Pašvaldības sagaida valsts noteiktu risinājumu sankcijām pakļauto īpašumu aplikšanai ar paaugstinātu NĪN likmi

Rīga, 20.febr., LETA. Pašvaldības sagaida valsts noteiktu risinājumu sankcijām pakļauto nekustamo īpašumu aplikšanai ar paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi.

Kā aģentūrai LETA pauda Madonas novada sabiedrisko attiecību speciālists Egils Kazakevičs, pašvaldības vadība uzskata, ka vienotu un visai Latvijas teritorijai piemērojamu rīcības modeli būtu jāizstrādā likumdevējam vai valdībai, lai pašvaldībām būtu juridisks pamats rīcībai.

Madonas novadā ir 27 sankcijām pakļauti nekustamie īpašumi, kas pieder divām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību. Par īpašumiem pagājušajā gadā nav maksāts nekustamā īpašuma nodoklis. Ar vienu uzņēmumu ir panākta vienošanās, ka parāda summa tiks segta. Otrs uzņēmums ar pašvaldību nekomunicē. Tuvākajā laikā tiks sākts nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas process, skaidro pašvaldības pārstāvis.

Madonas novadā, piemēram, atrodas sankciju sarakstā iekļautajam miljardierim Pjotram Avenam piederošā Klauģu muiža, kuru apsaimnieko viesu izmitināšanas uzņēmumi SIA "Klauģu muiža" un SIA "Klauģu muiža RE". SIA "Klauģu muižai" pieder arī Madonas novadā esošā SIA "Ezermaļu mežu īpašumi". Visos šajos uzņēmumos kā patiesais labuma guvējs norādīts Avens.

Pagājušā gada rudenī ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu tika atjaunota "Klauģu muiža" saimnieciskā darbība. Kā liecina "Firmas.lv" dati, "Klauģu muiža" 2022.gadā strādāja ar 8034 eiro apgrozījumu un cieta 16 376 eiro zaudējumus.

Februāra sākumā Ventspils pašvaldības Finanšu nodaļas pārstāvji piedalījušies Finanšu ministrijas (FM) organizētā sanāksmē, kurā pārrunāti iespējamie paaugstināta NĪN piemērošanas aspekti sankcijām pakļautiem īpašumiem. Ņemot vērā sanāksmē pārrunāto, Finanšu ministrija gatavos turpmākos priekšlikumus izskatīšanai attiecīgajā Saeimas komisijā.

"Likumprojekta normas visdrīzāk tiks pilnveidotas, tādēļ konkrētāku pašvaldības viedokli atturēsimies sniegt," norāda Ventspils pašvaldības Finanšu nodaļas pārstāvji.

Arī Liepājas pašvaldības nodokļu ekspertes uzskata, ka par to, ko darīt ar sankcijām pakļautiem īpašumiem, ir jādomā valstiskā līmenī, nevis katrai pašvaldībai atsevišķi. Tikšanās laikā FM amatpersonas minējušas, ka iespējams alternatīvs likumprojekts saistībā ar visāda veida sankcijām, ne tikai par NĪN. Liepājā sankcijām ir pakļauti nekustamie īpašumi, kas pieder divām juridiskām personām.

Kā vēstīts, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija janvāra beigās uzdeva FM organizēt konsultatīvo sanāksmi, lai izstrādātu alternatīvu piedāvājumu paaugstinātai likmei sankcijām pakļautiem īpašumiem.

Komisija skatīja grozījumus likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kas paredz 10% papildu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi sankcijām pakļautiem īpašumiem. Saskaņā ar grozījumiem pašvaldība trīs mēnešus pēc nodokļa samaksas termiņa iestāšanās brīža nenomaksāto nodokli varēs piedzīt bezstrīda kārtībā. Sēdes laikā FM un Saeimas Juridiskā biroja pārstāves vērsa politiķu uzmanību uz vairākiem trūkumiem šajā priekšlikumā.

FM pārstāvji uzsvēra, ka nav skaidrs grozījuma leģitīmais mērķis un nav zināms, kāda šobrīd ir situācija ar sankcijām pakļauto īpašumu nodokļu parādiem. Tāpat FM aicināja politiķus turpināt diskusiju par likmes apmēru, jo 10% likme nav īsti paskaidrojama un neatbilst NĪN likuma pamatprincipiem. Kā skaidroja FM pārstāve, papildlikme tiek uzlikta gadījumos, ja noticis kāds pārkāpums un no īpašnieka tiek pieprasīta rīcība, piemēram, sakārtot īpašumu vai nopļaut zāli. Šobrīd grozījums piedāvā vienkārši uzlikt papildlikmi. Iespējams, sankcijām pakļautajiem īpašumiem nav jānosaka šāda papildlikme, bet kopumā jāparedz lielāka NĪN likme, uzskata FM.

Arī Juridiskā biroja pārstāve uzsvēra, ka nav skaidrs grozījumu leģitīmais mērķis un samērīgums. Biroja ieskatā būtu jāvērtē, kas tie ir par īpašumiem, kāda ir to atdeve, kādas ir pašvaldības administrēšanas iespējas, izrakstot rēķinus un uzsākot piedziņu.

Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka vietnieks Paulis Iļjenkovs informēja, ka šobrīd ir 74 sankcijām pakļauti īpašumi, kas atrodas kopumā sešās pašvaldībā - Madonas novadā, Ventspilī, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī un Rīgā.