"Enefit" un zivju pārstrādātājs "Līcis-93" investējuši vairākus simtus tūkstošus eiro sašķidrinātās dabasgāzes stacijā

Rīga, 18.aug., LETA. Energokompānija "Enefit" uzstādījusi pirmo sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) staciju, kuras izveidē kopā ar zivju pārstrādes uzņēmumu "Līcis-93" investēti vairāki simti tūkstoši eiro, aģentūru LETA informēja "Enefit" pārstāvji.

SDG stacija uzstādīta uzņēmumā "Līcis-93" Kolkā. Līdz ar to uzņēmums pārgājis uz videi draudzīgāku kurināmā risinājumu un varēs izmantot dabasgāzi bez tieša pieslēguma gāzes cauruļvadu tīklam. Kolkā izveidotā stacija ir "Enefit" māteskompānijas "Eesti Energia" pirmais sašķidrinātās dabasgāzes objekts Baltijā.

Kompānijā informēja, ka SDG stacija izveidota gada laikā, un kopējās investīcijas vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā sadalītas starp uzņēmumu un energokompāniju. 

Pēc kompānijā skaidrotā, būtiskākā investīcijas ieguldītas stacijas infrastruktūras izveidē - gāzes uzglabāšanas tvertnes un iztvaikošanas regulēšanas sistēmā. SDG stacijā uzpildītais gāzes apjoms atkarībā no ražotnes darbības intensitātes nodrošinās tās iekārtu darbību no septiņām līdz 10 dienām. Stacijas darbība ir pilnībā automatizēta, palīdzot efektīvāk pielāgoties ražotnes noslodzei, un attālinātais stacijas monitorings ļauj savlaicīgi veikt gāzes piegādes un plānot apkopes.

"Enefit" valdes loceklis Krists Mertens pauda, ka sašķidrinātās dabasgāzes risinājumi ir pieejami vairākus gadus, tomēr tehnoloģiju attīstība kontekstā ar gāzes piegādes avotu diversifikāciju Baltijā ir veicinājusi šī segmenta izaugsmi tieši pēdējo pāris gadu laikā.

Viņš skaidroja, ka SDG ir aktuāls pārejas risinājums ceļā uz pilnībā klimata neitrāliem enerģijas ražošanas risinājumiem. "Daudziem uzņēmumiem izšķirošais faktors ir mobilitāte: uzstādot SDG tvertni un iztvaikotāju sistēmu, tiek iegūtas plašākas energoresursu izvēles iespējas arī ārpus centralizētā dabasgāzes apgādes tīkla. Turklāt no izmaksu viedokļa jāņem vērā, ka SDG enerģētiskā vērtība ir augstāka un izmaksas zemākas nekā dīzeļdegvielai, propānam vai citām kurināmā alternatīvām," pauda Mertens.

Savukārt "Līcis-93" galvenais mehāniķis Gunārs Kristiņš norādīja, ka viens no galvenajiem ieguvumiem, uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes staciju, ir uzņēmuma gatavība stingrākām vides prasībām, kas tiek virzītas nacionālā un arī globālā mērogā: šis risinājums ļauj samazināt ikgadējās siltumnīcefekta gāzu emisijas par 660 tonnām. 

Jau ziņots, ka "Enefit" apgrozījums pagājušajā gadā bija 58,064 miljoni eiro, kas ir par 2,5% mazāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas zaudējumi pieauga par 24% - līdz 3,017 miljoniem eiro. Uzņēmums reģistrēts 2006.gadā, un tā pamatkapitāls ir 7,485 miljoni eiro. "Enefit" pieder Igaunijā reģistrētam uzņēmumam "Eesti energia aktsiaselts".

Savukārt "Līcis-93" reģistrēts 2019.gada decembrī, un tā pamatkapitāls ir 1,365 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir SIA "Līcis-99", bet patiesais labuma guvējs ir Aivars Lejietis.  "Līcis-99" finanšu dati par pērno gadu nav publiskoti, bet 2018.gadā tas strādāja ar 7,026 miljonu eiro apgrozījumu un 165 655 eiro zaudējumiem.