Baldere-Sildedze: Beļevičas rīcība "Olainafarm" akciju pārdošanas mēģinājumā nebija saskaņota ar mantiniecēm

Rīga, 14.jūn., LETA. Zāļu ražotāja AS "Olainfarm" un tās lielākās akcionāres SIA "Olmafarm" bijusī valdes locekle Milana Beļeviča mēģinājumu pārdot "Olmafarm" piederošos 42,5% "Olainfarm" akcijas Čehijas investoriem nebija saskaņojusi ar Valērija Maligina mantiniecēm un nesaņēma mantinieču piekrišanu, aģentūrai LETA pavēstīja nepilngadīgās Annas Emīlijas Maligina likumiskā aizbildne Signe Baldere-Sildedze.

Komentējot Beļevičas pagājušajā nedēļā pausto, ka akciju pārdošana Čehijas uzņēmumam "Black Duck Invest" "ir labākais risinājums visiem iesaistītajiem - mantiniecēm, citiem "Olainfarm" akcionāriem, darbiniekiem un Latvijas ekonomikai kopumā", Baldere-Sildedze uzsvēra, ka Beļeviča ignorējusi faktu, ka Latvijas likumdošana paredz gan zināmu mantojuma pieņemšanas kārtību, gan tā sadalīšanas kārtību, gan arī tiesības uz īpašumu un īpašnieka tiesības rīkoties ar savu īpašumu pēc tā iegūšanas mantojumā, kā arī pārdošanas darījumu saskaņošanas kārtību gadījumā, ja tas noslēgts ar nepilngadīgo par viņam piederošu īpašumu.

Baldere-Sildedze pauda uzskatu, ka Beļeviča bija informēta, ka visu trīs mantinieču starpā Rīgas rajona tiesā risinājās tiesvedība par mantojuma sadali, kurā tika skatīts jautājums gan par "Olmafarm" daļu un tai piederošo "Olainfarm" akciju sadali, gan arī vēl nesadalīto un likvidējamajā "ABLV Bank" ieķīlāto "Olainfarm" akciju sadali starp mantiniecēm. Tāpat viņa bija informēta par 2019.gada 30.septembra pirkuma līguma priekšlīgumu. 

"Starp mantiniecēm patiešām nebija vienprātības jautājumā par "Olainfarm" akciju sadales pabeigšanu un pilnīgu iegūšanu, taču tas nenozīmē, ka kāda no viņām bija devusi piekrišanu, lai Beļeviča akcijas atsavina," uzsvēra Baldere-Sildedze.

Viņa norādīja, ka Beļevičai bija zināms, ka nav pabeigts mantojuma sadales process, pastāv aizliegums mantojumā ietilpstošās daļas atsavināt līdz 2023.gadam, kā arī saskaņā ar Bāriņtiesas likumu jebkuram nepilngadīgās personas mantas atsavinājuma līgumam jābūt saskaņotam ar bāriņtiesu.

"Tāpēc rodas jautājums, kā interesēs darbojas Beļeviča, zinot par uzticības zaudēšanu un savu atcelšanu 26.aprīļa pēcpusdienā, taču naktī uz 27.aprīli vēl cenšas parakstīt vienu vai pat vairākus "Olainfarm" akciju pirkuma līgumus vai tā versijas ar vienu no potenciālajiem "Olainfarm" akciju iekārotājiem, kurš Čehijā šim darījumam speciāli izveidojis jaunizveidotu uzņēmumu "Black Duck Invest"," pauda Baldere-Sildedze.

Pēc viņas minētā, visi šie fakti norāda uz to, ka naktī uz 27.aprīli parakstītais pirkuma līgums vai pat vairākas pirkuma līguma versijas ar atšķirīgām jurisdikcijām Latvijā un Čehijā, bija steigā sagatavos, ar pilngadīgajām mantiniecēm un bāriņtiesu nesaskaņots "Olainfarm" akciju aizpludināšanas mēģinājums, nevis savlaicīgi izplānots un ar katru no mantiniecēm apspriests "Olainfarm" akciju pārdošanas darījums.

Baldere-Sildedze uzsvēra, ka Beļevičas atklāti negodprātīgā rīcība, kas pretēja visu mantinieču interesēm un nav saskaņota ne ar vienu no viņām, ir saliedējusi visas trīs Valērija Maligina meitas un pēc ilgiem laikiem tām ļāvusi pieņemt kopīgu lēmumu, kas 26.-27.aprīlī bija vitāli nepieciešams katras mantinieces individuālo interešu aizstāvībai.

"Šobrīd man nav informācijas par pārējo mantinieču daļu stāvokli, piederību vai norēķiniem, bet par Annai Emīlijai Maliginai piederošo īpašumu, tajā skaitā "Olainfarm" akcijām varu droši apgalvot, ka neviens Latvijas likumdošanā noteiktajā kārtībā noslēgts un pat sagatavots darījums pēdējā gada laikā nav bijis, bet kad šāda darījuma projekts būs manā rīcībā, pirmā par to uzzinās bāriņtiesa, ar kuru šādu darījumu saskaņot paredz Bāriņtiesu likums," skaidroja Baldere-Sildedze.

Viņa arī atzīmēja, ka par 27.aprīļa kā negodprātīga darījuma pazīmēm norāda fakts, ka Beļeviča atradusi tādus pircējus, kuriem neinteresē, ka daļas pieder nepilngadīgai personai un ka par šīm pašām daļām notiek vairākas tiesvedības, kā arī pastāv atsavināšanas aizliegums līdz 2023.gadam.

"Cerams, ka vistuvākajā laikā, krimināllietas ietvaros, nosaucot personas, pret kurām tiks celta apsūdzība, tiks sniegta atbilde, vai Beļeviča, kas bija jau zaudējusi visu mantinieču uzticību un tika atcelta 26.aprīļa pēcpusdienā, 27.aprīļa naktī bija tiesīga parakstīt pirkuma līgumu par "Olainfarm" akciju atsavināšanu bez bāriņtiesas kā nepilngadīgās Annas Emīlijas Maliginas intereses pārstāvošās Latvijas institūcijas pirkuma līguma projekta saskaņošanas, bez bāriņtiesas sēdes lēmuma un atļaujas, bez Irinas Maliginas akcepta un pilnvarojuma un Nikas Saveļjevas pilnvarojuma un akcepta par viņām piederošo "Olainfarm" daļu pārdošanu," piebilda Baldere-Sildedze.

Jau ziņots, ka Beļeviča pagājušajā nedēļā apgalvoja, ka "Olmafarm" piederošo 42,5% "Olainfarm" akciju pārdošana Čehijas investoriem bija labākais risinājums Valērija Maligina mantinieču un citu akcionāru interesēs.

Jau vairākus gadus notiek cīņa par kontroli "Olainfarm", tostarp Čehijas uzņēmums "Black Duck Invest" apgalvo, ka kļuvis par lielāko kompānijas akcionāru, taču policija izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā aizturējusi vismaz trīs personas, tostarp Beļeviču.

Beļeviča apgalvo, ka 27.aprīlī kā lielākā "Olainfarm" akcionāra "Olmafarm" valdes locekle noslēdza darījumu par 42,56% "Olainfarm" akciju pārdošanu Čehijas investoriem. Viņa par nepatiesu sauc cita potenciālā "Olainfarm" pircēja - "Repharm" grupas - sniegto informāciju, ko tagad izmeklē policija, par steigā īstenotu, krāpniecisku "Olainfarm" akciju pārdošanas darījumu.

Darījuma beigu fāze sākās 26.aprīlī, bet līgums tika parakstīts naktī uz 27.aprīli, kad bija notikusi vienošanās par atsevišķām līguma niansēm, skaidroja Beļeviča. "Firmas.lv" pieejamā informācija gan liecina, ka Beļevičas paraksta tiesības bija spēkā līdz 27.aprīlim.

"Olmafarm" īpašnieces 26.aprīlī saistībā ar uzticības zaudēšanu atbrīvoja Beļeviču no valdes locekļa amata, uzņēmuma valdē ieceļot Pēteri Rubeni un Jāni Kiršblatu. Rubenis aģentūru LETA iepriekš informēja, ka lēmumu par Beļevičas atsaukšanu no amata ir atbalstījušas visas trīs uzņēmuma īpašnieces, Valērija Maligina līdzmantinieces - Irina Maligina, Anna Emīlija Maligina un Saveļjeva. Tāpat visas "Olmafarm" līdzmantinieces ir vienojušās, ka par viņu pilnvaroto pārstāvi kļuvusi uzņēmēja, dārzeņu audzētājas "Mārupes siltumnīcas" līdzīpašniece Kristīne Brunovska, kuru visas trīs īpašnieces pilnvarojušas rīkoties savā vārdā.

Tikmēr Beļeviča skaidro, ka pēdējo gadu laikā Maligina mantinieču galvenais un nereti vienīgais vadmotīvs ir bijis pārdot mantotās "Olainfarm" akcijas. Viņa atzina, ka pēdējos trīs gadus raksturoja pašu mantinieču strīdi, starpnieku intereses un negodprātīgi mēģinājumi iegūt kontroli uzņēmumā "pa sētas durvīm" - nepērkot akcijas. Beļevičas ieskatā, "visa šī jezga un intrigas, radot juridiskus riskus, mantojuma aktīvu vērtību ik dienas samazināja". Esot bijis nepārprotami skaidrs, ka ir jāmeklē labākais pārdošanas risinājums mantinieču un citu akcionāru interesēs.

Tāpat ziņots, ka Čehijas uzņēmums "Black Duck Invest", kas apgalvo, ka 27.aprīlī ir noslēdzis 42,56% "Olainfarm" akciju pirkuma darījumu ar "Olmafarm", ir vērsies tiesā Prāgā, Čehijā, ar civilprasību par darījuma īstenošanu, jo pārdevējs nav pabeidzis akciju pārveduma darījumu.

Savukārt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa iepriekš pilnībā noraidīja "Black Duck Invest" pieteikumu pret "Olmafarm" par prasības nodrošināšanu pirms prasības celšanas. Čehijas kompānija bija lūgusi tiesu apķīlāt "Olmafarm" piederošās 42,5% "Olainfarm" akcijas, kā arī aizliegt "Olmafarm" izmantot uzņēmumam piederošo "Olainfarm" akciju balsstiesības.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājusies 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.