FKTK atjaunojusi "Semfopay" darbību un izsniegusi kompānijai licenci maksājumu iestādes darbībai

Rīga, 17.marts, LETA. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome atjaunojusi SIA "Semfopay" darbību un izsniegusi kompānijai licenci maksājumu iestādes darbībai, aģentūrai LETA pavēstīja komisijā.

FKTK norādīja, ka 2018.gada 14.augustā FKTK padome uz laiku apturēja "Semfopay" maksājumu pakalpojumu sniegšanu. Šāds lēmums tika pieņemts, jo kompānijas iepriekšējā darbībā tika konstatēti noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvu pārkāpumi.

""Semfopay" ir izpildījusi FKTK iepriekš noteiktos pasākumus, nomainot tās valdi un dalībniekus, kā arī mainījusi darbības stratēģiju un iesniegusi pieteikumu maksājumu iestādes licences saņemšanai. Pārliecinoties, ka iepriekš konstatētie trūkumi ir pilnībā novērsti un iesniegtie dokumenti atbilst licencētas maksājumu iestādes darbības prasībām, FKTK pieņēma lēmumu par darbības ierobežojumu atcelšanu un maksājumu iestādes licences izsniegšanu," skaidroja komisijā.

Pēc FKTK vēstītā, "Semfopay" var sniegt licencē noteikto maksājumu pakalpojumu, proti, bezkonta naudas pārveduma maksājumus.

Maksājumu iestādes licence kompānijai izsniegta uz nenoteiktu laiku.

Šobrīd Latvijā ir piecas licencētas maksājumu iestādes, bet pārējās maksājumu iestādes ir reģistrētas un ir tiesīgas sniegt maksājumu pakalpojumus tikai Latvijā ar ierobežotu maksājumu pakalpojumu klāstu un vidējās aritmētiskās vērtības limitu.

Maksājumu pakalpojumus ir tiesīga sniegt komercsabiedrība, kas saņēmusi FKTK licenci maksājumu iestādes darbībai vai persona (fiziska vai juridiska), kurai maksājumu iestādes darbības sākšanai nav nepieciešams saņemt licenci un tā ir reģistrēta maksājumu iestāžu reģistrā, ko uztur FKTK.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka FKTK 2018.gada augustā piemēroja 25 000 eiro sodu "Semfopay", kā arī uzlika kompānijai vairākus tiesiskus pienākumus, tostarp uz laiku apturēja maksājumu iestādes darbību un atsauca no amata divus valdes locekļus.

Lēmums tika pamatots ar atkārtotiem "Semfopay" Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un ar to saistītā normatīva pārkāpumiem. "Semfopay" nebija izveidojusi tādu darbības riskiem atbilstošu iekšējās kontroles sistēmu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, kas nodrošinātu efektīvu likuma un tam pakārtoto normatīvu prasību ievērošanu, un attiecīgi nebija veikusi pietiekamu darījumu uzraudzību un klientu izpēti, lai pārliecinātos, ka klientu veiktie darījumi nav uzskatāmi par aizdomīgiem.

Atbilstoši FKTK padomes lēmumam "Semfopay" tika uzlikts pienākums atsaukt no amata valdes locekli Gunti Zālīti, kā arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomas pārraudzību atbildīgo valdes locekli, kurš vienlaikus bija arī  atbildīgais darbinieks par attiecīgā likuma prasību izpildi uzņēmumā, Andreju Gaili.

FKTK arī noteica, ka "Semfopay" ir jāiesniedz komercdarbības plāns, to papildinošas uzņēmuma iekšējās politikas un procedūras, un plānotajam darbības veidam, sniegtajiem pakalpojumiem un klientu lokam piemītošā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riska novērtējums.

Pēc "Firmas.lv" datiem, šobrīd "Semfopay" vienīgais valdes loceklis ir Staņislavs Raspopovs.

Kompānija "Semfopay" reģistrēta 2010.gada jūlijā, un tās pamatkapitāls ir 79 000 eiro. "Semfopay" vienīgais īpašnieks ir SIA "Eurobaltic Group", kas savukārt pieder Raspopovam (90,04%) un SIA "Gotika auto" (9,96%), kuras vienīgā īpašniece ir Tatjana Raspopova.