Olainē siltumapgādi pilnībā varēs nodrošināt ar šķeldu

Rīga, 16.febr., LETA. Olainē siltumapgādi pilnībā varēs nodrošināt ar šķeldu, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Šajā apkures sezonā ir nodota ekspluatācijā jauna, ar šķeldu kurināma 2,85 MW moduļu - konteinera tipa katlumāja. Katlumāja sastāv no trijiem kaskādē slēgtiem modulāriem 0,95 MW šķeldas apkures katliem ar apsaisti, automātiku, dūmgāzu attīrīšanas sistēmu, šķeldas noliktavu 450 kubikmetriem šķeldas, pelnu izvades sistēmu un avārijas dīzeļģeneratoru ar automātisku vadību katlumājas moduļu elektroapgādes nodrošināšanai.

Sākot darboties jaunajai katlumājai, samazināsies dabasgāzes patēriņš siltumenerģijas ražošanai jau šajā apkures sezonā, un jaunā katlu māja ļaus pilnībā atteikties no dabasgāzes izmantošanas vasaras mēnešos.

Moduļu - konteinera tipa katlumājas uzbūvēšana ir uzņēmuma ilgtermiņa plānu realizācijas turpinājums, stāsta AS "Olaines ūdens un siltums" valdes priekšsēdētājs Mārcis Mazurs. Mērķi ir paaugstināt Olaines centrālās siltumapgādes sistēmas energoefektivitāti, diversificētu kurināmo un nodrošinātu apkures sistēmas drošu darbību.

Projekta kopējās izmaksas ir 1,82 miljoni eiro. Projektēšanu un būvniecību īstenoja SIA "EcoHeat Technologies".

SIA "EcoHeat Technologies" patiesie labuma guvēji uz īpašumtiesību pamata ir Sandis Gromovs un Jurijs Adamovičs, liecina "Firmas.lv" dati. Uzņēmuma apgrozījums 2022.gadā bija 5,34 miljoni eiro, peļņa 0,3 miljoni eiro.

Jau 2020.gadā notika maģistrālo siltumtīklu rekonstrukcija, kas sniedza iespēju samazināt nelietderīgos siltumenerģijas zudumus. 2022.gada nogalē tika sākta konteinertipa 2,85 MW katlumājas projektēšana un būvniecība. Projekts ir realizēts, un katlumāja jau tagad ir iekļauta vienotā centralizētā siltumapgādes tīklā.

Paralēli turpinās ar šķeldu kurināmas 8 MW katlumājas būvniecība. Katlumāja tiek aprīkota ar dūmgāzu kondensatoru, kurš spēs nodrošināt siltuma atguvi no katla dūmgāzēm. Šīs katlumājas būvniecības darbus ir plānots pabeigt līdz 31.martam.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda atbalstu. Projekta kopējās izmaksas ir 6,5 miljoni eiro un atbalsta summa - 40% no attiecināmajiem izdevumiem. Projektēšanu un būvniecību veic piegādātāju apvienība "UPB Energy", kura sastāv no AS "UPB" un SIA "UPB Energy".

Pēc šī projekta realizācijas visu vajadzīgo siltumenerģiju Olainē būs iespējams saražot, izmantojot dabai draudzīgus un atjaunojamus resursus, pilnībā aizstājot fosilo kurināmo - dabasgāzi.

AS "UPB" patiesie labuma guvēji uz īpašumtiesību pamata ir Uldis Pīlēns, Māris Mors un Madara Mora, liecina "Firmas.lv" dati. uzņēmuma apgrozījums 2022.gadā bija 204,28 miljoni eiro, peļņa 4,32 miljoni eiro. Savukārt SIA "UPB Energy" pilnībā pieder AS "UPB". Šī uzņēmuma apgrozījums 2022.gadā bija 3,88 miljoni eiro, peļņa 0,38 miljoni eiro.

AS "Olaines ūdens un siltums" apgrozījums 2022.gadā bija 10,76 miljoni eiro, zaudējumi 0,2 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" dati.