Konkurences padome atļauj "TAK investīcijas" iegūt izšķirošu ietekmi uzņēmumā "Zaļā josta"

Rīga, 25.apr., LETA. Konkurences padome (KP) atļāvusi vides pakalpojumu koncernam AS "TAK investīcijas" iegādāties kapitāldaļas atkritumu apstrādes uzņēmumā SIA "Zaļā josta", tādējādi iegūstot izšķirošu ietekmi šajā kompānijā, aģentūru LETA informēja KP.

Abi uzņēmumi kā konkurenti darbojas izlietotā iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu ražotāja paplašinātās atbildības apsaimniekošanas tirgū. Pēc papildus izpētes veikšanas KP lēma par apvienošanās atļaušanu, secinot, ka apvienošanās rezultātā nenostiprināsies "TAK investīcijas" dominējošais stāvoklis un netiks būtiski samazināta konkurence nevienā no ietekmētajiem tirgiem.

"TAK investīcijas" ir holdingkompānija, kuras grupā ietilpstošo uzņēmumu galvenie darbības virzieni ir atkritumu apsaimniekošana, dzīvojamo māju apsaimniekošana, telpu uzkopšana, teritoriju, ielu un autoceļu uzturēšana un uzkopšana, ilgtermiņa finanšu ieguldījumu pārvalde, notekūdeņu dūņu apsaimniekošana, iepakojuma ražotāju atbildības sistēmas administrēšana un namu apsaimniekošana. Uzņēmuma grupā ietilpst tādi uzņēmumi kā SIA "Clean R", SIA "NĪA grupa", SIA "Enerģijas risinājumi" un SIA "Brīvais kalns".

Savukārt "Zaļā josta" pamatdarbības veids ir ražotāja paplašinātās atbildības sistēmas apsaimniekošanas organizēšana un uzturēšana izlietotajiem iepakojumiem un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem, videi kaitīgajām precēm un elektriskajām un elektroniskajām iekārtām. "Zaļā josta" meitas sabiedrības ir SIA "Green Plastics", SIA "Eko Energy" un SIA "Zaļais cikls".

KP norāda, ka apvienošanās ietekmē izlietotā iepakojuma un vienreiz lietojamo trauku un galda piederumu apsaimniekošanas tirgu, ar to vertikāli saistītos tirgus un no atkritumiem atdalītu otrreizējo materiālu tirdzniecības tirgu.

Izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas tirgū 2022.gadā darbojas pieci ražotāju atbildības sistēmas operatori, tai skaitā, "Zaļā josta" un "TAK investīcijām" piederošs uzņēmums SIA "Eko rija". KP konstatēja, ka apvienošanās rezultātā tirgus koncentrācijas izmaiņas būs nelielas un tirgus daļu izmaiņas būs maznozīmīgas. Turklāt, lai arī konkrētajā tirgū nav daudz piegādātāju, tomēr tas patērētājiem nerada lielas grūtības pārorientēties uz citu piegādātāju, un ražotāju atbildības sistēmas ietvaros sniedzamiem pakalpojumiem pastāv augsta aizstājamības pakāpe.

Tādējādi padome secina, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas tirgus struktūra.

Analizējot informāciju par saistītajiem vertikālajiem tirgiem, KP secināja, ka starp izlietotā iepakojuma savācējiem un šķirotājiem ir četri ar apvienošanās dalībniekiem saistīti uzņēmumi - "Zaļais cikls", "Clean R", SIA "Vides resursu centrs" un SIA "Eko Energy". Gandrīz viss izlietotā iepakojuma savākšanas un šķirošanas pakalpojums tiek sniegts tikai apvienošanās dalībniekiem, tādēļ nepastāv bažas, ka pieaugs vertikāli saistīto uzņēmumu tirgus vara un pasliktināsies konkurences situācija tirgū.

Tāpat tirgū darbojas daudz dalībnieku, kā rezultātā tirgus koncentrācija ir zema, kas nerada bažas par ietekmi uz konkurences situāciju vertikālajā tirgū. Savukārt attiecībā uz vertikāli saistīto pārstrādāšanas un reģenerācijas tirgu, KP konstatēja, ka tirgus ir plašāks nekā Latvijas teritorija un tajā darbojas no 80 līdz 90 dalībniekiem.

Līdz ar to KP secināja, ka ar apvienošanās dalībniekiem saistītajiem uzņēmumiem nav pietiekošas ietekmes un stimula, lai realizētu norobežošanu, un apvienošanās radītā ietekme uz konkurences situāciju saistītajos vertikālajos tirgos ir vērtējama kā zema.

Izvērtējot Valsts vides dienesta informāciju, KP secināja, ka Latvijā aktīvu darbību veic 98 atkritumu tirgotāji un atkritumu apsaimniekošanas starpnieki, tostarp "Clean R" un "Zaļais cikls".

Ņemot vērā, ka no atkritumiem atdalīto otrreizējo materiālu tirdzniecības tirgu pārstāvošie Latvijas uzņēmumi konkurē arī ar uzņēmumiem ārpus Latvijas, KP secināja, ka apvienošanās būtiski nesamazinās konkurenci.

Izvērtējot uzņēmumu sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies tirgus struktūra, nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis, tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

Jau vēstīts, ka "TAK investīcijas" koncerns 2020.gadā strādāja ar 52,115 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 6,1% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņa palielinājās par 60,7% un bija 5,709 miljoni.

"TAK investīcijas" grupā 2020.gada beigās ietilpa 21 sabiedrība, no kurām pēc apgrozījuma lielākās bija vides pakalpojumu uzņēmums "Clean R", atkritumu šķirošanas rūpnīca Getliņu poligonā SIA "Vides resursu centrs" un pilnsabiedrība "Vides pakalpojumi Liepājai".

Kā liecina informācija "Firmas.lv", "Zaļā josta" 2020.gadā strādāja ar 8,238 miljonu eiro apgrozījumu un 669 298 eiro peļņu. Uzņēmums pieder "TAK investīcijas" (30%), SIA "City Energy" (30%) un SIA "Zaļā karte" (40%).