Sabiedrības viedokļa izzināšana par valsts nākotnes attīstību izmaksās nepilnus 25 000 eiro

Rīga, 5.febr., LETA. Sabiedrības viedokļa izpēte par Latvijas nākotnes attīstību līdz 2050.gadam, izmantojot "Dialoga apļu" metodi, izmaksās nepilnus 25 000 eiro, liecina Valsts kancelejas un biedrības "Latvijas lauku forums" noslēgtais līgums.

Trešdien Ministru kabinetā, atklājot projektu, "Latvijas Lauku foruma" projektu koordinatore Anda Šarkovska sacīja, ka, izmantojot "Dialoga apļu" metodi, vairāk nekā 20 vietās Latvijā februārī un martā izzinās iedzīvotāju idejas par valsts nākotni.

Valsts kancelejas direktora vietnieks valsts attīstības jautājumos, Pārresoru koordinācijas departamenta vadītājs Pēteris Vilks skaidroja, ka šogad plānots izzināt sabiedrības viedokli par Latvijas attīstību nākotnē, lai nākamgad varētu sākt izstrādāt Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2050.gadam. Attīstības plānošanas likumā noteikts, ka Latvijā veido ilgtspējīgas attīstības politiku 25 gadiem. Jaunas stratēģijas nepieciešamību Vilks pamatoja ar to, ka notiek ievērojamas izmaiņas Latvijā un pasaulē, kuras neparedzēja esošajā stratēģijā "Latvija 2030".

Viņš uzsvēra, ka "Latvija 2050" fiksētu galvenās sabiedrības vērtības, valsts attīstības mērķus, turpmāko tautsaimniecības attīstības modeli, iezīmētu sadarbības principus un Latvijas attīstības virzienus modernajā pasaulē.

Vilks atzina, ka, neskatoties uz to, ka Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam ir pausta apņēmība mazināt nevienlīdzību sabiedrībā, ar šī mērķa sasniegšanu sokas vissliktāk.

Amatpersona pauda cerību, ka, izmantojot Somijā radīto un somu sabiedrībā plaši izmantoto "Dialoga apļu" metodi, Latvijā izdosies uzklausīt sabiedrības viedokli un pārnest to uz plānošanas dokumentu Latvijas attīstībai nākotnē.

Valsts pārvaldes politikas departamenta vadītāja vietniece Ilona Anna Eklona pauda pārliecību, ka "Dialoga apļi" ir demokrātisks un inovatīvs veids Latvijas iedzīvotāju uzklausīšanai. Arī Valsts kancelejas darbinieki dosies uz dažādām vietām Latvijā, lai uzklausītu iedzīvotāju domas par Latvijas nākotni.

"Fonds Dots" izpilddirektore Ieva Morica skaidroja, ka Somijā izstrādāto metodi "Dialoga apļi" Latvijā sāka izmantot 2022.gadā un jau 2023.gadā pirmo reizi ar iedzīvotājiem tika diskutēts par uzticēšanos. Viņa uzsvēra, ka šo metodi izmanto, kad ir nepieciešams iegūt dziļāku izpratni par tēmu. "Dialoga aplī" cilvēki nenodarbojas ar savas taisnības pierādīšanu, mācās uzklausīt viens otru, dalīties savā pieredzē, sajūtās, idejās, vairojot savstarpēju uzticēšanos, sarunājoties nav jāpierāda sava taisnība. Metodes mērķis ir labāk saprast sarunas tēmu, savu un citu viedokļus, uzsvēra Morica.

Iecerēts, ka "Dialogu apļi" notiks Aizputē, Bauskā, Carnikavā, Daugavpilī, Dekšārēs, Iecavā, Jēkabpilī, Kaldabruņā, Krimūnās, Launkalnē, Madonā, Mērsragā, Naukšēnos, Pelēčos, divās vietās Rīgā, proti, Centra apkaimē, Juglā, Valmierā, Vārmē, Ventspilī un citviet. Dalībai "Dialoga apļos" varēs gan pieteikties, gan arī sarunveži uzaicinās vietējās kopienas cilvēkus.

Katrā "Dialoga aplī" piedalīsies desmit līdz 15 cilvēki, tajā skaitā cilvēki vecumā no 16 līdz 35 gadiem, kopienas aktīvie iedzīvotāji no pašvaldību un privātā sektora, seniori, nomalēs dzīvojošie, krievvalodīgie un mazākumtautību pārstāvji, iedzīvotāji, kuri neizmanto digitālos rīkus un citi.

Visos "Dialoga apļos" iedzīvotāju paustos viedokļus apkopotā veidā nodos Valsts kancelejai, kura tos prezentēs šī gada pasākumā maijā vai septembrī.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka biedrība "Latvijas lauku forums" reģistrēta 2005.gadā. Biedrība 2023.gadā strādāja ar 507 116 eiro apgrozījumu un 65 255 eiro peļņu. Biedrības misija ir veicināt Latvijas lauku līdzsvarotu attīstību, lai tie kļūtu par vietu, kur dzīvo apmierināti cilvēki, kuri savā dzīves vietā spēj realizēt ekonomiskās un sociālās vajadzības. Biedrībā darbojas vairāk nekā 80 biedru organizāciju.