Ienākt

Tirdzniecība

Apģērbi, apavi un piederumi Atpūtai, sportam un tūrismam
Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai Industriālā tehnika
Internetveikali, netiešā tirdzniecība Mājai un dārzam
Parfimērija un kosmētika Pārtika un dzērieni

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Prioritāte ir darbinieku drošība un pārtikas pietiekamība

"Citro" zīmola pārvaldnieka "Latvian Retail Management" valdes priekšsēdētājs Imants Kelmers

Manuprāt, mazumtirdzniecības nozarei, tieši pārtikas segments, šobrīd ir vitāli svarīgs, lai nodrošinātu iedzīvotāju iespējas uzturēties valstī noteiktajā karantīnā. Savlaicīga pārtikas produktu pieejamības nodrošināšana un droša iepirkšanās šobrīd ir ļoti būtiska, lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus.
Šobrīd lielākais izaicinājums ir nodrošināt gan mūsu darbiniekiem, gan pircējiem drošu vidi atbilstoši visām valstī noteiktajām ārkārtējā stāvokļa drošības prasībām. Mēs regulāri informējam darbiniekus par jaunākajām aktualitātēm un drošības pasākumiem - nodrošinot darbiniekus ar dezinfekcijas līdzekļiem, aizsargtērpiem (vienreizlietojamiem cimdiem, aizsargmaskām u.c.), kā arī esam veikuši pārmaiņas veikala iekārtojumā, lai tiktu ievērota attiecīga distance un ir uzstādīti aizsargstikli, lai pasargātu mūsu pārdevējas no vīrusa izplatīšanās riska. Vienlaikus aktīvi komunicējam ar klientiem, gan izvietojot norādes uz vietas tirdzniecības vietās un izplatot caur saviem komunikācijas kanāliem(iekšējais radio). Tāpat arī regulāri komunicējam ar piegādātājiem un partneriem par drošu un regulāru preču piegādi.
"Citro" zīmola koncepts ietver plašāku sadarbību ar vietējiem ražotājiem, līdz ar to mēs šobrīd varam nodrošināt klientiem vietēji ražotus produktus, kā arī sezonālos augļus un dārzeņus. Tāpat esam uzsākuši jau sarunas ar vietējiem ražotājiem un zemnieku saimniecībām par sadarbības iespējām nodrošināt jaunās ražas piegādes. Manuprāt, šis ir piemērots laiks, lai mudinātu iedzīvotājus izvēlēties un iegādāties vietējos produktus, tādējādi atbalstot vietējos ražotājus un valsts ekonomiku kopumā.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Alkoholisko dzērienu tirdzniecībai internetā būtu potenciāls arī pēc ārkārtējās situācijas

Interneta pārtikas tirgotāja "Barbora.lv" pārdošanas un mārketinga vadītāja Jekaterina Pukinska atzīmēja - lai arī Latvijā alkoholisko dzērienu tirdzniecība internetā atļauta vien neilgu laiku, novērots, ka patlaban alkohola iegāde veido aptuveni 3% no kopējā "Barbora.lv" klienta virtuālā pirkumu groza. Tomēr pieprasījums lēnām turpinās pieaugt.
Ja pēc ārkārtējās situācijas valstī tiks pieņemti grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā, atļaujot alkoholisko dzērienu tirdzniecību internetā, "Barbora.lv" paredz, ka papildus ikdienas pārtikas produktu iegādei, klienti pie viena internetā pasūtīs arī alkoholiskos dzērienus un līdz ar to alkoholisko dzērienu tirdzniecība internetā Latvijā turpinās attīstīsies.
Mazumtirgotāja "Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītāja Regīna Ikala atklāja, ka pēdējās nedēļās e-veikalā novērota pircēju interese pēc alkoholiskajiem dzērieniem un to pieprasījums pieaug, tomēr, tāpat kā fiziskajos veikalos, tie veido nelielu daļu no kopējo pirkumu apmēra. Populārākās alkoholisko dzērienu kategorijas e-veikalā ir vīns un alus, aiz tiem seko stiprie alkoholiskie dzērieni.
Tirgotāja "Riga Spirits & Wine Outlet" mārketinga vadītājs Rainers Helds norādīja, ka interese par alkoholisku dzērienu iegādi internetā ir liela.
Pēc viņa teiktā, interesi patlaban ietekmē drošības aspekts, bet nevar izslēgt arī kopējo pirkšanas paradumu maiņu. Pircēji ar vien vairāk izvēlās iepirkties internetā - tas ir daudz ērtāk, jo var vairāk laika atvēlēt citām lietām.
Viņš stāstīja, ka līdz šim šāds pakalpojums Latvijā nav bijis pieejams. Eiropā tas nav nekas jauns, tāpēc būtu tikai loģiski, ja iespēja iegādāties alkoholiskos dzērienus internetā saglabātos arī pēc tam.

Lasīt vairāk

02. "Rimi Latvia" paplašina pasūtījumu saņemšanas punktu skaitu

Mazumtirgotājs "Rimi Latvia" izveidojis pasūtījuma pieņemšanas punktus arī tirdzniecības centros "Mols" un "Olimpia", kā arī pirkumus būs iespējams saņemt arī tirdzniecības centrā "Damme".
"Rimi Latvia" turpina paplašināt e-veikala kapacitāti, un pircējiem piedāvā iespēju saņemt e-veikala pasūtījumu piecos "Pērc un saņem" punktos Rīgā. E-veikalā veikto pirkumu saņemšana "Rimi" veikalos ir viens no trim iespējamajiem pirkumu saņemšanas veidiem.
"Pērc un saņem" punkti atvērti "Rimi Mols" un "Rimi Olimpia" veikalos, kā arī pircēji varēs saņemt pasūtījumu veikalā "Rimi Damme". Tādējādi "Rimi" e-veikala "Pērc un saņem" punkti būs pieejami piecos "Rimi" veikalos, tostarp tie ir arī "Rimi Spice" un "Rimi Ozols".

Lasīt vairāk

03. "Barbora": Viena mājas piegādes pasūtījuma svars pieaudzis vidēji līdz 40 kilogramiem

Kopš ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas valstī viena mājas piegādes pasūtījuma svars vidēji no 25 kilogramiem pieaudzis līdz 40 kilogramiem. Kā stāstīja interneta pārtikas tirgotāja "Barbora" vadītāja Sanita Bērziņa, pasūtījuma svara pieaugums skaidrojams ar to, ka klienti ievēro valdības aicinājumu pasūtīt ilgākam laikam, nevis pāris dienām.
Pēc Bērziņas sacītā, kopš ārkārtējā stāvokļa pasludināšanas brīža "Barbora" kapacitāte palielināta par 30%, bet tuvākajā nākotnē, kapacitāte tiks dubultota.
Vienalikus “Barbora.lv” paplašinājis pasūtījumu saņemšanas punktus . Patlaban “Barbora.lv” var saņemt 33 “Maxima” veikalos visā Latvijā.

Lasīt vairāk

04. "220.lv" sāk pārtikas tirdzniecību ar piegādi visā Latvijas teritorijā

Turpinot attīstību pie sortimenta pilnveides,interneta veikals "220.lv" tiešsaistes tirdzniecības centru papildina ar dažādiem pārtikas preču zīmoliem.
Interneta veikala sortimentā ir iespējams iegādāties putraimus, konservus, saldumus, pienu bez laktozes, bērnu pārtiku un uzkodas. Papildus uzskaitītajām precēm, sortimentā ir arī makaroni, pārslas, putras, eļļa, kakao, mērces, garšvielas, rieksti, sēklas, žāvēti augļi, brokastu pārslas, zupas, buljoni, žāvēti gaļas produkti.
Pircēji var pasūtīt nepieciešamākos pārtikas produktus, kurus 220.lv piegādās visā Latvijā. Pasūtījumus klienti var saņemt bezmaksas preču saņemšanas punktos Rīgā. Savukārt pircējiem ārpus galvaspilsētas robežām ir iespēja produktus saņemt ar kurjeru, tuvākajā pakomātā vai kādā no "Circle K" degvielas uzpildes stacijām, tādējādi nodrošinot preču piegādi arī tajās vietās Latvijā, kurās līdz šim pārtikas piegādes nav nodrošinātas.

Lasīt vairāk

05. Aprīlī vislielākais cenu pieaugums novērots citroniem; kritums - pelēkajiem zirņiem

Salīdzinot šī gada janvāri ar aprīli, lielākais cenu pieaugums novērots citroniem, kuru cena pieauga par 57,5% jeb 1,04 eiro un maksāja vidēji 2,85 eiro kilogramā, liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas apkopotie dati.
Savukārt lielākais cenu kritums novērots pelēkajiem zirņiem. Salīdzinot janvāri ar aprīli, pelēko zirņu cena samazinājusies par 27,9% jeb 0,5 eiro un veidoja vidēji 1,29 eiro par kilogramu.
No piena produktiem lielākais cenu pieaugums novērots 180 gramu 9% biezpienam - cena pieauga par 18,9% jeb 0,2 eiro un bija 1,26 eiro. Savukārt 7,4% jeb 0,58 eiro samazinājums novērots sieram "Krievijas", kura cena aprīlī vidēji bija 7,21 eiro kilogramā.
Gaļas kategorijā 47,9% jeb 1,26 eiro pieaugums bijis vistas broileriem, kuru cena aprīlī veidoja vidēji 3,89 eiro kilogramā. Vismazākais cenu pieaugums no gaļas produktiem bijis "Rakveres" cīsiņiem, kuru cena pieauga par 0,4% jeb 0,02 eiro un aprīlī maksāja vidēji 4,96 eiro kilogramā.
Graudaugu produktu kategorijā 26,1% jeb 0,23 eiro pieaugumu piedzīvoja 500 grami auzas, kuru cena aprīlī vidēji veidoja 1,11 eiro. Vienlaikus no piedevām lielāko cenu kritumu piedzīvoja sāls. Salīdzinot janvāri ar aprīli, sāls cena saruka par 8% jeb 0,04 eiro un veidoja 0,46 eiro par kilogramu.
Augļu kategorijā cenu pieaugums novērots arī kivi, kuru cena pieauga par 28,9% jeb 0,57 eiro un aprīlī maksāja vidēji 2,54 eiro kilogramā. Cenu samazinājums novērots kilogramam banānu, kuru cena saruka par 3,1% jeb 0,04 eiro un bija vidēji 1,24 eiro, kā arī apelsīniem - cena samazinājās par 8,2% jeb 0,13 eiro, aprīlī maksājot vidēji 1,46 eiro kilogramā.
Dārzeņu sadaļā burkānu cena palielinājās uz pusi jeb 0,19 eiro, aprīlī vidēji maksājot 0,57 eiro kilogramā, bet kilogramam sīpolu cena samazinājās par 1,7% jeb 0,01 eiro un maksāja 0,59 eiro, turklāt tomātiem cena samazinājās par 1,4% jeb 0,03% un maksāja 2,12 eiro kilogramā.
Dzērienu kategorijā lielāko pieaugumu konstatēja "Možums" klasiskai melnai tējai. Salīdzinot janvāri ar aprīlī, tējas cena pieauga par 12,8% jeb 0,1 eiro un bija vidēji 0,88 eiro. Savukārt cenu samazinājums bija tomātu sulai, kuras cena samazinājās par 13,5% jeb 0,21 eiro, aprīlī maksājot vidēji 1,34 eiro litrā.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Mazumtirdzniecība aug straujāk par IKP

Pērn, salīdzinot ar 2014. gadu, mazumtirdzniecības apgrozījums auga straujāk par iekšzemes kopproduktu (IKP). Kamēr IKP palielinājās par 2,7 %, mazumtirdzniecība auga par 4,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās. Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms palielinājās par 2,8 %, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība – par 6,3 %.

Nozares neveiksmes

Ēnu ekonomikas skavās

Saskaņā ar "SSE Riga" Baltijas valstu ēnu ekonomikas pētījumu pērn ēnu ekonomikas apjoms mazumtirdzniecībā bijis 24,6 %, kas ir otrs lielākais ēnu ekonomikas rādītājs Latvijā. Kā atzīst nozarē, tas liecina par to, ka cīņa pret ēnu ekonomiku un negodprātīgajiem uzņēmējiem ir gausa, savukārt valsts par ēnu ekonomikas apmēru runā "filozofiski". Tikmēr pastāvošā ēnu ekonomika rada ne tikai negodīgas konkurences apstākļus godīgiem uzņēmējiem, bet vairo arī iedzīvotāju neticību valstij un pensiju

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Tirdzniecības misijas un semināri

Kopuma noorganizētas 30 dažādu nozaru un apjomu tirdzniecības misijas, kurās kopā piedalījušies 223 uzņēmēji, kā arī septiņas valsts augstāko amatpersonu vizītes, kurās piedalījās 198 uzņēmēji. Pērn arī apstrādāts 851 pieprasījums/eksporta projekts. Lielākais pieprasījumu skaits – 119 – saņemts pārstāvniecībā Francijā, 89 – Lielbritānijā, 74 – Zviedrijā, 82 – Vācijā, 69 – Somijā, 40 – Nīderlandē. Tāpat uzņēmumi aktīvi turpināja izmantot valsts atbalstu, lai piedalītos LIAA organizētajos eksporta un ārējās tirdzniecības semināros, tā 2015. gadā noorganizēti 36 semināri par ārējās tirdzniecības jautājumiem, kurus kopumā apmeklējuši gandrīz 1288 dalībnieki. Visi eksporta pakalpojumi uzņēmumiem tiek sniegti ciešā sadarbībā ar 21 Latvijas ārējo ekonomisko pārstāvniecību ārvalstīs – Vācijā, Polijā, Baltkrievijā, Lielbritānijā, Francijā, Dānijā, Nīderlandē, Japānā, Zviedrijā, Krievijā, Norvēģijā, Lietuvā, Ukrainā, Ķīnā, Somijā, Itālijā, Singapūrā, Šanhajā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Kazahstānā un Azerbaidžānā.

Pieaugošā konkurence un pirktspēja

Jau vairākus gadus sīvā konkurence mazumtirdzniecībā veicina arvien ciešāku mazo un vidējo veikalnieku kooperāciju. Tiesa, tas neiztiek bez grūtībām, jo, no vienas puses, vietējie veikalu tīkli stiprina savas pozīcijas, cenšoties piesaistīt arvien vairāk vēl palikušos neatkarīgos uzņēmumus, no otras puses, veikalu tīkliem jārēķinās ar to, ka šogad nozarē nav gaidāms būtisks pieaugums, ko ietekmē iedzīvotāju pirktspēja un vēlme tērēties. Joprojām nozarei kopumā kā izaicinājums saglabājas arī darbaspēka trūkuma pārvarēšana. Darbaspēks ik gadu noveco, bet jaunie pie kasēm vai uz noliktavām īpaši neraujas. Lai arī kādus labumus nozares uzņēmumi piedāvātu jaunajiem darbiniekiem, to piesaistīšana vai esošo noturēšana ne vienmēr vainagojas panākumiem.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 3 759 3 742 3 708
Darbinieku skaits, tūkst. 80 83 80
Peļņa, milj. EUR 156 181 203
Rentabilitāte, % 2 2 2
Apgrozījums, milj. EUR 9 678 10 323 10 416
Apgrozījuma izmaiņas 10 7 1
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tirdzniecība rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir RIMI LATVIA, SIA, MAXIMA Latvija, SIA, Samsung Electronics Baltics, SIA, Sanitex, SIA, Elagro Trade, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apģērbi, apavi un piederumi, Atpūtai, sportam un tūrismam, Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai, Industriālā tehnika, Internetveikali, netiešā tirdzniecība

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. RIMI LATVIA, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Pārtikas tirdzniecība 785 281 5.98 27 427 3.49% 5690
2. MAXIMA Latvija, SIA
Maskavas 257, TC ''Akropole'', Rīga, LV-1019 T. 67892100
Pārtikas tirdzniecība 688 800 2.14 19 173 2.78% 7948
3. Samsung Electronics Baltics, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 80007267
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 291 524 10.77 5 828 2.00% 63
4. Sanitex, SIA
Rāmava, Liepu aleja 4, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67048400
Saimniecības preču vairumtirdzniecība 253 414 1.75 1 369 0.54% 338
5. Elagro Trade, SIA
Rubeņu ceļš 46c, Jelgava, LV-3002 T. 63001718
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 148 985 55.76 2 484 1.67% 62
6. Ourea, SIA
Ozolnieku nov., Ozolnieku pag., Ozolnieki, Rīgas iela 20C - 4, LV-3018
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu vairumtirdzniecība 123 248 8.21 407 0.33% 15
Saimnieciskās darbības apturēšana (29.01.2019)
7. PHILIP MORRIS LATVIA, SIA
Pulkveža Brieža 21-6, Rīga, LV-1010 T. 67201201
Tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecība 112 048 7.86 528 0.47% 25
8. LG ELECTRONICS LATVIA, SIA
Grēdu 4a, Rīga, LV-1019 T. 67311337
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 97 648 1.6 1 026 1.05% 36
9. Contiplus Riga, SIA
Daugavgrīvas šoseja 7b, Rīga, LV-1016 T. 67431318
Kokapstrādes iekārtas un instrumenti 95 676 219.94 318 0.33% 1
Atšķirīgs pārskata periods no 01.10.2014 līdz 30.09.2015
10. Linas Agro, SIA
"Baltijas Ceļš", Cenu p., Ozolnieku n., LV-3043 T. 63084024
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 95 028 65.47 -283 -0.30% 32
Atšķirīgs pārskata periods no 01.07.2015 līdz 30.06.2016

Viedokļi

Autors: Henriks Danusēvičs

Jāpierod pie jaunajiem ierobežojumiem

Aizvadītais 2015. gads bija stabils gads, kura laikā netika piedzīvoti būtiski satricinājumi, kas varētu ietekmēt mazumtirdzniecības nozari kopumā. Tirgotāji pērn drīzāk dzīvoja jaunā gada satricinājumu gaidās, kas ir saistītas ar vairākām izmaiņām likumos, noteikumos un nodokļos. Taču mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, visticamāk, būs jāpierod pie jaunajiem ierobežojumiem. Lielo veikalu ķēdes pērn attīstījās salīdzinoši straujāk par mazo un vidējo veikalu ķēdēm, lai gan mazie un vidējie lasīt tālāk

Autors: Noris Krūzītis

Attīstība par spīti jauniem ierobežojumiem

Pagājušā gada nozare augusi par aptuveni 5 %, ko sekmēja gan iedzīvotāju pirktspējas pieaugums, gan veikalu tīklu paplašināšanās un pilnveidošana, turpinot jaunu veikalu atvēršanu, rekonstruēšanu un paplašināšanu, radot arī ērtības klientiem, piemēram, ieviešot pašapkalpošanās kases aparātus. Arī uz 2016. gada rādītājiem tirdzniecības nozare kopumā var skatīties ar optimismu, domājams, ka izaugsme saglabāsies līdzšinējā līmenī vai nedaudz augs 5 līdz 8 % robežās. Dzīves līmeņa pakāpeniska lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

"Vaks" līdz ar jauna elevatora iegādi graudu uzglabāšanas un pieņemšanas jaudas palielinās par 30%

Rīga, 31.jūl., LETA. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "VAKS" iegādājusies graudu elevatoru Bauskas ielā, Jelgavā un tādējādi kopējās graudu ražas uzglabāšanas un pieņemšanas plāno palielināt par 30%, aģentūru LETA informēja kooperatīvā. "VAKS" atgādināja, ka pērn kooperatīvs ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu modernizēja jau esošos elevatorus un palielināja kopējās graudu un ražas uzglabāšanas un pieņemšanas jaudas par 15%. Šogad "VAKS" iegādājies Jelgavas elevatoru lasīt tālāk

Autors: LETA

Daudznozaru uzņēmuma "Reaton" koncerna apgrozījums pērn pieauga par 6,3%

Rīga, 31.jūl., LETA. Daudznozaru uzņēmuma "Reaton" koncerna apgrozījums bija 58,421 miljoni eiro, kas ir par 6,3% vairāk nekā iepriekšējā gadā, bet peļņa saruka par 32,7% un bija 529 052 liecina "Firmas.lv" informācija. Savukārt koncernā ietilpstošā SIA "Reaton" apgrozījums pērn veidoja 56,366 miljonus eiro, kas ir par 5,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa saruka par 2,7 reizes un bija 155 222 eiro. Gada pārskatā sacīts, ka pērn "Reaton" koncerna ieņēmumi no preču realizācijas vietējā lasīt tālāk

Autors: LETA

"Skai Baltija" apgrozījums pērn saruka par 34,4%

Rīga, 27.jūl., LETA. Mazumtirgotāja "Skai Baltija" pērn strādāja ar 4,548 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 34,4% mazāk nekā gadu iepriekš, bet zaudējumi, salīdzinot ar iepriekšējā gada peļņu, veidoja 233 046 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Vadības ziņojumā norādīts, ka pērnais gads kompānijai bijis reorganizācijas gads, kurā "Sky" veikali Kārļa Ulmaņa gatvē 122, Hipokrātu iekā 28 un Duntes ielā 19a tika nodalīti iegūstošai kompānijai "RX Tirdzniecība". Savukārt savā rīcībā "Skai lasīt tālāk

Visas ziņas >>>