PVD: "Baltic Devon Mink" kažokzvēru novietnē ūdeles likvidēt nav nepieciešams

Rīga, 12.maijs, LETA. Kažokzvēru audzētāja SIA "Baltic Devon Mink" novietnē ūdeles likvidēt patlaban nav nepieciešams, aģentūrai LETA atzina Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD skaidroja, ka katru nedēļu novietnē esošajām ūdelēm tiek ņemti paraugi laboratoriskai izmeklēšanai uz vīrusa klātbūtni, kā arī uz vīrusa antivielām. Kopš 10.aprīļa, kad Covid-19 tika konstatēts deviņām mirušām ūdelēm, paraugi noņemti 33 beigtām un vienpadsmit dzīvām ūdelēm, kur 82% izmeklēto dzīvnieku ir konstatēts SARS-CoV-2 vīrusa genoms, bet antivielas pret vīrusu konstatētas 73% no izmeklētajām ūdelēm.

Vienlaikus PVD atzīmēja, ka šajā periodā ūdelēm nav novērotas Covid-19 saslimšanas pazīmes, nav konstatēta paaugstināta ūdeļu mirstība. Turklāt ir sācies kucēnu dzimšanas laiks, un arī jaundzimušajiem ūdeļu kucēniem slimības pazīmes un pastiprināta mirstība nav novērota.

Lai ierobežotu slimības izplatību, novietnes darbiniekiem noteiktas stingras biodrošības prasības - obligāta respiratoru lietošana, regulāra roku un apavu dezinfekcija. Novietnes darbinieki ir sākuši vakcinēties pret Covid-19. Tāpat kopš slimības konstatēšanas ir aizliegta ūdeļu pārvietošana no "Baltic Devon Mink" novietnes.

"Situācija novietnē ir stabila, sabiedrības veselības apdraudējums nav konstatēts, tādēļ šobrīd uzņēmums turpina darbu pastiprinātas uzraudzības apstākļos," norādīja PVD pārstāvji, piebilstot, ka PVD un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina uzraudzīt situāciju.

Līdztekus PVD no Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC) ir saņēmis vīrusa genoma sekvencēšanas rezultātus, kas liecina, ka ūdeļu novietnē slimība nonākusi šī gada martā no inficēta cilvēka.

"No inficētajām ūdelēm izolētā vīrusa izcelsme norāda uz ciešu līdzību ar 2021.gada sākumā Latvijā cilvēku vidū cirkulējošajiem SARS-Co-V-2 vīrusa izolātiem," skaidroja PVD. Tāpat tika minēts, ka ūdelēm vīrusa genomā konstatētas arī vairākas izmaiņas - mutācijas, tomēr, pēc BMC sniegtās informācijas, tās nerada draudus Covid-19 straujākai izplatībai cilvēku vidū.

"SARS-CoV-2 vīrusa mutācijas ūdelēm nav nekas neparasts, jo tās konstatētas teju visās valstīs, kurās ūdeles saslimušas ar Covid-19," uzsvēra dienesta pārstāvji.

PVD informēja, ka arī citās Latvijas ūdeļu novietnēs turpinās pastiprināta PVD uzraudzība, kuras ietvaros tiek veikts iknedēļas Covid-19 infekcijas monitorings. Līdz šim pārējās ūdeļu novietnēs izmeklējumu rezultāti bijuši negatīvi.

Epidemioloģisko izmeklēšanu "Baltic devon Mink" novietnes darbinieku vidū veica SPKC, kas bija saņēmis informāciju par desmit Covid-19 inficēšanās gadījumiem ūdeļu novietnes darbiniekiem laika posmā no 26.marta līdz 30.aprīlim.

Epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā tika organizēti Covid-19 infekcijas izplatīšanās ierobežošanas pasākumi, tajā skaitā saslimušajiem tika noteikta stingra izolācija un noteiktas kontaktpersonas, tika organizēta darbinieku testēšana pēc epidemioloģiskajām indikācijām.

Pēc BMC informācijas, sekvencēšanas rezultātā pašreiz ir pierādīta tikai viena cilvēka inficēšanās no ūdelēm. Citi ūdeļu novietnes darbinieki inficējušies ar jau zināmiem un plaši cilvēku sabiedrībā izplatītiem vīrusa paveidiem.

SPKC turpina epidemioloģisko izmeklēšanu, ir atlasīti un nosūtīti sekvencēšanai paraugi no dažādiem Covid-19 infekcijas perēkļiem Iecavas novadā, lai pārliecinātos vai nav izplatījies jaunais paveids tuvākā sabiedrībā.

Pašreiz pieejamā informācija liecina, ka cilvēku inficēšanās risks, turpinot pareizi lietot individuālās aizsardzības līdzekļus, un ievērot nepieciešamas piesardzības pasākumus, ir zems. Skartās ūdeļu novietnes administrācija seko līdzi noteikumu ievērošanai. Tāpat netiek novērots Covid-19 infekcijas saslimstības pieaugums Iecavas novada iedzīvotāju vidū. Sniegtas rekomendācijas novietnes vadībai: turpināt stingri ievērot darba drošības prasības un individuālo aizsarglīdzekļu lietošanu, turpināt darbinieku rutīnas laboratorisko skrīningu, nodrošināt darbinieku vakcināciju, turpināt uzraudzīt situāciju un starpnozaru grupas darbu.

PVD norādīja, ka, ņemot vērā gan pastiprinātās uzraudzības rezultātus, no BMC iegūto informāciju, kā arī SPKC riska vērtējumu, patlaban ūdeles likvidēt nav nepieciešams, tomēr, lai uzraudzītu situāciju, ūdelēm izolēto vīrusu sekvencēšana tiek turpināta.

Kā ziņots, "Baltic Devon Mink" gan darbiniekiem, gan ūdelēm atklāta inficēšanās ar Covid-19. PVD aģentūru LETA iepriekš informēja, ka dienestā "pēc ilgākas epidemioloģiskās izmeklēšanas un pilnākas informācijas apkopošanas" lems, kādu rīcību nepieciešams izvēlēties, tostarp - vai ūdeles nepieciešams likvidēt.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Baltic Devon Mink" pieder Nīderlandē reģistrētam uzņēmumam "Van Ansem Participaties B.V." un kā tā patiesie labuma guvēji norādīti šīs valsts pilsoņi Johaness un Nikolass van Ansemi. Uzņēmums 2019.gadā strādājis ar 6,4 miljonu eiro apgrozījumu un 3 miljonu eiro zaudējumiem, turklāt miljonos mērāmi zaudējumi uzņēmumam tiek uzrādīti jau kopš 2015.gada. Uzņēmuma pagājušā gada pārskats vēl nav pieejams.

Pēc PVD tīmekļvietnē pieejamās informācijas, Latvijā 2021.gada 4.janvārī bija reģistrētas deviņas kažokzvēru audzētavas, no kurām piecās novietnēs tika turēti ap 130 000 dzīvnieku.