Ienākt

Tirdzniecība

Apģērbi, apavi un piederumi Atpūtai, sportam un tūrismam
Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai Industriālā tehnika
Internetveikali, netiešā tirdzniecība Mājai un dārzam
Parfimērija un kosmētika Pārtika un dzērieni

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Nozares kopējais apgrozījums šogad saglabās pozitīvus izaugsmes rādītājus

Laila Vārtukapteine, mazumtirdzniecības veiklu tīkla SIA “Elvi Latvija” komercdirektore

“Elvi” dati par 2017.gadu apliecina, ka aizvadītais gads nesis gan nelielas izmaiņas patērētāju paradumos, gan ekonomiskus un politiskus izaicinājumus, gan jaunas tēmas diskusijām par pārtikas mazumtirdzniecības nozari Latvijā.

Analizējot patērētāju uzvedību, jāsecina, ka pēdējā laikā pieaugusi iedzīvotāju pirktspēja un kopējais preču patēriņš. Protams, šīs izmaiņas nav grandiozas, tomēr gan vidējā pirkuma lielums, gan apgrozījuma rādītāji, gan pieprasījums pēc dažādām precēm, tostarp “premium” segmenta produktiem, norāda, ka iedzīvotāji ir gatavi tērēt mazliet vairāk, nekā tas bija gadu iepriekš. Domāju, ka tas skaidrojams ar vispārējām ekonomikas tendencēm – nedaudz pieaug Latvijas iekšzemes kopprodukts, līdz ar to arī preču patēriņš un iedzīvotāju apmierinātības rādītāji. Tas apstiprina, ka naudas iedzīvotāju maciņos kļūst nedaudz vairāk, aug arī drošības sajūta un optimisms, kas vedina izdarīt lielākus pirkumus vai izvēlēties dārgākas process.

Runājot par pārtikas mazumtirdzniecības nozari kopumā, 2017.gada notikumi kārtējo reizi pierādīja, ka strādājot globālās ekonomikas apstākļos, jārēķinās, ka nozares aktualitātes var ietekmēt gan laikapstākļi dažādās pasaules vietās, gan politiskie procesi, gan ekonomiskās norises. Pērn piedzīvojām nozīmīgas cenu izmaiņas dažādās produktu grupās, kas, protams, tiešā veidā ietekmēja gan mūsu sadarbību ar ražotājiem, gan pircēju izvēli veikalos. Vērienīgākās izmaiņas aizvadītajā gadā skāra piena produktu grozu, jo Eiropā sāka veidoties piena iztrūkums un ražotāji bija spiesti celt produktu cenas, gada beigās nozīmīgs cenu kāpums bija vērojams arī olām. Nozares aktualitātes un dienaskārtību vasaras beigās un rudenī noteica klimata apstākļi tepat Latvijā - 2017.gads ieies vēsturē ar slapjo un lietaino laiku, kas būtiski ietekmēja Latvijas ražas apjomus.

Starp nozīmīgākajām 2017.gada norisēm politiskā aspektā noteikti jāmin izmaiņas nodokļu politikā - samazinātas pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošana Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Lai arī šīs iniciatīvas ekonomiskais pamatojums ir diskutabls, tas tomēr apstiprina, ka beidzot Latvijā sāk domāt par nepieciešamību arī politiskā līmenī atbalstīt pašmāju ražotājus un uzņēmumus, kas veicina mūsu tautsaimniecības attīstību. Protams, plašas diskusijas izraisīja arī paziņojums par iespējamo Vācijas tirdzniecības tīkla “Lidl” ienākšanu Latvijā. Kaut arī daudzi priecājās, ka šis notikums varētu strauji pazemināt kopējo cenu līmeni tirgū, diskusijās spilgti iezīmējās arī bažas par vietējo ražotāju konkurētspējas kritumu, kas var nest nozīmīgas un negatīvas sekas Latvijas ekonomikai. Šī diskusija apstiprina, ka sabiedrība kļūst arvien izglītotāka un arvien vairāk izvērtē apkārt notiekošos procesus, analizējot to iespējamās sekas, nevis akli pakļaujoties populārākajam viedoklim.

Aizvadītais gads konkurences jomā pārtikas mazumtirdzniecības nozarē būtiskas izmaiņas nav ienesis. Lai arī gada sākuma no Latvijas tirgus aizgāja veikalu tīkls “Prisma”, tā tirgus daļa bija ļoti neliela un šis notikumu pavērsiens neatstāja būtiskas izmaiņas uz nozari kopumā. Esošajā tirgus sadalījumā galveno nozares virzību nosaka daži lielākie uzņēmumi, kas ierobežo mazo un vidējo tirdzniecības uzņēmumu konkurētspēju, taču šāda tirgus apstākļos sevi attaisno “Elvi” piedāvātais modelis – pēc franšīzes principa zem viena zīmola apvienot daudzus uzņēmumus, ar vienotu iepirkumu, mārketinga un IT atbalstu, nodrošinot visu šo uzņēmumu konkurētspēju.

Pieprasījums 2017.gada laikā mazliet pieauga, turklāt pircēji kļūst arvien prasīgāki – pieaug pieprasījums pēc labākas kvalitātes produktiem, līdz ar to arī ražotāji ir spiesti mainīties. Pircēji kļūst kritiskāki, analizē preču sastāvu, tāpēc piedāvājumā parādās arvien vairāk tādu preču, kuru sastāvā nav pievienotas nevēlamas piedevas. Tāpat pieaug pieprasījums pēc specializētās pārtikas piemēram, produktiem bez glutēna vai veģetāriešu ēdiena, kā arī samazinās dažādu zemas kvalitātes pusfabrikātu sortiments, kā vietā ražotāji piedāvā augstvērtīgākas preces.

Pārtikas mazumtirdzniecība ir nozare, kas visos laikos ir relatīvi stabila, līdz ar to finanšu līdzekļi, ko iedzīvotāji no savas mājsaimniecības budžeta tērē pārtikai procentuāli, noteikti nebūs stipri lielāki nekā pirms tam, tomēr absolūtos skaitļos nozares apgrozījums un peļņa 2017. adā būs apjomīgāki, nekā gadu iepriekš.

Šogad tiek prognozēts iekšzemes kopprodukta un patēriņa pieaugums, un domāju, ka to jutīs arī pārtikas mazumtirdzniecības nozarē. Visdrīzāk turpināsies 2017.gadā iesāktās tendences – cilvēki pirkumus iegādāsies apdomīgāk, izvēloties kvalitatīvākas un veselīgākas preces.

Spriežot pēc iedzīvotāju sabiedriskajām aktivitātēm, noteikti arvien vairāk varētu pieaugt diskusijas par dažādu produktu izcelsmi, pārtikas ražošanā iesaistīto dzīvnieku labturības normām, mūsu tirgū nopērkamo preču kvalitāti un tās atbilstību citu Eiropas valstu tirgū piedāvātajiem ekvivalentiem, dažādu produktu ražošanas ekoloģiju, Latvijā ražotu produktu priekšrocībām un citām tēmām, kas apstiprina apsveicamu tendenci – sabiedrība kļūst kritiskāka un vairāk iedziļinās dažādu procesu norisē.

Tāpat nozarē noteikti turpināsies diskusija par konkurenci un iespējamu jaunu spēlētāju ienākšanu pārtikas mazumtirdzniecības nozarē. Noteikti būtu jāuztur arī diskusijas par politisko atbalstu Latvijas uzņēmumiem. Domāju, ka kopējais nozares apgrozījums dažu procentu robežās turpinās kāpt arī 2018.gadā, saglabājot pozitīvus nozares izaugsmes rādītājus.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Ieviesta samazinātā PVN likme svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem

No šā gada 1.janvāra stājušies spēkā grozījumi likumā par pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas paredz ieviest samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem, un fasētiem, bet ne termiski apstrādātiem vai kā citādi apstrādātiem, piemēram, saldētiem, sālītiem, kaltētiem.

Samazināto likmi piemēros uz laiku līdz 2020.gada 31.decembrim.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) februāra beigās sāks pārbaudīt to, kā tirgotāji ievēro samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem.

Pērn 19.oktobrī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) padomes priekšsēdētājs Valdis Tur-lais un Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs parakstīja sadarbības memorandu par samazinātās 5% PVN likmes piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Viens no sadarbības memoranda nosacījumiem paredz LPTA un LTA nodro-šināt, ka to biedri, nosakot cenu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, no 2018.gada 1.janvāra piemēros samazināto 5% likmi līdzšinējās 21% likmes vietā. Tādējādi tiktu aizsargāta patērētāju pirktspēja un veicināts Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu noiets.

Lasīt vairāk

02. Ēkas bīstamā tehniskā stāvokļa dēļ slēgts Āgenskalna tirgus

Ēkas bīstamā tehniskā stāvokļa dēļ no šā gada 1.janvāra slēgts Āgenskalna tirgus. Atbilstoši AS “Rīgas Centrāltirgus” (RCT) izstrādātajai vīzijai, tirgus atjaunošanai būtu nepieciešams ieguldīt aptuveni deviņus miljonus eiro.

Tomēr, ņemot vērā, ka RCT rīcībā nav tirgus rekonstrukcijai nepieciešamo finanšu līdzekļu, tiek pieļauts, ka, ja tiktu piesaistīts kredītiestādes finansējums, būtu nepieciešama komercķīla.

Tikmēr Rīgas domes Īpašumu departaments šā gada 15.janvārī nolēmis nomas līgumu ar RCT un rīkot atkārtotu tirgus nomas tiesību izsoli uz 30 gadiem, nosakot tirgus apsaimniekotājiem par pienākumu rekonstruēt tirgu par saviem līdzekļiem.

Lasīt vairāk

03. “Maxima Latvija” izstājas no Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA "Maxima Latvija" pagājušā gada nogalē pieņēma lēmumu neturpināt dalību Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijā (LPTA) un risināt ar nozari saistītus jautājumus, komunicējot ar organizācijām atsevišķi.

LPTA izpilddirektors Noris Krūzītis apliecināja, ka "Maxima Latvija" ir pārtraukusi darbību asociācijā, un LPTA padome ir apstiprinājusi tās iesniegumu, tomēr plašāk uzņēmuma lēmumu nekomentēja.

Līdz ar “Maxima Latvija” izstāšanos, asociācijā palikuši pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumi “Rimi” un “Narvesen”.

Lasīt vairāk

04. Lielveikalu tīkli atsakās no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA “Rimi Latvia” aizvadītā gada nogalē paziņoja, ka tas līdz 2025.gadam plāno pilnībā atteikties no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības, piedāvājumā nodrošinot tikai ārpus sprostiem dētas olas.

Lielveikalu tīkls “Sky” šā gada janvārī arī paziņoja, ka ir pilnībā attiecies no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības.

Savukārt mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA “Maxima Latvija” paziņojis, ka apsver iespēju atteikties no sprostos dētu vistu olu tirgošanas, uzsverot, ka minētais lēmums jāapspriež uzņēmumu grupas ietvaros, lai varētu runāt par tā īstenošanu praksē.

Lasīt vairāk

05. “Maxima Latvija” valdi atstāj līdzšinējais korporatīvo attiecību vadītājs Ivars Svilāns

Šā gada janvāra sākumā "Maxima Latvija" vadības komandu atstāja līdzšinējais korporatīvo attiecību vadītājs Ivars Svilāns, kurš darbu uzņēmumā sāka nedaudz vairāk nekā pusgadu pēc traģēdijas Zolitūdē, kad, iebrūkot veikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki.

Svilāna amata pienākumus uzņēmumā turpmāk pildīs kādreizējais "airBaltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags.

"Maxima Latvija" valdē bez Vanaga turpina strādāt uzņēmuma vadītājs un valdes priekšsēdētājs Andris Vilcmeiers, operacionālā vadītāja Kristīne Āboltiņa un komercdirektors Viktors Troicins.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Mazumtirdzniecība aug straujāk par IKP

Pērn, salīdzinot ar 2014. gadu, mazumtirdzniecības apgrozījums auga straujāk par iekšzemes kopproduktu (IKP). Kamēr IKP palielinājās par 2,7 %, mazumtirdzniecība auga par 4,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās. Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms palielinājās par 2,8 %, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība – par 6,3 %.

Nozares neveiksmes

Ēnu ekonomikas skavās

Saskaņā ar "SSE Riga" Baltijas valstu ēnu ekonomikas pētījumu pērn ēnu ekonomikas apjoms mazumtirdzniecībā bijis 24,6 %, kas ir otrs lielākais ēnu ekonomikas rādītājs Latvijā. Kā atzīst nozarē, tas liecina par to, ka cīņa pret ēnu ekonomiku un negodprātīgajiem uzņēmējiem ir gausa, savukārt valsts par ēnu ekonomikas apmēru runā "filozofiski". Tikmēr pastāvošā ēnu ekonomika rada ne tikai negodīgas konkurences apstākļus godīgiem uzņēmējiem, bet vairo arī iedzīvotāju neticību valstij un pensiju

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Tirdzniecības misijas un semināri

Kopuma noorganizētas 30 dažādu nozaru un apjomu tirdzniecības misijas, kurās kopā piedalījušies 223 uzņēmēji, kā arī septiņas valsts augstāko amatpersonu vizītes, kurās piedalījās 198 uzņēmēji. Pērn arī apstrādāts 851 pieprasījums/eksporta projekts. Lielākais pieprasījumu skaits – 119 – saņemts pārstāvniecībā Francijā, 89 – Lielbritānijā, 74 – Zviedrijā, 82 – Vācijā, 69 – Somijā, 40 – Nīderlandē. Tāpat uzņēmumi aktīvi turpināja izmantot valsts atbalstu, lai piedalītos LIAA organizētajos eksporta un ārējās tirdzniecības semināros, tā 2015. gadā noorganizēti 36 semināri par ārējās tirdzniecības jautājumiem, kurus kopumā apmeklējuši gandrīz 1288 dalībnieki. Visi eksporta pakalpojumi uzņēmumiem tiek sniegti ciešā sadarbībā ar 21 Latvijas ārējo ekonomisko pārstāvniecību ārvalstīs – Vācijā, Polijā, Baltkrievijā, Lielbritānijā, Francijā, Dānijā, Nīderlandē, Japānā, Zviedrijā, Krievijā, Norvēģijā, Lietuvā, Ukrainā, Ķīnā, Somijā, Itālijā, Singapūrā, Šanhajā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Kazahstānā un Azerbaidžānā.

Pieaugošā konkurence un pirktspēja

Jau vairākus gadus sīvā konkurence mazumtirdzniecībā veicina arvien ciešāku mazo un vidējo veikalnieku kooperāciju. Tiesa, tas neiztiek bez grūtībām, jo, no vienas puses, vietējie veikalu tīkli stiprina savas pozīcijas, cenšoties piesaistīt arvien vairāk vēl palikušos neatkarīgos uzņēmumus, no otras puses, veikalu tīkliem jārēķinās ar to, ka šogad nozarē nav gaidāms būtisks pieaugums, ko ietekmē iedzīvotāju pirktspēja un vēlme tērēties. Joprojām nozarei kopumā kā izaicinājums saglabājas arī darbaspēka trūkuma pārvarēšana. Darbaspēks ik gadu noveco, bet jaunie pie kasēm vai uz noliktavām īpaši neraujas. Lai arī kādus labumus nozares uzņēmumi piedāvātu jaunajiem darbiniekiem, to piesaistīšana vai esošo noturēšana ne vienmēr vainagojas panākumiem.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 3 759 3 742 3 708
Darbinieku skaits, tūkst. 80 83 80
Peļņa, milj. EUR 156 181 203
Rentabilitāte, % 2 2 2
Apgrozījums, milj. EUR 9 678 10 323 10 416
Apgrozījuma izmaiņas 10 7 1
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tirdzniecība rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir RIMI LATVIA, SIA, MAXIMA Latvija, SIA, Samsung Electronics Baltics, SIA, Sanitex, SIA, Elagro Trade, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apģērbi, apavi un piederumi, Atpūtai, sportam un tūrismam, Iekārtas un piederumi birojam un ražošanai, Industriālā tehnika, Internetveikali, netiešā tirdzniecība

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. RIMI LATVIA, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Pārtikas tirdzniecība 785 281 5.98 27 427 3.49% 5690
2. MAXIMA Latvija, SIA
Krustkalni, "Abras", Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67892100
Pārtikas tirdzniecība 688 800 2.14 19 173 2.78% 7948
3. Samsung Electronics Baltics, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 80007267
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 291 524 10.77 5 828 2.00% 63
4. Sanitex, SIA
Rāmava, Liepu aleja 4, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2111 T. 67048400
Saimniecības preču vairumtirdzniecība 253 414 1.75 1 369 0.54% 338
5. Elagro Trade, SIA
Rubeņu ceļš 46c, Jelgava, LV-3002 T. 63001718
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 148 985 55.76 2 484 1.67% 62
6. Ourea, SIA
Mārupes nov., Mārupe, Liliju iela 20, LV-2167
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu vairumtirdzniecība 123 248 8.21 407 0.33% 15
7. PHILIP MORRIS LATVIA, SIA
Pulkveža Brieža 21-6, Rīga, LV-1010 T. 67201201
Tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecība 112 048 7.86 528 0.47% 25
8. LG ELECTRONICS LATVIA, SIA
Grēdu 4a, Rīga, LV-1019 T. 67311337
Sadzīves tehnikas vairumtirdzniecība 97 648 1.6 1 026 1.05% 36
9. Contiplus Riga, SIA
Daugavgrīvas šoseja 7b, Rīga, LV-1016 T. 67431318
Kokapstrādes iekārtas un instrumenti 95 676 219.94 318 0.33% 1
Atšķirīgs pārskata periods no 01.10.2014 līdz 30.09.2015
10. Linas Agro, SIA
Bauskas 2, Jelgava, LV-3001 T. 63084024
Lauksaimniecības produktu uzpirkšana, sagāde un tirdzniecība, pārtika 95 028 65.47 -283 -0.30% 32
Atšķirīgs pārskata periods no 01.07.2015 līdz 30.06.2016

Viedokļi

Autors: Henriks Danusēvičs

Jāpierod pie jaunajiem ierobežojumiem

Aizvadītais 2015. gads bija stabils gads, kura laikā netika piedzīvoti būtiski satricinājumi, kas varētu ietekmēt mazumtirdzniecības nozari kopumā. Tirgotāji pērn drīzāk dzīvoja jaunā gada satricinājumu gaidās, kas ir saistītas ar vairākām izmaiņām likumos, noteikumos un nodokļos. Taču mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, visticamāk, būs jāpierod pie jaunajiem ierobežojumiem. Lielo veikalu ķēdes pērn attīstījās salīdzinoši straujāk par mazo un vidējo veikalu ķēdēm, lai gan mazie un vidējie lasīt tālāk

Autors: Noris Krūzītis

Attīstība par spīti jauniem ierobežojumiem

Pagājušā gada nozare augusi par aptuveni 5 %, ko sekmēja gan iedzīvotāju pirktspējas pieaugums, gan veikalu tīklu paplašināšanās un pilnveidošana, turpinot jaunu veikalu atvēršanu, rekonstruēšanu un paplašināšanu, radot arī ērtības klientiem, piemēram, ieviešot pašapkalpošanās kases aparātus. Arī uz 2016. gada rādītājiem tirdzniecības nozare kopumā var skatīties ar optimismu, domājams, ka izaugsme saglabāsies līdzšinējā līmenī vai nedaudz augs 5 līdz 8 % robežās. Dzīves līmeņa pakāpeniska lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

"Maxima Latvija" neizslēdz iespēju veidot mazā formāta veikalus

Rīga, 23.marts, LETA. Tirdzniecības uzņēmums "Maxima Latvija" neizslēdz iespēju veidot mazā formāta veikalus jeb "convenience store" Rīgā un citur Latvijā, piektdien konferencē "Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?" sacīja "Maxima Latvija" nekustamā īpašuma attīstības vadītājs Viktors Novikovs. ""Convenience store" formāts ir arvien populārāks trends Eiropā un Baltijā, tāpēc "Maxima Latvija" neizslēdz iespēju šādu veikalu izveidē ne tikai Rīgā, bet arī citur Latvijā," sacīja lasīt tālāk

Autors: LETA

"Maxima" veikalu rekonstrukcijā Ogrē un Daugavpilī investēti vairāk nekā 1,3 miljoni eiro

Rīga, 22.marts, LETA. Mazumtirdzniecības veikalu tīkls SIA "Maxima Latvija" divu "Maxima X" formāta veikalu rekonstrukcijā Ogrē un Daugavpilī investējis vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvji. Rekonstrukcijas darbi abos veikalos sākti šā gada sākumā, kuru laikā abos veikalos uzstādīts mūsdienīgs tirdzniecības aprīkojums, ierīkots jauns apgaismojums, plaukti, saldējamās iekārtas, uzstādītas jaunas kases, kā arī veikta apkures sistēmas modernizācija, nomainīti lasīt tālāk

Autors: LETA

Par 8% samazinājies Iecavas tirgus apgrozījums

Jelgava, 21.marts, LETA. 2017.gadā par 8% samazinājies pašvaldības kapitālsabiedrības SIA "Iecavas tirgus" apgrozījums, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums pērn bija 64 900 eiro, kas ir par 8% mazāk nekā vēl pirms gada, kad tas sasniedza 70 626 eiro. Iecavas tirgum izdevās samazināt zaudējumus, kas 2016.gadā bija 5144 eiro, bet pagājušajā gadā - 4685 eiro. Zaudējumus plānots segt no nākamo gadu peļņas. Jāņa Ošiņa vadītajā uzņēmumā, kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma lasīt tālāk

Visas ziņas >>>