"Sentor Farm aptiekas": Maksa par farmaceitisko aprūpi jānosaka vienlīdzīga visām aptiekām

Rīga, 13.marts, LETA. Maksa par farmaceitisko aprūpi jānosaka vienlīdzīga visām aptiekām, neatkarīgi no to īpašumtiesību formas, atrašanās vietas un citiem faktoriem, aģentūrai LETA pauda "Mēness aptieka" pārvaldītāja AS "Sentor Farm aptiekas" valdes locekle Jeļena Petrišina, komentējot Veselības ministrijas (VM) ieceres medikamentu cenu reformēšanai.

VM bija piedāvājusi noteikt vienādu uzcenojumu visiem recepšu medikamentiem, bet samaksu par farmaceitisko aprūpi dalīt, piemērojot lielāku samaksu par receptes apkalpošanu aptiekām, kas apdzīvotās vietās atrodas vienas pašas. Kompānija aicina ministriju skaidrot kritēriju izvēli aptieku dalījumam.

Tāpat Petrišina pauž bažas, ka, dalot aptiekas pēc atrašanās vietas un citiem faktoriem, var tikt veikta nepamatota to aptieku diskriminācija, kuras atrodas attālākos reģionos un mazāk apdzīvotās vietās, tā samazinot medikamentu pieejamību iedzīvotājiem un ierobežojot konkurenci, kā arī apdraudot šādu aptieku dzīvotspēju.

Petrišina uzsver, ka farmaceitiskā aprūpe ir ne tikai medikamenta izsniegšana un rūpes par klientu, bet arī citas farmaceita veiktās darbības, kas prasa laiku un atbildīgu iesaisti - medikaments jāpasūta, tas jāiegādājas, jāpieņem, jāverificē un tā tālāk, turklāt šis viss process jāveic katram iepakojumam, tāpēc maksu par farmaceitisko aprūpi kompānijā aicina attiecināt uz iepakojumu, nevis recepti. "Sistēmai jābūt vienlīdzīgai un arī prognozējamai, jo aptiekā nekad nevar zināt, tieši cik būs recepšu un vai tās būs izrakstītas trim vai vienam iepakojumam," komentē valdes locekle.

Uzņēmuma pārstāvji uzsver arī, ka tiem medikamentiem, kuru cena ir lielāka, piemēram, par 100 eiro, būtu jāpiemēro cits, īpašs aptiekas uzcenojumu mehānisms, jo, piemēram, nepārtraukta zemas temperatūras režīma medikamenti, ir objektīvi dārgāki ne tikai piegādājot, bet arī uzglabājot tos aptiekās. "Sentor Farm aptiekas" piedāvā ieviest samērīgu uzcenojuma sistēmu, paredzot, ka piecenojums ir, piemēram, 1-2% no kādas noteiktas medikamenta cenas.

"Sentor Farm aptiekas" 2022.gadā strādāja ar 200,939 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 20,4% vairāk nekā 2021.gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga 2,9 reizes - līdz 6,614 miljoniem eiro, liecina "Firmas.lv" publiskotā informācija. Kompānija "Sentor Farm aptiekas" reģistrēta 2003.gadā, un tās pamatkapitāls ir 199 000 eiro.

"Sentor Farm aptiekas" ir daļa veselības uzņēmumu grupas AS "Repharm", kam pieder arī AS "Recipe Plus", AS "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un SIA "Centrālā laboratorija". "Repharm" grupas māteskompānijai AS "AB City" pieder arī zāļu ražotājs "Olainfarm". "AB City" patiesie labuma guvēji, pēc kompānijas mājaslapā publiskotās informācijas, ir Josifs Apts, Sergejs Korņijenko, Andrejs Leibovičs, Aleksandrs Livšics, Mihails Lurje, Jeļena Ņikitina, Jānis Oskerko un Roberts Tavjevs.

LETA jau rakstīja, ka dārgāko recepšu zāļu cena šogad rudenī varētu samazināties par 15-20%.

Turpinot sākto darbu pie zāļu pieejamības veicināšanas Latvijas iedzīvotājiem, VM ir izstrādājusi priekšlikumus jaunam zāļu cenu veidošanas modelim. Jaunais modelis sagatavots, analizējot Lietuvas, Igaunijas un Somijas farmācijas jomas regulējumu. Tas paredz atteikties no esošās sistēmas, kurā pieļaujamais procentuālais lieltirgotavu un aptieku piecenojums ir atkarīgs no zāļu ražotāja noteiktās cenas, tā vietā ieviešot vienu fiksētu uzcenojumu visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas, kā arī maksu par farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu, skaidroja VM.

Plānots, ka farmaceitiskās aprūpes pakalpojuma maksu segs pacients un valsts, bet pacienta maksa varētu būt līdz 75 centiem. Līdzīga summa, bet 71 centa apmērā, jau šobrīd tiek iekasēta kā līdzmaksājums par kompensējamo medikamentu recepti.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) uzsvēra, ka vienam medikamentam, neatkarīgi no diagnozes un tā, vai tas ir kompensējams vai recepšu, jābūt vienlīdzīgai un vienādai cenai, ja pacients pērk aptiekā. Tomēr viņš atzina, ka lielākās izmaiņas skars recepšu medikamentus, kas maksā piecus un vairāk eiro, jo tieši to dēļ Latvijas iedzīvotāji brauc uz Lietuvu un Igauniju.

VM skaidro, ka rosinātās pārmaiņas vērstas uz to, lai īsā termiņā sasniegtu rezultātus un iedzīvotājiem personīgie izdevumi par recepšu zālēm samazinātos par apmēram 15-20%. To ir paredzēts panākt, pārskatot pieļaujamo zāļu piecenojumu apmēru, kā arī palielinot valsts noteikto kompensācijas apmēru kompensējamajiem medikamentiem. Tāpat tiek strādāts pie jaunu medikamentu un diagnožu iekļaušanas kompensējamo medikamentu sarakstā, tādējādi palielinot medikamentu pieejamību tiem iedzīvotājiem, kuriem medikamenti efektīvai ārstēšanai vai dzīves kvalitātes nodrošināšanai iepriekš netika kompensēti.

VM piedāvājums paredz noteikt fiksētu piemērojamo piecenojumu lieltirgotavām un aptiekām par medikamentu iepakojumu, kā arī noteikt samaksu aptiekām par farmaceita konsultāciju recepšu medikamentu izsniegšanas gadījumā, kas daļēji tiktu apmaksāta no valsts puses. Paredzēts, ka mazajām aptiekām samaksa par farmaceita konsultāciju būtu lielākā, tādējādi atbalstot to darbību. Ministrijas skatījumā šāda kārtība ne tikai iedzīvotājiem mazinās personīgos izdevumus par zālēm, bet arī farmaceiti varēs ieteikt medikamentus, balstoties tikai uz profesionālajām zināšanām, nevis izsniedzot aptiekai komerciāli izdevīgākos medikamentus.