Asociācija aicina pārskatīt valsts atbalsta regulējumu saules paneļu uzstādīšanai privātmājās

Rīga, 19.jūl., LETA. Ņemot vērā, ka līdzšinējās prasības un zemais atbalsta apjoms pamudina privātmāju īpašniekus izvēlēties nekvalitatīvus, bet vienlaikus izmaksu ziņā lētākus ražojumus, kā rezultātā īpašniekam ir jāatmaksā valstij izmaksātais atbalsts, Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācija aicina atbildīgās iestādes pārskatīt valsts atbalsta regulējumu saules paneļu uzstādīšanai privātmājās.

Aģentūrai LETA asociācijā norāda, ka neloģiskumu novēršana prasībās un maksimāla atbalsta saņemšana no valsts ļautu būtiski palielināt privātmāju īpašnieku interesi par saules paneļu uzstādīšanu - pašlaik valsts atbalsts tiek paredzēts 30 miljonu eiro apmērā atjaunojamo energoresursu izmantošanai, tostarp saules paneļiem privātmājām, bet tas tiek izmantots kūtri.

Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācija ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) nosūtījusi vēstuli, kurā aicina atcelt prasību valsts atbalsta saņemšanai, kas nosaka, ka dzīvojamās mājas pieslēgumā atļautā elektroenerģijas ražošanas iekārtas uzstādītā jauda nedrīkst pārsniegt 50% no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes.

Vienlaikus asociācija aicina izveidot "balto sarakstu" ar kvalificētiem uzņēmumiem, kuriem pircējs var uzticēties un kas spēj nodrošināt piegādāto un uzstādīto iekārtu ekspluatāciju visā projekta darbības laikā, sniedzot uzstādīto iekārtu garantijas apkalpošanu.

Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis un SIA "Baltijas Elektro Sabiedrība" valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs skaidro, ka ierobežojums, ka ražošanas iekārtas uzstādītā jauda nedrīkst pārsniegt 50% no īpašuma pieslēguma atļautās maksimālās patēriņa slodzes, nozīmē, ka vidusmēra mājsaimniecība var uzstādīt saules paneļus ar sešu līdz septiņu kilovatu (kW) jaudu, saņemot valsts atbalstu aptuveni 2000 eiro apmērā maksimālā 4000 eiro granta vietā.

"Ņemot vērā, ka saules paneļu uzstādīšanas kopējās izmaksas ir mērāmas vairāk nekā 10 000 eiro apmērā, tas veicina situāciju, ka privātmāju īpašnieki līdzekļu ekonomijai izvēlas nekvalitatīvus ražojumus, tādā veidā vēlāk vēl atmaksājot valstij tās piešķirto atbalstu," norāda Bergholcs.

Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas vadītājs Guntars Grīnvalds tikmēr atzīmē, ka atļautās saražojamās jaudas apmērs, kas ir puse no pieslēguma jaudas, nozīmē, ka neviens nekad nevarēs pretendēt uz Ministru kabineta noteikumos paredzēto valsts maksimālo atbalstu, un tas ir absurdi.

Tāpat, Grīnvalda ieskatā, kritiku neiztur arguments, ka "puse elektroenerģijas pieslēguma jauda" ir noteikta ar mērķi, lai privātmājas īpašnieks nevarētu "taisīt biznesu", jo par saules paneļiem saražoto enerģiju nekādu maksu nesaņem, bet tikai var kompensēt izmaksas savas ikmēneša elektroenerģijas patēriņam.

"Tātad šāda prasība ir lieka, bet vienlaikus tā bremzē privātmāju īpašnieku interesi uzstādīt saules paneļus savos privātīpašumos dārgo izmaksu dēļ. Maksimāls atbalsts jau nozīmētu būtiski lielāku ietaupījumu," atzīst Grīnvalds.

Asociācijā pauž, ka nepietiekami stingrais regulējums attiecībā pret ražotāja produkta kvalitāti veicinājis, ka Latvijas elektromateriālu tirgū parādījušies līdz šim nezināmi uzņēmumi, kas importē ļoti zemas kvalitātes saules paneļus un iekārtas.

Šādi uzņēmumi ne tikai nespēs nodrošināt atbilstošu saules paneļu darbības nodrošināšanu un garantijas remontu vai to aizstāšanu, bet arī radīs nepieciešamos priekšnoteikumus, lai atbalsta saņēmējs nespētu vismaz piecus gadus pēc projekta līguma parakstīšanas nodrošināt projekta līgumā iekļauto iekārtu ekspluatāciju un sasaisti ar īpašumu kā neatņemamu tā sastāvdaļu, kas novedīs pie neskaitāmām tiesvedībām ar atbalsta saņēmēju par visa atbalsta saņēmējam izmaksātā atbalsta atgūšanu, skaidro asociācijā.

Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācija aicina regulējumā novērst arī prasību, kas paredz, ka, iesniedzot projekta dokumentus atbildīgajā iestādē, projekta realizētājs iesniedz arī elektroenerģijas ražošanas iekārtas uzstādīšanas vietas fotofiksāciju, tai skaitā uzstādītās iekārtas tehnisko rādītāju vai uzstādītās iekārtas modeļa koda fotofiksāciju. Praksē tas nedarbojas un var būt par pamatu projekta pieteikuma noraidīšanai. Saules paneļiem atbilstošie dati ir norādīti uz saules paneļu aizmugures daļas, ar kuru tie tiek piestiprināti pret māju jumtiem, līdz ar to, lai veiktu datu pārbaudi, tie būtu jādemontē.

Vēl būtisks faktors, ko asociācija aicina ņemt vērā atbildīgās iestādes, ir patlaban spēkā esošais regulējums, kas ļauj negodprātīgiem komersantiem un "viendienīšiem" izvairīties no dabas resursu nodokļa nomaksas. Tas nostāda nevienlīdzīgās konkurences pozīcijās ar godprātīgiem uzņēmējiem, kas atbilstoši normatīvajam nozares regulējumam reģistrē savu darbību Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijā.

Ievērojot visus iepriekš aprakstītos faktus un apstākļus, asociācija aicina atcelt ierobežojumus, kas nosaka pieslēgumā atļautās elektroenerģijas ražošanas jaudu 50% no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes, paredzot, ka AS "Sadales tīkls" nosaka katra konkrētā pieslēguma maksimāli pieļaujamo pieslēguma jaudu, sākot projekta realizāciju.

Tāpat asociācija rekomendē veidot kvalificēto uzņēmumu sarakstu, kurā iekļaut tos uzņēmumus atbilstoši kritērijiem, piemēram nodokļu parāda neesamība, samaksātais dabas resursu nodoklis par piegādātajiem elektromateriāliem, pieredze elektromateriālu tirdzniecībā un atbilstošos projektos, kas spēj nodrošināt piegādāto un uzstādīto iekārtu ekspluatāciju visā projekta darbības laikā, sniedzot uzstādīto iekārtu garantijas apkalpošanu.

Vienlaikus asociācija arī aicina noteikt par pietiekamu apliecinājumu uzstādīto iekārtu iegādei šādu kvalificēto uzņēmumu izsniegtās pavadzīmes, kurās norādīti iekārtu identificējošie rādītāji.

Atbilstoši informācijai "Firmas.lv", Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas mērķi ir veicināt informācijas izplatību par viedajām un energoefektīvām tehnoloģijām, to pieejamību, sapratni par to vietu un lomu ikviena cilvēka ikdienā, veicināt viedo un energoefektīvo tehnoloģiju izmantošanu pilsētvides, sabiedrisko pakalpojumu un katra indivīda un mājsaimniecības vajadzībām, caurskatāmu un saprotamu viedo tehnoloģiju un energoefektivitātes, to pakalpojuma vidi kā privātajās, tā arī publisku personu pārvaldītās iestādēs un uzņēmumos, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un kvalitatīvu viedo un energoefektīvu tehnoloģiju ieviešanu.