Aptauja: Latvijā vairums mazo un vidējo uzņēmumu nedomā par kiberdrošību

Rīga, 6.janv., LETA. Latvijā vairums mazo un vidējo uzņēmumu nedomā par kiberdrošību, aģentūrai LETA pavēstīja tehnoloģiju uzņēmuma SIA "Tet" pārstāvji, atsaucoties uz kompānijas veiktās aptaujas datiem.

Kompānijā min, ka Latvijā vairumam mazo un vidējo uzņēmumu nav izdalīti informācijas tehnoloģiju (IT) drošības budžeti, nav biznesa nepārtrauktības plānu krīzes gadījumiem, kā arī pastāv pārliecība, ka kiberdrošība viņu kompānijām nav aktuāla.

Tostarp aptaujā secināts, ka IT drošības budžets ir 6% aptaujāto uzņēmumu, kamēr mazāk nekā 10% ir izveidots IT infrastruktūras nepārtrauktības plāns. Tāpat Latvijā 24% mazo un vidējo uzņēmumu uzskata, ka kiberdrošība viņiem ir aktuāla.

Aptaujā starp biežāk lietotajiem IT drošības risinājumiem minēts ugunsmūris (53%), vienlaikus 26% īsteno gala iekārtu aizsardzību, bet piektā daļa respondentu izmanto virtuālo privāto tīklu (VPN). Savukārt rezerves kopijas datiem veido mazāk nekā puse jeb 47% aptaujāto.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka tuvākā gada laikā 52% respondentu neplāno ieviest papildu drošības risinājumus, 15% plāno veidot rezerves kopijas, bet vēl 14% - plāno nodrošināt e-pasta aizsardzību.

"Tet" grupas uzņēmuma "Data Experts" izpilddirektors Deniss Rubens pauž, ka aptaujas dati parāda uzņēmēju maldīgu uzskatu, ka kiberdrošība nav aktuāla. "Diemžēl, kā rāda prakse, šis uzskats mainās tikai līdz ar pirmo un ļoti sāpīgo incidentu - tad kiberdrošība uzreiz tiek atzīta par vienu no prioritātēm IT jomā. Arī Latvijā uzņēmumi aizvien biežāk ir spiesti maksāt izpirkuma maksas, lai atgūtu kontroli pār savām sistēmām un piekļūtu datiem," viņš min.

Pēc viņa paustā, fakts, ka lielākajai daļai uzņēmumu nav izdalīts IT drošības budžets, bieži vien ir skaidrojams ar to, ka mazo un vidējo uzņēmumu segmentā kopumā trūkst līdzekļu IT risinājumiem, turklāt lielākā daļa jeb 76% aptaujāto apgalvo, ka viņu uzņēmumos nav bijuši kiberincidenti pēdējo divu gadu laikā. Šos apstākļus pastiprina fakts, ka lielākajai daļai jeb 83% aptaujāto nav veikti ārējie IT drošības auditi, kas nozīmē, ka uzņēmumi var nezināt par esošajām ievainojamībām vai pat notikušiem incidentiem.

Rubens arī min, ka 86% uzņēmumu nav sava IT drošības speciālista, un tikai 16% no tiem izmanto IT drošības pakalpojumus kā ārpakalpojumu.

Turklāt tikai trešdaļa no aptaujātajiem veic regulāras darbinieku apmācības par kiberdrošību.

"Tet" aptaujā piedalījās 900 mazo un vidējo uzņēmumu.

Jau vēstīts, ka "Tet" koncerna apgrozījums 2020.gadā bija 222,644 miljoni eiro, kas ir par 1,6% mazāk nekā 2019.gadā, kamēr koncerna peļņa saruka par 16,1% un bija 30,389 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Savukārt "Tet" 2020.gadā strādāja ar 178,293 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 3,2% mazāk nekā gadu iepriekš, bet uzņēmuma peļņa samazinājās par 8,5% un bija 30,078 miljoni eiro.

"Tet" pieder valstij SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" personā (51%) un telekomunikāciju kompānijas Zviedrijas "Telia Company" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" (49%). "Tet" grupā ir uzņēmumi "Tet", "Citrus Solutions", "Data Experts", "Helio Media" un "Baltijas datoru akadēmija". "Tet" pieder 23% SIA "Latvijas mobilais telefons" kapitāldaļu.