Guntis Belēvičs kļuvis par biotehnoloģiju uzņēmuma "Rigvir" līdzīpašnieku

Rīga, 13.maijs, LETA. Bijušajam veselības ministram, uzņēmējam Guntim Belēvičam piederošā SIA "Contract Pharma" iegādājusies 75% kapitāldaļu SIA "Pharma VC", kas, savukārt, veikusi darījumu par 10% kapitāldaļu iegādi biotehnoloģiju uzņēmumā SIA "Rigvir" un ar to saistītajos uzņēmumos, aģentūrai LETA pavēstīja "Contract Pharma" pārstāvji.

Darījumi veikti ar mērķi stiprināt "Rigvir" uzņēmumu grupu un sekmēt turpmāku zāļu "Rigvir" attīstību, skaidroja "Contract Pharma" pārstāvji.

Līdz šim "Pharma VC" piederēja 5,12% "Rigvir" kapitāldaļu. Pārējie "Rigvir" īpašnieki ir Jurģis Auziņš (65,58%), Katrīna Pumpuriņa (21,24%), Andrejs Nollendorfs (2,78%), Ivars Kalviņš (2,78%) un Artūrs Bošs (2,51%).

"Vēža zāles "Rigvir" ir ar milzīgu potenciālu, ko pierāda gan līdzšinējie rezultāti onkoloģijas pacientu ārstēšanā, gan līdz šim veiktie pētījumi. Latvijas zinātnieces Ainas Mucenieces veikums viroterapijas jomā un līdz šim paveiktais saistībā ar "Rigvir" ir nozīmīgs solis Latvijas farmācijas vēsturē un to ir nepieciešams turpināt, secīgi soli pa solim īstenojot nepieciešamos zāļu atzīšanas attīstības posmus. Esam gatavi ieguldīt savas profesionālās zināšanas un prasmes, lai "Rigvir" zāles virzītu attīstītos farmācijas tirgos," skaidroja Belēvičs.

Kopš 2018.gada "Rigvir grupa" ir pārstrukturējusies uz biotehnoloģiju formātu, vairāk fokusējoties uz produkta attīstību un arvien jaunu investoru piesaisti secīgiem klīniskajiem pētījumiem un produkta licenču realizāciju.

Pēdējā gada laikā "Rigvir grupa" ir īstenojusi vairākus projektus. Pabeigts ERAF līdzfinansētais toksicitātes pētījums, kas kopumā izmaksāja 500 000 eiro. Tāpat, ieguldot investīcijas 2,3 miljonu eiro apmērā, pabeigta un atbilstoši GMP (labas ražošanas prakses) standartiem sertificēta jaunā aktīvās vielas ražotne. Būtisks attīstības solis ir pirmā Ķīnas tirgum izsniegtā licence.

SIA "Contract Pharma" dibināta 2005.gadā un specializējusies zāļu lieltirgotavas, noliktavas un zāļu loģistikas pakalpojumu nodrošināšanā. Uzņēmums sniedz arī kvalitātes nodrošināšanas pakalpojumus, piemēram, līgumpartnera licences saņemšanu, iekšējo auditu veikšanu un kvalitātes sistēmas izstrādi.

"Contract Pharma" vienīgais īpašnieks ir Belēvičs. Uzņēmums 2019.gadā strādājis ar 843 801 eiro apgrozījumu un guvis 675 116 eiro peļņu. 

Jau ziņots, ka 2019.gadā līdz neatbilstību novēršanai Zāļu valsts aģentūra (ZVA) apturēja zāļu "Rigvir šķīdums injekcijām" reģistrāciju.

ZVA skaidroja, ka 2019.gada laikā tika konstatēti kvalitātes defekti vairākām "Rigvir" sērijām, tādēļ tika apturēta šo zāļu izplatīšana. Uzņēmums, kas zāles "Rigvir" reģistrējis - "Rigvir" meitasuzņēmums SIA "Latima" -, nav noteicis konkrētu, viennozīmīgu neatbilstības cēloni konstatētajam kvalitātes defektam, skaidroja ZVA.

"Rigvir" ir vīrusu izcelsmes bioloģiskas zāles, kas paredzētas melanomas ārstēšanai. Saskaņā ar ZVA 2019.gada 18.martā saņemto SIA "Latima" vēstuli uzņēmums pēc savas iniciatīvas ir pieņēmis lēmumu uz laiku apturēt zāļu "Rigvir" izplatīšanu Latvijā, saglabājot spēkā esošo reģistrāciju.

2019.gada pavasarī pretvēža medikamenta "Rigvir" neatkarīgā pārbaudē secināts, ka vīruss, kam būtu jācīnās ar vēža šūnām, šķidrumā ir daudz mazākā apjomā nekā apsolījis ražotājs. ZVA pasūtītā pārbaude veikta neatkarīgā laboratorijā Lielbritānijā.

ZVA zāļu ekspertīzes laboratorijas vadītāja vietnieks Guntars Kaspars pārbaudē atklāto salīdzinājis ar situāciju, kad, pērkot citronu sulu, tiek pārdots ūdens ar citrona grašu. Medikamenta "Rigvir" iedarbība apšaubīta arī iepriekš, tostarp profesionālu ārstu, arī onkologu, organizācijas aicinājušas anulēt tā reģistrāciju valsts zāļu reģistrā.

"Rigvir" 2019.gadā strādāja ar 382 817 eiro apgrozījumu un cieta 282 624 eiro zaudējumus, liecina "Firmas.lv" informācija.