"Olainfarm": Galvenais uzdevums medikamentu pieejamības palielināšanai būtu kompensējamo medikamentu saraksta paplašināšana

Rīga, 7.marts, LETA. Galvenais uzdevums attiecībā uz medikamentu finansiālo pieejamību Latvijā būtu paplašināt kompensējamo medikamentu sarakstu, kā arī palielināt kompensācijas līmeni un tam nepieciešamo finansējumu, kā arī izlīdzināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes Baltijas līmenī, jo recepšu medikamentiem Latvijā tas ir augstākais Baltijā, aģentūrai LETA sacīja AS "Olainfarm" valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

"Mums kā Latvijas nacionālajam zāļu ražotājam ir būtiski, lai plānotās izmaiņas veicinātu kvalitatīvāku veselības aprūpi, veselīgu konkurenci zāļu tirgū un paplašinātu medikamentu pieejamību pacientiem, nevis to sašaurinātu," uzsvēra Bundulis, piebilstot, ka, lai arī detalizēti nav iepazinies ar jaunajiem Veselības ministrijas (VM) priekšlikumiem zaļu pieejamības veicināšanai, "Olainfarm" jau vairākkārt aicinājis ministriju ņemt vērā, ka patlaban Latvijas zāļu tirgū 94% veido importētie medikamenti, ko saražo ārvalstu farmācijas kompānijas.

Bundulis uzsvēra, ka ir ļoti rūpīgi jāvērtē, lai jebkuras no plānotajām izmaiņām neradītu papildu starptautisko kompāniju dominanci Latvijas zāļu tirgū, ierobežojot vietējo uzņēmumu un ražotāju iespējas, kā arī vietējo aptieku un zāļu apgādes uzņēmumu darbu, kuriem ir būtiska loma medikamentu apgādē un pieejamības nodrošināšanā visiem Latvijas iedzīvotājiem, īpaši attālākos un mazāk apdzīvotos reģionos.

"Izjaucot kādu no posmiem, kuri šobrīd veiksmīgi funkcionē, nebūs nozīmes reformām citos zāļu piegādes posma segmentos," skaidroja "Olainfarm" vadītājs. Viņš arī minēja, ka joprojām no VM nav sadzirdējis konkrētus priekšlikumus, kas attiektos uz zāļu ražotājiem - kā vietējiem, tā ārzemju, kur tieši reģistrācijas procesa uzlabošana padarītu zāles pieejamākas.

Bundulis atzīmēja, ka attiecībā uz medikamentu pieejamību ļoti svarīga ir ne vien finansiālā, bet arī fiziskā pieejamība, lai pacientiem vispār būtu tirgū pieejamas viņiem nepieciešamās zāles. Raugoties no pacienta vajadzībām un kopējās zāļu pieejamības, ir jāveido sistēma, kas paplašina kā fizisko, tā finansiālo zāļu pieejamību pacientiem.

"Tāpēc arī risinājumiem jābūt visaptverošiem un ar skaidru plānu vismaz tuvākajai piecgadei," uzsvēra kompānijas vadītājs.

Tāpat, pēc Bunduļa domām, ir jāstiprina vietējo zāļu ražotāju loma, kuri jau patlaban aktīvi strādā pie savu produktu portfeļa paplašināšanas, lai tirgū varētu piedāvāt lielāku skaitu patentbrīvo medikamentu. Piemēram, "Olainfarm" reģistrācijas procesu Latvijā veic jau 18 jauniem preparātiem un reģistrācijā nonāks arvien jauni medikamenti.

"Taču attiecībā uz fizisko medikamentu pieejamību pacientiem ir ļoti svarīgi nodrošināt arī visaptverošu aptieku reģionālo pārklājumu, kā arī sākt darbu pie valsts zāļu rezerves fonda izveides, lai ārkārtas situācijās dažādām pacientu grupām tiktu nodrošināta medikamentu pieejamības nepārtrauktība," akcentēja Bundulis.

Informācija "Firmas.lv" licina, ka "Olainfarm" koncerna apgrozījums 2022.gadā bija 120,249 miljoni eiro, kas ir par 9,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņa pieauga par 66,5% un bija 21,161 miljons eiro. Vienlaikus pati "Olainfarm" 2022.gadā strādāja ar 113,537 miljonu eiro apgrozījumu un 18,143 miljonu eiro peļņu.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls patlaban ir 34 965 315 eiro.

Kompānijas īpašniece ir AS "Repharm" grupas māteskompānija "AB City". "AB City" patiesie labuma guvēji, pēc kompānijas mājaslapā publiskotās informācijas, ir Josifs Apts, Sergejs Korņijenko, Andrejs Leibovičs, Aleksandrs Livšics, Mihails Lurje, Jeļena Ņikitina, Jānis Oskerko un Roberts Tavjevs.

LETA jau vēstīja, ka VM iesniegusi saskaņošanai rīkojuma projektu, kas paredz pārdalīt 1,7 miljonus eiro kompensējamo zāļu kompensāciju apmēra palielināšanai no 50% uz 75%.

Ministrija norāda, ka šobrīd iedzīvotāji nevar atļauties iegādāties visus vai daļu tiem nepieciešamo medikamentu un tas rada novēršamus hospitalizācijas gadījumus, izdevumus slimnīcās, novēršamu mirstību.

Rīkojums paredz apropriācijas pārdali 2024.gadam no budžeta resora programmas "Veselības aprūpes pasākumu īstenošana", lai nodrošinātu kompensācijas apmēra palielināšanu jau no šī gada 1.jūlija.