Ienākt

Telekomunikācijas un sakari

Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Jāsaglabā konkurence

Juris Binde, Mobilo sakaru operatora “Latvijas mobilais telefons” prezidents

Konkurence ir mūsu attīstības galvenais virzītājspēks, jo konkurence virza uz priekšu attīstību un nāk par labu klientiem.

Informāciju un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozare ir kļuvusi plašāka. Tirgus pašlaik ir nobriedis, un es pat teiktu, ka pieaudzis. Ja pirms gadiem 15 tirgū savstarpējās cīņās vēl bija vērojami tādi pusaudžu cienīgi gājieni, tad šobrīd tirgū ir četri pieauguši dalībnieki - trīs mobilo sakaru operatori un "Lattelecom", kuri piedalās sacensībā, ievērojot noteikumus un džentlmeņu uzvedības normas. Tas ir normāls pieaugušu cilvēku bizness.

IKT nozare līdz galam nebūs sadalīta nekad. Ja tā notiks, tad neglābjami sāksies lejupslīde. Tādēļ katrs no operatoriem meklē kādu jaunu nišu, kādu inovāciju, kā atšķirties. Ja sākotnēji galvenais arguments bija zemākā cena, tad šobrīd galvenais uzsvars ir uz atšķirīgu pieeju pakalpojumiem. Arī tas liecina par zināmu brieduma pakāpi.

Savukārt, kas attiecas uz 5G jeb piektās paaudzes ieviešanu, jānorāda, ka tas ir ilgtermiņa process. Tādēļ lielākā daļa pasaules operatoru 5G ieviešanai gatavojas, aprobējot dažādus pakalpojumus 4G vidē. Ja mēs analizējam dažādas tehnoloģijas, īpaši tas attiecas uz savienotajām automašīnām, tad tā daļa, kurai ir nepieciešama 5G funkcionalitāte, nav nemaz tik liela. Savienoto automašīnu gadījumā tas ir ļoti liels ātrums, ļoti maza aizture un energoefektivitāte. Tā ir ļoti maza daļa no visa pakalpojuma. 95% var realizēt jau šodien, un to arī lielākā daļa dara.

Tostarp 5G izvēršana būs ilgāks process. Tā kā tiek izmantotas augstākas frekvences, attālumam starp bāzes stacijām ir jābūt daudz mazākam. Tādēļ labākais, ko pašlaik varētu darīt dažādas valsts institūcijas, ir ievērojami atvieglot dažādus procesus, kas ir saistīti ar aparatūras uzstādīšanu un izvietošanu. Šobrīd, lai saskaņotu vienas bāzes stacijas izvietošanu, ir jāiziet Dantes deviņi elles loki. No brīža, kad ir iecere par bāzes staciju līdz tās reālai uzstādīšanai, labākajā gadījumā var paiet gads, bet reizēm tie ir arī divi un vairāki gadi. Šodienas attīstības tempos tas nav īsti pieņemami.

Nākotnē galvenais virziens ir tehnoloģiju industrializācija jeb ieviešana ražošanas un pakalpojumu nozarēs. Šeit darba lauks ir ļoti plašs, tādēļ vietas pietiks gan esošajiem mobilo sakaru operatoriem, gan citiem, kuri gribēs piedalīties

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Baltcom" laidis klajā jaunu televīzijas pakalpojumu "Open"

Televīzijas kabeļoperators "Baltcom" klientiem piedāvā jaunu televīzijas pakalpojumu "Open", informēja "Baltcom" komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Eva Eglīte.
"Open" televīziju būs iespējams skatīties, izmantojot jebkura sakaru pakalpojumu sniedzēja interneta savienojumu, tostarp arī mobilo operatoru nodrošināto 4G internetu. Turklāt interaktīvā televīzija būs pieejama arī ārpus "Baltcom" tīkla pārklājuma. Tādējādi jaunais risinājums būs pieejams arī tiem iedzīvotājiem, kuriem piekļuve "Baltcom" interaktīvās televīzijas pakalpojumiem līdz šim bija apgrūtināta tehnoloģisko ierobežojumu dēļ.

"Open" lietotāji varēs skatīties 38 īpaši atlasītus televīzijas kanālus gan tiešraidē, gan arhīvā, to skaitā visus mediju grupas "All Media Baltic" kanālus kā TV3, LNT, TV6, "Kanāls 2" un 3+, kā arī filmas un seriālus no katalogiem. "Open" televīzijā būs pieejamas visas "Interaktīvās TV 3.0" funkcijas.

“Baltcom” vadītājs Nikolā Buasēns norādīja, ka televīzijas skatītājs vairs nav piesaistīts konkrētai adresei, jo "Open" televīziju lietotājs var ņemt līdzi visur. "Klients televīziju varēs izmantot pat īslaicīgos ceļojumos Eiropas Savienībā (ES) ar jebkuru interneta savienojumu, kura IP adrese reģistrēta ES. Vienīgie priekšnosacījumi pakalpojuma kvalitatīvai darbībai ir stabils interneta pieslēgums un televizors," uzsvēra "Baltcom" vadītājs.

Lasīt vairāk

02. “Lattelecom” iepazīstina ar apvienoto produktu “Helio”

Telekomunikācijas uzņēmums "Lattelecom" turpinās jaunā interaktīvās televīzijas "Helio iTV" attīstību, aģentūrai LETA sacīja "Lattelecom" izklaides un komunikāciju pakalpojumu daļas direktore Inga Alika-Stroda.

Patlaban jaunā interaktīvā televīzija ir pieejama televizoru, planšetes un mobilo telefonu ekrānos, bet tuvākajā nākotnē "Helio iTV" būs pieejams arī datoros. Pieejamais saturs visās ierīcēs ir savstarpēji saistīts.

Stroda sacīja, ka "Helio iTV" attīstība neapstāsies un "Lattelecom" komanda turpinās strādāt pie jaunām papildu funkcijām, kas laika gaitā būs pieejamas "Helio iTV". Savukārt, kādas būs šīs jaunās funkcijas un kad tās būs pieejamas jaunajā interaktīvajā televīzijā Stroda neatklāja.

"Šodienas skatītājs jau sagaida, lai izklaides pasaule vienmēr ir blakus, ir intuitīva un saprot, kāds saturs aizrauj tieši viņu. Lai gan varētu šķist, ka ar jaunās paaudzes skatītāju televīzijas skatīšanās vairs nav tik aktuāla, zinām, ka ar mūsdienīgām un ērtām funkcijām arī TV ekrānam iespējams "dot jaunu elpu". "Helio iTV" piedāvā labāko skatīšanās pieredzi, apvienojot tradicionālo televīziju un interneta televīziju, ļaujot skatīties, ko, kad un kur vien to vēlamies," skaidroja Stroda.

Lasīt vairāk

03. "Tele2" investē tīkla infrastruktūras pilnveidē

Mobilo sakaru operators "Tele2" šā gada pirmajā pusgadā, uzbūvējot 30 bāzes stacijas un 90 bāzes stacijām palielinot kapacitāti un mobilā interneta ātrumu, tīkla infrastruktūras pilnveidē kopumā investējis četrus miljonus eiro, aģentūru LETA informēja "Tele2" sabiedrisko attiecību konsultante Jūlija Vasiļjeva.

Kopumā 2018.gadā operators plāno investēt vairāk nekā 11 miljonus eiro uzņēmuma attīstībā un tīkla infrastruktūras pilnveidošanā, uzbūvējot 60 jaunas 4G+ tīkla bāzes stacijas, kā arī turpinot strādāt pie 5G tīkla ieviešanas sagatavošanas darbiem Latvijā.

Visas 120 jaunizbūvētās un pilnveidotās bāzes stacijas aprīkotas ar 4G+ vai 4G++ paaudzes tehnoloģiju, kas nodrošina līdz pat trīs reizēm ātrāku mobilo internetu nekā 4G pārklājums.

Vasiļjeva norādīja, ka jauno bāzes staciju būvniecībā un esošo kapacitātes palielināšanā "Tele2" vadās pēc esošās situācijas izpētes, iedzīvotāju ieteikumiem un ārējās vides attīstības. Pirmajos sešos mēnešos "Tele2" izbūvēja piecas bāzes stacijas Rīgā, tostarp vienu Mežaparkā, astoņas Rīgas reģionā un vēl 17 bāzes stacijas Zemgalē, Kurzemē un Latgalē.

Zemgales reģionā bāzes stacijas uzceltas Iecavā, Vienībā, olu un olu produktu ražotāja "Balticovo" apkārtnē, Augstkalnē, Viskaļos, Īlē, Penkulē un Bērzos. Latgalē divas stacijas uzceltas Daugavpilī, viena stacija Rēzeknē, Vecslabadā, Izvaltā, Ilūkstē un Silenē. Savukārt Kurzemē mobilā tīkla un interneta pilnveidošanai bāzes stacijas uzceltas Zirās un Amjūdzē.

Kopš "Tele2" dibināšanas kapitālieguldījumi sakaru tīkla infrastruktūrā un klientu servisā pārsnieguši 260 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

04. “Bite Latvija” apgrozījuma un peļņas pieaugums

Mobilo sakaru operators "Bite Latvija" pērn strādāja ar 91,642 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 16% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga 1,7 reizes un bija 12,664 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Uzņēmuma vadības ziņojumā minēts, ka pērn kompānija turpināja iepriekšējos gados sāktās investīcijas tīkla infrastruktūras un tehnoloģiju attīstībā, tostarp tīkla un kapacitātes palielināšanā. Investīciju apjoms tīkla infrastruktūras attīstībā ir apmēram 10 miljoni eiro. Tāpat trešdaļa no investīciju summas ieguldīti 4G tīkla paplašināšanā, īpaši fokusējoties uz Latvijas mazpilsētām. Kopumā mazpilsētās ar 4G tehnoloģiju aprīkotas 125 bāzes stacijas, no kurām 41 uzbūvētas no jauna.

Vadības ziņojumā norādīts, "Bite Latvija" pārskata gadā nostiprināja partnerību ar ASV elektroierīču ražotāju "Apple" un kļuva par tā oficiālo partneri Latvijā. Nostiprinātā partnerība palielināja "IPhone" viedtālruņu pārdošanas apjomus. Tāpat "Bite Latvija" Latvijā iekļāva savā piedāvājumā pulksteņus "MyKi" bērnu drošībai, kas ļauj sekot līdzi bērnu ikdienas gaitām un nodrošina saziņas funkciju Latvijā un Eiropā. Pulksteņa pieprasījuma apjoms pārsniedza 160%.

Nākotnē kompānijas vadība plāno turpināt darbu pie tīkla paplašināšanas, tā jaudas un kapacitātes palielināšanas. Īpašu uzmanību vērsīs 5G tehnoloģijas ieviešanai, jo tas būs viens no galvenajiem uzņēmuma attīstības virzītājspēkiem turpmākajos gados.

Vadības ziņojumā sacīts, ka plāno attīstīt mobilās televīzijas risinājumu, kā arī plāno nostiprināt uzņēmuma pozīcijas biznesa segmentā, ieviešot piedāvājumā pilna servisa biznesa pakalpojumus, tostarp integrētos mobilo sakaru un informāciju un komunikāciju tehnoloģiju risinājumus un produktus.

Lasīt vairāk

05. LMT pievienojies starptautiskajai “5G Automotive” asociācijai

Šā gada jūlijā Latvijas mobilo sakaru operators "Latvijas mobilais telefons" (LMT) kā pirmais no Baltijas telekomunikāciju uzņēmumiem uzņemts starptautiskajā "5G Automotive" asociācijā, informēja LMT Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Valdis Jalinskis.

"5G Automotive" asociācijas mērķis ir apvienot vadošos auto ražotājus, sensoru ražotājus, publiskā un akadēmiskā sektora spēlētājus, kā arī telekomunikāciju industrijas līderus no dažādām valstīm kopīgam darbam inteliģento transporta tehnoloģiju attīstībā. To dibinājuši automobiļu ražotāji "Audi AG" un "BMW Group", starptautiskais uzņēmums "Daimler AG", Zviedrijas telekomunikāciju aprīkojuma ražotājs "Ericsson", elektroierīču ražotāji "Huawei" un "Nokia", mikroshēmu ražotājs "Intel" un ASV tehnoloģiju uzņēmums "Qualcomm Incorporated". Patlaban asociācijā ir jau vairāk nekā 90 biedru.

"5G Automotive" asociācijas pārstāvis Maikls Nīvs norādīja, ka inteliģento transporta risinājumu jomā, tāpat kā citos 5G biznesa modeļos, liela nozīme ir telekomunikācijas partnerībai ar industriju - sākot no standartizācijas, beidzot ar konkrētiem risinājumiem.

LMT prezidents Juris Binde norādīja - tā kā inteliģentajām transporta sistēmām jādarbojas vienoti ārpus vienas valsts ģeogrāfiskām robežām, ļoti svarīgas ir starptautiskas partnerības, visu iesaistīto nozaru un publiskā sektora sadarbība, lai nodrošinātu vienotus tehnoloģiju standartus un sistēmu informācijas apmaiņu, kā arī atbilstošu tiesisko regulējumu.

Jūlija vidū Francijā, Parīzē, "5G Automotive" asociācija veica pirmās savienoto auto tehnoloģiju klātienes demonstrācijas Eiropā, kurās spēju brauciena laikā sazināties kā savā starpā, tā ar apkārtējo vidi demonstrēja automobiļu ražotāji "BMW", "Ford" un "PSA" grupa.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Mobilo datu patēriņš aug

Pagājušajā gadā mobilo datu patēriņš uz vienu SIM karti Latvijā sasniedza piecus gigabaitus (GB) mēnesī, kas ir par 35% vairāk nekā gadu iepriekš, ierindojot Latviju trešajā vietā pasaulē, liecina telekomunikāciju pētniecības kompānijas "Tefficient" dati. Vairāk mobilo datu kā Latvijā uz vienu SIM karti tērē tikai Somijā un Taivānā. Somija bija pirmā arī pērn veiktajā pētījumā, bet Latvija ar 3,7 GB lielu mobilo datu patēriņu uz vienu SIM karti ieņēma otro vietu.

Nozares neveiksmes

Par paaugstinātas maksas zvaniem būs jāinformē

Ņemot vērā pieaugošo iedzīvotāju sūdzību skaitu par zvaniem, kas veikti par paaugstinātu tarifu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) nolēmusi noteikt telefonsakaru operatoriem par pienākumu brīdināt klientus par paaugstinātas maksas zvaniem ar balss paziņojumu, kas iekļauj sevī informāciju par zvana izmaksām. Saskaņā ar ieceri, šāds brīdinājums būs jāizplata gadījumos, kad zvana tarifs pārsniegs 2,1 centu minūtē.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Eiropas Savienībā atceļ viesabonēšanu
Šā gada 15. jūnijā tika atceltas viesabonēšanas piemaksas Eiropas Savienībā (ES), kas praksē nozīmēja to, ka, lietojot mobilos sakarus ārzemēs, klients maksās par tiem tikpat, cik par tiem maksā savā valstī. Tiesa, prieku par patērētājiem pozitīvo lēmumu aizēnoja Latvijas mobilo sakaru operatori, kas pirms piemaksu atcelšanas preventīvi cēla cenas saviem pakalpojumiem. Tas gan netraucē ceļojošajiem Latvijas iedzīvotājiem iegūt no izmaiņām – kā atklāj "Tele2" pārstāvji, viņu klienti internetu ārvalstīs izmanto trīs reizes vairāk nekā pirms viesabonēšnas piemaksu atcelšanas.

Izaicinājumi nozarē

Vēl viens gads LMT un "Lattelecom" jautājumā
Jūnijā ar savu vērtējumu par to, ko nākotnē iesākt ar telekomunikāciju operatoriem "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un "Lattelecom", klajā nāca valdības pērn piesaistītais konsultants "KMPG Baltics". Konsultanta ieteikums ir izveidot integrētu uzņēmumu, kurā līdzīgās daļās, balstoties uz akcionāru līgumu, "Telia Company" un Latvijas valstij katrai piederēs 30–40% akciju, bet 30% akciju tiks piedāvāts iegādāties privātajiem akcionāriem un pensiju fondiem. Kamēr valdība uzdevusi Privatizācijas aģentūrai līdz oktobrim izstrādāt konkrētus priekšlikumus, ko valstij darīt ar savā rīcībā esošajām abu uzņēmumu akcijām, otrs uzņēmumu īpašnieks – "Telia Company" aizvien aktīvāk pauž savu nostāju, ka šoreiz status quo saglabāšana netiks akceptēta, jo šajā gadījumā izmaiņas spiež veikt strauji notiekošās pārmaiņas industrijā, kas prasa biznesa modeļa maiņu.

"Providence" īpašumiem Baltijā pievienojas MTG
Starptautiskā privātā kapitāla investīciju kompānija "Providence Equity Partners" jeb "Providence" šogad turpināja palielināt savu ietekmi Baltijas tirgū, saviem esošajiem īpašumiem pievienojot arī Zviedrijas mediju koncerna "Modern Times Group" (MTG) raidorganizāciju biznesu Baltijas valstīs. Darījums ietvēra 100% biznesa daļu pārdošanu par 115 miljoniem eiro. "Providence" Baltijas tirgū jau pieder Latvijā un Lietuvā strādājošais mobilo sakaru operators "Bite", kā arī 28,5% Latvijas interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzēja "Baltcom" kapitāldaļu.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 201 229 217
Darbinieku skaits, tūkst. 6 6 6
Peļņa, milj. EUR 92 100 93
Rentabilitāte, % 9.94 8.34 8.59
Apgrozījums, milj. EUR 930 1 194 1 085
Apgrozījuma izmaiņas 1.45 28.46 -9.19
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Telekomunikācijas un sakari rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Lattelecom, SIA, Latvijas Mobilais Telefons, SIA, Tele2, SIA, BITE Latvija, SIA, LMT Retail & Logistics, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi, Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Lattelecom, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67000177
Telekomunikācijas 166 808 2.09 31 666 18.98% 1215
2. Latvijas Mobilais Telefons, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Telekomunikācijas 157 777 4.25 24 298 15.40% 532
3. Tele2, SIA
Dēļu 5, Rīga, LV-1004 T. 29560600
Telekomunikācijas 111 224 7.26 16 030 14.41% 242
4. BITE Latvija, SIA
Uriekstes 2a-24, Rīga, LV-1005 T. 25850600
Telekomunikācijas 78 971 17.42 7 345 9.30% 327
5. LMT Retail & Logistics, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 67808808
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 70 447 10.66 2 479 3.52% 364
6. XOTEL, SIA
Republikas laukums 3-107, Rīga, LV-1010 T. 67332594
Telekomunikācijas 32 866 -4.87 281 0.85% 18
7. Everest Cyber, SIA
Mēness 7-17a, Rīga, LV-1013 T. 67333957
Telekomunikācijas 30 130 48.66 59 0.20% 2
8. EU-Trader, SIA
Teātra 19, Daugavpils, LV-5401 T. 22336644
Sakaru tehnikas un līdzekļu vairumtirdzniecība 29 314 -3.78 43 0.15% 5
9. Citrus Solutions, SIA
Ūnijas 52, Rīga, LV-1084 T. 67056011
Telekomunikācijas 28 166 12.56 90 0.32% 247
10. Lexico Telecom LTD, SIA
Miera 15, Rīga, LV-1001
Telekomunikācijas 18 902 50.99 106 0.56% 2

Viedokļi

Autors: Valdis Vancovičs

Telekomunikāciju nozare turpina atkopties

Šis gads telekomunikāciju nozarē bijis nozīmīgs pavērsiena punkts vairākos aspektos. Pirmkārt, pēc septiņu gadu lejupslīdes šis ir jau otrais gads, kad nozares rādītāji atkopjas, pakāpeniski palielinoties kopējam apgrozījumam. Lai arī līdz kādreizējiem augstumiem tālu, šī ir veselīga tendence. Otrs nozīmīgākais notikums ir saistīts ar tirgus regulēšanu – mobilo sakaru tirgū, kas ir šobrīd viens no būtiskākajiem Latvijas telekomunikāciju tirgus sektoriem, vasarā tika ieviests pilnībā jauns lasīt tālāk

Autors: Ilmārs Muuls

Industrija mainās straujāk, nekā uzraugi spēj izsekot

2017. gads Latvijas kabeļtelevīzijas industrijā iezīmējies uz pozitīvas nots – ar Valsts policijas palīdzību uzsākta cīņa pret nelegālajiem audiovizuālā satura piedāvātājiem. Protams, katrs iesākums ir grūts gan pieredzes trūkuma dēļ, gan arī normatīvo aktu nepilnību dēļ, tāpēc pirmās aktivitātes radīja iespaidu, ka uzmanība tiek pievērsta sīkiem pārkāpumiem no legālo operatoru puses, bet pret nopietniem pārkāpējiem nelegālo operatoru pusē efektīvas rīcības nav. Neraugoties uz to, no tirgus lasīt tālāk