"Rīgas nami": Pilsētas īpašumu apsaimniekošanā tiek iets pareizajā virzienā

Rīga, 31.okt., LETA. Gads pēc četru Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību apvienošanas vienā lielā uzņēmumā "Rīgas nami" ir pārāk īss periods, lai pilnībā novērtētu šīs reorganizācijas rezultātus, taču šī gada rezultāti rāda, ka pilsētas īpašumu apsaimniekošanā tiek iets pareizajā virzienā, intervijā aģentūrai LETA sacīja pašvaldības SIA "Rīgas nami" valdes priekšsēdētāja Baiba Beatrise Sleže.

Reorganizācijas rezultātā izveidots liels uzņēmums ar četrām galvenajām funkcijām - mājokļu apsaimniekošanas nodrošināšana, pašvaldības izglītības un citu iestāžu apsaimniekošana, būvniecības sadaļa, kas ir bijušais "Rīgas pilsētbūvnieks", kuru var turpināt un attīstīt, kā arī biroju ēku un citu telpu apsaimniekošana un vēl arī atbildība par kultūras mantojuma un kultūras produktu pieejamības nodrošināšanu mūsu pasākumu centros - Melngalvju namā un kinoteātrī "Splendid Palace". 

Aptuveni ceturto daļu "Rīgas namu" ieņēmumu veido ieņēmumi no tirgiem (26%), piektdaļu - ieņēmumi no ēku atsavināšanas (20%). Sleže skaidroja, ka tās ir ēkas, ko savulaik uzbūvēja "Rīgas pilsētbūvnieks", un tagad šīs mājas pārdodam atpakaļ domei. Aptuveni piektdaļu ieņēmumu veido apsaimniekošanas ieņēmumi no skolām, bērnudārziem un dažādām citām iestādēm (17%) un aptuveni tikpat sociālo dzīvokļu apsaimniekošana un jaunu mājokļu būvniecība. Gandrīz piektdaļa ir ieņēmumi no komercnomas (17%) un atlikusī mazākā daļa - pasākumu centru ieņēmumi.

"Pirmie darbības rezultāti liecina, ka dodamies pareizajā virzienā, kas ir svarīgi arī Rīgai kā īpašniekam, ka mēs spējam strādāt bez zaudējumiem un pilsētai uzņēmums nav jādotē. Gads ir bijis pietiekami izaicinošs, jo, saliekot kopā četrus atsevišķus mazus uzņēmumus vienā lielā, ir nepieciešama gan kopējas vīzijas veidošana, gan uzņēmuma kultūras maiņa. Tas ir bijis gana izaicinoši, un darbs vēl turpinās," sacīja Sleže. 

Viņa uzsvēra, ka izaicinoši ir veidot jaunu priekšstatu un darbības pieeju uzņēmuma klientiem, kā "Rīgas nami" grib sevi pozicionēt tirgū, kas ir uzņēmuma jaunā kvalitātes latiņa, jo svarīgi ir tas, lai klienti, kas iepriekš bija četrām atsevišķām kapitālsabiedrībām, nezaudētu no apvienošanās, bet tieši pretēji būtu ieguvēji no kvalitatīvākas un efektīvākas apkalpošanas.

Jautāta, vai pilsētas īpašumu pārvaldība ir kļuvusi efektīvāka līdz ar uzņēmumu apvienošanu, Sleže sacīja, ka tāds arī bija reorganizācijas mērķis. "Domāju, ka nepilns gads ir vēl pārāk īss periods, lai varētu izvērtēt reorganizācijas rezultātus. Mūsu mērķis ir un būs strādāt efektīvāk, saimnieciski, lai nebūtu nekādas šaubu ēnas pār to, ko darām," teica Sleže.

Viņa norādīja, ka "Rīgas namu" saimniecība ir milzīga un objekti ir ļoti dažādi, sākot ar pašvaldības mājokļiem līdz Melngalvju namam, līdz ar to ēku stāvokļi ir dažādi. Uzņēmuma saimniecībā ir arī ļoti daudz vēsturisko ēku, tostarp vairāk nekā 50 ēkas, kas atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā. Tās ir senas ēkas, kas pārdzīvojušas dažādus laikus, līdz ar to vajadzības ir ļoti dažādas.

Šogad pirmajā pusgadā "Rīgas nami" ļoti aktīvi veikuši tehniskās apskates, stāvokļa izvērtēšanu gan dzīvojamajam fondam, gan ēkām, kas ir komerciālie objekti, biroji vai kalpo citām funkcijām. Tādējādi top plāns, kuras vajadzības ir akūtākas un ir primāri jānovērš, tostarp energoefektivitātes vajadzības. Rīgas klimatneitralitātes programma paredz energoefektivitātes pasākumus, kas ir jāievieš 2030.-2050.gada laika periodā.

Sleže informēja, ka uzņēmuma dzīvojamajā fondā ir 67 ēkas, no kurām 18 ir sociālo dzīvokļu ēkas ar kopumā 6127 dzīvokļiem.

Tāpat "Rīgas nami" kopumā pārvalda 82 886 kvadrātmetrus lielas komercplatības. Arī visi trīs Rīgas tirgi atrodas vēsturiskajā centrā, tāpat arī neapbūvētie zemes gabali, kas arī uzskatāmi par komercīpašumiem.

Sleže skaidroja, ka tas ir viens no uzņēmuma attīstības fokusiem - sarežģītu komercobjektu pielāgošana tirgus vajadzībām. Tāds piemērs ir "Rīgas modes" ēka. Tāpat Torņu ielā Jēkaba kazarmas, kā arī Melngalvju nams un "Splendid Palace" ēka, arī Rīgas centrāltirgus, kas gan "Rīgas namiem" nepieder.

Kopumā "Rīgas namiem" apsaimniekošanā ir 426 objekti Rīgā, kas ir skolas, bērnudārzi, pansionāti, policijas iecirkņi un citas ēkas. Tie ir objekti, kas nepieciešami pašvaldību funkciju nodrošināšanai. Tostarp Rīgas pilsētas izglītības iestāžu ēkas ir 331.

Pašvaldības SIA "Rīgas nami" šī gada pirmajā pusē strādājusi ar 150 000 eiro peļņu, tikmēr uzņēmuma apgrozījums sasniedzis 10,4 miljonus eiro.

LETA jau ziņoja, ka pērn tika veikta četru Rīgas pilsētas pašvaldībai piederošu kapitālsabiedrību reorganizācija, "Rīgas namiem" pievienojot SIA "Rīgas pilsētbūvnieks", SIA "Rīgas Centrāltirgus" un SIA "Rīgas serviss".

Kā liecina "Firmas.lv" dati, pēc uzņēmumu apvienošanas 2022.gadā "Rīgas namu" apgrozījums bija 17,66 miljoni eiro, bet peļņa 190 000 eiro.

Visu interviju ar Sleži var lasīt aģentūras LETA sadaļā "LETA+" (https://www.leta.lv/plus/17EB0182-5F8A-466F-8DEF-83C59BFF9AD8/ ) un biznesa portāla "Nozare.lv" sadaļā "Intervijas" (https://nozare.lv/comments/item/17EB0182-5F8A-466F-8DEF-83C59BFF9AD8/ ).