papildināta - Kooperatīvs "Baltu piens" iegādājies maksātnespējīgā piena pārstrādes uzņēmuma "Elpa" ražotni

(Pievienota 5.-12.rindkopa.)

Rīga, 20.jūn., LETA. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Baltu piens" iegādājusies maksātnespējīgā piena pārstrādes uzņēmuma SIA "Elpa" ražotni Kazdangā, aģentūrai LETA apstiprināja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā (LLKA).

Asociācijā norāda, ka "Baltu piena" ilgtermiņa mērķis ir veicināt Latvijas piena produkcijas ražošanas attīstību, investējot inovatīvu produktu izstrādē un nodrošināt kooperatīva sastāvā esošajām zemnieku saimniecībām augstāku piena iepirkuma cenu. Iegādājoties piena pārstrādes ražotni Kazdangā, tiek daļēji nodrošināta cikla "no zemnieka pļavas līdz pilsētnieka galdam" realizācija.

"Līdz šim kooperatīvi ir veidojušies, lai kopīgi nodrošinātu ikdienišķas vajadzības, piemēram, transporta pakalpojumus, stabilus piegādes apjomus piena pārstrādes rūpnīcām, taču "Baltu piena" iniciatīva paver jaunas attīstības iespējas kooperatīviem un viņu biedriem," uzsver LLKA ģenerāldirektors Rolands Feldmanis.

Vienlaikus "Baltu piena" valdes loceklis Intars Šulcs aģentūrai LETA sacīja, ka pagaidām plašāku komentāru nesniegs, tostarp informācija par investīcijām un tālākajiem plāniem tiks sniegta pēc visu ar darījumu saistīto dokumentu nokārtošanas.

Tikmēr Feldmanis aģentūrai LETA pauda, ka ražotnes "Elpa" iegāde ir kooperatīva ilgtermiņa projekts, meklējot risinājumus ilgstošajām problēmām ar piena pārstrādātājiem, iepirkuma cenām un pārprodukciju.

Feldmanis arī minēja, ka "Baltu piens" ražoto produkciju plāno eksportēt, produktus nepiedāvājot vietējā tirgū.

Savukārt, taujāts par eksporta valstīm, Feldmanis sacīja, ka konkrētas valstis minēt patlaban nevar, taču orientējoši kooperatīvs raugās uz Eiropas rietumiem.

Lai arī viņš nenoliedza, ka Latvija nespēs konkurēt ar importēto pienu no Polijas, kur nozare ir spējīga piesaistīt lielas investīcijas attīstības projektiem, pašmāju piena ražotāji arvien biežāk apver apvienošanos kooperatīvos, lai paši spētu nodrošināt piena pārstrādi. Līdzīga prakse piena ražotājiem esot arī citviet Eiropā.

Tāpat Feldmanis atzīmēja, ka arī citi piena nozares kooperatīvi apsver iespēju iegādāties grūtībās nonākušus pārstrādes uzņēmumus. "Šis nebūs vienīgais gadījums, jo šādā pieejā ir perspektīva," viņš sacīja.

"Var attīstīties tie, kam ir sava piena bāze," teica LLKA ģenerāldirektors, piebilstot, ka līdz šim sadarbība ar piena pārstrādātājiem nav bijusi viennozīmīgi laba, jo pārstrādes uzņēmumi nevēlas atdot ražošanas jaudas.

Tāpat viņš akcentēja problēmas ar tirgotājiem, kuri nosaka piena produktiem būtisku piecenojumu, tostarp Feldmanis pauda, ka situāciju ilustrē, piemēram, Jāņu siera tirdzniecība, kura cenas veikalos būtiski pārsniedz ražošanas izmaksas.

Viņš pauda viedokli, lai gan cilvēki nereti izvēlas maksāt vairāk par vietējo ražojumu, šāda tirdzniecības ķēžu rīcība atspoguļo tirgotāju attieksmi.

"Baltu piens" apvieno desmit svaigpiena ražotāju kooperatīvus, kuros kopā ir vairāk nekā tūkstotis biedru.

LETA jau vēstīja, ka 2023.gada 4.aprīlī izsolē atkārtoti piedāvāja iegādāties "Elpas" ražošanas iekārtas un nekustamos īpašumus. Lietu kopības novērtējums un izsoles sākumcena bija noteikta 382 160 eiro. Izsoles solis - 4000 eiro.

Kopumā izsolē tika piedāvātas 154 iekārtu pozīcijas un īpašumi Kazdangā un Kazdangas pagastā. Tostarp piedāvāja iegādāties kantori-ēdnīcu Bērzu gatvē 4A, kā arī īpašumus Darba gatvē 5B, Bērzu gatvē 4 un Bērzu gatvē 9A. Tāpat izsolē piedāvāja īpašumus Kazdangas pagastā - Bērzu gatvē 2A un "Lāses".

"Elpas" īpašumā esošie atsevišķie nekustamā īpašuma objekti kopumā nodrošina ražošanas procesu norisi un ir savstarpēji saistīti.

Piedzinēji kustamai mantai bija "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" un banka "Citadele", bet nekustamajam īpašumam - banka "Citadele", Valsts ieņēmumu dienests (VID) un SIA "Cityfinances".

Tāpat ziņots, ka pērn pavasarī "Elpa" pārtrauca ražošanu, bet 2022.gada 19.maijā Kurzemes rajona tiesa ierosināja kompānijai "Elpa" tiesiskās aizsardzības procesa lietu, taču šis process 24.augustā tika izbeigts, jo tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu neatbalstīja Maksātnespējas likumā noteiktais kreditoru vairākums. Kurzemes rajona tiesa 2022.gada 29.augustā pasludināja "Elpu" par maksātnespējīgu.

Kompānijas valdes priekšsēdētājs un viens no līdzīpašniekiem Gundars Sisenis aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka darbību kompānijai nācās pārtraukt saistībā ar pieaugušajām cenām energoresursiem, izejvielām, kā arī palīgmateriāliem, piemēram, ražošanas līdzekļiem, kuru cena būtiski pieaugusi, kopš tos vairs nevar iegādāties no Baltkrievijas.

Kompānijas "Elpa" apgrozījums 2020.gadā bija 2,974 miljoni eiro, bet peļņa - 5873 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Finanšu dati par 2021.gadu nav publiskoti.

Kompānija "Elpa" reģistrēta 1993.gadā, un tās pamatkapitāls ir 85 910 eiro. Uzņēmums pieder Laimonim Balčum (18,18%), Sisenim (17,77%), Mārītei Stoļarovai (16,94%), Viesturam Grasmanim (16,12%), Mārai Rundei-Pīrsonei (12,4%), Ritvaram Rogam (10,33%), Tatjanai Brūverei (6,2%), Montai Alkšarei (1,65%) un Jānim Kalniņam (0,41%).

Savukārt kooperatīvā sabiedrība "Baltu piens" reģistrēta 2018.gadā, liecina "Firmas.lv" informācija. 2021.gadā
"Baltu piena" apgrozījums bija 4,146 miljoni eiro, bet peļņa - 13 876 eiro. Finanšu dati par 2022.gadu pagaidām nav pieejami.