"Lotos Pharma" plāno investēt aptuveni 100 000 eiro recepšu medikamentu ražošanas sākšanai

Rīga, 25.janv., LETA. Farmācijas uzņēmums SIA "Lotos Pharma" plāno investēt aptuveni 100 000 eiro, lai tuvāko divu līdz trīs gadu laikā sāktu recepšu medikamentu ražošanu gan vietējam tirgum, gan eksportam, aģentūrai LETA atklāja "Lotos Pharma" vadītājs Kaspars Ivanovs.

Patlaban uzņēmums ražo tikai bezrecepšu farmaceitiskos izstrādājumus, kas tiek realizēti Latvijā un 20 citās valstīs.

Taujāts par medikamentu iztrūkumu, Ivanovs skaidro, ka patlaban Eiropas Savienībā aizņemtas 95% medikamentu ražošanas jaudas, bet tas vairāk saistīts ar dažādu komponentu piegādēm no sadarbības partneriem, kurus vairāk ietekmē cenu kāpums dažādos ekonomikas sektoros. Viņš uzsvēra, ka farmācijas uzņēmumam, lai līdz patērētājam nogādātu katru produktu, vajadzīgas visdažādākās sastāvdaļas, tostarp alumīnija folijas loksnes, stikla pudelītes, palīgvielas un citi produkti, no kuriem daudzus skar straujais cenu pieaugums.

Pēc Ivanova paustā, daļa izejvielu ražotāju jau pārdevuši savu produkciju visā gadam ieplānotajā apjomā. Viņš prognozē, ka, lai arī farmācijas nozare cenšas pārkārtoties, šīm pārmaiņām būs vajadzīgi vismaz seši mēneši vai pat gads.

Ivanovs norāda, ka uzņēmumi jau sākuši aktīvi meklēt dažādus variantus, tostarp labprātāk iegādājas nepieciešamos produktus nevis no ražotājiem, kas piedāvā lētākas cenas, bet no tiem, kas atrodas ģeogrāfiski tuvāk. Tāpat tiek papildināti uzkrājumi noliktavās.

"Nav tā, ka vietējie ražotāji nespētu apmierināt pieprasījumu - šobrīd 80% līdz 90% vietējā ražojuma medikamentu atkarībā no segmenta tiek eksportēti, bet šo proporciju vajadzētu mainīt gan deficīta mazināšanai, gan vietējās ekonomikas stiprināšanai," komentējot Latvijas ražotāju kapacitāti, min Ivanovs. Viņš piebilst, ka būtu jāmēģina panākt, lai lai cilvēki biežāk dotu priekšroku Latvijā ražotiem medikamentiem.

"Cilvēkiem jāsaprot, ka, iegādājoties Latvijā ražotas zāles, mūsu valstī paliek četras reizes vairāk finanšu, nekā tad, ja pērkam importa ražojumus. Pārtikas rūpniecības nozarē vietējās produkcijas izvēle jau kļuvusi par stabilu paradumu, to pašu vajadzētu panākt arī farmācijā," skaidro Ivanovs, iestarpinot, ka Latvijas farmācijas uzņēmumi ir gatavi attīstības lēcienam, pateicoties jaunām, modernām iekārtām, kas daudzos parametros pārspēj ārvalstu ražotāju izmantotās.

Viņaprāt, Latvijas farmācijas attīstībai būtu jākļūst par ražotāju, ārstu un aptiekāru kopēju mērķi. Paplašinoties vietējam patēriņam, uzņēmumi varēs ieguldīt vairāk naudas Latvijas ekonomikā, radīt jaunas darba vietas dažādās ar ražošanu un izplatīšanu saistītās jomās.

Pie iemesliem veicināt medikamentu ražošanu Latvijā Ivanovs min arī Eiropas Savienības nospraustos mērķus, proti, attīstīt Eiropas un nacionāla līmeņa farmāciju 2023.gada sākumā aicinājusi arī Eiropas Komisija, atzīstot, ka piekļuve paracetamolam, kā arī antibiotikām un citiem medikamentiem eiropiešiem kļūst aizvien grūtāka, jo blokā vērojams nopietns zāļu trūkums.

Iepriekš Ivanovs aģentūrai LETA pauda, ka Latvijā medikamentu ražotāju skaits varētu būt četras līdz sešas reizes lielāks.

"Firmas.lv" pieejamā informācija liecina, ka "Lotos Pharma" reģistrēta 2013.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2828 eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Ivanovs.

"Lotos Pharma" 2021.gadā strādāja ar 2,339 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir kāpums par 33% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 12,1% - līdz 216 971 eiro.