"Augstsprieguma tīkla" koncerna apgrozījums pērn samazinājies par 33,2%

Rīga, 27.maijs, LETA. Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 234,48 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 33,2% mazāk nekā 2022.gadā, savukārt koncerna peļņa saruka par 36,7% un bija 10,235 miljoni eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka koncerna peļņu pērn pozitīvi ietekmēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) sniegtā atļauja izmantot uzkrātos ieņēmumus no starpvalstu pārvades jaudas izsolēm 14,128 miljonu eiro apmērā ar elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu sniegšanu saistīto izmaksu segšanai.

Elektroenerģijas pārvades segmentā AST koncerna ieņēmumi pagājušajā gadā bija 158,012 miljonu eiro apmērā, tostarp ieņēmumi par elektroenerģijas pārvades tīkla pakalpojumiem veidoja 85,562 miljonus eiro. Salīdzinājumā ar 2022.gadu ieņēmumi elektroenerģijas pārvades segmentā samazinājās par 47% jeb 137,988 miljoniem eiro saistībā ar balansējošās un regulējošās elektroenerģijas ieņēmumu samazinājumu, kā arī ienākumu no starpvalstu pārvades jaudas izsolēm samazinājumu.

Savukārt dabasgāzes pārvades segmentā AST koncerna ieņēmumi pagājušajā gadā 26,226 miljonu eiro apmērā, bet dabasgāzes uzglabāšanas segmenta ieņēmumi pērn bija 50,242 miljoni eiro.

Vadības ziņojumā teikts, ka 2023./2024.gada krātuves ciklā Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) jaudas rezervācijas produktu apmērs sasniedza 24,4 TWh, savukārt 2022./2023.gada krātuves ciklā - 24,1 TWh.

Pērn AST pārbūvēja Latvijas-Igaunijas 330 kilovoltu (kV) starpsavienojumu Valmiera-Tartu. Pārvades tīkla stiprināšana ar Igauniju ir viens no priekšnosacījumiem sekmīgai Baltijas elektrotīklu sinhronizācijai ar kontinentālo Eiropu, teikts vadības ziņojumā, norādot, ka Latvijas-Igaunijas starpsavienojuma pārbūve ne tikai uzlabos elektroapgādes drošumu, bet arī sniegs papildu iespējas elektroenerģijas tirgum importēt elektroenerģiju no Skandināvijas un eksportēt Latvijā saražoto enerģiju.

Realizējot vienu no Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropu projekta posmiem, kopumā Latvijā izbūvēs un pārvades tīklam pieslēgs trīs sinhrono kompensatoru stacijas - Grobiņā, Ventspilī un Līksnā.

Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas projekta ietvaros šādi kompensatori tiks uzstādīti arī Lietuvā un Igaunijā - trīs katrā valstī. Šīs iekārtas nodrošinās nepieciešamo sistēmas inerci liela ģenerācijas avota vai starpsavienojuma atslēguma gadījumā līdz brīdim, kamēr tiek iedarbinātas citas rezerves, kas aizstāj zaudēto enerģijas avotu un atgriež kopējo sistēmu normālā darba režīmā.

Tāpat pērn AST un AS "Elering" parakstīja memorandu, kas paredz sākt darbu pie ceturtā Igaunijas-Latvijas elektropārvades tīkla starpsavienojuma izveides, ko plāno attīstīt starp Sāremā salu un Kurzemes piekrasti kā jūras kabeli. Jaunais starpsavienojums palielinās pārvades jaudu starp Igauniju un Latviju, vienlaikus veicinot arī atjaunojamo energoresursu attīstību Latvijā, Igaunijā un visā Baltijas jūras reģionā, teikts vadības ziņojumā.

Savukārt 2023.gada maijā Baltijas valstu un Vācijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori parakstīja saprašanās memorandu par elektroenerģijas pārvades starpsavienojuma "Baltic WindConnector" izveidi Baltijas jūrā, kas paredz Baltijas jūras dzelmē starp Vāciju un Igauniju ieguldīt apmēram 750 kilometru garu elektroenerģijas pārvades kabeli. "Baltic WindConnector" nodrošinās iespēju nākotnē pieslēgt lieljaudas atkrastes vēja parkus, un Baltijas valstis varēs kļūt par zaļās elektroenerģijas eksportētājvalstīm uz Eiropas elektroenerģijas tirgu, piebilsts vadības ziņojumā.

AST koncernu veido AST un tās meitassabiedrība AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus").

2022.gadā AST koncerna apgrozījums bija 351,132 miljoni eiro, kas ir par 92,7% vairāk nekā 2021.gadā, bet koncerna peļņa pieauga par 60,1% un sasniedza 16,16 miljonus eiro.

Augstsprieguma tīkls" ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. "Augstsprieguma tīkls" pieder valstij. Kompānijas obligācijas kotē "Nasdag Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.