"Enefit" grupa vēja un saules elektrostaciju attīstībā deviņos mēnešos Baltijā investējusi 105 miljonu eiro

Rīga, 15.dec., LETA. Enerģētikas uzņēmumu grupa "Enefit" šogad deviņos mēnešos jaunu vēja un lieljaudas saules elektrostaciju attīstībai Baltijā novirzījusi vairāk nekā 105 miljonus eiro, kas ir piecas reiz vairāk nekā gadu iepriekš, aģentūru LETA informēja "Enefit" pārstāvji.

Atjaunojamās enerģijas ražošanas projektu attīstību pārrauga "Enefit" māsas uzņēmums "Enefit Green", kura pārziņā ir vairāku projektu izveide Baltijas jūras reģionā, tostarp sauszemes vēja parki Purtsē (Igaunija), Šilalē un Akmenē (Lietuva) un Tolpenvārā (Somija), kā arī saules enerģijas parki Purtsē un Zambrovā, Polijā.

Turpmākajos gados atjaunojamās enerģijas ražošanas projektos "Enefit" uzņēmumu grupa investēs 1,5 miljardus eiro. Daļa no šīm investīcijām tiks novirzītas arī Latvijā, kur šobrīd tiek izvērtētas vairāku jaunu vēja parku un lielas jaudas saules elektrostaciju izveides iespējas.

Meklējot jaunus risinājumus elektroenerģijas izmaksu kāpuma mazināšanai, "Enefit" kopš šā gada aprīļa piedāvā iespēju klientiem slēgt līgumus un iegādāties elektroenerģiju no uzņēmuma attīstītajām vēja elektrostacijām. Iegādāties elektroenerģiju no vēja elektrostacijām šogad izvēlējušies 35 000 Latvijas mājsaimniecību, kas ir apmēram 40% uzņēmuma mājsaimniecību klientiem. Tāpat šis risinājums kādu laiku ir pieprasīts arī uzņēmumu segmentā.

"Enefit" valdes priekšsēdētājs Krists Mertens skaidro, ka šobrīd vēja saražotās enerģijas pievilcību nosaka ne vien ilgtspējas aspekts, bet arī iespēja saņemt zemākus elektroenerģijas rēķinus.

"Vējš, tāpat kā saule un ūdens, ir nulles izmaksu energoresursi. Tādēļ, neraugoties uz straujo un iepriekš nepieredzēto elektrības cenu kāpumu, elektrība, kas iegādāta no vēja elektrostacijām, šogad spējusi nodrošināt ievērojami zemākas cenas, salīdzinot ar aktuālo tirgus cenu Latvijā," norāda Mertens, skaidrojot, ka vienlaikus tas ir būtisks tirgus signāls un stimuls vēja parku attīstītājiem veikt liela apmēra investīcijas jaunu vēja elektrostaciju būvniecībā arī turpmāk.

Mertens pauž, ka tādā veidā iespējams paātrināt Latvijas virzību uz energoneatkarību un turpināt samazināt atkarību no fosilo energoresursu importa.

"Enefit" valdes priekšsēdētājs uzsver, ka jaunas ražošanas jaudas, apgūstot vietējos atjaunojamos resursus, ir kritiski svarīgas ne tikai cenu samazināšanai, bet arī enerģētiskās neatkarības veicināšanai reģionā.

"Mēs vēsturiski esam bijuši atkarīgi no energoresursu importa no Krievijas, un šobrīd īpaši svarīgi ir šo atkarību mazināt, jo tādā veidā tiek mazināta arī Krievijas ģeopolitiskā ietekme. Enerģētikas krīzes pārvarēšanai nepieciešams vairot izmaksās izdevīgu, no importa neatkarīgu tīras enerģijas ražošanu Latvijā un visā Baltijā," norāda Mertens, skaidrojot, ka vēja enerģija ir viens no atslēgas risinājumiem esošās enerģētikas krīzes pārvarēšanā.

"Enefit" ir reģistrēta 2006.gadā, un tās pamatkapitāls ir 7,485 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2021.gadā bija 114,88 miljoni eiro, kas ir divas reizes vairāk nekā gadu iepriekš, bet zaudējumi pieauga 2,2 reizes - līdz 2,54 miljoniem eiro. "Enefit" pieder Igaunijas uzņēmumam "Eesti Energia".