IDB formastērpu iepirkuma lietā veicis procesuālas darbības arī pie militārā ekipējuma ražotāja "SRC Brasa"

Rīga, 18.jūn., LETA. Otrdien likumsargi veikuši procesuālās darbības arī militārā ekipējuma ražošanas uzņēmuma "SRC Brasa" telpās, taču uzņēmuma īpašniekiem un darbiniekiem nav piemērots aizdomās turēta statuss, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.

"SRC Brasa" vadība norāda, ka savā darbībā uzņēmums ir likumpaklausīgs, tāpēc Iekšējās drošības biroja (IDB) sākto kriminālprocesu uzskata par nepamatotu. Uzņēmums sadarbosies ar tiesībsargājošām iestādēm, lai lieta tiktu izskatīta pēc iespējas ātrāk, noņemot jebkādu aizdomu ēnu par uzņēmuma īstenoto biznesa praksi.

"Mēs esam nozīmīgs militārā ekipējuma ražošanas uzņēmums Latvijā. Regulāri piedalāmies iepirkumos gan Latvijā, gan citās NATO dalībvalstīs. Piedaloties Valsts policijas (VP) iepirkumā, mēs piedāvājām konkurētspējīgu cenu, līdz ar to neredzam pamatu apsūdzībām. Turklāt Iepirkumu uzraudzības birojs jau ir veicis konkrētā iepirkuma pārbaudi, nekonstatējot pārkāpumus, tāpēc ceram, ka šis jautājums tiks maksimāli ātri izskatīts," norāda "SRC Brasa" valdes loceklis Kristiāns Brēdermanis.

Jau ziņots, ka IDB sācis kriminālprocesu par iespējamu krāpšanos VP izsludinātajos formastērpu iepirkumos, un šajā lietā iesaistīti VP priekšnieka vietnieki - Normunds Krapsis un Renāte Fila-Roķe. IDB abām amatpersonām piemērojis personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statusu. VP priekšnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Grišins paziņojis, ka patlaban nav pamata atstādināt no amata pienākumiem abas amatpersonas.

IDB paziņojis, ka sācis kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu divos VP izsludinātajos iepirkumos, kas saistīti ar VP formastērpu un reprezentācijas un parādes formas tērpu iegādi.

Šajā kriminālprocesā tiek izvērtēta VP amatpersonu iespējama bezdarbība, kā arī iesaistīto uzņēmēju veiktās iespējamās krāpnieciskās darbības, un IDB ir veicis kriminālprocesuālās darbības VP, kā arī vairākos citos uzņēmumos.

Kriminālprocesā par iespējamu krāpšanu VP izsludinātajos iepirkumos ir vairākas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, tai skaitā ir aizturētas divas privātpersonas - uzņēmumu pārstāvji. Pārstāvētais uzņēmums netiek atklāts.

Patlaban izmeklēšana turpinās par iespējamu krāpšanu un iespējamu bezdarbību. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) paziņojis, ka kriminālprocess ierosināts pēc viņa sniegtās informācijas. Ministram VP formastērpu konkursa iepirkums izraisīja aizdomas, tāpēc viņš nodeva viņam pieejamo informāciju IDB.

Grišins paziņojis, ka formastērpu iepirkums ir diezgan sarežģīts, taču pērn veiktais neatkarīgais audits liecināja, ka iepirkums organizēts tiesiski un likumīgi. Arī iekšlietu nozares amatpersonas, kas piedalās iepirkuma saņemšanas procesā, apgalvo, ka saņemtā produkcija atbilst paraugam un marķējumam.

LETA jau jūnija sākumā ziņoja, ka VP saņēmusi jaunā dizaina formastērpus un patlaban pakāpeniski tie tiek izsniegti policistiem.

Sākotnēji modes mākslinieka Bruno Birmaņa izstrādāto formastērpu komplektu apņēmās izgatavot divi pretendenti, taču beigās viens atteicās. Turklāt iepirkuma organizēšanā tika saņemta sūdzība, kuras izskatīšana aizņēma laiku, tāpēc tikai pērn oktobrī iepirkuma komisija par iepirkuma uzvarētāju atzina uzņēmumu "SRC Brasa".

Publiski pieejamā informācija liecina, ka plānotā līguma summa ir līdz 2,4 miljoniem eiro.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka minētais uzņēmums pieder Kristiānam Brēdermanim un Ingum Pļaviņam. Uzņēmums 2018.gadā apgrozīja 2 534 980 eiro, bet tā peļņa veidoja 137 160 eiro.

Iepirkumu uzraudzības birojā pieejamā informācija liecina, ka uzņēmums vairākkārt uzvarējis iepirkumos par ekipējuma piegādi Latvijas aizsardzības un iekšlietu resoram. Piemēram, šogad aizsardzības nozarei bijuši četri iepirkumi, kuros par atbilstošāko atzīts šis uzņēmums. Vēl maijā ar šo uzņēmumu noslēgts 6 214 876 eiro vērts līgums par mugursomu piegādi.