no atbildīgo valsts iestāžu, gan sabiedrības puses un, ka esam pieredzējuši jau reālu Valsts policijas rīcību. Problēma, kurai gan vēl nav pievērsta pastiprināta uzmanība, bet, kas nākamgad noteikti būs viens no aktuālākajiem jautājumiem, kuru risināt – nelegālo satelītu izplatība.

2017.gads iezīmējās arī ar to, ka izteiktāk kā citus gadus, nozarē saskārāmies ar TV satura izmaksu inflāciju. Kanāli, cenšoties nodrošināt skatītājam vissvaigāko un vispieprasītāko TV saturu pasaulē, gan iepērk jaunākās filmas, seriālus un raidījumus, gan paši uzsāk jauna satura ražošanu. Tas ievērojami sadārdzina TV satura gala cenu, kuru maksā TV operatori. Labā ziņa – šis saturs veicina legāla TV satura izplatību.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. LMT un "Lattelecom" strādās atsevišķi

Valdība novembrī lēma neatbalstīt telekomunikāciju operatoru "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un "Lattelecom" apvienošanu.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) skaidroja, ka Ministru kabinets pieņēma politisku lēmumu pretēji Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātajam risinājumam - sākt sarunas ar partneri "Telia Company" par iespējamu abu uzņēmumu apvienošanu, valstij iegūstot 51% kapitāldaļu.

Otrs abu uzņēmumu līdzīpašnieks "Telia Company" ar šādu valdības lēmumu nebija apmierināts, jo iepriekš publiski bija uzstājis uz apvienošanu. Runājot par savu tālāko rīcību, uzņēmuma vadība sacīja, ka iespējami vairāki scenāriji, tostarp "Telia Company" piederošo LMT un "Lattelecom" daļu pārdošana.

Tikmēr citi nozares spēlētāji pauda prieku par valdības lēmumu norādot, ka tas ļaus saglabāt konkurenci nozarē, neradot vienu milzīgu spēlētāju.

Lasīt vairāk

02. "Providence" paplašina uzņēmumu portfeli Latvijā

Starptautiskā aktīvu pārvaldīšanas kompānija "Providence Equity Partners" ("Providence") sev Latvijā piederošo uzņēmumu klāstu novembrī papildināja ar informācijas tehnoloģiju (IT) un telekomunikāciju uzņēmuma SIA "Stream Networks" un tā meitasuzņēmuma - viena no Latvijā vecākajiem IT uzņēmumiem SIA "Latnet Serviss" - iegādi.

Jaunie īpašnieki solīja, ka abu iegādāto uzņēmumu komanda un tās līdzšinējais vadītājs Edgars Ricevs turpinās darbu apvienotajā uzņēmumu struktūrā. Tāpat Ricevs turpinās darbu "Stream Networks" un "Latnet Serviss" valdēs kā to priekšsēdētājs.

Darījuma noslēgšanai vēl tiek gaidīta Konkurences padomes atļauja, bet darījuma summa netiek atklāta.

Abus uzņēmumus iegādājās mobilo sakaru operators SIA "Bite Latvija", kas pastarpināti pieder "Providence", kas iepriekš par 115 miljoniem eiro iegādājās arī visu Zviedrijas mediju grupas MTG Baltijas biznesu, ko pēcāk pārdēvēja par "All Media Baltics".

Lasīt vairāk

03. Ciparu radio Latvijā pagaidām neskanēs

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome decembrī lēma pārtraukt digitālās skaņas apraides tehnoloģijas DAB+ testus Latvijā un neatbalstīt tās ieviešanu Latvijā līdz 2022.gada 31.decembrim.

NEPLP loceklis Patriks Grīva skaidroja, ka Latvija ir viena no retajām pasaules valstīm, kur veiksmīgi izdevies ieviest plašu interneta pārklājumu jau tagad, turklāt notiek mērķtiecīga gatavošanās gan 5G mobilā interneta, gan platjoslas interneta ieviešanai. "Jau pieejamās interneta tehnoloģijas dod iespēju attīstīt dažāda veida audio kanālus un satura produktus arī radio stacijām, savukārt DAB+ standarta ieviešana prasīs miljoniem eiro lielas investīcijas no nodokļu maksātāju naudas, kā arī uzliks pienākumu patērētājiem nomainīt radio uztvērējus," uzsvēra Grīva.

NEPLP lēmumam piekrita arī vairāku radiostaciju pārstāvji, kas norādīja, ka konkrētā tehnoloģija bija aktuāla pirms vairāk nekā desmit gadiem, bet pašlaik Latvijā ieviestas citas tehnoloģijas, piemēram, mobilais internets, kas tiek veiksmīgi izmantotas radio apraidei.

Savukārt testu veicējs "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) norādīja, ka ciparu radio ir augstāka līmeņa tehnoloģija kas, salīdzinot ar analogā radio apraidi, spētu nodrošināt augstāku kvalitāti un iespējas apraides veicējiem, tomēr par tās ieviešanu būtu jāmaksā. Kā prognozēja paši LVRTC pārstāvji, ciparu radio apraides tīkla izbūve Latvijā varētu maksāt apmēram 8,6 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

04. LMT iegādājas 5G frekvences

Mobilo sakaru operators "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) pērn novembrī notikušā izsolē iegādājās divas 5G pakalpojumu sniegšanai piemērotas frekvenču joslas par kopējo summu 500 000 eiro.

LMT iegādājās abas frekvenču joslas par to sākumcenu, jo bija vienīgais izsoles dalībnieks.

Kopumā lietošanas tiesības komercdarbībai Latvijas teritorijā uz desmit gadiem tika izsolītas divām radiofrekvenču spektra joslām - 3400 MHz līdz 3450 MHz un 3650 MHz līdz 3700 MHz, kas ietilpst radiofrekvenču diapazonā 3400 MHz līdz 3800 MHz, kuru paredzēts izmantot 5G pakalpojumu sniegšanai.

Nedz "Bite Latvija", nedz "Tele2" izsolē piedalīties nevarēja, jo uzņēmumu rīcībā jau bija 5G pakalpojumu sniegšanai piemērotas frekvences.

Lasīt vairāk

05. "Latvijas pasts" gada nogalē saņem 160 bojātus pasta sūtījumus

"Latvijas pasts" pagājušā gada 31.decembrī bojātā veidā saņēma gandrīz 160 avioceļā piegādātu pasta sūtījumu no Nīderlandes, starp kuriem bija arī tranzīta sūtījumi no Kanādas.

Daļa sūtījumu bija pilnībā samirkuši un atsevišķi no tiem šā iemesla dēļ pat izjukuši. Starptautiskajos tiesību aktos noteiktajā kārtībā "Latvijas pasts" izveidojis attiecīgu dokumentu, kas iesniegts Kanādas pasta operatoram "Canada post" un Nīderlandes pasta operatoram "PostNL".

Saņemtie sūtījumi "Latvijas pastā" tika pārpakoti, lai tos varētu piegādāt identificējamajiem adresātiem, kā arī tie tiek īpaši marķēti, lai adresātus informētu par sūtījumu saņemšanu bojātā veidā.

Janvāra sākumā uzņēmuma pārstāvji norādīja, ka visi sūtījumi nogādāti saņēmējiem, bet viens atteicies sūtījumu saņemt.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Mobilo datu patēriņš aug

Pagājušajā gadā mobilo datu patēriņš uz vienu SIM karti Latvijā sasniedza piecus gigabaitus (GB) mēnesī, kas ir par 35% vairāk nekā gadu iepriekš, ierindojot Latviju trešajā vietā pasaulē, liecina telekomunikāciju pētniecības kompānijas "Tefficient" dati. Vairāk mobilo datu kā Latvijā uz vienu SIM karti tērē tikai Somijā un Taivānā. Somija bija pirmā arī pērn veiktajā pētījumā, bet Latvija ar 3,7 GB lielu mobilo datu patēriņu uz vienu SIM karti ieņēma otro vietu.

Nozares neveiksmes

Par paaugstinātas maksas zvaniem būs jāinformē

Ņemot vērā pieaugošo iedzīvotāju sūdzību skaitu par zvaniem, kas veikti par paaugstinātu tarifu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) nolēmusi noteikt telefonsakaru operatoriem par pienākumu brīdināt klientus par paaugstinātas maksas zvaniem ar balss paziņojumu, kas iekļauj sevī informāciju par zvana izmaksām. Saskaņā ar ieceri, šāds brīdinājums būs jāizplata gadījumos, kad zvana tarifs pārsniegs 2,1 centu minūtē.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Eiropas Savienībā atceļ viesabonēšanu
Šā gada 15. jūnijā tika atceltas viesabonēšanas piemaksas Eiropas Savienībā (ES), kas praksē nozīmēja to, ka, lietojot mobilos sakarus ārzemēs, klients maksās par tiem tikpat, cik par tiem maksā savā valstī. Tiesa, prieku par patērētājiem pozitīvo lēmumu aizēnoja Latvijas mobilo sakaru operatori, kas pirms piemaksu atcelšanas preventīvi cēla cenas saviem pakalpojumiem. Tas gan netraucē ceļojošajiem Latvijas iedzīvotājiem iegūt no izmaiņām – kā atklāj "Tele2" pārstāvji, viņu klienti internetu ārvalstīs izmanto trīs reizes vairāk nekā pirms viesabonēšnas piemaksu atcelšanas.

Izaicinājumi nozarē

Vēl viens gads LMT un "Lattelecom" jautājumā
Jūnijā ar savu vērtējumu par to, ko nākotnē iesākt ar telekomunikāciju operatoriem "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un "Lattelecom", klajā nāca valdības pērn piesaistītais konsultants "KMPG Baltics". Konsultanta ieteikums ir izveidot integrētu uzņēmumu, kurā līdzīgās daļās, balstoties uz akcionāru līgumu, "Telia Company" un Latvijas valstij katrai piederēs 30–40% akciju, bet 30% akciju tiks piedāvāts iegādāties privātajiem akcionāriem un pensiju fondiem. Kamēr valdība uzdevusi Privatizācijas aģentūrai līdz oktobrim izstrādāt konkrētus priekšlikumus, ko valstij darīt ar savā rīcībā esošajām abu uzņēmumu akcijām, otrs uzņēmumu īpašnieks – "Telia Company" aizvien aktīvāk pauž savu nostāju, ka šoreiz status quo saglabāšana netiks akceptēta, jo šajā gadījumā izmaiņas spiež veikt strauji notiekošās pārmaiņas industrijā, kas prasa biznesa modeļa maiņu.

"Providence" īpašumiem Baltijā pievienojas MTG
Starptautiskā privātā kapitāla investīciju kompānija "Providence Equity Partners" jeb "Providence" šogad turpināja palielināt savu ietekmi Baltijas tirgū, saviem esošajiem īpašumiem pievienojot arī Zviedrijas mediju koncerna "Modern Times Group" (MTG) raidorganizāciju biznesu Baltijas valstīs. Darījums ietvēra 100% biznesa daļu pārdošanu par 115 miljoniem eiro. "Providence" Baltijas tirgū jau pieder Latvijā un Lietuvā strādājošais mobilo sakaru operators "Bite", kā arī 28,5% Latvijas interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzēja "Baltcom" kapitāldaļu.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 201 229 217
Darbinieku skaits, tūkst. 6 6 6
Peļņa, milj. EUR 92 100 93
Rentabilitāte, % 9.94 8.34 8.59
Apgrozījums, milj. EUR 930 1 194 1 085
Apgrozījuma izmaiņas 1.45 28.46 -9.19
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Telekomunikācijas un sakari rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Lattelecom, SIA, Latvijas Mobilais Telefons, SIA, Tele2, SIA, BITE Latvija, SIA, LMT Retail & Logistics, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi, Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Lattelecom, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67000177
Telekomunikācijas 162 165 -0.75 31 666 19.53% 1215
2. Latvijas Mobilais Telefons, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Telekomunikācijas 157 777 4.25 24 298 15.40% 532
3. Tele2, SIA
Dēļu 5, Rīga, LV-1004 T. 29560600
Telekomunikācijas 111 224 7.26 16 030 14.41% 242
4. BITE Latvija, SIA
Uriekstes 2a-24, Rīga, LV-1005 T. 25850600
Telekomunikācijas 78 971 17.42 7 345 9.30% 327
5. LMT Retail & Logistics, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 67808808
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 70 447 10.66 2 479 3.52% 364
6. XOTEL, SIA
Republikas laukums 3-107, Rīga, LV-1010 T. 67332594
Telekomunikācijas 32 866 -4.87 281 0.85% 18
7. Everest Cyber, SIA
Mēness 7-17a, Rīga, LV-1013 T. 67333957
Telekomunikācijas 30 130 48.66 59 0.20% 2
8. EU-Trader, SIA
Teātra 19, Daugavpils, LV-5401 T. 22336644
Sakaru tehnikas un līdzekļu vairumtirdzniecība 29 314 -3.78 43 0.15% 5
9. Citrus Solutions, SIA
Ūnijas 52, Rīga, LV-1084 T. 67056011
Telekomunikācijas 28 166 12.56 90 0.32% 247
10. Lexico Telecom LTD, SIA
Miera 15, Rīga, LV-1001
Telekomunikācijas 18 902 50.99 109 0.57% 2

Viedokļi

Autors: Valdis Vancovičs

Telekomunikāciju nozare turpina atkopties

Šis gads telekomunikāciju nozarē bijis nozīmīgs pavērsiena punkts vairākos aspektos. Pirmkārt, pēc septiņu gadu lejupslīdes šis ir jau otrais gads, kad nozares rādītāji atkopjas, pakāpeniski palielinoties kopējam apgrozījumam. Lai arī līdz kādreizējiem augstumiem tālu, šī ir veselīga tendence. Otrs nozīmīgākais notikums ir saistīts ar tirgus regulēšanu – mobilo sakaru tirgū, kas ir šobrīd viens no būtiskākajiem Latvijas telekomunikāciju tirgus sektoriem, vasarā tika ieviests pilnībā jauns lasīt tālāk

Autors: Ilmārs Muuls

Industrija mainās straujāk, nekā uzraugi spēj izsekot

2017. gads Latvijas kabeļtelevīzijas industrijā iezīmējies uz pozitīvas nots – ar Valsts policijas palīdzību uzsākta cīņa pret nelegālajiem audiovizuālā satura piedāvātājiem. Protams, katrs iesākums ir grūts gan pieredzes trūkuma dēļ, gan arī normatīvo aktu nepilnību dēļ, tāpēc pirmās aktivitātes radīja iespaidu, ka uzmanība tiek pievērsta sīkiem pārkāpumiem no legālo operatoru puses, bet pret nopietniem pārkāpējiem nelegālo operatoru pusē efektīvas rīcības nav. Neraugoties uz to, no tirgus lasīt tālāk