papildināta - "Elko grupa": Divu gadu laikā apzagtas vismaz 10 tirdzniecības un ražošanas uzņēmumu noliktavas

(Pievienots "Elko grupas" komentārs 7.-8.rindkopā.)

Rīga, 3.jūn., LETA. Latvijā pēdējo divu gadu laikā ir apzagtas vismaz 10 tirdzniecības un ražošanas uzņēmumu noliktavas, nozogot preces vairāku desmitu miljonu eiro apmērā, aģentūrai LETA pauda informācijas tehnoloģiju (IT) un risinājumu izplatītāja "Elko grupa" mārketinga un komunikācijas direktore Inese Kalveite.

Lai pievērstu gan sabiedrības, gan valsts institūciju uzmanību organizētās noziedzības nodarījumam, ietekmei uz tirgu un sakritībām lietu apstākļos, vairāki uzņēmumi nolēmuši apvienoties.

Kopā apvienojušies septiņi Latvijas uzņēmumi un tiek aicināti atsaukties arī citi, kuri pēdējo gadu laikā pieredzējuši liela apmēra zādzības. Cietušo uzņēmumu starpā ir IT produktu vairumtirgotāji "Elko grupa", "CMNO Logica" un "Euro DK", IT produktu mazumtirgotājs "Baltic Data", IT produktu ražotājs "Mikrotīkls", elektromateriālu tirgotājs "SLO Latvia", kā arī transporta un loģistikas pakalpojumu sniedzējs "Beweship Latvia".

"Kamēr mēs katrs atsevišķi risinām savu problēmu, mēs neredzam kopbildi un esam bezspēcīgi. Tas ir kā ar trejgalvu pūķi, kuram nocirstās galvas vietā ataug trīs citas. Jācīnās ar pūķi, ne galvu. Tikai tad, kad paši publiski sākām runāt par notikumu mūsu noliktavā, mūs sasniedza ziņas, ka neesam pirmie un vienīgie. Iegūtā informācija liek domāt par zināmām sakritībām, kas varētu palīdzēt atklāt noziegumus, kā arī nodrošināties pret līdzīgiem gadījumiem nākotnē," pauda "Elko grupas" direktors Svens Dinsdorfs.

Kompānijā norādīja, ka lielāko daļu noziegumu vieno fakts, ka noliktava atradusies nomaļā vietā, kā arī ielaušanās notika vairākos posmos. Tostarp secināts, ka sākotnēji tiek veikta apsardzes testēšana, mēģinot uzlauzt, piemēram, vārtus. Otrajā reizē zagļi iekļūst ēkā darba laikā, sabojājot kameras un sensorus. Visbeidzot, notiek pati ielaušanās un zādzība. Visos gadījumos noziegums ir bijis rūpīgi izplānots - zagļi rīkojušies mērķtiecīgi, precīzi pārzinājuši apsardzes sistēmu un konkrētu produktu atrašanās vietu.

Uzņēmumi kopā ar partneriem - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Ārvalstu investoru padomi Latvijā, Amerikas Tirdzniecības padomi Latvijā, Latvijas Datortehnoloģiju asociāciju un Latvijas eksportētāju asociāciju "The Red Jackets" - apņēmušies diskutēt par situāciju tirgū, pastāvošajiem riskiem un iespējamajiem risinājumiem. Tiek gatavotas arī oficiālas vēstules valdības pārstāvjiem ar mērķi aktualizēt organizētās noziedzības nodarījumu un ietekmi uz tautsaimniecību, kā arī pievērst atbildīgo valsts institūciju augstāko amatpersonu uzmanību minētajām kopsakarībām atsevišķu lietu apstākļos. 

Kalveite aģentūrai LETA pastāstīja, ka patlaban nevar atklāt papildu informāciju par noliktavas zādzības izmeklēšanu, jo tas var traucēt izmeklēšanai. 

Savukārt, runājot par uzlabojumiem "Elko grupas" noliktavā, lai palielinātu tās drošību, Kalveite atklāja, ka patlaban izpētīti "vājākie" punkti drošības sistēmās un ir veikti būtiski uzlabojumi, lai maksimāli mazinātu riskus. 

LETA jau ziņoja, ka maija vidū "Elko grupā" notika liela apmēra zādzība. "Elko grupa" izsludinājusi līdz 200 000 eiro atlīdzību par informāciju, kas varētu palīdzēt atklāt noziegumu.

"Elko grupas" korporatīvā mārketinga vadītāja Māra Skudra skaidroja, ka noziedzīgais nodarījums organizētā grupā izdarīts noliktavas telpās biznesa parkā "Lidostas parks". Ielaušanās notikusi no blakus esošās noliktavas. Noliktavā uzglabātās preces bija pilnībā apdrošinātas, tāpēc neradīs būtisku ietekmi uz uzņēmuma darbību.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Elko grupa" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā, bija 1,682 miljardi eiro, kas ir par 12,3% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga vairāk nekā divas reizes un bija 17,7 miljoni eiro.

"Elko grupa" reģistrēta 1993.gada maijā, un tās pamatkapitāls ir 9,785 miljoni eiro. "Elko grupa" pieder vairākām juridiskām personām, kā arī investīciju fondam "Amber Trust".