Saules enerģijas parku attīstītāji nodibinājuši asociāciju "Saules enerģija Latvijai"

Rīga, 5.dec., LETA. Ar mērķi sekmēt vienotas atjaunīgās elektroenerģijas nozares stratēģijas un nepārtrauktas energoapgādes ekosistēmas izveidi desmit saules enerģijas parku attīstītāji un industrijas pārstāvji nodibinājuši asociāciju "Saules enerģija Latvijai", aģentūru LETA informēja asociācijas izpilddirektors Gatis Macāns.

Asociācijas dalībnieki ir apņēmušies veicināt sabiedrības izpratni par nozari, kā arī aktualizēt un risināt dažādus tās problēmjautājumus, par virsmērķi izvirzot iesaistīšanos Nacionālā enerģētikas un klimata plāna aktualizēšanas procesā.

Tāpat saules enerģijas industrijas uzņēmumi ir apņēmušies veidot vienotu nozares redzējumu un pārstāvēt to valsts un pašvaldību institūcijās, darbā ar sistēmas operatoriem un sabiedriskajām organizācijām.

Asociācijas valdes priekšsēdētājs un "European Energy Latvia" Rīgas biroja vadītājs Alnis Bāliņš norāda, ka šī brīža Latvijas politikas veidotāji saredz saules enerģijas potenciālu enerģētikas problēmu risināšanā, tomēr iztrūkst vienotas attīstības stratēģijas nacionālā līmenī. Tās izveidē īpaši nozīmīgs ir arī pašu saules enerģijas parku attīstītāju viedoklis. '

Viņš skaidro, ka Latvijas atjaunīgās enerģijas tirgus ir salīdzinoši jauns, kamēr vairāki asociācijas uzņēmumi ir ar starptautisku pieredzi un ekspertīzi, kas var būt pievienotā vērtība labajai praksei gan pārējiem tirgus spēlētājiem, gan institūcijām, kuras ar daudziem no jautājumiem saskaras pirmo reizi. "Esam apņēmības pilni sadarboties, lai mūsu zināšanas būtu politikas veidotāju redzeslokā," uzsver Bāliņš,.

Asociācijas valdes loceklis un enerģijas uzņēmuma AS "Virši-A" biznesa attīstības vadītājs Jānis Bethers norāda, ka asociācijai rūp atjaunīgās saules enerģijas attīstība ilgtermiņā, bet ar sekmīgu projektu realizāciju vien nepietiek, nepieciešami prognozējami spēles noteikumi no politikas veidotāju puses, tīkla darbības procesu koordinēšana ar sistēmas operatoriem un sadarbība ar citu atjaunīgo energoresursu veidu ražotājiem. 

"Apvienosim savas kompetences un resursus, lai pārdomāti virzītos uz arvien plašāku atjaunīgo energoresursu izmantošanu, caurskatāmu un sakārtotu elektromateriālu apriti, kā arī energokopienu, elektroenerģijas uzglabāšanas un citu inovāciju ieviešanu nozarē," pauž Bethers.

Tāpat nozīmīgs jautājums asociācijas dienaskārtībā būs industrijas tēla veidošana valsts, pašvaldību un sabiedrības acīs. 

Asociācijas izpilddirektors Macāns norāda, ka līdz šim dažādu apstākļu dēļ ir izveidojies maldīgs uzskats par atjaunīgās enerģijas projektiem, un nozare turpina saskarties ar izaicinājumiem, kas ir rezultējušies ļoti dažādā sabiedrības viedoklī par saules paneļu ražoto elektroenerģiju. 

"Saules enerģija Latvijai" vēlas sniegt kvalitatīvu informāciju nozares pārstāvju vārdā, jo mērķis ir kopīgs - enerģētikas nozares vērtības veidošana sabiedrības kopējās interesēs.

Asociācijas biedri ir "AJ Power", "Alsun Energy", "Baltijas elektro sabiedrība", "EK Sistēmas", "European Energy Latvia", "Eselo", "Evecon", "Ignitis Latvija", "Latvenergo" un "Virši Renergy".

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Saules enerģija Latvijai" reģistrēta šogad 25.novembrī. Asociācijas valdē ir Bāliņš, Bethers un Kaspars Strautmanis.