"Latvijas finieris" vadītājs: Izcilības mērīšanas lielākais uzsvars jāliek uz biznesa reitingu

Rīga, 21.apr., LETA. Izcilības mērīšanas lielākais uzsvars jāliek uz biznesa reitingu, forumā "Augstākās izglītības attīstības scenāriji Latvijas ilgtspējas nodrošināšanai. Vai augstskolu reforma sola ilgtermiņa ieguvumus?" sacīja AS "Latvijas Finieris" padomes priekšsēdētājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas padomes loceklis Uldis Biķis.

"Zinātņu ietilpīga saimniekošana iespējama tikai tad, ja ir prasmes būt atvērtiem, iesaistīties un domāt ilgtermiņā, veidojot attiecības starp uzņēmējdarbības un augstākās izglītības sektoru," sacīja Biķis.

Viņš savā uzrunā pauda, ka tiekšanās pēc jaunām zināšanām nodrošina izaugsmi. Viņaprāt, viena no izaugsmes iespējām ir meža nozare, kura Latvijā ir daudzslāņaina - tajā iesaistīti kā privātā, tā publiskā sektora uzņēmumi, kā arī izglītības nozare un nevalstiskais sektors.

"Šī nozare tautsaimniecībā vēsturiski ir bijusi liela un ar milzīgu potenciālu nākotnē," minēja Biķis, piebilstot, ka nozare paredz, ka tā preču produkcijas apjoma vērtību varētu dubultot vai pat trīskāršot.

Biķis pauda, ka meža nozare vienmēr bijusi klātesoša izglītības procesā notiekošajām izmaiņām, proti, gan profesionālās izglītības, gan augstākās izglītības reformu laikā, tā pārstāvējusi savas intereses un paudusi uzņēmēju vajadzības lēmumu pieņēmējiem. Viņš uzsvēra, ka patlaban nozarē strādā aptuveni 44 000 cilvēku, un tas ir cilvēkkapitāls, ko veicinājušas izglītības dotās iespējas.

Vienlaikus viņš atzina, ka vēlētos izglītības sistēmas vērtēšanas ziņā redzēt vairāk kritēriju, kas sistēmas efektivitāti vērtētu no biznesa viedokļa, jo lietišķās zinātnes var rezultēties uzstādījumos, kas vairotu Latvijas labklājību.

Komentējot "Latvijas finiera" pieredzi, Biķis norādīja, ka kompānija koncentrējusies uz divu veidu attīstību - pilnīgi jaunu produktu izstrādi un tehnoloģiju izstrādi, kur otro Biķis izcēla kā svarīgāko. Pēdējos četros gados "Latvijas finieris" 1,4% no apgrozījuma investējis pētniecībā.

Ņemot vērā ģeopolitiskos apstākļus, tostarp Krievijas karadarbību Ukrainā, Biķis vairākkārt uzsvēra nepieciešamību koncentrēties uz rietumnieciskajām vērtībām un biznesa attīstību Rietumu pasaules virzienā.

"Uzskatām, ka nozarei tā ir ļoti liela priekšrocība, jo varam sadarboties ar zinātniskajiem institūtiem, ar visiem sadarbības partneriem, par to, kā veidot jaunu produktu attīstību, kā veidot jaunu pakalpojumu," sacīja Biķis. Viņš piebilda, ka pārorientēšanos uz Rietumu pasauli veicinās arī tā dēvētā "Zaļā vienošanās", kas paredz Eiropas atteikšanos no naftas produktiem, pāriešanu un atjaunīgiem materiāliem un tīrām tehnoloģijām.

Jau vēstīts, ka 2021.gadā "Latvijas finieris" strādāja ar 253,291 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 15,2% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kompānijas tīrā peļņa pieauga par 15% un bija 12,063 miljoni eiro.

Kompānija "Latvijas finieris" reģistrēta 1992.gadā, un tās pamatkapitāls ir 88 419 906 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas pamatdarbība ir bērza saplākšņa ražošana. Latvijā "Latvijas finierim" pieder 100% kapitāldaļu kompānijā "Verems", 100% kapitāldaļu SIA "Latvijas finieris mežs", kā arī 50% kapitāldaļu SIA "Troja" un 50% - SIA "SELF loģistika".