PTAC piemērojis 6000 eiro sodu farmācijas uzņēmumam "Lotos pharma"

Rīga, 24.janv., LETA. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis 6000 eiro sodu farmācijas uzņēmumam SIA "Lotos pharma", vienlaikus aizliedzot kompānijai īstenot negodīgu komercpraksi, kuras ietvaros tiek sniegta maldinoša un normatīvajiem aktiem neatbilstoša informācija par uztura bagātinātāju īpašībām, teikts centra publiskotajā informācijā.

Lietas ietvaros PTAC vērtēja "Lotos pharma" īstenotās komercprakses, sniedzot informāciju par uztura bagātinātājiem, atbilstību Negodīgas komercprakses aizlieguma likuma prasībām.

Tostarp PTAC informē, ka 2016.gada februārī-martā LTV1 izplatīta normatīvajiem aktiem neatbilstoša uztura bagātinātāja "Hepasan Forte" reklāma. Reklāmā nebija ievērots Ministru kabineta 2015.gada 1.decembra noteikumos "Prasības uztura bagātinātājiem" noteiktais, ka uztura bagātinātāja reklāmā jāietver norāde "Uztura bagātinātājs", kā arī noteiktais, ka norāde "Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu" aizņem ne mazāk kā 5% no reklāmas apmēra un burtu lielums ir tāds, lai norāde aizņemtu lielāko tehniski iespējamo daļu no tekstam paredzētā laukuma. Tāpat reklāmā izmantotās veselīguma norādes neatbilst Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem prasībām, kā arī reklāmā ir izteikti pirmšķietami maldinoši apgalvojumi par produkta ātru iedarbību.

"Reklāmas sākumā tiek sniegta informācija par aknu bojājumu rašanās cēloņiem, tādējādi nepārprotami norādot uz reklamētā produkta lietošanas saistību ar aknu veselību, turklāt visi minētie aknu bojājumu iemesli ir katram vidusmēra patērētājam labi saprotami, jo tie ir apstākļi, ar kuriem saskaras vairums cilvēku (asa, taukaina pārtika, medikamenti, alkohols, sadzīves ķīmija). Nākamais teikums - "aknām nepieciešama ātra palīdzība", ietver apsolījumu saistībā ar produkta labvēlīgu iedarbību aknu aizsargāšanā, savukārt audio frāze "Hepasan - ātra un efektīva aizsardzība jau no pirmās kapsulas" ar fonā attēlotām produkta sastāvdaļām sniedz nepārprotamu norādi, ka aknas tiks aizsargātas no reklāmas sākumā minētajiem aknu bojājumu iemesliem, un to nodrošinās reklāmā attēlotās sastāvdaļas," teikts PTAC lēmumā.

2016.gada 9.maijā PTAC pirmšķietami konstatēja negodīgas komercprakses īstenošanu, "Lotos pharma" sadarbībā ar žurnāla "Māja" (2016.gada izdevums Nr.17) redakciju sniedzot uztura bagātinātāja "Sinunorm DUO" reklāmu. Attiecīgais reklāmas materiāls sastāv no reklāmraksta un atsevišķi izvietotas uztura bagātinātāja "Sinunorm DUO" reklāmas, kurā nav ievērotas Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem, kā arī Ministru kabineta noteikumu "Prasības uztura bagātinātājiem" prasības. Reklāmraksta daļā patērētājiem netiek sniegta informācija, ka "Sinunorm DUO" ir uztura bagātinātājs.
Arī 2016.gada 13.maijā PTAC pirmšķietami konstatēja negodīgas komercprakses īstenošanu, kompānijai sadarbībā ar žurnāla "Māja" (2016.gada izdevums Nr.18) redakciju sniedzot uztura bagātinātāja "Sinunorm DUO" reklāmu, kura virsraksts ir "Ja saaukstēšanās sezona ieilgusi" un tam blakus izvietots ārsta Kaspara Ivanova, proti, "Lotos pharma" vadītāja apgalvojums, ka ""Sinunorm" lietošana patiešām palīdz izvairīties no iesnu komplikācijām, piemēram, no deguna blakusdobumu iekaisuma".

Tāpat arī 2016.gada 27.maijā, 10.jūnijā un 6.jūlijā PTAC konstatēja, ka "Lotos pharma" sadarbībā ar žurnāla "Māja" (2016.gada izdevumi Nr.20, Nr.22, Nr.24) redakciju sniedz uztura bagātinātāja "Hepasan forte" reklāmas materiālus, kuru produkta reklāmas daļā izmantotas veselīguma norādes, neievērojot regulas noteikumus, proti, veselīguma norādes tiek attiecinātas uz produktu, nevis tā sastāvdaļām, kurām veselīguma norādes ir iesniegtas izvērtēšanai Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādē (EFSA).

Savukārt 2016.gada 3.jūnijā PTAC konstatēja, ka "Lotos pharma" sadarbībā ar žurnāla "Māja" (2016.gada izdevums Nr.21) redakciju sniedz uztura bagātinātāja "AteroLip" reklāmas materiālu, kura produkta reklāmas daļā izmantota veselīguma norāde, neievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem noteikumus, proti, veselīguma norāde ir pārveidota, pastiprinot tās ietekmi (lietojot vārdu "normalizēšanai" vārdu "palīdz uzturēt" vietā), kā arī tiek attiecināta uz produktu, nevis tā sastāvdaļu atbilstoši reģistrētajai veselīguma norādei un neievērojot norādes izmantošanas nosacījumu (minimālās devas norāde). Savukārt minētā reklāmas materiāla aprakstošajā daļā tiek izmantotas veselīguma norādes par berberīnu, proti, "tā labvēlīgā ietekme uz asinsvadu sieniņu elastību un ietekme uz sliktā holesterīna daudzuma pazemināšanu pierādīta pētījumos", kas ir aizliegtas ar regulu.

Tāpat šajā reklāmas materiālā sadaļā "vienkārša lietošana" sniegta informācija: "lietošanas indikācijas ir ļoti skaidras - kad ir paaugstināts holesterīna līmenis, nesabalansēta holesterīnu attiecība, paaugstināts triglicerīdu līmenis vai vajadzība pēc sintētisko statīnu devu samazināšanas to nepanesības gadījumos", kas faktiski uzskatāma par veselīguma norādi, kura norāda uz iespēju samazināt holesterīna līmeni un kas ir aizliegta ar regulu, minēts PTAC lēmumā.

"Ievērojot pārkāpuma apjomu, raksturu, ilgumu, iespējamo radīto ietekmi, sabiedrības lomu pārkāpumā, šajā lēmumā analizētos pārkāpuma izdarīšanas apstākļus, sabiedrības atbildību, kā arī mantisko stāvokli, PTAC secina, ka sabiedrības nodarītais pārkāpums ir vērtējams kā smags pārkāpums. Tādējādi kopējais soda naudas apmērs sabiedrībai nosakāms 6000 eiro apmērā. Procentos soda naudas apmērs ir 1,5% no 2015.gada neto apgrozījuma, kas uzskatāms par samērīgu soda naudas apmēru, ņemot vērā sabiedrības izdarīto pārkāpumu," teikts PTAC lēmumā.

Kompānija "Lotos pharma" izveidota 2013.gada februārī. 2015.gadā "Lotos pharma" apgrozījums bija 402 854 eiro apmērā, kas ir 2,1 reizi vairāk nekā 2014.gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 49,8% un sasniedza 36 215 eiro, liecina "Firmas.lv" dati.
"Lotos pharma" vienīgais īpašnieks ir Kaspars Ivanovs.