"airBaltic Training" apgrozījums pērn pieaudzis gandrīz divas reizes

Rīga, 15.apr., LETA. Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" meitasuzņēmuma SIA "airBaltic Training", kas sniedz aviācijas apmācību pakalpojumus, apgrozījums pagājušajā gadā bija 4,803 miljoni eiro, kas ir par 1,9 reizēm jeb 89,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa bija 982 395 eiro pretstatā zaudējumiem 2022.gadā, liecina informācija "Firmas.lv".

Kompānijas gada pārskata vadības ziņojumā minēts, ka pērn uzņēmums panāca atbrīvojumu no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) profesionālo pilotu apmācībai, kas ļāva veikt stratēģiskas cenu korekcijas. Tādējādi palielinājās studentu uzņemšana 2023.gada pirmajā ceturksnī un turpmāk.

Tāpat uzņēmums pērn meklēja risinājumus finansējuma nodrošināšanai izglītības sākumposmam, tomēr vietējo finanšu iestāžu ierobežotā interese par integrēto aviopārvadājumu pilota licences studiju finansēšanu ietekmēja to, ka studentu skaits no Baltijas valstīm bija ierobežots.

Vienlaikus Pilotu akadēmija pērn sasniedza optimālo uzņemto studentu skaitu - aptuveni 100 studentu, tādējādi pilnībā atgūstoties no Covid-19 pandēmijas un Ukrainas konflikta ietekmes. Savukārt pēdējās "Diamond DA40NG" lidmašīnas piegādi pārcēla uz 2024.gada pirmo pusi, lai varētu palielināt mācību kapacitāti līdz 120 studentiem, norādīts ziņojumā.

Sabiedrības diversifikācijas plānu ietvaros "airBaltic Training" veiksmīgi palielināja papildu ieņēmumus no gaisa kuģu tehniskās apkopes apmācībām, kas, salīdzinot ar 2022.gadu, pieauga par aptuveni 65%. Ievērojams pieaugums pērn bija "A220" tipa lidmašīnu "PART-147" tehniskās apkopes apmācībās, un šogad uzņēmums paredz turpmāku pieaugumu.

"airBaltic Training" un Liepājas Valsts tehnikuma kopīgi izveidotā tehniskās apkopes mehāniķu izglītības programmā 2023.gada septembrī apmācības sāka 75 audzēkņi.

Ziņojumā norādīts, ka vispārējās aviācijas tehniskās apkopes bāze Liepājas lidostā, kas sertificēta kā "Diamond Aircraft Service" centrs uzrādīja pieaugumu gan klientu skaitā, gan ieņēmumos no tehniskās apkopes pakalpojumiem, tostarp no nepārtrauktas lidojumderīguma uzturēšanas organizācijas (CAMO).

Uzņēmuma vadība prognozē pozitīvu uzņēmējdarbības attīstību arī 2024.gadā. Tostarp, paredzot gaidāmo pieprasījuma pieaugumu pēc komerciālajiem pilotiem, vadība prognozē, ka līdz gada beigām Pilotu akadēmijas studentu skaits palielināsies no 110 līdz 120. Tāpat plānos ir iekļauta četru jaunu sākotnējās pilotu apmācības grupu izveide, kurās 2024.gadā kopumā mācīsies 60 studenti.

Vienlaikus "Diamond" lidmašīnu floti plānots paplašināt no deviņām līdz desmit lidmašīnām, iekļaujot vienu "DA42" un deviņas "DA40" lidmašīnas.

Uzņēmuma vadība norāda, ka aviācijas tehniskās apkopes nozares perspektīvas ir pozitīvas, un sagaidāms, ka šogad ieņēmumi no tehniskās apkopes pakalpojumiem un personāla apmācībām pieaugs par 15-25%. Turklāt nākamajā periodā vadība prognozē ieņēmumu stabilitāti, pateicoties pastāvīgiem ienākumiem no "A220" simulatora tehniskās apkopes.

"airBaltic Training" 2022.gadā strādāja ar 2,529 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 15,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas zaudējumi pieauga 3,2 reizes - līdz 1,043 miljoniem eiro.

"airBaltic Training" reģistrēta 2010.gadā, un tās pamatdarbība ir dažādu ar aviāciju saistītu apmācību sniegšana. Uzņēmums sniedz apmācības aviokompānijām un dažādiem ar aviācijas nozari saistītiem uzņēmumiem, kā arī fiziskām personām. "airBaltic Training" pamatkapitāls ir 2845 eiro apmērā, un "airBaltic" ir tās vienīgā īpašniece.

Latvijas valstij pieder 97,97% "airBaltic" akciju, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" - 2,03%.