"Olainfarm" mazākuma akcionāri: FKTK prettiesiskais lēmums var kaitēt visiem akcionāriem

Rīga, 11.aug., LETA. Finanšu kapitāla un tirgus komisijas (FKTK) prettiesiskais lēmums atļaut "Repharm" grupas uzņēmumam AS "AB City" izteikt zāļu ražotājas AS "Olainfarm" obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu var kaitēt visiem akcionāriem, paziņojumā medijiem pauž "Olainfarm" mazākuma akcionāri Mārcis Judzis un Agris Auce.

"Pretēji "AB City" publiski paustajam, mūsu mērķis nav likt šķēršļus obligātajam atpirkumam kā tādam, mēs ceļam trauksmi par to, ka netiek ievērotas procedūras un pieņemti kļūdaini lēmumi, kas galu galā var kaitēt visu akcionāru interesēm," paziņojumā uzsver Judzis un Auce.

Tāpat mazākuma akcionāri pauž neizpratni un sašutumu par Finanšu kapitāla un tirgus komisijas (FKTK) attieksmi.

"FKTK kā uzraudzības iestādei, pirmkārt, ir jāaizsargā mazākuma akcionāru intereses, nešķirojot tos pēc akciju portfeļa lieluma, jo likums ir viens visiem. Otrkārt, šai iestādei vajadzētu uzraudzīt, lai Latvijas vērtspapīru tirgus būtu regulēts un caurskatāms. Pašlaik neredzam, kā šīs funkcijas tiktu pildītas, tas, mūsuprāt, norāda uz sistēmisku problēmu," uzskata akcionāri.

Viņi arī atgādina, ka iesniegumā Administratīvajai apgabaltiesā ir norādīts, ka FKTK savu lēmumu atļaut izteikt obligāto akciju atpirkumu vienpersoniski "Repharm" grupas uzņēmumam "AB City" ir balstījusi gan prettiesiskā akciju atpirkuma prospektā, gan kompetenti nepārbaudītā informācijā par būtisko līdzdalību.

"Proti, "AB City" tiešā veidā nekontrolē 30,84% balsstiesību akciju, jo nav to faktiskais īpašnieks. Tas nozīmē, ka atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likumam obligātais atpirkums bija jāsniedz nevis tikai "AB City", bet kopīgi ar faktiskajiem "Olainfarm" akcionāriem, ar kuriem "AB City" rīkojas saskaņoti. Proti, "AB City", Nikai Saveljevai, Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai, "Olmafarm" un "Rīgas farmaceitiskajai fabrikai" būtu solidāri finansiāli jāatbild par šo akciju atpirkumu," pauž Judzis.

Pēc Judža teiktā, pat ja tagad tiks īstenots šis atpirkums, rodas jautājums, kā tiks risināta tiesiskā situācija ar tām personām, kurām likumā noteiktā kārtībā vajadzēja izteikt obligāto akciju atpirkuma piedāvājumu, bet kuras to neizdarīja.

Judzis arī norāda, ka, iespējams, šī varētu šķist kā detaļa, taču raugoties kopainā tas ir būtiski. "Pirmkārt, runa ir objektīvu akciju cenu un par finanšu atbildību darījumā. Pašreiz pat nevar izvērtēt, vai tas, kas tiek piedāvāts, ir pamatoti. Otrkārt, nākotnē uzņēmuma attīstībā un akcionāru interesēs ir svarīgi zināt, kam piederēs kontrole "Olainfarm". Mēs lūdzam FKTK pārbaudīt šo informāciju un sniegt atbildi pēc būtības, taču neko tādu nesagaidījām un tāpēc vērsāmies tiesā," norāda Judzis.

Tikmēr Auce pauž, ka šā jautājuma sakārtošana ir visu akcionāru interesēs. "Manā ieskatā, nav pieļaujams, ka "Repharm" grupas advokāti izsaka publiskus draudus mums, mazākuma akcionāriem, tikai tāpēc, ka mēs ceļam trauksmi par procedūru pārkāpumiem," norāda Auce, atsaucoties uz "Repharm" advokāta izplatīto paziņojumu, ka pret Auci un Judzi varēs vērsties tie akcionāri, kas it kā cietīšot zaudējumus, ja nevarēšot pārdot akcijas obligātajā atpirkumā.

"Drīzāk tiesā par zaudējumu piedziņu būtu jāvēršas tiem akcionāriem, kuri savas akcijas pārdeva laikā, kamēr šī, iespējams, "Repharm" inspirētā grupa darbojās slēpti, neizsakot obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu," piebilst Auce.

Jau ziņots, ka "Olainfarm" obligātā akciju atpirkšanas procedūra ir apturēta, bet FKTK lūgusi Administratīvo tiesu atļaut "AB City" turpināt un pabeigt procedūru, aģentūrai LETA pavēstīja FKTK pārstāve Dace Jansone.

Administratīvās apgabaltiesas tiesnese Anita Šteinberga 26.jūlijā ir pieņēmusi "Olainfarm" mazākuma akcionāru Agra Auces un Mārča Judža pieteikumu par FKTK 14.jūlija lēmuma, ar kuru "AB City" atļauts izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, atcelšanu un ierosinājusi administratīvo lietu. To plānots izskatīt rakstveida procesā.

Jansone skaidroja, ka Administratīvā procesa likuma 185. panta pirmā daļa nosaka, ka pieteikuma iesniegšana tiesā par administratīvā akta atcelšanu, atzīšanu par spēku zaudējušu vai spēkā neesošu aptur administratīvā akta darbību no dienas, kad pieteikums saņemts tiesā.

FKTK ieskatā pilnīgs ierobežojums īstenot no pārsūdzētā lēmuma izrietošās tiesības ir nesamērīgs un faktiskajai situācijai neatbilstošs, vērtējot, piemēram, no "Olainfarm" mazākuma akcionāru, kuri izvēlējās izmantot piedāvājumu, viedokļa. Tāpēc ir jābūt iespējai jau tiesvedības laikā panākt pagaidu risinājumu, kas taisnīgi noregulētu situāciju līdz galīgajam tiesas spriedumam, norāda regulators.

"Ņemot vērā minēto, FKTK ir iesniegusi lūgumu par pagaidu tiesas aizsardzības līdzekļa piemērošanu, nosakot, ka pārsūdzētā lēmuma darbība tiek daļēji atjaunota, atļaujot "AB City" turpināt un pabeigt iesākto "Olainfarm" obligāto akciju atpirkšanas procedūru attiecībā uz tiem "Olainfarm" mazākuma akcionāriem, kuri izvēlēsies izmantot pārsūdzētajā lēmumā atļauto piedāvājumu," pauda Jansone.

Tāpat ziņots, ka 19.jūlijā sākās "Repharm" grupas uzņēmuma "AB City" izteica zāļu ražotāja "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, kas noslēgsies 17.augustā plkst.16, bet piedāvājuma rezultāti tiks paziņoti līdz 24.augustam, kad arī paredzēts veikt norēķinus.

Vienas akcijas cena akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā noteikta 9,26 eiro.

FKTK padome 14.jūlijā atļāva "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu.

FKTK informēja, ka "AB City" uz netieši iegūtās līdzdalības pamata ir ieguvusi no "Olainfarm" akcijām izrietošās balsstiesības, kas veido 30,85% no "Olainfarm" balsstiesīgo akciju kopskaita.

Akciju atpirkšanas obligātā piedāvājuma prospektā minēts, ka "AB City" akciju atpirkšanai būs nepieciešami 90 194 335,34 eiro, jo atpirkšanai varētu tikt piedāvātas 9 740 209 "Olainfarm" akcijas.

Paralēli Čehijas uzņēmums "Black Duck Invest" apgalvo, ka kļuvis par lielāko "Olainfarm" akcionāru, taču policija izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā aizturējusi vismaz trīs personas.

"Black Duck Invest" paziņojumā medijiem iepriekš norādīja, ka "Repharm" kontroli "Olainfarm" pārņēmusi pretlikumīgi un "Black Duck Invest" turpinās aizstāvēt savas tiesības Latvijas un Čehijas tiesās, lai panāktu ar "Olmafarm" noslēgtā "Olainfarm" akciju iegādes darījuma izpildi.

Tāpat "Black Duck Invest" paziņojusi, ka FKTK lēmums atļaut "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu ir prettiesisks, un kompānija to apstrīdēs. Uzņēmuma pārstāvji savu nostāju pamato ar to, ka piedāvājuma pamatā ir iecere, kas daļēji balstās uz tādu akciju balsstiesībām, kas iepriekš esot tikušas pārdotas "Black Duck Invest".

Holdingkompānija "AB City" reģistrēta 2018.gadā, tās pamatkapitāls ir 126 536 960 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma patiesie labuma guvēji nav norādīti, bet uzņēmuma padomē strādā "Repharm" līdzīpašnieki Andrejs Leibovičs, Jānis Oskerko un Aleksandrs Livšics. Savukārt "AB City" valdē ir "Repharm" līdzīpašnieki Roberts Tavjevs un Sergejs Korņijenko.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājā 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Savukārt "Repharm" ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno "Sentor Farm aptiekas" (zīmols "Mēness aptieka"), AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija", "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un "Recipe Plus". "Repharm" uzņēmumu grupa ir izveidota 2009.gadā. 2019.gadā "Repharm" koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 34,56 miljoni eiro.

"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir vairākas Latvijas privātpersonas - Roberts Tavjevs, Jānis Oskerko, Mihails Lurje, Aleksandrs Livšics, Andrejs Leibovičs, Sergejs Korņijenko, Josifs Apts un Jeļena Ņikitina.