"SP Austrumi" saņēmusi būvatļauju saules enerģijas parka izveidei bijušā Jelgavas lidlauka teritorijā

Rīga, 25.janv., LETA. Jelgavas būvvalde SIA "SP Austrumi" 23.janvārī izsniegusi būvatļauju saules enerģijas ražošanas parka izveidei bijušā Jelgavas lidlauka teritorijā, Šūmaņu ceļā 2, aģentūra LETA noskaidroja Jelgavas pilsētas pašvaldībā.

"SP Austrumi" pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka saules enerģijas parks ar kopējo jaudu 88,4 megavatstundas (MWh) tiks izvietots gandrīz 112 hektāru platībā, uzstādot 160 000 saules paneļu moduļu. Parka izveidē plānots investēti 63 miljonus eiro.

Pērn 16.novembrī tika noslēgta vienošanās ar elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) par "SP Austrumi" jauna elektroenerģijas pārvades sistēmas pieslēguma ierīkošanu.

"SP Austrumi" valdes priekšsēdētāja Anastasija Udalova norāda, ka uzņēmums ir nodrošinājies ar visu nepieciešamo saules enerģijas parka izveidei, un mērķis ir pabeigt projekta īstenošanu līdz 2024.gada beigām. 

"Šis būs viens no lielākajiem saules enerģijas parkiem Baltijā, kas būtiski papildinās Latvijā ražotās enerģijas portfeli, stiprinot valsts enerģētisko neatkarību," pauž Udalova, piebilstot, ka šāda mēroga projektam ir potenciāls samazināt elektroenerģijas cenu galapatērētājiem.

Elektroenerģijas pārvades sistēmas pieslēguma būvprojektu "SP Austrumi" izstrādā SIA "Inženierija". "Inženierija" izstrādā arī būvprojektus 110 kilovoltu (kV) kabeļu līnijai un optiskās kabeļa līnijai, kā arī saules parka 110 kV apakšstacijai.

Projektu īsteno "SP Austrumi", kas ir mērķa sabiedrība konkrēti šīs ieceres realizēšanai. 

Saules enerģijas parka izveide tiek īstenota kopā ar Vācijas uzņēmumu "INTEC Energy Solutions".

Pērn rudenī Udalova intervijā aģentūrai LETA sacīja, ka uzņēmumi "SP Austrumi" un SIA "SP Rietumi" divos saules enerģijas parkos plāno investēt kopumā apmēram 140 miljonus eiro, tostarp "SP Austrumi" saules parkā Jelgavā plānots investēt apmēram 60 miljonus eiro, bet "SP Rietumi" saules parkā Vidzemē - līdz 80 miljoniem eiro. Līdz 70% nepieciešamā finansējuma plānots piesaistīt no bankām.

Tāpat Udalova stāstīja, ka Jelgavas parkam ir jābūt nodotam ekspluatācijā līdz 2023.gada beigām, bet otrs parks, ņemot vērā investīcijas un pieslēgšanās iespējas tīklam, taps laikā līdz divarpus gadiem. Vidzemē paredzētā saules parka jauda plānota līdz 100 megavatiem.

Kosmētikas ražotāja "H.A.Brieger" līdzīpašniece un vadītāja, kā arī "Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas" padomes priekšsēdētāja Udalova 2022.gada februārī kļuva par Rēzeknes novadā reģistrētās "SP Austrumi" vienīgo īpašnieci, savukārt kopš 2022.gada decembra "SP Austrumi" vienīgā īpašniece ir Udalovai piederošā SIA "Asko R", liecina "Firmas.lv" informācija. 2022.gada septembrī Udalova reģistrēja arī kompāniju "SP Rietumi".

Kompānija "SP Austrumi" ir reģistrēta 1999.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro. Uzņēmums 2021.gadā ieņēmumus no pamatdarbības neguva.