precizēta - "Latvijas pasta" apgrozījums pirmajā ceturksnī pieaudzis par 15,8%

(14.jūnija ziņas 1.rindkopā precizēts peļņas veids; Pievienota 2.rindkopa.)

Rīga, 16.jūn., LETA. VAS "Latvijas pasts" apgrozījums šogad pirmajā ceturksnī bija 26,934 miljoni eiro, kas ir par 15,8% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, savukārt kompānijas bruto peļņa saruka par 24,2% - līdz 3,744 miljoniem eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Savukārt kompānijas neto peļņa šogad pirmajā ceturksnī bija 2,2 miljoni eiro. 

Kā norādīts ceturkšņa pārskatā, šā gada pirmie trīs mēneši "Latvijas pasta" darbībā iezīmējās ar būtisku Covid-19 pandēmijas novēršanas pasākumu ietekmi, kas tieši skāra kompānijas darbību. No vienas puses, būtiski pieaugot e-komercijas sūtījumu apjomam un digitālo pakalpojumu izmantošanai. No otras puses - valstī noteikto drošības prasību dēļ ierobežojot klātienes pasta pakalpojumu sniegšanas iespējas pasta nodaļās un meklējot risinājumus sūtījumu izsniegšanas kapacitātes kāpināšanai un dažādiem diversifikācijas modeļiem.

Būtiskāko "Latvijas pasta" ieņēmumu palielinājumu pirmajā ceturksnī šogad veidoja tranzīta pakalpojumi, ko veicinājusi šīs biznesa nišas paplašināšana pagājušā gada nogalē. Kopš 2021.gada janvāra uzņēmums sniedz tranzīta pakalpojumus jau 14 dažādām valstīm, piedāvājot katrai no tām sadarbības noteikumus un vairākus tām nepieciešamus produktus. 

"Latvijas pasta" kopējo ieņēmumu pieaugums pārskata periodā saistāms arī ar universālā pasta pakalpojuma sniegšanu, kur redzams palielinājums par 0,9 miljoniem eiro jeb 9,3%, pat neskatoties uz tradicionālo vēstuļu segmenta ikgadējo samazināšanos, kas iekšzemes vēstulēm sasniedza 17%. 

Ievērojamu kāpumu kompānija novērojusi arī interneta komercijas pakalpojumu segmentā, kas attīstījies Covid-19 pandēmijas dēļ. "Latvijas pasta" kurjerpakalpojumu sniedzējam "Eksprespastam" pieauguši iekšzemes sūtījumu apjomi, ko veicinājusi arī klientu vēlme sūtījumus saņemt maksimāli ātri ar kurjera starpniecību bez pasta pakalpojumu sniegšanas vietas klātienes apmeklējuma. "Eksprespasta" iekšzemes sūtījumu apjoms pārskata periodā palielinājies par 38%, salīdzinot ar analogu laikposmu 2020.gadā, kā rezultātā "Latvijas pasta" ieņēmumi no eksprespasta pakalpojumiem palielinājušies par 20,2% jeb 0,3 miljoniem eiro.

"Latvijas pastam" turpinot attīstīt un pilnveidot savu pakomātu tīklu, pārskata periodā auguši arī ieņēmumi no pakomātu pakalpojumiem – par 60% jeb 50 000 eiro. Šogad no janvāra līdz martam, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus, būtiski audzis pārvirzīšanas pakalpojuma pieprasījums, kas ļauj reģistrētus pasta sūtījumus no sākotnēji norādītās saņēmēja adreses pārvirzīt uz jebkuru citu adresātam tuvāko vai ērtāko pakomātu. 

Šogad janvārī "Latvijas pasts" apkopoja abonēšanas kampaņas rezultātus 2021.gadam, kas liecina, ka piegādei adresātiem saņemts vairāk nekā 412 300 preses izdevumu abonementu un no tiem "Latvijas pastā" noformēto abonementu skaits salīdzinājumā ar pagājušā gada abonēšanas kampaņu ir palielinājies par vairāk nekā 4000 abonementiem.

Starptautisko sūtījumu plūsma pirmajā ceturksnī joprojām bija nevienmērīga, vienlaikus bieži ienākot lielam sūtījumu apjomam no ārvalstīm, kas pēc apstrādes "Latvijas pasta" šķirošanas kompleksā vienlaikus bija jāizsniedz lielam skaitam klientu pasta nodaļās. Drošības pasākumi ievērojami samazināja starptautiskos pasažieru aviopārvadājumus, ar ko transportē arī pasta sūtījumus, kavējot to apmaiņu ar ārvalstīm visos virzienos uz un no Latvijas. Šī situācija, lai arī tajā vērojami pakāpeniski uzlabojumi, bija spēkā gan pārskata periodā, gan arī pēc tā beigām. Piegādes termiņi un kvalitātes standarti starptautiskā līmenī pirmajā ceturksnī netika ievēroti saistībā ar ārējo apstākļu diktēto nespēju tos nodrošināt.

Samazinoties "Latvijas pasta" iespējām apkalpot klientus pasta nodaļās, vairākos desmitos nodaļu drošības prasību dēļ nācās samazināt uz

vietas apkalpojamo cilvēku un attiecīgi – arī kases sistēmu skaitu, tādējādi samazinot gan nodaļu kapacitāti, gan apkalpošanas jaudu, vienlaikus pieaugot nodaļās izsniedzamo sūtījumu skaitam. Neskatoties uz sarežģītajiem apstākļiem un pandēmijas izplatību pirmajā ceturksnī, kompānija turpināja visu pakalpojumu sniegšanu.

Pārskata periodā "Latvijas pasts" izdeva sešus jaunus pastmarku izdevumus.

"Latvijas pasts" pagājušā gada pirmajā ceturksnī strādāja ar 23,254 miljonu eiro apgrozījumu un 4,94 miljonu eiro peļņu.

"Latvijas pasts" nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā ap 3200 darbinieku.