Ienākt
Autors: LETA

Saskaņoti pirmie projekti par depozīta iepakojuma pieņemšanas āra kiosku novietošanu

Rīga, 7.sept., LETA. Vairāku pašvaldību būvvaldēs saskaņoti pirmie projekti par depozīta iepakojuma pieņemšanas āra kiosku novietošanu tirdzniecības vietu teritorijās, aģentūrai LETA pavēstīja depozīta sistēmas ieviesēja Latvijā SIA "Depozīta iepakojuma operators" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Viņš informēja, ka āra kiosku novietošana šobrīd saskaņota Alūksnes, Balvu, Gulbenes, Ķekavas, Ludzas, Mārupes, Ogres, Rēzeknes, Rīgas, Salaspils, Saulkrastu, Salacgrīvas un Talsu pašvaldībās. Pieteikumu iesniegšanas un skaņošanas process turpinās arī pārējās Latvijas pašvaldībās.

Stūrītis skaidroja, ka no 2022.gada 1.februāra, kad Latvijā darbību sāks depozīta sistēma, lielākajās tirdzniecības vietās iedzīvotāju ērtībai tukšo depozīta iepakojumu varēs nodot arī āra kioskos, kas atradīsies tirdzniecības vietu tiešā tuvumā. Kopumā Latvijā paredzēts novietot aptuveni 200 āra kiosku.

"Esam ļoti pateicīgi pirmajām pašvaldībām, kuras operatīvi un ātri saskaņojušas tirgotāju iesniegumus par ārtelpu depozīta iepakojuma pieņemšanas kiosku novietošanu. Tas apliecina arī novadu ieinteresētību un izpratni par depozīta sistēmas ieviešanas nozīmīgumu. Sniedzot iespēju nodot tukšo iepakojumu āra kioskos, kur būs iespējams izvietot vairākus taromātus, vēlamies atvieglot iepakojumu nodošanas procesu tai iedzīvotāju daļai, kuru mājsaimniecībās ikdienā tiek patērēts liels iepakoto dzērienu daudzums - tādā veidā lielu iepakojumu apjomu varēs nodot vēl ātrāk un efektīvāk," klāstīja Stūrītis.

Pēc viņa minētā, šāds āra kiosku risinājums paredzēts arī apkaimēs, kur atrodas vairākas tirdzniecības vietas, tādējādi vairāki tirgotāji pircējiem piedāvās vienu kopīgu iepakojuma nodošanas punktu.

Jau vēstīts, ka pašreiz līgumi par taromātu nodrošināšanu un depozīta iepakojuma pieņemšanu noslēgti ar uzņēmumiem SIA "Maxima Latvija", SIA "Rimi Latvia", SIA "Elvi Latvija", Citro zīmola pārstāvi SIA "Latvian Retail Management", "Mego" zīmola pārstāvi SIA "Lenoka", "Lats" zīmola veikalu īpašniekiem, kā arī degvielas uzpildes stacijām AS "Virši-A", SIA "Circle K Latvia", SIA "Astarte nafta" un AS "Viada Baltija". Tāpat turpinās līgumu slēgšana ar "Top!" zīmola veikaliem.

Ziņots arī, ka 2020.gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Depozīta sistēma Latvijā sāks darboties 2022.gada 1.februārī.

Valsts vides dienests konkursā lēma dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt "Depozīta iepakojuma operators". Latvijā kopumā plānots uzstādīt 800 līdz 1000 taras pieņemšanas automātu jeb taromātu.

Kompānija "Depozīta iepakojuma operators" reģistrēta 2020.gada jūnijā, un tās pamatkapitāls ir 124 500 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas īpašnieki ir "Alus un dzērienu iepakojuma savienība" (18,07%), "Coca-Cola HBC Latvia" (18,07%), "Cēsu alus" (12,05%), "Cido grupa" (12,05%), "PET Baltija" (12,05%), "Aldaris" (12,05%) un Latvijas Mazumtirgotāju biedrība (9,64%) un Latvijas Alus darītāju savienība (6,02%).