Asociācijas "Saules enerģija Latvijai" biedru saules paneļi vētrā un krusā nav cietuši

Rīga, 10.aug., LETA. Asociācijas "Saules enerģija Latvijai" biedru saules paneļi vētrā un krusā, kas Latvijā bija novērojama pirmdien, 7.augustā, nav cietuši, aģentūrai LETA sacīja asociācijas izpilddirektors Gatis Macāns.

Viņš skaidroja, ka asociācijas biedru projektus pirmdienas vētra un krusa nav skārusi, jo asociācijas biedru, kas attīsta, būvē un operē saules elektrostaciju parkus, projekti šobrīd pārsvarā ir attīstības stadijā.

Vienlaikus asociācijas izpilddirektors piebilda, ka par citiem individuāliem projektiem asociācijai nav konkrētas informācijas.

Savukārt, komentējot saules paneļu izturību, Macāns norādīja, ka paneļu ražotāji veic dažādus slodžu testus un nosaka paneļu izturību pret dabas stihijām, tostarp vētru un krusu. 

"Šī dabas stihijas ir aktuāls risks daudzviet pasaulē un šobrīd sāk skart arī Latviju. Tādēļ pirms saules paneļu iegādes ieteicams iepazīties ar to, vai konkrētajam ražotājam ir apliecinājumi par veiktajiem testiem un sertifikāciju," sacīja Macāns.

Pēc viņa teiktā, spēcīgas krusas un vētras laikā saules paneļiem nodarītie bojājumi var būt dažādi. Lielākie bojājumi būs vizuāli redzami, piemēram, sasists stikls vai deformēta konstrukcija. Vienlaikus var būt arī dažādi mikrobojājumi, kas samazinās paneļa darbības efektivitāti vai pat var padarīt tā izmantošanu bīstamu. Bojātie paneļi netiek remontēti un tie ir jāmaina.

"Domājot par bojāto paneļu utilizāciju, jāatceras, ka, atbilstoši regulējumam, saules panelis ir iekļauts videi kaitīgu preču sastāvā. Tas uzliek pienākumu pārdevējiem rūpēties par saules paneļu pārstrādi. Ja saules paneļu pārdevējs atbilstoši noteikumiem ir noslēdzis līgumu par dalību ražotāju atbildības sistēmā un šo atkritumu pārstrādi, tad bojāto saules paneļu īpašniekam būtu jāsazinās ar saules paneļu pārdevēju un jāvienojas par tālāk veicamām darbībām, lai tos utilizētu likumā noteiktajā kārtībā," skaidroja Macāns.

Savukārt, komentējot saules parku apdrošināšanas iespējas, Macāns sacīja, ka apdrošināšanas kompānijas piedāvā iespēju apdrošināt arī saules paneļus, ja to uzstādīšanu ir veicis profesionāls uzņēmums, atbilstoši normatīvos noteiktajām prasībām, un apdrošinātājs ir bijis apmierināts ar saules enerģijas parka izbūves kvalitāti un atbilstību regulējumam.

Jau ziņots, ka pirmdien Latviju šķērsoja pērkona negaiss un stipra vētra, kas dažviet atnesa ļoti lielu krusu un intensīvas lietusgāzes, gāžot kokus, izpostot būves, transportlīdzekļus un infrastruktūru.

Asociācijas biedri ir "AJ Power", "Alsun Energy", "Baltijas elektro sabiedrība", "EK Sistēmas", "European Energy Latvia", "Eselo", "Evecon", "Ignitis Latvija", "Ignitis Renewables Latvia", "Latvenergo", "Virši Renergy", "AK Elektro", "Oninen", "JB SunPower", "IB Vogt Latvia", "Green Genius Latvia", "Devre LV", "Sunwise", "Elektrika", "Solar PV Latvia Group", "Smartecon", "Eolus", "Saules Energy" un "Sunergia".

Asociācija "Saules enerģija Latvijai" reģistrēta 2022.gada 25.novembrī, liecina "Firmas.lv" informācija.