Bijušais ASV vēstnieks Latvijā Larsons ievēlēts par "Rietumu bankas" padomes locekli

Rīga, 7.jūn., LETA. Bijušais ASV vēstnieks Latvijā Čārlzs Larsons ievēlēts par "Rietumu bankas" padomes locekli, liecina "Rietumu bankas" paziņojums.

Bankas pārstāvji norāda, ka Larsona pārraudzībā būs "Rietumu bankas" ilgtspējas attīstības jautājumi.

Kā bankas paziņojumā norāda Larsons, viņš velta īpašu uzmanību ASV investīciju apjoma palielināšanai un Latvijas un ASV ekonomikas sadarbības paplašināšanai.

Larsons ir ASV pilsonis, un 2008.-2009.gadā viņš bija ASV ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā. Pēc darba ASV ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka amatā Larsons turpinājis darbību Latvijas interesēs, teikts bankas paziņojumā.

Bijušais ASV vēstnieks Latvijā ir stratēģisko komunikāciju un sabiedrisko attiecību uzņēmuma "LS2 Group", kas sniedz pakalpojumus ASV un starptautiskajiem klientiem, partneris un dibinātājs.

Savas karjeras laikā viņš ir bijis ievēlēts ASV Aiovas štata senātā un Aiovas Pārstāvju palātā un bijis Aiovas Republikāņu partijas priekšsēdētājs. Larsons ir dienējis ASV Bruņotajos spēkos, kur tika iecelts par pulkvežleitnantu.

Larsons ir mācījies Aiovas Universitātē (ASV), kur ieguvis bakalaura grādu ekonomikā, kā arī ar izcilību ieguvis jurisprudences doktora grādu Aiovas Universitātes Juridiskajā koledžā.

Jau ziņots, ka pagājušā gada decembrī Larsons iesniedzis pieteikumu, lai saņemtu Ministru kabineta atļauju investēt sankcijām pakļautajā uzņēmumā SIA "Riga Fertilizer Terminal", lai to atbrīvotu no sankcijām, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga". Patlaban kontrolpakete ar 51% šajā kompānijā pieder krievu oligarham Dmitrijam Mazepinam, bet 49% - Saeimas deputāta Aināra Šlesera (LPV) un ekspolitiķa Andra Šķēles ģimeņu kompānijai "Riga Port".

Kā raidījumam skaidroja Larsons, viņa plānotās investīcijas būtu kapitāla investīcijas, kas samazinātu krievu oligarha Mazepina daļu zem 51%. Līdz ar to termināļa vairākuma kontrole būtu latviešu un amerikāņu rokās. Larsons sacīja, ka viņš ar Mazepinu par šādām darbībām neesot runājis. Tāpat Larsons apgalvoja, ka Mazepins no darījuma nesaņemšot nevienu eiro. Investīcijas nonākšot tikai pašā uzņēmumā. Tās nākšot no viņa personīgajiem un aizņemtiem līdzekļiem.

Jau vēstīts, ka sankciju dēļ uzņēmuma "Riga Fertilizer Terminal" darbība 2022.gada 9.martā tika pilnībā iesaldēta. Saskaņā ar Ministru kabineta 2022.gada 6.decembra sēdes lēmumu visu terminālā esošo minerālmēslu kravu tās īpašniekiem bija jāziedo Apvienoto Nāciju Organizācijas Pasaules pārtikas programmai.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Riga Fertilizer Terminal" apgrozījums 2023.gadā bija 1,098 miljoni eiro, kas ir par 4,3 reizēm mazāk nekā 2022.gadā, un pērn uzņēmuma zaudējumi pieauga par 12% - līdz 4,371 miljonam eiro.

Kompānija "Riga Fertilizer Terminal" reģistrēta 2009.gadā, un tās pamatkapitāls ir 13,66 miljoni eiro. Uzņēmums 2021.gadā strādāja ar 22,208 miljonu eiro apgrozījumu un 5,899 miljonu eiro peļņu.

"Riga Fertilizer Terminal" kapitālā 51% pieder sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Mazepina kontrolētajai "Tammulogis Limited", bet 49% - "Riga Port". Pēc pakļaušanas sankcijām 2022.gadā Valsts vides dienests (VVD) apturējis "Riga Fertilizer Terminal" piesārņojošās darbības atļauju, kas izsniegta īslaicīgai minerālmēslu uzglabāšanai un pārkraušanai Rīgas brīvostas teritorijā.

"Riga Port" reģistrēta 2012.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 53,703 miljoni eiro. Tā lielākie īpašnieki ir Saeimas deputāta Aināra Šlesera un ekspolitiķa Andra Šķēles ģimenes.

"Riga Port" pilnībā pieder vairāki uzņēmumi, tostarp SIA "Riga Port Terminal", SIA "Rīgas beramkravu termināls", SIA "Juta termināls", SIA "Riga Port Agency", SIA "Riga Port Electric", SIA "Rīgas Centrālais termināls", SIA "Rīgas Ogļu Termināls", SIA "Riga Port Management" un SIA "Eksportostas īpašumi". Uzņēmuma pieder arī 80% kapitāldaļu uzņēmumā SIA "Kravu ekspedīcija".

"Rietumu bankas" auditētā peļņa pagājušajā gadā bija 12,534 miljoni eiro, kas ir par 34,4% mazāk nekā 2022.gadā, vienlaikus "Rietumu bankas" koncerna peļņa pērn samazinājās par 2,5% un bija 17,013 miljoni eiro.

Pēc aktīvu apmēra "Rietumu banka" ir piektā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākie akciju īpašnieki ir SIA "Esterkin Family Investments" (33,12%), Maltas kompānija "Boswell (International) Consulting Limited" (33,11%), kā arī SIA "Suharenko Family Investments" (17,34%). "Esterkin Family Investments" vienīgais īpašnieks ir Leonids Esterkins, bet "Suharenko Family Investments" vienīgais īpašnieks ir Arkādijs Suharenko.