papildināta - "Elvi" un "Citro" dibinājuši Latvijas Mazumtirgotāju biedrību un kļuvuši par "Depozīta iepakojuma operators" dalībnieku

(Pievienota 12.-14.rindkopa.)

Rīga, 17.marts, LETA. Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības zīmolu 'Elvi" un "Citro" uzņēmumi SIA "Elvi Latvija" un SIA "Latvian Retail Management" dibinājuši Latvijas Mazumtirgotāju biedrību, un kļuvuši par depozīta sistēmas ieviesēja Latvijā SIA "Depozīta iepakojuma operators" līdzīpašniekiem, noskaidroja aģentūra LETA.

Tirgotāju pārstāvji informēja aģentūru LETA, ka biedrība dibināta, lai īstenotu nozares interešu pārstāvniecību valsts un pašvaldību iestādēs un sekmētu lokālās tirdzniecības vides ilgtspējīgu attīstību. Šobrīd biedrības pamatuzdevums ir koncentrēties uz tirdzniecības uzņēmumu pārstāvību un pilnvērtīgu iesaisti vienotas depozītu sistēmas ieviešanā un administrēšanā.

"Elvi Latvija" komercdirektore Laila Vārtukapteine atzīmēja, ka Latvijā šobrīd notiek depozītu sistēmas ieviešanas process, kas būtiski ietekmēs gan veikalu vidi, gan darbu pārtikas tirdzniecības vietās.

Pēc viņas teiktā, pandēmijas laiks skaidri iezīmējis nepieciešamību apvienoties ar citiem tirgus dalībniekiem kopējā interešu pārstāvniecības darbā, tāpēc nolemts dibināt jaunu nevalstisko organizāciju.

"Tuvākie biedrības darba plāni ir saistīti ar pircēju un mazumtirgotāju interešu aizstāvību lietotājiem ērtas depozītu sistēmas izveidē, taču nākotnē biedrība plāno īstenot arī citus projektus, kas sekmētu kvalitatīvas un ilgtspējīgas mazumtirdzniecības vides veidošanos Latvijā, sevišķi Latvijas reģionos," sacīja Vārtukapteine.

Tikmēr "Latvian Retail Management" valdes priekšsēdētājs Imants Kelmers uzsvēra, ka biedrības izveide ļauj apvienot uzņēmumu pieredzi un zināšanas, lai kopā risinātu nozarei aktuālus jautājumus.

"Uzskatu, ka vietējo uzņēmumu sadarbībā ir liels spēks un kopā strādājot mēs varam sasniegt daudz vairāk. Viennozīmīgi depozīta sistēmas ieviešana visā Latvijā ir viens no šā brīža aktuālākajiem ilgtermiņa projektiem tirdzniecības nozarē, kur mazumtirgotājiem ir būtiska loma ilgtspējīgas sistēmas ieviešanā un nodrošināšanā," teica Kelmers.

Mazumtirgotāju pārstāvji informēja, ka organizācijai var pievienoties jebkura rīcībspējīga juridiska persona vai tiesībspējīga personālsabiedrība, iesniedzot biedrības valdei rakstisku pieteikumu un saņemot valdes apstiprinājumu par uzņemšanu.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Latvijas Mazumtirgotāju biedrība reģistrēta 12.februārī, un tās dibinātāji ir "Elvi Latvija" un "Latvian Retail Management". Savukārt biedrības valdē ir Vārtukapteine un Kelmers.

Latvijas Mazumtirgotāju biedrība kopš šā gada 16.marta reģistrēts arī kā uzņēmuma "Depozīta iepakojuma operators" viens no dalībniekiem - biedrībai pieder 9,64% uzņēmuma kapitāldaļu. Savukārt Vārtukapteine kļuvusi par "Depozīta iepakojuma operatora" padomes locekli.

Līdz ar biedrības pievienošanos "Depozīta iepakojuma operatora" īpašniekiem, mainījies arī pārējo septiņu līdzīpašnieku kapitāldaļu sadalījums. Alus un dzērienu iepakojuma savienības un arī SIA "Coca-Cola HBC Latvia" līdzdalības apmērs samazinājies no 20% līdz 18,07%, AS "Cēsu alus", SIA Cido grupa", SIA"PET Baltija" un arī AS "Aldaris" līdzdalības apmērs samazinājies no 13,33% līdz 12,05%, bet Latvijas Alus darītāju savienības līdzdalība sarukusi no 6,67% līdz 6,02%.

"Depozīta iepakojuma operatora" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis uzsvēra, ka tirgotāji ir neatņemama depozīta sistēmas daļa, jo tie veido pieņemšanas punktu infrastruktūru. Tāpat tirgotāju pienākums būs saņemt depozīta maksājumu no pircējiem, pieņemt atpakaļ izlietotos depozīta iepakojumus un attiecīgi atgriezt iepriekš veikto depozīta maksājumu.

"Tāpēc ļoti novērtējam mazumtirgotāju nozares apvienošanos depozīta sistēmas ieviešanas jautājumu efektīvākai risināšanai, lai kopīgiem spēkiem izdotos ieviest labāko depozīta sistēmu ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē. Vēlos uzsvērt, ka sadarbosimies vienlīdz cieši arī ar tiem nozares pārstāvjiem, kas nav biedrības dalībnieki," sacīja Stūrītis.

Uzņēmums aicina visus tirgotājus, kas pārdod depozīta sistēmā iekļautos dzērienu iepakojumus, iesaistīties depozīta sistēmā un precizēt datus par savas tirdzniecības vietas platību un produktu depozīta iepakojumā tirdzniecības apjomiem līdz šā gada 15.aprīlim.

LETA jau vēstīja, ka 2020.gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Depozīta sistēma Latvijā sāks darboties 2022.gada 1.februārī.

Dzērienu iepakojumu depozītsistēmas operatora konkursā sacentās divi pretendenti: "Depozīta iepakojuma operators", kas pieder lielākajiem dzērienu ražotājiem, un kompānija "Nulles depozīts", kur īpašniekos savukārt ir atkritumu biznesa pārstāvji.

Valsts vides dienests konkursā lēma dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt "Depozīta iepakojuma operators". Uzņēmumam depozīta sistēma jāiedarbina pēc vairāk nekā gada - 2022.gada februārī.

"Elvi Latvija" reģistrēts 2010.gada februārī, un tās pamatkapitāls ir 2820 eiro. Kompānijas 50% kapitāls pieder Imantam Rendeniekam, 25% - SIA "Realto Capital" un 25% - SIA "Vita mārkets". Uzņēmums 2019.gadā strādāja ar 3,458 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 4,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa saruka gandrīz trīs reizes un bija 60 084 eiro. "Elvi Latvija" ir mazumtirdzniecības zīmola "Elvi" franšīzes devējs.

Savukārt Latvijas uzņēmumu apvienībā "Latvian Retail Management" ir mazumtirdzniecības uzņēmumu tīkli AS "Diāna", SIA "Gabriēla", SIA "Lekon" un SIA "AA&CO". Uzņēmumu apvienība pārstāv "Citro" un "Eldo" zīmola veikalu tīklu ar vairāk nekā 77 tirdzniecības vietām visā Latvijā. "Latvian Retail Management" reģistrēts 2018.gada beigās, un tā pamatkapitāls ir 51 000 eiro. 2019.gadā "Latvian Retail Management" strādāja ar 7,154 miljonu eiro apgrozījumu un 205 869 eiro peļņu.