LMT: Viena konkurenta iespēja bez maksājuma valsts budžetā iegūt radiofrekvenču spektru kropļo konkurenci

Rīga, 9.febr., LETA. Viena konkurenta iespēja bez maksājuma valsts budžetā iegūt radiofrekvenču spektru, kropļo konkurenci mobilo sakaru pakalpojumu tirgū, aģentūrai LETA sacīja mobilā operatora SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Valdis Jalinskis, komentējot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) lēmumu atļaut SIA "Bite Latvija" un SIA "Unistars" kopīgi izmantot ierobežotas 1,8 gigahercu (GHz) un 3,6 GHz radiofrekvenču joslas 5G tīkla attīstībai Latvijā.

"Gan LMT, gan SIA "Tele2" ir piedalījušies izsolēs un ieguvuši radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības, par tām samaksājot konkrētu summu valsts budžetā, un papildus tam vēl ik dienu investē tīkla attīstībā, līdz ar to LMT viennozīmīgi neatbalsta SPRK lēmumu par brīvu piešķirt "Bite Latvija" lietošanā radiofrekvenču joslas," sacīja Jalinskis.

Viņš norādīja, ka radiofrekvenču spektrs ir vērtīgs valsts resurss, par kura lietošanas tiesību piešķiršanu valsts saņem atlīdzību. Viens no bez maksas iegūta radiofrekvenču spektra tālāknodošanas aizlieguma mērķiem ir neļaut privātpersonām iedzīvoties uz valstij piederoša ierobežota resursa rēķina.

LETA jau ziņoja, ka SPRK atļāvusi "Bite Latvija" un "Unistars" kopīgi izmantot ierobežotas 1,8 GHz un 3,6 GHz radiofrekvenču joslas 5G tīkla attīstībai Latvijā.

SPRK ieskatā, sadarbības īstenošanas rezultātā mobilo elektronisko sakaru lietotājiem būs ieguvumi no spēcīgas konkurences visu trīs Latvijas mobilo elektronisko sakaru tīkla operatoru starpā, piemēram, plašāks pakalpojumu klāsts un augstāka pakalpojumu kvalitāte.

"Unistars" kapitāla daļas pilnībā pieder "Bite Latvija" un atbilstoši konkurences likumam abi komersanti tiek uzskatīti kā viens tirgus dalībnieks. Saskaņā ar Elektronisko sakaru likumā noteikto kopīgu ierobežotas radiofrekvenču joslas izmantošanu SPRK vērtē arī tad, ja šāda pieprasījuma iesniedzēji ir uzskatāmi par vienu tirgus dalībnieku.

Ar šo lēmumu SPRK atļauj abiem operatoriem kopīgi izmantot tiem lietošanā esošās ierobežotās radiofrekvenču joslas. Kopīga ierobežotu radiofrekvenču joslu izmantošana palielinās to izmantošanas efektivitāti, saglabājot konkurenci starp visiem trīs lielajiem mobilā elektronisko sakaru tīkla operatoriem Latvijā, apgalvo SPRK. Plānotā sadarbība veicinās mobilo elektronisko sakaru pakalpojumu attīstību, radot labumu mobilo elektronisko sakaru tīkla operatoru galalietotājiem ilgtermiņā, kā arī samazinot 5G tīkla ieviešanas izmaksas, norāda SPRK.

Galalietotājiem būs iespēja izvēlēties starp vairākiem operatoriem, kuriem ir stimuls nodrošināt jaunus pakalpojumus, ieviest inovācijas un uzlabot pakalpojumu kvalitāti.

SPRK lietas izpēti veica nepilnus sešus mēnešus, paralēli organizējot gan darba sanāksmes ar abiem operatoriem un vairākkārtīgi pieprasot sniegt papildu informāciju, gan lūdzot sniegt informāciju un viedokli pārējiem tirgū esošajiem operatoriem, Satiksmes ministrijai un VAS "Elektroniskie sakari". Saskaņā ar elektronisko sakaru likumā minēto pienākumu, SPRK organizēja arī publisko konsultāciju.

Mobilā operatora SIA "Tele2" sabiedrisko attiecību vadītājs Oskars Fīrmanis aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka SPRK būtu papildus jāvērtē atšķirības radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību apjomā, kas ir konkurenci kropļojošs aspekts.

Viņš norādīja, ka "Bite Latvija" un "Unistars" ir piešķirts 150 megahercu (MHz) 3,5 GHz radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību apjoms, kamēr pārējiem mobilo sakaru operatoriem, iepriekš pieņemto regulējošo noteikumu dēļ ir piešķirtas 100 MHz 3,5 Ghz radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības.

"Atšķirības radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību apjomā ir vērtējamas kā prettiesiski neproporcionālas, kas dod būtiskas priekšrocības vienam tirgus spēlētājam," sacīja Fīrmanis.

Vienlaikus "Tele2" ieskatā nav pamata ierobežot "Bite Latvija" izmantot tās kontrolē esoša komersanta radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības, tādēļ SPRK lēmums šajā punktā ir pamatots.

Tāpat ziņots, ka Satversmes tiesa pēc "Unistars" pieteikuma 8.decembrī ierosināja lietu par ierobežotas radiofrekvenču joslas lietošanas tiesībām. "Unistars" vienīgais īpašnieks ir "Bite Latvija".

"Bite Latvija" 2021.gadā strādāja ar 134,58 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 20% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 34% un bija 22,004 miljoni eiro.

"Bite Latvija" reģistrēta 2005.gadā, un tās pamatkapitāls ir 99 085 286 eiro. "Bite Latvija" vienīgā īpašniece ir Lietuvas "Bite Lietuva", kas ir starptautiskās aktīvu pārvaldīšanas kompānijas "Providence Equity Partners" uzņēmums.

Jau vēstīts, ka 2021.gadā LMT koncerns strādāja ar 252,907 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 11,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga par 21,6% un bija 33,105 miljoni eiro. Vienlaikus koncerna māteskompānijas apgrozījums 2021.gadā bija 159,833 miljoni eiro, kas ir par 4,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 16,3%, sasniedzot 31,024 miljonus eiro.

LMT reģistrēta 1992.gada janvārī, un tās pamatkapitāls ir 817 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. LMT kapitālā 49% pieder "Telia Company" un tās meitasfirmai "Sonera Holding", pa 23% akciju pieder SIA "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"". "Telia Company" pieder 49% "Tet" kapitāldaļu, bet Latvijas valstij "Possessor" personā - 51%.