"Smiltenes piena" apgrozījums pērn pieaudzis par 9,8%

Rīga, 30.maijs, LETA. Piena pārstrādes uzņēmums AS "Smiltenes piens" pagājušajā gadā strādāja ar 24,113 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 9,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa saruka vairākkārtīgi - līdz 72 609 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Gada pārskata vadības ziņojumā skaidrots, ka 2022.gads bija izaicinājumu pilns un sarežģīts, jo strauji auga izejvielu un svaigpiena cena, kam sekoja samērā būtisks patēriņa kritums. Minēto apstākļu ietekmē "Smiltenes piens" strādāja pie ražošanas efektivitātes palielināšanas, tika pārskatīts produktu portfelis un pārtraukta daudzu, nerentablu produktu ražošana.

Apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu skaidrojams ar produkcijas cenu pieaugumu līdz 25%, savukārt pārdotās produkcijas daudzums kilogramos, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, krities par 19%.

Pērn kompānijas mērķis bija saglabāt apgrozījumu, nodrošinot patērētājam pieejamas cenas produktus un palielinot produkcijas eksporta apmēru. Izmaksu pieaugums daļēji tika nodrošināts uz uzņēmuma rēķina, tādējādi 2022.gads ir viens no sliktākajiem "Smiltenes piena" darbības vēsturē.

Pērn, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par 77% palielināti eksporta apmēri, eksportam īpatsvaram sasniedzot 12,6% no "Smiltenes piena" apgrozījuma.

Pēc vadības ziņojumā minētā, tiek strādāts, lai sāktu sadarbību ar jauniem eksporta partneriem, jaunos eksporta tirgos.

Tāpat pērn Lauku atbalsta dienestā apstiprināts investīciju projekts, ražošanas iekārtu iegādei. Tās tiks uzstādītas, un nodotas ekspluatācijā 2023.gada pirmajā pusē. Vadības ziņojumā teikts, ka jaunās iekārtas nodrošinās produktu efektīvāku ražošanu.

Izejvielas (piens, vājpiens, krējums) iepirkuma kopējais apmērs pērn veidoja 31 050 tonnu, kas, salīdzinot ar gadu iepriekš, ir samazinājums par 16,1%. Savukārt uzņēmuma sagādes zonas iepirktā piena apmērs, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir samazinājies par 7,9%.

"Smiltenes piena" finanšu rādītājus negatīvi ietekmēja energoresursu (dabasgāzes), iepakojuma, piedevu un izejvielu rekordaugstais cenu pieaugums. Līdz ar to, 2022.gadā nav veiktas plānotās investīcijas pamatlīdzekļos.

Šogad "Smiltenes piena" apgrozījumu plānots palielināt par 6%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Tāpat šogad paredzēts apgūt jaunus eksporta tirgus, izstrādājot jaunus, eksportam paredzētus produktus, kas tiek pārdoti gan ar "Smiltene piena" preču zīmi, gan ar klienta privāto preču zīmi. Tas sākts jau pirmajā ceturksnī. 

Tāpat "Smiltenes piens" plāno palielināt un nostiprināt pozīcijas esošajos tirgos, palielināt apgrozījumu biezpiena desertu grupai, piedāvājot jaunus produktus desertu sērijā, jaunajiem sieru veidiem un vegānu produktu grupai.

Turklāt turpināsies darbs pie produktu sortimenta optimizācijas un ražošanas procesu automatizācijas, loģistikas ķēžu uzlabošanas ar mērķi samazināt izmaksas.

2021.gadā "Smiltenes piens" strādāja ar 21,968 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 3,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa saruka par 58,6% un bija 536 814 eiro

Kompānija "Smiltenes piens" reģistrēta 1993.gadā, un tās pamatkapitāls ir 872 963 eiro. Kompānijas kapitālā 98,1% pieder SIA "AS900", kuras vienīgais īpašnieks ir Armands Kovaldins.