Jēkabpils mērs Kraps pārliecināts, ka viņu vēlas "noņemt no trases" pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām

Rīga, 26.janv., LETA. Korupcijas novērošanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktās darbības ir "politisks cirks" un mēģinājums "noņemt no trases" spēcīgu kandidātu pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, komentējot savu aizturēšanu, aģentūrai LETA pauda Jēkabpils mērs Aivars Kraps (LA).

Viņš nesaprotot, par ko jājūtas vainīgam, jo līdz galam nesaprotot un arī neatzīstot KNAB izvirzītās apsūdzības. "90% gadījumu atbildes uz jautājumiem, kas man tika uzdoti galvaspilsētā, atrodamas internetā," pauda politiķis, plašāk apsūdzības nekomentējot, jo to neļauj KNAB.

Kraps atgādināja, ka šis ir vēlēšanu gads, un notiekošais ir "politiskais cirks". "Ar lielu pārliecību varu teikt, ka es uzvarētu vēlēšanās, un šīs darbības vērstas, lai noņemtu mani no trases," pārliecināts mērs, kuram KNAB pašlaik aizliedzis pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus.

Viņš apgalvoja, ka jau tuvākajā laikā, līdz februāra vidum, noteikti, pieņems lēmumu par savu turpmāko politisko karjeru, tostarp izvērtējot atkāpšanos no domes priekšsēdētāja amata, deputāta mandāta nolikšanu un startu pašvaldību vēlēšanās. "Es negribu pieņemt lēmumus uz karstu galvu," skaidroja Kraps, piebilstot, ka situācija jāpārrunā arī ar partijas vadību.

Šonedēļ, 28.janvārī, pilsētas domē plānots apstiprināt pašvaldības budžetu, un Kraps plāno piedalīties domes sēdē. "Es ne tikai piedalīšos, bet aizstāvēšu budžetu, jo pats esmu to izstrādājis," klāstīja politiķis, pilsētas plānoto budžetu saucot par vērstu uz izaugsmi.

Arī bijušais pilsētas mērs un domes koalīcijas deputāts Leonīds Salcevičs (Jēkabpils reģionālā partija) aģentūrai LETA pauda, ka Krapam un domniekam Nikolajam Anuškevičam (Latgales partija), kurš arī figurē KNAB kriminālprocesā, nevajadzētu sasteigt lēmumu. Viņaprāt, pašlaik svarīgākais ir pieņemt pilsētas budžetu, un dome to spējot izdarīt.

"Politiski domi vada mēra vietniece, saimnieciski izpilddirektors, un nekādi politiskie apvērsumi Jēkabpilī nav paredzēti," komentēja politiķis, kurš, atsaucoties uz nevainības prezumpciju, pašlaik neredz vajadzību mudināt Krapu atkāpties no amata.

Domē pašlaik neesot nepieciešams veidot papildu vietnieka amatu, jo šādā sasaukumā vietvara darbosies vēl tikai līdz vēlēšanām, un visi iecerētie projekti tiek īstenoti.

Arī domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola iepriekš aģentūrai LETA pauda, ka pašlaik nav indikāciju par nepieciešamību mainīt darba organizāciju domē.

Jau ziņots, ka KNAB izmeklētajā kriminālprocesā par Jēkabpils pašvaldības iepirkumiem kopumā iesaistītas sešas personas, tostarp Kraps.

KNAB 21.janvārī veica tiesas sankcionētas neatliekamās kriminālprocesuālās darbības Jēkabpils pilsētas pašvaldībā un tās kapitālsabiedrībā, tai skaitā 24 kratīšanas un sešas izņemšanas.

Kopumā kriminālprocesā iesaistītas sešas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību.

Kriminālprocesā KNAB aizturēja četras personas, kuras patlaban ir atbrīvotas, piemērojot ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliegumu izbraukt no valsts un aizliegumu tuvoties noteiktām personām. LETA jau rakstīja, ka starp aizturētajiem bija Kraps, Anuškevičs un pašvaldības SIA "Jēkabpils pakalpojumi" vadītājs Guntars Leitāns.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Anuškevičs līdz 2014.gadam bijis Jēkabpils uzņēmuma SIA "Energoterms" 50% kapitāldaļu īpašnieks, savukārt pēc tam līdz 2017.gadam starp uzņēmuma īpašniekiem bijusi kāda Vera Anuškeviča.

Informācija "Jēkabpils pakalpojumu" mājaslapā liecina, ka "Energoterms" uzvarējis vairākos uzņēmuma rīkotos iepirkumos, piemēram, pērn jūnijā par minerālmateriālu maisījumu iegādi ar līgumcenu 42 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), bet martā par tehnikas nomu darbam būvobjektos ar līgumcenu 165 000 eiro bez PVN un ceļu būvmateriālu (šķembas) piegādi par līgumcenu 42 000 eiro bez PVN.

KNAB informēja, ka atbrīvotajām personām piemērots aizdomās turētā statuss. Vēl divām personām noteikts statuss - persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

KNAB kriminālprocesu sāka pērn 21.septembrī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un krāpšanu.

Krimināllietas materiāli satur ziņas par to, ka Jēkabpils pilsētas domes un tās kapitālsabiedrības valsts amatpersonas, iespējams, ļaunprātīgi izmantojušas savu dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā saistībā ar attiecīgās kapitālsabiedrības veiktajiem iepirkumiem, kā arī izkrāpušas pašvaldības finanšu līdzekļus.

Publiskas personas institūcijai nodarītos zaudējumus KNAB aprēķinās krimināllietas izmeklēšanas gaitā.

Leitāns kopā ar Krapu 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startēja no partijas "Gods kalpot mūsu Latvijai" saraksta, bet pērnā gada novembrī Kraps pievienojās "Latvijas attīstībai". Par pašvaldības uzņēmuma vadītāju 2019.gadā Leitāns kļuva, Krapu ievēlot par mēru.