Noslēgusies "Piena ceļš" un Igaunijas kooperatīva apvienošanās; plāno kļūt par dominējošo Baltijas piena tirgū

Rīga, 6.marts, LETA. Noslēdzies Latvijas piena kooperatīva "Piena ceļš" un Igaunijas kooperatīva "E-Piim" apvienošanās process un februāra beigās oficiāli reģistrēts Baltijas valstīs pirmais starpvalstu piena kooperatīvs "Piiratud Vastutusega Societas Cooperativa Europaea (SCE) E-Piim", aģentūru LETA informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) pārstāve Iveta Tomsone.  

Viņa pastāstīja, ka pērn augustā uzsāktais apvienošanās process bija ilgstošs un sarežģīts, jo Latvijā un Igaunijā pastāvošie normatīvie akti neregulē starpvalstu kooperatīvu dibināšanu un darbību, tādēļ process tika veikts, izmantojot ES attiecīgās regulas. Apvienošanās procesā, kuru vadīja starptautiskais zvērinātu advokātu birojs "Eversheds Sutherland", nācās veikt detalizētas un savstarpēji identiskas procedūras Igaunijā un Latvijā. 

Tomsone piebilda, ka jaunais kooperatīvs reģistrēts Igaunijas uzņēmumu reģistrā 27.februārī. Tam ir izveidota 15 cilvēku padome, kurā pieci dalībnieki pārstāv Latviju un desmit - Igauniju, kā arī valde trīs cilvēku sastāvā. Valdē ievēlēts līdzšinējais "Piena ceļš" padomes loceklis Jānis Bērtulsons, kā arī līdzšinējais Igaunijas kooperatīva "E-piim" valdes priekšsēdētājs Jānuss Murakas un finanšu direktore Merili Turjakas. 

"SCE E-Piim" padomes loceklis un līdzšinējais LPKS "Piena ceļš" padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Neibergs piebilda, ka kooperatīvā lēmumus plānots pieņemt pēc vienbalsības principa, neraugoties uz to, ka padomes un valdes sastāvā divas trešdaļas ir pārstāvji no Igaunijas, bet viena trešdaļa - no Latvijas. 

"Šeit nebūs igauņu, vai latviešu intereses, jo runa nav par valsts piederību, bet gan par kopīgo mērķi - kļūt par dominējošo spēlētāju Baltijas valstu piena tirgū. Mēs visi esam vienā laivā ejam uz kopīgu mērķi," apliecināja Neibergs. 

Pēc viņa sacītā, jaunizveidota kooperatīva uzdevums būs izveidot kopīgu piena savākšanas sistēmu un efektīvu piena pārstrādi četros esošajos kooperatīva uzņēmumos - AS "Jaunpils pienotava" un trīs "E-piim" rūpnīcās Igaunijā. Jaunais kooperatīvs realizē jaudīgas piena pārstrādes rūpnīcas projektu Igaunijas pilsētā Paidē, kur turpinās darbs pie projekta izstrādes un izvērtēšanas.

Tikmēr Bērtulsons papildināja, ka Baltijā pirmais starpvalstu piena kooperatīvs tam piederošajās četrās rūpnīcās šobrīd pārstrādā lielāko daļu biedru saražotā piena. Jaunā kooperatīva piena cenas politika ir visiem piena ražotājiem neatkarīgi no lieluma vienādu bāzes cenu, maksājot par reālo piena kvalitāti. Jaunā piena pārstrādes rūpnīca Paidē ar jaudu 1000 tonnas dienā nodrošinās vēl lielāku Baltijas reģiona piena ražotāju tiešo izeju uz eksporta tirgiem. Turpināsim attīstīt arī "Jaunpils pienotavu", jo tai ir būtiska loma mūsu plānos nodrošināt 25% Baltijas tirgu ar produktiem, kas nākuši no mūsu kooperatīva rūpnīcām," viņš sacīja.

LETA jau pērn vēstīja, ka uzsākta kooperatīva "Piena ceļš" un Igaunijas kooperatīva "E-Piim" apvienošanās. Jaunveidojamā kooperatīva uzdevums būs kopīgas piena savākšanas sistēmas izveide, efektīva piena pārstrāde jaudīgā uzņēmumā un gatavās produkcijas eksports uz pasaules tirgiem ar mērķi palielināt piena iepirkuma cenu līdz Eiropas Savienības (ES) vidējai.

LETA jau vēstīja, ka jaunizveidotā kooperatīva dalībnieki pērn sākuši būvēt piena pārstrādes rūpnīcu Igaunijā ar pārstrādes jaudu 1000 tonnu dienā, kurā plānots ieguldīt apmēram 100 miljonus eiro, lai pārstrādātu Latvijas un Igaunijas zemnieku pienu. Rūpnīca top Paidē, Igaunijā un darbu sāks 2021.gadā. Būvniecības finansēšanai ir pieejami līdzekļi no Eiropas Investīcija bankas, Eiropas komercbankām, kā arī ES fondiem. Viens no rūpnīcas investoriem ir Nīderlandē bāzētais uzņēmums "Interfood B.V.", kas ir viens no pasaulē lielākajiem industriālo piena produktu tirgotājiem.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Piena ceļš" 2018.gadā strādāja ar 18,065 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 9,3% vairāk nekā gadu iepriekš, un 140 266 eiro peļņu, pretēji zaudējumiem gadu iepriekš.

Piena ražotāju kooperatīvs "Piena ceļš" ir dibināts 2004.gadā. Kooperatīva pamatdarbības veids ir piena, liellopu, teļu iepirkšana un realizācija, kā arī lauksaimnieku apgāde ar nepieciešamo ražošanas nodrošināšanai un piena pārstrādei.

Informācija "E-Piim" mājaslapā liecina, ka kooperatīva īpašnieki ir vairāk nekā simts vietējo piensaimnieku, un tas ir viens no lielākajiem siera un sviesta ražotājiem Igaunijā. Mūsdienās tas katru gadu  pārstrādā vairāk nekā 120 000 tonnu tīra vietējā svaigpiena no kā ražo sieru, sviestu un piena pulveri.

Tikmēr aunizveidotais kooperatīvs "SCE E-Piim" apvieno apmēram 150 piena ražotāju Igaunijā un 50 piensaimniecību Latvijā.