"Grindeks" koncerna apgrozījums pērn pieaudzis par 24,1%

Rīga, 31.aug., LETA. Zāļu ražotāja AS "Grindeks" koncerna apgrozījums pērn bija 232,048 miljoni eiro, kas ir par 24,1% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga 2,2 reizes - līdz 41,116 miljoniem eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Pērn "Grindeks" koncerna eksports veidoja 94,7% no apgrozījuma.

Koncerna gatavo zāļu pārdošanas apjoms 2021.gadā bija 220,5 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar 2020.gadu, ir pieaugums par 46,9 miljoniem eiro jeb 27%.

Vadības ziņojumā teikts, ka koncerns 2021.gadā produkciju eksportēja uz 103 pasaules valstīm kopumā par 219,7 miljoniem eiro, kas ir par 43,6 miljoniem eiro jeb 25% vairāk nekā 2020.gadā. Uzņēmums sasniedza vēsturiski lielāko ģeogrāfisko pārklājumu, un tas atbilst koncerna stratēģijai līdz 2025.gadam, kas ietver darbības paplašināšanu Eiropas Savienības (ES) valstīs, ASV, Kanādā, Japānā, Dienvidkorejā un Jaunzēlandē.

Daudzās stratēģiskajās valstīs tika sasniegts būtisks pārdošanas apjoma pieaugums. Tostarp Portugālē pārdošanas apjoms palielinājās 29 reizes, Nīderlandē - deviņas reizes, Bulgārijā - četras reizes un Polijā - trīs reizes.

Pērn lielāko pārdošanas apjomu veidoja medikamenti sirds un asinsvadu, kā arī centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanai. Strauju pārdošanas kāpumu sasniedza arī slimnīcu segmenta medikamenti, ko piedāvā "Grindeks" meitassabiedrība "Kalceks".

"Kalceks" sasniedza izcilus rezultātus, palielinot gan eksporta valstu skaitu, gan paplašinot produktu klāstu ar septiņiem jauniem patentbrīviem medikamentiem. Pērnā gada beigās uzņēmuma portfeli veidoja 35 medikamenti, un "Kalceks" produkti tika pārdoti 67,1 miljona eiro apjomā, kas ir par 26,3 miljoniem eiro jeb 64% vairāk nekā 2020.gadā.

Vadības ziņojumā teikts, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pasaules valstis plašā mērogā atbalsta Ukrainu, vēršot finanšu un ekonomiskas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Koncerna vadība ir izvērtējusi esošos klientus, piegādātājus un biznesa procesus - koncerna darbības rezultāti šobrīd ir stabili, lai gan pārskata parakstīšanas brīdī ir neskaidrība par turpmākām Krievijas darbībām, kā arī sankciju apjomu un ietekmi nākotnē. Pēdējās nedēļās pirms pārskata parakstīšanas datuma parādījusies pozitīva virzība Ukrainas tirgū - klienti atsāk maksāt un interesējas par produkcijas pasūtīšanu.

Kā skaidrots vadības ziņojumā, karš Ukrainā ietekmē visu veidu resursu cenas - izejvielas, iepakojumu materiālus, energoresursus un transporta izdevumus. Koncerns izjūt arī papildus spiedienu no personāla atalgojuma gaidām un vispārējās inflācijas Latvijā. Lai kompensētu ražošanas izdevumu paaugstināšanos, koncerns regulāri pārskata medikamentu pārdošanas cenas.

Norēķiniem ar meitassabiedrību Krievijā "Grindeks" ir pārgājis no rubļiem uz eiro. Daļa produkcijas tiek tirgota ar priekšapmaksas nosacījumu, kas mazina valūtas riskus. Lai mazinātu un diversificētu riskus Krievijā, koncerns aktīvi reģistrē un virza savus produktus ES un citos eksporta tirgos.

Kā uzņēmuma pārstāvji aģentūrai LETA ziņoja šogad februāra sākumā koncerna gatavo zāļu pārdošanas apmēri 2021.gadā veidoja 219,5 miljonus eiro, kas, salīdzinot ar 2020.gadu, ir par 45,9 miljoniem eiro jeb 26% vairāk. Tostarp pārdošanas apmēri Krievijā, pārējās NVS valstīs un Gruzijā 2021.gadā veidoja 102 miljonus eiro, kas ir par 14,3 miljoniem eiro  jeb 16% vairāk nekā 2020.gadā. Ukrainā pārdošanas apmēri palielinājās par 57%, Baltkrievijā - par 40%, Gruzijā - par 34%, Moldovā par - 33%, bet Azerbaidžānā un Uzbekistānā - par 23%.

Jau vēstīts, ka "Grindeks" koncerna apgrozījums 2020.gadā bija 187,006 miljoni eiro, kas ir par 32,2% vairāk nekā 2019.gadā, bet koncerna peļņa palielinājās par 43,7%, sasniedzot 19,024 miljonus eiro.

"Grindeks" koncernu veido "Grindeks", Latvijas "Kalceks" un "Namu apsaimniekošanas projekti", Igaunijas "Tallinas farmaceitiskā rūpnīca", kā arī Krievijas "Grindeks Rus" un Slovākijas "HBM Pharma". Kompānijas lielākais akcionārs ir "Liplat Holding", kas pieder Kirovam, Annai un Filipam Lipmaniem.