Piensaimnieku kooperatīva "Straupe" apgrozījums pērn pieaudzis par 2,1%

Rīga, 15.apr., LETA. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība "Straupe" pagājušajā gadā strādāja ar 7,485 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,1% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa pieauga 2,9 reizes un bija 98 324 eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Kooperatīva gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka 2020.gada pirmais pusgads uzņēmumam sākās sekmīgi, sasniedzot 5,3% kopējās realizācijas pieaugumu, taču, attīstoties Covid-19 pandēmijai un tās negatīvai ietekmei, tostarp skolu slēgšanai, gada otrajā pusgadā realizācijas apmēri samazinājās. Vienlaikus kooperatīvs pagājušo gadu noslēdza ar līdz šim lielāko apgrozījumu.

Pērn kooperatīvs no biedriem iepirka par 129 tonnām jeb 1,3% mazāk piena nekā gadu iepriekš. Tostarp piena ražošanu un piegādi pienotavai pārtrauca četri kooperatīva biedri, bet no jauna kooperatīvā uzņemta zemnieku saimniecība "Krustiņi" no Lēdurgas pagasta. Tādējādi kopējais kooperatīva biedru skaits pērn bija 46.

Pēc vadības ziņojumā minētā, 2020.gadā samazinājies pārdotā vājpiena daudzums bet pieaugusi saražotā un realizētā krējuma, biezpiena, jogurta un, jo sevišķi, šķidro produktu, tādu kā piena, paniņu, kefīra un tīrkultūras, apmēri.

Tāpat kooperatīva vadība norāda, ka pērn investēts uzņēmuma attīstībā, tostarp šķidro piena produktu fasēšanai pudelēs realizēts projekts 55 200 eiro vērtībā, bet notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu modernizācijā ieguldīti 69 000 eiro. Abus projektus 50% apmērā līdzfinansējis Lauku atbalsta dienests (LAD). Līdztekus veikta arī ārējā ūdensvada nomaiņa, sūknētavas, ražošanas un tirdzniecības telpu remontdarbi.

Vadības ziņojumā minēts, ka pērn kooperatīvs atvēra piena veikalu Rīgā, Juglā. Tāpat sekmīgi darbu turpināja gadu iepriekš atvērtais veikals Dzelzavas ielā, Rīgā, bet veikalu apgrozījums Rīgas Centrāltirgū un citviet samazinājās galvenokārt Covid-19 pandēmijas dēļ.

Kooperatīva vadība pauž arī uzskatu, ka "Straupes" finansiālā situācija ir stabila. Pērn gūto peļņu paredzēts izmantot attīstībai un piena iepirkumu cenas noturēšanai 10-15% virs valstī vidēji maksātā.

Tāpat vadības ziņojumā minēts, ka 2020.gada pēdējos divos mēnešus par iepirkto pienu izmaksātas piemaksas - pieci centi par kilogramu, vidējai piena cenai veidojot 33,1 centu par kilogramu. Ar šogad janvārī kooperatīva biedriem par 1,5 centiem kilogramā paaugstināta piena cena, par kilogramu piena maksājot 33,3 centus. Vienlaikus kooperatīva vadība norāda, ka Latvijā par kilogramu piena vidēji tiek maksāti 29,2 centi, Igaunijā - 29,7 centi, bet Lietuvā - 31 cents par kilogramu.

"Straupes" vadība paredz, ka 2021.gadā kooperatīvam nebūs pieejami Eiropas Savienības līdzekļi attīstības projektiem, tādēļ pašu līdzekļi tiks izmantoti galvenokārt ražošanas un tirdzniecības procesu stabilizēšanai, darbinieku darba apstākļu uzlabošanai un veselības polišu iegādei. Vienlaikus plānots paplašināt pakalpojumu klāstu kooperatīva biedriem un veikt pasākumus nerentablo tirdzniecības vietu darba uzlabošanai. Pērn kooperatīvā tika nodarbināti 94 darbinieki, kas ir par četriem vairāk nekā gadu iepriekš. 

Komentējot Covid-19 ietekmi, "Straupes" vadība norāda, ka pandēmija var ierobežot produkcijas realizācijas iespējas. Turklāt kooperatīvs ir uzvarējis nozīmīgā iepirkumā Rīgas pirmsskolas iestāžu apgādē ar piena produktiem, taču pandēmijas dēļ tā izpilde var būt apgrūtināta.

2019.gadā "Straupe" strādāja ar 7,335 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 6,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa saruka 2,6 reizes - līdz 34 389 eiro.

Kooperatīvs "Straupe" reģistrēts 1993.gadā. "Straupe" ražo un tirgo pienu, paniņas, jogurtu, sieru un citus piena produktus.