"Latraps": Kviešu tirgū ir daudz nezināmo

Rīga, 10.marts, LETA. Pasaules kviešu tirgū patlaban ir ļoti daudz nezināmo, ceturtdien Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Latraps" pavasara seminārā sacīja "Latraps" graudu nodaļas vadītāja Ginta Briede.

Viņa skaidroja, ka pēdējais gads graudu tirgū ir bijis ļoti intensīvs. Cita starpā pērn pieredzētas neredzētas graudu cenas izmaiņas biržās un liels pieprasījums pēc kviešiem, savukārt pašlaik ir būtiskākās neskaidrības saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā.

Kā norādīja eksperte, Ukraina ir viena no lielākajām lauksaimniecības produkcijas ražotājvalstīm, eksportējot vairāk nekā pusi no saražotā. Ukraina pasaulē ir lielākā saulespuķu eļļas eksportētāja, kā arī trešā lielākā kviešu un rapšu eksportētājvalsts.

Pēc Briedes sacītā, Ukrainas lauksaimnieki pauž gatavību šogad audzēt gan rapsi, gan kviešus, gan saulespuķes, tomēr jāatceras, ka liela daļa platību pašlaik atrodas karadarbības aktīvajās zonās, lauksaimnieki ziedo nepieciešamo degvielu nacionālajai aizsardzībai, kā arī, ja pat ražu izdosies izaudzēt, lielas grūtības var sagādāt eksporta loģistika.

"Pašlaik nav skaidrības, vai zemniekiem izdosies panākt iecerēto un kādas tad būs apsētās platības," atzīmēja Briede.

Skaidrojot Krievijas nozīmi graudu tirgū, "Latraps" eksperte pauda, ka jau vairākus gadus Krievija bijusi lielākā kviešu eksportētājvalsts.

"Ja mēs skatāmies uz Krieviju un Ukrainu kopā, tad aizvadītajā gadā tās veidojušas 29% no kopējā kviešu eksporta pasaulē," skaidroja Briede, piebilstot, ka šīs valstis piedzīvojušas ievērojamu progresu, jo pirms desmit gadiem tās kopā veidoja vien 15% no kopējā pasaules kviešu eksporta.

Vienlaikus viņa arī sacīja, ka Krievija nesen atvērusi kviešu eksporta sadarbību ar Ķīnu, tādējādi tie graudi, kas netiks pārdoti Eiropā, tiks novirzīti Ķīnai. Iepriekš Ķīnā netika ievesti Krievijā audzētie graudi, jo tā nebija sakārtojusi nepieciešamo fitosanitāro sertifikātu dokumentāciju.

Prognozējot turpmāko graudu tirgus attīstību, Briede uzsvēra, ka pašlaik ir daudz nezināmo. Tostarp nav zināms, kādas būs Krievijas un Ukrainas eksporta attiecības ar pasauli, kā tirdzniecību ietekmēs sankcijas un krājuma prognozes, kā lauksaimniekus ietekmēs minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu pieejamība pasaulē.

Tāpat ietekmējošs faktors ir importētājvalstu maksātspēja. Briede uzsvēra, ka liela daļa kviešu importētāji jau tā ir Covid-19 krīzes novājināti, tādēļ ir pamats bažām, ka, piemēram, Tuvo Austrumu zemes var nespēt atļauties iegādāties kviešus par pašreizējām cenām.

"Varbūt mēs būsim spiesti cenas samazināt, lai vispār kāds būtu spējīgs samaksāt par graudiem", sacīja "Latraps" eksperte, iestarpinot, ka tirgus ir ļoti jūtīgs pret dažādām ziņām un spekulācijām.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Latraps" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2020.gada 1.jūlija līdz 2021.gada 30.jūnijam, strādāja ar 267,264 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1% mazāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kooperatīva peļņa bija 3,044 miljoni eiro pretstatā zaudējumiem gadu iepriekš.

"Latraps" reģistrēta 2000.gadā.