Ienākt
Autors: LETA

No otrreizējām izejvielām radīto galda spēļu izveides konkursā saņemtas vairāk nekā 40 idejas

Rīga, 24.nov., LETA. Izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Zaļā josta" un galda spēļu tirgotāja "Brain Games" kopīgi rīkotajā konkursā "Mana mājsēdes spēle", kurā dalībnieki tika aicināti no otrreizējām izejvielām un dabas materiāliem radīt jaunas spēles, saņemtas vairāk nekā 40 idejas, aģentūrai LETA pavēstīja "Zaļās jostas" pārstāvji.

Pirmo vietu konkursā ieguva Raimonds Tirzna no Daugavpils, izveidojot patriotisku puzli "Atpazīsti Latvijas novadus". Spēle radīta, dodot otru dzīvību kartona kastēm un vecai Latvijas kartei. Spēle iepazīstina bērnus ar Latvijas novadiem.

Otro vietu izcīnīja Sanita Strakša no Alūksnes novada Annas pagasta, radot īpašu aktivitāti spēlēšanai mājās, pagalmā vai brīvā dabā - "Pa pēdām meža dzīvniekiem". Strakša spēles tapšanā pielietojusi dažādas otrreizējās izejvielas - linoleja atgriezumus, pudeļu korķīšus, dažādus dabas materiālus un pat mazos plastmasas cilindriņus no veikala apģērbu pakaramajiem, uz kuriem raksta apģērba izmēru. Spēle ļauj ne tikai izzināt dažādu meža dzīvnieku pēdu nospiedumus, bet arī pamudina spēlētājus veikt dažādus attīstošus, izglītojošus un videi draudzīgus uzdevumus.

Trešās vietas ieguvējs Regnārs Gierkens no Skrundas spēles "Bumbiņa ripo" tapšanā izmantojis tikai otrreizējus materiālus - kartona kasti, tuneļ-cilindra veida kārbiņu, tualetes papīra rullīšu serdenes, izlietotu alumīnija foliju, nederīgu plastmasas caurules gabaliņu, kā arī veco kalendāru, kas izmantots skaitļu izgriešanai. Arī spēles galvenais elements - bumbiņa - ņemta no saplīsušas koka rotaslietas. Spēlei, kuras galvenais uzdevums ir izripināt bumbiņu caur radītajiem tuneļiem, paredzētas vairākas grūtības pakāpes - trenējot ne tikai veiklību, bet arī palīdzot mazākiem bērniem apgūt ciparus.

"Konkursā savas idejas pieteica gan bērni, gan pieaugušie, pierādot, ka ir nepieciešams pavisam nedaudz, lai resursiem dotu atkārtotu pielietojumu, nevis vienkārši izmestu tos atkritumu tvertnē," norāda "Zaļās jostas" pārstāve Laima Kubliņa.

Viņa uzsver, ka nevajadzīgu lietu pārveidošana, labošana, pielietošana jaunu lietu radīšanai ir būtiska dzīvesveida sastāvdaļa, kuru tuvākajā nākotnē būs jāievieš ikkatrā ģimenē, lai mazinātu kopējo valstī radīto atkritumu apjomu.

"Ne visu iespējams pārstrādāt otrreizējās izejvielās, taču ir virkne iespēju, kā no potenciāla atkrituma iegūt maksimālu pielietojamību," atzīst Kubliņa, norādot, ka galda spēles ir viena no visā pasaulē izplatītām jomām, kur radošums mijas ar otrreizējo resursu pielietošanu.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Zaļā josta" reģistrēta 2002.gada augustā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir viens miljons eiro. Kompānijas 60% kapitāla pieder SIA "Per idea", bet 40% - SIA "Zaļā karte". "Zaļās jostas" patiesie labuma guvēji ir Jānis Vilgerts, Ieva Grīnberga un Miķelis Lapše.