Ienākt

Tirdzniecība

Apģērbi, apavi un piederumi Atpūtai, sportam un tūrismam
Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai Industriālā tehnika
Internetveikali, netiešā tirdzniecība Mājai un dārzam
Parfimērija un kosmētika Pārtika un dzērieni

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Pieaug augļu un dārzeņu tirdzniecība

Noris Krūzītis,

Mazumtirdzniecības attīstību šajā gadā labvēlīgi ietekmēja stabilais ienākumu pieaugums, ko veicināja arī likumdošanas pārmaiņas, kā piemēram, minimālās algas palielināšana, atalgojuma kāpums daudzās nozarēs, daļēji arī iedzīvotāju ienākumu nodokļa pārmaiņas un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem. 2018. gadā Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu PVN likmes izmaiņu rezultātā ir reģistrēta dārzeņu cenu deflācija, veicinot augļu un dārzeņu tirdzniecību.

Kā vienu no šī gada valsts mēroga neveiksmēm var nosaukt kases aparātu reformu. Kases aparātu reforma rit smagnēji, reformai nav modernu un inovatīvu risinājumu, kas prasītu relatīvi mazus ieguldījumus kases aparātu turētājiem un nodrošinātu jaunu, modernu tehnoloģiju un risinājumu ieviešanu nozarē. Nesamērīgi augstās kases aparātu reformas ieviešanas izmaksas skars katru patērētāju.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieaugums, salīdzinot ar iepreikšējo gadu, ir palielinājies vairāk kā par 7%, un gada griezumā tas varētu būt pat 8%-10%.

Konkurence pārtikas mazumtirdzniecības nozarē ir augsta un saglabāsies intensīva arī nākamgad, turpinās konsolidācijas tendences, tirdzniecības platību palielināšana, esošo tirdzniecības platību modernizācija. Lai arī tiek ieviesti jauni tehniskie risinājumi, piemēram, pašapkalpošanās kases, kas būtiski atslogo darbaspēka iztrūkumu, viens no lielākajiem izaicinājumiem ir un būs darbaspēka trūkums.

Nozares izaicinājums nākotnē būs produktivitāte, efektivitāte un inovācijas. Jau šobrīd nozares produktivitāte ir augstāka nekā tautsaimniecībā kopumā. Konkurenci palielinās arī jaunu tirgus dalībnieku, tirdzniecības tīklu ienākšanu Latvijā tuvākajā laikā.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Veikaliem būs jāatsakās no bezmaksas plastmasas maisiņiem

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Iepakojuma likumā, kas paredz no 2019.gada veikalos aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņus.
Likuma izmaiņas nosaka, ka no 2019.gada 1.janvāra iepakotāji tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem vairs neizsniegs bez maksas. Ierobežojumi attieksies ne tikai uz vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, bet uz visu veidu plastmasas maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma. Atkāpe paredzēta tikai attiecībā uz ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu. Šie maisiņi arī turpmāk tirdzniecības vietās patērētajiem būs pieejami bez maksas.
Iepakotāju pienākums tirdzniecības vietās būs aizvietot vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus ar iepakojumu no dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriāliem un informēt patērētājus par plastmasas maisiņu patēriņa samazināšanas nepieciešamību un alternatīviem iepakojuma veidiem.

Lasīt vairāk

02. "Narvesen Baltija" īpašnieks iegādāsies "Caffeine Roasters"

Mazumtirgotāja "Narvesen Baltija" mātes uzņēmums "Reitan Convenience" parakstījis vienošanos par Baltijas kafejnīcu ķēdes "Caffeine Roasters" iegādi, kas ietver 60 kafejnīcas Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.
Kafejnīcu ķēdes iegāde ir daļa no "Reitan Conveniece" stratēģijas nostiprināt "convenience store" jeb mazā formāta veikalu līderpozīcijas Eiropas tirgū.
"Reitan Conveniece" Baltijas kafejnīcu ķēdi "Caffeine Roasters" iegādāsies no investīciju kompānijas "BaltCap" investīciju fonda "Lithuania SME Fund", kam piederēja 70,5% "Caffeine Roasters" akciju un "Keturi kambariai", kam piederēja atlikušās 29,5% akcijas.
Darījums vēl jāapstiprina vietējiem konkurences uzraugiem.

Lasīt vairāk

03. Par pusmiljonu eiro Ventspilī atvērts veikals "top!"

Ventspils uzņēmums AS "Diāna" atvēra renovēto veikalu "top!" Andreja ielā 5, Ventspilī, 569 kvadrātmetru platībā, kura izveidē investēts gandrīz pusmiljons eiro.
Kopumā veikalā tiks nodrošinātas 15 darba vietas. Cieši sadarbojoties ar vietējiem zemniekiem, veikalā būs pieejams paplašināts novada ražotāju piedāvātais sortiments.
2018.gada martā tika veikta arī rekonstrukcija veikalam "top!" Tārgales ielā 63, Ventspilī, bet 2019.gada sākumā ir plānota rekonstrukcija veikalam "top!" Talsu ielā 6 ,Ventspilī.
Renovētais veikals pieder vienam no vietējā veikalu tīkla "top!" radītājiem AS "Diāna", kas dibināts Ventspilī, 1991.gadā un ir 100% vietējais uzņēmums ar Latvijas kapitālu.

Lasīt vairāk

04. "Whirlpool Latvia" apgrozījuma pieaugums

Sadzīves tehnikas vairumtirgotājs "Whirlpool Latvia" pērn strādāja ar 6,084 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1,5 reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, bet zaudējumi pretēji iepriekšējā gada peļņai bija 42 256 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
Vadības ziņojumā sacīts, ka pērn, salīdzinot ar 2016.gadu, kompānijas ieņēmumi pieauga par 53%, līdz ar to par 15% pieauga kompānijas ieņēmumi.
Vienlaikus pērn "Whirlpool Latvia" sāka zīmolu "Indesit" un "Hotpoint" produkcijas pārdošanu.
Nākotnē kompānijas vadība plāno lielās sadzīves tehnikas tirdzniecības pieaugumu par 20%.
Kompānija reģistrēta 1997.gada aprīlī, un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Luksemburgā reģistrētais uzņēmums "Whirlpool International Manufacturing S.a.r.l.".
"Whirlpool Latvia" pamatdarbība ir lielās sadzīves tehnikas ar "Whirlpool" zīmolu vairumtirdzniecība.

Lasīt vairāk

05. "Sky&More" bērnu modes zīmolu izveidē investēti vairāk nekā 324 000 eiro

Tirdzniecības centra "Sky&More" bērnu modes zīmolu "shop-in-shop" (veikals veikalā) izveidē investēti vairāk nekā 324 000 eiro.
Jaunajā tirdzniecības zonā bērniem 1200 kvadrātmetru platībā tiks pārstāvēti 11 līdz šim Latvijas tirgū neesoši bērnu modes preču zīmoli no Dānijas, Zviedrijas, Spānijas, Itālijas, Apvienotās Karalistes, Beļģijas un Nīderlandes.
"Sky&More" tirdzniecības vadītāja Inga Švagrova informēja, ka ideja par bērnu "shop-in-shop" konceptu radās, izpētot tirgu un saprotot, ka Latvijā šī niša nav pilnībā apgūta un joprojām ir liels pieprasījums pēc kvalitatīvām bērnu precēm.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Mazumtirdzniecība aug straujāk par IKP

Pērn, salīdzinot ar 2014. gadu, mazumtirdzniecības apgrozījums auga straujāk par iekšzemes kopproduktu (IKP). Kamēr IKP palielinājās par 2,7 %, mazumtirdzniecība auga par 4,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās. Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms palielinājās par 2,8 %, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība – par 6,3 %.

Nozares neveiksmes

Ēnu ekonomikas skavās

Saskaņā ar "SSE Riga" Baltijas valstu ēnu ekonomikas pētījumu pērn ēnu ekonomikas apjoms mazumtirdzniecībā bijis 24,6 %, kas ir otrs lielākais ēnu ekonomikas rādītājs Latvijā. Kā atzīst nozarē, tas liecina par to, ka cīņa pret ēnu ekonomiku un negodprātīgajiem uzņēmējiem ir gausa, savukārt valsts par ēnu ekonomikas apmēru runā "filozofiski". Tikmēr pastāvošā ēnu ekonomika rada ne tikai negodīgas konkurences apstākļus godīgiem uzņēmējiem, bet vairo arī iedzīvotāju neticību valstij un pensiju

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Tirdzniecības misijas un semināri

Kopuma noorganizētas 30 dažādu nozaru un apjomu tirdzniecības misijas, kurās kopā piedalījušies 223 uzņēmēji, kā arī septiņas valsts augstāko amatpersonu vizītes, kurās piedalījās 198 uzņēmēji. Pērn arī apstrādāts 851 pieprasījums/eksporta projekts. Lielākais pieprasījumu skaits – 119 – saņemts pārstāvniecībā Francijā, 89 – Lielbritānijā, 74 – Zviedrijā, 82 – Vācijā, 69 – Somijā, 40 – Nīderlandē. Tāpat uzņēmumi aktīvi turpināja izmantot valsts atbalstu, lai piedalītos LIAA organizētajos eksporta un ārējās tirdzniecības semināros, tā 2015. gadā noorganizēti 36 semināri par ārējās tirdzniecības jautājumiem, kurus kopumā apmeklējuši gandrīz 1288 dalībnieki. Visi eksporta pakalpojumi uzņēmumiem tiek sniegti ciešā sadarbībā ar 21 Latvijas ārējo ekonomisko pārstāvniecību ārvalstīs – Vācijā, Polijā, Baltkrievijā, Lielbritānijā, Francijā, Dānijā, Nīderlandē, Japānā, Zviedrijā, Krievijā, Norvēģijā, Lietuvā, Ukrainā, Ķīnā, Somijā, Itālijā, Singapūrā, Šanhajā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Kazahstānā un Azerbaidžānā.

Pieaugošā konkurence un pirktspēja

Jau vairākus gadus sīvā konkurence mazumtirdzniecībā veicina arvien ciešāku mazo un vidējo veikalnieku kooperāciju. Tiesa, tas neiztiek bez grūtībām, jo, no vienas puses, vietējie veikalu tīkli stiprina savas pozīcijas, cenšoties piesaistīt arvien vairāk vēl palikušos neatkarīgos uzņēmumus, no otras puses, veikalu tīkliem jārēķinās ar to, ka šogad nozarē nav gaidāms būtisks pieaugums, ko ietekmē iedzīvotāju pirktspēja un vēlme tērēties. Joprojām nozarei kopumā kā izaicinājums saglabājas arī darbaspēka trūkuma pārvarēšana. Darbaspēks ik gadu noveco, bet jaunie pie kasēm vai uz noliktavām īpaši neraujas. Lai arī kādus labumus nozares uzņēmumi piedāvātu jaunajiem darbiniekiem, to piesaistīšana vai esošo noturēšana ne vienmēr vainagojas panākumiem.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 3 759 3 742 3 708
Darbinieku skaits, tūkst. 80 83 80
Peļņa, milj. EUR 156 181 203
Rentabilitāte, % 2 2 2
Apgrozījums, milj. EUR 9 678 10 323 10 416
Apgrozījuma izmaiņas 10 7 1
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tirdzniecība rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir RIMI LATVIA, SIA, MAXIMA Latvija, SIA, Samsung Electronics Baltics, SIA, Sanitex, SIA, Elagro Trade, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apģērbi, apavi un piederumi, Atpūtai, sportam un tūrismam, Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai, Industriālā tehnika, Internetveikali, netiešā tirdzniecība

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. RIMI LATVIA, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Pārtikas tirdzniecība 785 281 5.98 27 427 3.49% 5690
2. MAXIMA Latvija, SIA
Krustkalni, "Abras", Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67892100
Pārtikas tirdzniecība 688 800 2.14 19 173 2.78% 7948
3. Samsung Electronics Baltics, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 80007267
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 291 524 10.77 5 828 2.00% 63
4. Sanitex, SIA
Rāmava, Liepu aleja 4, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67048400
Saimniecības preču vairumtirdzniecība 253 414 1.75 1 369 0.54% 338
5. Elagro Trade, SIA
Rubeņu ceļš 46c, Jelgava, LV-3002 T. 63001718
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 148 985 55.76 2 484 1.67% 62
6. Ourea, SIA
Ozolnieku nov., Ozolnieku pag., Ozolnieki, Rīgas iela 20C - 4, LV-3018
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu vairumtirdzniecība 123 248 8.21 407 0.33% 15
Saimnieciskās darbības apturēšana (29.01.2019)
7. PHILIP MORRIS LATVIA, SIA
Pulkveža Brieža 21-6, Rīga, LV-1010 T. 67201201
Tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecība 112 048 7.86 528 0.47% 25
8. LG ELECTRONICS LATVIA, SIA
Grēdu 4a, Rīga, LV-1019 T. 67311337
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 97 648 1.6 1 026 1.05% 36
9. Contiplus Riga, SIA
Daugavgrīvas šoseja 7b, Rīga, LV-1016 T. 67431318
Kokapstrādes iekārtas un instrumenti 95 676 219.94 318 0.33% 1
Atšķirīgs pārskata periods no 01.10.2014 līdz 30.09.2015
10. Linas Agro, SIA
"Iecavas bāze", Iecavas n., LV-3913 T. 63084024
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 95 028 65.47 -283 -0.30% 32
Atšķirīgs pārskata periods no 01.07.2015 līdz 30.06.2016

Viedokļi

Autors: Henriks Danusēvičs

Jāpierod pie jaunajiem ierobežojumiem

Aizvadītais 2015. gads bija stabils gads, kura laikā netika piedzīvoti būtiski satricinājumi, kas varētu ietekmēt mazumtirdzniecības nozari kopumā. Tirgotāji pērn drīzāk dzīvoja jaunā gada satricinājumu gaidās, kas ir saistītas ar vairākām izmaiņām likumos, noteikumos un nodokļos. Taču mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, visticamāk, būs jāpierod pie jaunajiem ierobežojumiem. Lielo veikalu ķēdes pērn attīstījās salīdzinoši straujāk par mazo un vidējo veikalu ķēdēm, lai gan mazie un vidējie lasīt tālāk

Autors: Noris Krūzītis

Attīstība par spīti jauniem ierobežojumiem

Pagājušā gada nozare augusi par aptuveni 5 %, ko sekmēja gan iedzīvotāju pirktspējas pieaugums, gan veikalu tīklu paplašināšanās un pilnveidošana, turpinot jaunu veikalu atvēršanu, rekonstruēšanu un paplašināšanu, radot arī ērtības klientiem, piemēram, ieviešot pašapkalpošanās kases aparātus. Arī uz 2016. gada rādītājiem tirdzniecības nozare kopumā var skatīties ar optimismu, domājams, ka izaugsme saglabāsies līdzšinējā līmenī vai nedaudz augs 5 līdz 8 % robežās. Dzīves līmeņa pakāpeniska lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Polijas tūrisma operators "Itaka" sīvās konkurences un zemā pieprasījuma dēļ pārtrauks darbību Latvijā

Rīga, 21.aug., LETA. Pēc nepilna gada darbības Polijas tūrisma operators "Itaka" sīvās konkurences un zemā pieprasījuma dēļ septembrī pārtrauks darbu Latvijā, aģentūrai LETA pastāstīja "Itaka Latvija" izpilddirektors un "Itaka" valdes loceklis Dominiks Milovskis.  Viņš skaidroja, ka "Itaka" Latvijas tirgu plāno atstāt līdz ar klientu pēdējo atgriešanos no ceļojumiem vasaras sezonā, kas būs šī gada 20.septembrī.  Milovskis stāstīja, ka patlaban "Itaka Latvija" kā jauns tūrisma operators tirgū lasīt tālāk

Autors: LETA

"Brain Games" šogad plāno par 20% apgrozījuma pieaugumu

Rīga, 21.aug., LETA. Galda spēļu uzņēmums "Brain Games" šogad plāno 20% apgrozījuma pieaugumu salīdzinājumā ar gadu iepriekš, aģentūrai LETA pastāstīja "Brain Games" izpilddirektors Raivis Kalniņš. Viņš piebilda, ka uzņēmuma ilgtermiņa vīzija ir saglabāt apgrozījuma izaugsmi ik gadu. Tāpat šogad uzņēmums ir izvirzījis mērķi kāpināt arī peļņu. Pēc viņa sacītā, plāni augt ir reāli. Pieprasījums pēc galda spēlēm aug un Baltijas valstu tirgū, kur produkciju realizē "Brain Games", vēl pastāv lasīt tālāk

Autors: LETA

Tiesai nodota lieta pret diviem "Rīgas enerģija" valdes locekļiem par OIK krāpšanas mēģinājumu

Rīga, 20.aug., LETA. Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors tiesai nodevis krimināllietu, kurā viens esošais uzņēmuma SIA "Rīgas enerģija" valdes loceklis un viens bijušais valdes loceklis apsūdzēti par mēģinājumu ar viltu iegūt tiesības nodot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros lielā apmērā, aģentūra LETA uzzināja Ģenerālprokuratūrā. Aģentūra LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka lietā apsūdzētie "Rīgas enerģija" valdes locekļi ir Pēteris lasīt tālāk

Visas ziņas >>>