"Pata" konsolidētais apgrozījums pērn pieaudzis par 23,6%

Rīga, 7.aug., LETA. Kokmateriālu ražošanas un tirdzniecības koncerns "Pata" pērn strādāja ar 314,369 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 23,6% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus koncerna peļņa saruka par 37% - līdz 23,074 miljoniem eiro, liecina "Firmas.lv".

Tostarp "Pata" koncerns pērn guva 301,038 miljonus eiro no kokmateriālu vairumtirdzniecības, 5,106 miljonus eiro - no mežizstrādes, 5,489 miljonus eiro - no transporta pakalpojumiem, 2,226 miljonus eiro - no zāģēšanas, 458 057 eiro - no nekustāma īpašuma izīrēšanas, 37 560 eiro - no grāmatvedības pakalpojumu sniegšanas, savukārt vēl 14 483 eiro gūti citviet.

Pērn ieņēmumi pieauguši gan no kokmateriālu vairumtirdzniecības, gan mežizstrādes, transporta pakalpojumiem, nekustamā īpašuma pārvaldīšanas un grāmatvedības pakalpojumu sniegšanas, savukārt ieņēmumu sarukums vērojams tādās pozīcijās kā zāģēšana.

Vienlaikus "Pata" pērn nav veikusi mazumtirdzniecību pretstatā 2021.gadam, kad šajā pozīcijā gūti 348 852 eiro.

No kopējā apgrozījuma 135,531 miljons eiro gūti no pārdotās produkcijas un sniegtajiem pakalpojumiem Latvijā, 112,058 miljoni eiro gūti Eiropas Savienības valstīs, bet 66,78 miljoni eiro gūti citviet.

Ģeogrāfiskajos tirgos ieņēmumi Latvijā pērn pieauguši par 8,6%, ES - pieaugums par 88,3%, kamēr pārējās valstīs gūto ieņēmumu apmērs sarucis par 4,7%.

Tikmēr koncerna mātes uzņēmums SIA "Pata" 2022.gadā strādāja ar 334,042 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 18,2% vairāk nekā 2021.gadā, kamēr uzņēmuma peļņa pieauga par 5,3% - līdz 33,486 miljoniem eiro.

Koncerna gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka 2022.gadu kokrūpniecības nozarē var raksturot kā netipisku, un ģeopolitiskā situācija radīja tirgus anomālijas, kas iepriekš nebija piedzīvotas.

Kā norāda vadība, sākoties Krievijas kara darbībai Ukrainā, sankcijām un kokmateriālu piegāžu pārtraukšanai no šīm valstīm, pieprasījums pēc kokmateriāliem strauji kāpa un tirgus ažiotāža pacēla koksnes produktu cenas neiedomājamā augstumā. 2022.gada vidū mežu īpašnieki un iegūtā materiāla pārstrādātāji un tirgotāji piedzīvoja augstus peļņas rādītājus, jo eksports būtiski bija pieaudzis. Savukārt gada otrajā pusē zāģmateriālu cenas piedzīvoja tikpat strauju cenu kritumu, ko izraisīja sabremzēšanās pasaules ekonomikā, būvniecības tirgus sagruvums un kokmateriālu pārprodukcija, teikts ziņojumā.

Vadības ziņojumā arī minēts, ka no vienas puses, samazinoties būvniecības tempiem, pērn varēja novērot diezgan strauju zāģmateriālu pieprasījuma kritumu, bet no otras puses, gada vidū būtiski palielinoties gāzes un elektroenerģijas cenām, kas izraisīja enerģētikas krīzi visas Eiropas mērogā, strauji auga kurināmās koksnes produktu un to izejmateriālu pieprasījums.

Tādējādi gan pašvaldības, gan mājsaimniecības meklēja alternatīvas iespējas gāzei un elektrībai kā resursam siltuma apgādei, kas radīja situāciju, ka malkas sortimenta cena atsevišķās reizēs bija augstāka nekā cena zāģbaļķiem, kas tiek izmantoti ražošanai, norāda "Pata" vadība.

Vienlaikus koncerna vadība uzsver, ka cenu pieaugumam bija arī pozitīvs efekts - aktivizējās privātais sektors, kas izstrādāja neproduktīvās un mazkvalitatīvās cirsmas, kas vēsturiski stāvēja neaiztiktas, jo īpašnieki iepriekš izstrādei neredzēja ekonomisku pamatojumu. Saskaņā ar ziņojumā pausto, izstrādātajās cirsmās patlaban iespējams iestādīt vērtīgas koku sugas, lai nākotnē augtu kvalitatīvs mežs, turklāt privāto mežu īpašniekiem par iegūtajiem ieņēmumiem ir līdzekļi, lai to izdarītu.

Kā plāno vadība, šogad koncerns attīstīs un paplašinās savas kokapstrādes jaudas, turpinās strādāt pie jaunu klientu piesaistes un jaunu tirgu apgūšanas, tādējādi samazinot biznesa riskus.

Koncerns turpinās arī attīstīt un paplašināt dabai draudzīgu mežizstrādi, veicot videi draudzīgu, nenoplicinošu meža apsaimniekošanu, strādājot saskaņā ar meža apsaimniekošanas un koksnes piegāžu ķēdes sertifikātu prasībām un rekomendācijām. Koksnes apstrādē Koncerns turpinās aizsākto Energopārvaldības sistēmas sertifikāciju.

Vadība atzīmē, ka, līdzīgi kā iepriekšējos gados, "Pata" turpmāko darbību var ietekmēt stratēģiskie riski likumdošanas un citu regulējošo dokumentu aspektā, valsts un ekonomiskie faktori, konkurentu aktivitātes un cīņa par tirgus daļu, kā arī izmaiņas starptautiskajā biznesa vidē.

"Pata" koncerns 2021.gadā strādāja ar 254,366 miljonu eiro apgrozījumu un 36,612 miljonu eiro peļņu. Tikmēr paša "Pata" apgrozījums 2021.gadā bija 282,582 miljoni eiro, bet peļņa - 31,8 miljoni eiro.

"Pata" koncernā pašlaik ietilpst uzņēmumi "Pata", AS "Pata Strenči", SIA "Saldus mežrūpniecības uzņēmums", SIA "Eco Fungus", SIA "Pata Board", AS "Pata Saldus", SIA "Pata Jēkabpils", SIA "Pata Energy", SIA "Catchsmart", SIA "Bervis" Krievijā reģistrētaie SIA "Pata Timber", SIA "VVP" un SIA "Kokapstrādes rūpnīca Nr.3", kā arī Lietuvā reģistrētais SIA "Pata Lietuva".

Tāpat "Pata" ir līdzīpašnieks SIA "Sunly Land Solar 1" (50%), SIA "SPV Kurzeme" (50%) un SIA "Sunly Land Solar 2" (50%), likvidējamā SIA "Jēkabpils industriālais parks" (20%), kā arī AS "Latvijas meži" (19,97%).

Koncerna mātesuzņēmums "Pata" reģistrēts 1999.gadā, un tā pamatkapitāls ir 16,135 miljoni eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Uldis Mierkalns.