Rīga, 2. jūn., LETA. Jūnijā elektroenerģijas cena būs augstākas rītos un vakaros, bet dienas vidū, kad saules enerģijas ražošana ir visintensīvākā, elektroenerģijas cena tuvosies nullei, aģentūrai LETA prognozēja "Enefit" pārstāvji.
Elektroenerģijas vidējā cena maijā sasniedza 8,23 eiro centus par kilovatstundu (kWh), kas ir par aptuveni 43% vairāk nekā aprīlī un par 21% dvairāk nekā pērnā gada maijā.
"Enefit" skaidro, ka būtisks faktors, kas noteica augstākas cenas Latvijā, bija ierobežojumi elektroenerģijas starpsavienojumos starp Igauniju un Latviju, kas bloķē lētās Ziemeļvalstu enerģijas plūsmu caur Somiju uz Latvijas un Lietuvas tirgiem. Šī iemesla dēļ vidējā cena Latvijā un Lietuvā bija vienāda - 8,23 eiro centi kWh, kas ir par teju 37% augstāka nekā Igaunijā.
"Enefit" Portfeļa pārvaldības un tirgus izpētes daļas vadītājs Romāns Tjurins skaidro, ka cenu kāpumu noteica arī vietējās ražošanas dinamika. Maijā bija būtisks kritums gan hidroenerģijas, gan vēja enerģijas izstrādē. Latvijas hidroelektrostaciju izstrāde samazinājās gandrīz uz pusi - līdz 223 gigavatstundām (GWh), tādējādi nosedzot vairs tikai 14% no pieprasījuma salīdzinājumā ar aptuveni 25% aprīlī. Arī vēja izstrāde Baltijā saruka par gandrīz piekto daļu. Tas spieda reģionu vairāk paļauties uz dārgākām alternatīvām un veicināja cenu kāpumu.
Neskatoties uz kritumu, vējš joprojām spēja nodrošināt 27% no Baltijas patēriņa, bet atjaunīgie resursi kopumā sedza 75,1% no visa Baltijas reģiona pieprasījuma. Tā kā Latvijas elektrotīkls ir cieši savienots ar pārējo Baltiju, šis atjaunīgo resursu pārklājums pilnā mērā attiecināms arī uz Katviju.
Lai gan citi atjaunīgie resursi mazinājās, saules enerģijas ražošana turpina strauju augšupeju. Maijā saules elektrostacijas Latvijā saražoja gandrīz 216 GWh enerģijas. Baltijas mērogā līdere bija Lietuva ar gandrīz 320 GWh, bet Igaunija uzrādīja zemāko rezultātu - ap 164 GWh.
Tjurins atzīmē, ka saules enerģijas pieplūdums atstāj būtisku un pozitīvu ietekmi uz visiem Baltijas tirgiem, ļaujot saules enerģijai kopumā nosegt teju 34% no Baltijas pieprasījuma, kas ir visu laiku augstākais reģistrētais rādītājs.
"Enefit" prognozē, ka jūnijā saules enerģijas izstrāde saglabāsies līdzīgā līmenī kā maijā vai nedaudz mazināsies, jo vēsturiski tieši maijā saules enerģijas ražošanas apmēri sasniedz vienu no gada augstākajiem rādītājiem. Dienas laikā elektroenerģijas cenas turpinās demonstrēt "U" veida līkni - tās būs augstākas rītos un vakaros, bet tuvosies nullei stundās, kad saules enerģijas ražošana ir visintensīvākā.
Lai gan pavasara palu sezonas noslēgums un tam sekojošais ražošanas kritums Latvijas hidroelektrostacijās, kā arī vēja jaudu samazinājums var nedaudz celt reģionālās cenas, pieeja Ziemeļvalstu enerģijai caur Igauniju un Lietuvu apvienojumā ar sauli un vēju jūnijā joprojām noturēs cenas zemāk par tām, kādas esam pieraduši redzēt citos mēnešos, piebilda kompānijā.
"Enefit" pieder Igaunijā reģistrētajai "Enefit". "Firmas.lv" informācija liecina, ka Latvijas "Enefit" apgrozījums pagājušajā gadā bija 167,351 miljons eiro, kas ir par 2% mazāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa samazinājās 2,5 reizes - līdz 1,736 miljoniem eiro. Uzņēmums reģistrēts 2006. gadā, un tā pamatkapitāls ir 52,485 miljoni eiro.
"Enefit": Jūnijā elektroenerģijas cena dienas vidū tuvosies nullei
LETA 02.06.2026
Biotehnoloģisko iekārtu ražotājs "Biosan" apgrozījums pērn audzis par 1%
LETA 02.06.2026
Rīga, 2. jūn., LETA. Biotehnoloģisko iekārtu ražotāja SIA "Biosan" pērn strādāja ar 11,722 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1% vairāk nekā 2024. gadā, bet kompānijas peļņa samazinājās 3,9 reizes līdz 254 255 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
...
Augļkopības uzņēmuma "Very Berry" apgrozījums pērn pieaudzis par 18,8%
LETA 02.06.2026
Rīga, 2. jūn., LETA. Augļkopības uzņēmums SIA "Very Berry" pagājušajā gadā strādāja ar 2,067 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 18,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet uzņēmuma peļņa samazinājās par 33,3% un bija 171 092 eiro, liecina informācija "Fir
...
Būvkonstrukciju ražotāja "Consolis Latvija" apgrozījums pērn audzis par 70,7%
LETA 02.06.2026
Rīga, 2. jūn., LETA. Būvkonstrukciju ražotājs SIA "Consolis Latvija" pērn strādāja ar 33,277 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 70,7% vairāk nekā 2024. gadā, kā arī guva 2,23 miljonu eiro peļņu pretstatā gadu iepriekš ciestajiem zaudējumiem, liecin
...