Rīga, 7.febr., LETA. Jauno speciālistu apmācības agrīnās intervences programmā "Stop 4-7", kas nodrošina atbalstu bērniem ar uzvedības grūtībām, janvārī apmeklēja 88 pedagogi un psihologi no 19 Latvijas novadiem, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā (VK).
"Stop 4-7" ir atbalsta programma četrus līdz septiņus gadus veciem bērniem, kuras mērķis ir mazināt pirmsskolas vecuma bērnu impulsīvu un izaicinošu uzvedību, attīstīt spēju kontrolēt emocijas un rast mierīgus risinājumus sarežģītās situācijās, kā arī sniegt atbalstu vecākiem un pedagogiem bērnu audzināšanā.
VK skaidro, ka ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu un, lai veicinātu pakalpojuma pieejamību Latvijas reģionos, Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija 2025.gada janvārī organizēja speciālistu apmācības "Stop 4-7" metodes apgūšanai.
Mācības vadīja programmas "Stop 4-7" izstrādātājs Vims Demeijs sadarbībā ar Latvijas Universitātes un Kognitīvi biheiviorālās terapijas mācību centra speciālistēm - profesori Ievu Biti, docenti Lauru Pirsko un lektori Inesi Lapsiņu.
Jūrmalas Izglītības pārvaldes Attīstības plānošanas nodaļas speciālais pedagogs un programmas koordinatore Inita Embrekte, daloties pieredzē pēc mācībām, atzīmē, ka teorētiskā daļa bijusi daļēji zināma, taču praktiskie vingrinājumi izrādījušies "īpaši vērtīgi". "Tie sniedza konkrētus ieteikumus no prakses, ko varēsim izmantot ikdienas darbā ar bērniem. Programmas galvenais uzsvars bērnu emocionālajā audzināšanā tiek likts uz pozitīvo pastiprinājumu, nevis sodu, kas ir būtisks bērnu uzvedības uzlabošanai," pauda Embrekte.
Īpaši vērtīgas Embrekte ieskatā ir arī trīs rokasgrāmatas, kurās apkopoti materiāli vecāku, bērnu un pedagogu prasmju treniņiem. "Šie materiāli ir saistoši, praktiski pielietojami un kalpos kā īsts darba instruments. Svarīgi ir apgūtās zināšanas un prasmes veiksmīgi nodot bērniem, vecākiem un pedagogiem tā, lai tās turpmāk tiktu regulāri izmantotas ikdienas situācijās," pauž programmas koordinatore.
Embrekte stāsta, ka Jūrmalas pašvaldība, balstoties uz ikdienā novērotām situācijām izglītības iestādēs, ir izstrādājusi vairākus pasākumus saistībā ar emocionālo audzināšanu pedagogiem un vecākiem, taču programmā "Stop 4-7" tā piedalīsies pirmo reizi. Piedāvājums dalībai šajā programmā esot kā loģisks turpinājums iesāktajam, skaidro Embrekte.
Šopavasar jaunie speciālisti vadīs desmit nedēļu garas "Stop 4-7" nodarbības Latvijas novados, informē VK. Kā atzīmē kancelejā, šīs nodarbības četrus līdz septiņus gadus veciem bērniem palīdzēs apgūt sadarbības prasmes, risināt problēmas un mazināt emocionālo spriedzi. Tāpat tās vecākiem un pedagogiem piedāvāšot vienotas pozitīvās audzināšanas pieejas stratēģijas, lai stiprinātu bērnu spējas veiksmīgi iekļauties sabiedrībā.
Kā informē VK, kopš 2020.gada, realizējot "Stop 4-7" programmu, ir sniegts atbalsts kopumā 1498 bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem, apmācīti vairāk nekā 300 programmas speciālisti, kuri šobrīd strādā 28 komandās, nodrošinot programmas īstenošanu visā Latvijas teritorijā. Kā norāda kancelejā, gan vecāki, gan pirmsskolas iestāžu pedagogi, gan pašvaldību iestāžu darbinieki, kas ikdienā strādā ar ģimenēm un bērniem, ir novērtējuši šīs programmas efektivitāti.
No 2024.gada 6.novembra programmai ir stājies spēkā jauns līgums uz pieciem gadiem, nodrošinot programmas ilgtspēju ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu.
Šogad programmai pievienojušās jaunas pašvaldības - Jūrmala, Saulkrasti, Cēsis un Limbaži. Savukārt citviet tiek atjaunots speciālistu sastāvs un veidotas papildu paralēlās grupas, lai nodrošinātu plašāku pārklājumu un uzlabotu pakalpojuma pieejamību. VK atzīmē, ka jaunizveidotās grupas saņems visus darbam nepieciešamos materiālus, kas atvieglos programmas īstenošanu praksē.
Turpmāko piecu gadu laikā plānots sniegt atbalstu kopumā 2200 bērniem, viņu vecākiem, un pirmsskolas pedagogiem, informē VK.
LETA jau rakstīja, ka VK izsludinātajā konkursā par programmas palīdzības sniegšanai maziem bērniem ar uzvedības traucējumiem "Stop 4-7" īstenotājiem ir izraudzīta biedrība "Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija", kas šo pakalpojumu varēs sniegt līdz 2029.gadam.
Biedrība piedāvājusi pakalpojumus sniegt par 3,04 miljoniem eiro, kas ir tikpat, cik sākotnēji programmas īstenošanai bija paredzēts atvēlēt.
Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija" 2022.gadā strādāja ar 327 128 eiro apgrozījumu un 17 050 eiro zaudējumiem. Finanšu pārskats par 2023.gadu vēl nav iesniegts.
Programmas palīdzības sniegšanai bērniem ar uzvedības traucējumiem apmācības apmeklējuši 88 speciālisti
LETA 07.02.2025
Tiesa turpinās skatīt korupcijā apsūdzētās ekspolitiķes Brokas lietu
LETA 24.03.2025
Rīga, 24.marts, LETA. Rīgas pilsētas tiesa šodien plkst.9 turpinās skatīt bijušās politiķes, tieslietu ministres un Latvijas Biatlona federācijas vadītājas Baibas Brokas lietu par iespējamu kukuļņemšanu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
Apsūdzētā pa
...
"Rankas piena" apgrozījums pagājušajā gadā palielinājies par 8,9%
LETA 24.03.2025
Rīga, 24.marts, LETA. Piena produktu ražotāja AS "Rankas piens" apgrozījums pagājušajā gadā bija 5,556 miljoni eiro, kas ir par 8,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas zaudējumi palielinājās 2,6 reizes un bija 393 465 eiro, liecina informācija
...
Izbeigts "KVV Liepājas metalurga" maksātnespējas process
LETA 24.03.2025
Rīga, 24.marts, LETA. Izbeigts AS "KVV Liepājas metalurgs" maksātnespējas process, liecina Maksātnespējas reģistra informācija.
Process izbeigts, jo ir izpildīts kreditoru prasījumu segšanas plāns.
Kurzemes rajona tiesa lēmumu par "KVV Liepājas met
...