Būvfirmas "Arčers" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā samazinājās divas reizes

Rīga, 15.dec., LETA. Būvfirma "Arčers" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2021.gada 1.jūnija līdz 2022.gada 31.maijam, strādāja ar 18,245 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir divas reizes mazāk nekā gadu iepriekš, un cieta 1,698 miljonu eiro zaudējumus pretstatā gadu iepriekš gūtajai peļņai, liecina "Firmas.lv" informācija.

"Arčers" gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka finanšu rezultātus ietekmēja Covid-19 pandēmija un karš Ukrainā.

Covid-19 pandēmijas dēļ 2021.gadā ieviestie ierobežojumi veicināja būvmateriālu cenu pieaugumu, ilgākus piegāžu termiņus. Savukārt karš Ukrainā, kā arī pret Krieviju un Baltkrieviju piemērotās sankcijas apturēja būvmateriālu piegādes no šīm valstīm.

Vadības ziņojumā teikts, ka būvmateriālu cenas sadārdzinājās praktiski visos preču segmentos, būtiski apgrūtinot iepriekš noslēgto līgumu izpildi, jo līgumi neparedzēja cenu indeksāciju, bet būvdarbu veikšana par iepriekš nolīgtajām cenām uzņēmumam radīja būtiskus zaudējumus. 

Tāpat karš radīja darbaspēka deficītu, jo daudzi būvdarbos nodarbinātie ukraiņu būvstrādnieki atgriezās dzimtenē. Straujais enerģijas un degvielas cenu kāpums vēl vairāk palielināja spiedienu uz būvmateriālu cenām. Līdz ar to uzņēmumam nācās pārskatīt un palielināt darbinieku atalgojumu, bet neplānotais darbaspēka izmaksu pieaugums nebija iekļauts būvdarbu līgumos, kas tādējādi negatīvi ietekmēja būvdarbu kopējos rezultātus.

Lai Covid-19 un kara ietekmē radītais būvmateriālu sadārdzinājums neradītu vēl lielākus zaudējumus, ar diviem pasūtītājiem noslēgtas vienošanās par būvdarbu līgumu izbeigšanu - Smiltenes sociālo māju un Rēzeknes rekreācijas centra būvdarbos.

Tāpat vadības ziņojumā teikts, ka samazināti būvniecības tempi objektos, kuros nebija skaidra risinājuma par izmaksu segšanu un sadārdzinājuma kompensēšanu.

"Arčers" atteicās arī no līgumu slēgšanas dažos uzvarētos iepirkumos, kuros piedāvājums bija iesniegts pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, jo materiālu sadārdzinājuma dēļ būvēt šos objektus kļuva ekonomiski neizdevīgi. 

Ņemot vērā straujo būvmateriālu cenu kāpumu, "Arčers" veica atsevišķu būvmateriālu iepirkumu vairumā, izvietojot tos savā noliktavā, tādējādi nodrošinoties pret negaidītiem cenu pieaugumiem. 

Vadības ziņojumā arī minēts, lai gan "Arčers" vadība aktīvi veic pārrunas ar visiem pasūtītājiem par sadārdzinājuma kompensēšanu, ir sarežģīti vienoties par abpusēji pieņemamiem risinājumiem, jo Iepirkumu uzraudzības biroja un Ekonomikas ministrijas izstrādātās vadlīnijas būvdarbu sadārdzināšanās kompensēšanas jautājumus atrisina tikai daļēji.

"Arčers" turpina būvdarbus objektos, kuru nodošana ekspluatācijā paredzēta nākamajā finanšu gadā - militārās infrastruktūras projekti Lielvārdes aviācijas bāzē, ražošanas ēkas jaunbūve Jēkabpilī, vairāku ēku atjaunošana Ezermalas ielā, biroju ēkas būvniecība Getliņu poligonā, biroju ēkas rekonstrukcija Katlakalna ielā. 

Tāpat pēc pagājušā finanšu gada beigām "Arčers" noslēdzis vairākus apjomīgus būvdarbu līgumus par Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 21. korpusa rekonstrukciju, atlikušo būvdarbu veikšanu rekreācijas centram Rēzeknē un militārās infrastruktūras objektu Alūksnē. 

Vadības ziņojumā teikts, ka pagājušajā finanšu gadā Konkurences padome pieņēma lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu un piemēroja uzņēmumam 1,998 miljonu eiro naudas sodu. Nepiekrītot Konkurences padomes lēmumam, "Arčers" to ir pārsūdzējis tiesā, tomēr izveidoti daļēji uzkrājumi piemērotā naudas soda apmaksai 315 582 eiro apmērā. Vienlaikus "Arčers" vadība pauž pārliecību, ka tiesvedības procesā Konkurences padomes piemērotā soda nauda tiks samazināta vai atcelta pilnībā.

Finanšu gadā, kas ilga no 2020.gada 1.jūnija līdz 2021.gada 31.maijam, būvfirma "Arčers" strādāja ar 35,664 miljonu eiro apgrozījumu un guva 1,632 miljonu eiro peļņu.

Būvniecības uzņēmums "Arčers" reģistrēts 1992.gadā, un tā pamatkapitāls ir 3,3 miljoni eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir AS "UGN". "UGN" pieder kapitāldaļas virknē ar būvniecības nozari saistītu uzņēmumu. Lielākie grupā ietilpstošie būvniecības uzņēmumi, kuru kapitāldaļu īpašnieks pilnībā vai daļēji ir "UGN", ir "Arčers", "Binders", "Limbažu ceļi", "Transparence", "Safe Group", "Elsana" un citi.